Jump to content

Golf 6 - Demontare scaune fata si bancheta


manuta
 Share

Postare recomandată

Da,și nu știu unde aș putea afla dacă se potrivește bancheta,aici speram să aflu. :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei ce au tras de sezutul banchetei foarte tare la desfacere si nu se mai aseaza bine aveti grija ca s-au strambat barele acelea de pe spate si nu mai intra perfect in cleme de aceea raman spatii si nu se aseaza corect..incercati sa le indreptati cu mana se indreapta usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am avut timp sa verific, clemele din spate se indreapta cu mana ? Mie imi par foarte solide trag de ele in fata banuiesc ca sa stea inapoi in cleme ? Merci de reply !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei ce au tras de sezutul banchetei foarte tare la desfacere si nu se mai aseaza bine aveti grija ca s-au strambat barele acelea de pe spate si nu mai intra perfect in cleme de aceea raman spatii si nu se aseaza corect..incercati sa le indreptati cu mana se indreapta usor.

 

Dupa cum am explicat in primul post : http://vwforum.ro/topic/94100-golf-6-demontare-scaune-fata-si-bancheta/?p=2504079

 

Am incercat sa indrept cu mana clema 1 , dar nici o sansa pentru ca nu se indreapta e foarte dura nici cu patentu nu merge.

 

aucsg7.jpg

 

Deci care ar fi problema pentru ca, urechea 2 nu cred ca se poate stramba deci doar clema e problema care nici ea nu pare de indreptat. A mai probat cineva la golful lui 6 daca este la fel ? Adica eu dupa ce scot bancheta din clemele din fata si vreau sa o prind la loc in cele din spate, sare de pe urechea ( marcata cu 2 in poza ) sunt ele doar ca sa centreze bancheta pana o prind in clipsurile mari din fata sau e stricat ceva ca nu mai inteleg ... ?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au cum sa se indoaie acele cleme, clema 1 intra in carligul 2 dinspre spatele masinii in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au cum sa se indoaie acele cleme, clema 1 intra in carligul 2 dinspre spatele masinii in fata.

 

Exact asa ma gandeam si eu dar cand totul pare fixat, respectiv clema 2 in urechea 1, si apas canapeaua la loc, sare din urechi ... de ce ?

 

Merci de reply !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am demontat si eu bancheta spate la golf 6 ca sa curat pe acolo si am patit exact acelasi lucru ca "ungolf". Singura explicatie ar fi ca la demontare ceva s-a deformat pt ca in momentul in care clema din fata banchetei  intra in clipsul din podea deja clema din spate nu mai are nici o legatura cu prinderea din podea, clema de pe bancheta fiind mai in spate cu circa 1cm. Cred ca s-au departat cumva clema din fata cu cea din spate(cele de pe bancheta). Maine o sa incerc sa le apropii legand o sarma care sa treaca prin ambele cleme si sa strang. Revin cu informatii. O seara buna!

Modificat de EDYY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna baieti ! Stie cineva daca potriveste bancheta spate de pe un jeta model american ( leit bora) pe un golf 4 model scurt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am demontat si eu bancheta spate la golf 6 ca sa curat pe acolo si am patit exact acelasi lucru ca "ungolf". Singura explicatie ar fi ca la demontare ceva s-a deformat pt ca in momentul in care clema din fata banchetei  intra in clipsul din podea deja clema din spate nu mai are nici o legatura cu prinderea din podea, clema de pe bancheta fiind mai in spate cu circa 1cm. Cred ca s-au departat cumva clema din fata cu cea din spate(cele de pe bancheta). Maine o sa incerc sa le apropii legand o sarma care sa treaca prin ambele cleme si sa strang. Revin cu informatii. O seara buna!

 

In sfarsit cineva cu aceeasi problema ... astept detalii eu nu mai am solutii ce sa ii fac am incercat orice pur si simplu zici ca nu mai e de acolo bancheta ... si azi ce discutam cu mai multe persoane unu cu o insignia altu cu un golf ca si la ei cand au umblat la pompa sau in spate nimeni nu a mai stiut sa o puna la loc cum vine ea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare , din pacate vad ca nu a postat nimeni de ceva vreme pe aici dar am si eu o intrebare : se potriveste interiorul de la un Golf 6 break la un Golf 6 hatchback? 

As vrea sa le schimb scaunele intre ele ( cele de la break avand si alcantara as vrea sa le pun pe hatchback ) banuiesc ca la scaunele din fata nu ar fi probleme ,dilema o am la bancheta din spate ?! Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaunele fata - garantat - posibil si spate -nu am incercat - la Passat b6 am montat banchete de Variant pe sedan - se pot adapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin si multumesc de raspuns , ce inseamna adapta ? modificari mari pe la prinderi ?  Eu ce vreau sa fac e sa dau jos scaunele de pe break sa le pun pe hatchback iar cele date jos de pe hatchback sa le pun pe break .... nu as vrea sa stric ambele banchete :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bancheta spate iese mai usor, cred ca poti incerca daca merge, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, yayu said:

Salut Florin si multumesc de raspuns , ce inseamna adapta ? modificari mari pe la prinderi ?  Eu ce vreau sa fac e sa dau jos scaunele de pe break sa le pun pe hatchback iar cele date jos de pe hatchback sa le pun pe break .... nu as vrea sa stric ambele banchete :)

La b6 nu sunt mari modificari - in functie de anul de fabricatie, ai piulitele fixate in podea - iar la cele care nu au - am gasit si fara - le-a tras piulite incastrate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Daca scot scaunul dreapta, bănuiesc ca imi vor aparea ceva erori. E vreo problema daca folosesc masina o perioadă fara scaun? Si cand repun scaunul, dispar erorile? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU dispar decat daca le stergi tu cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pentru cine are nevoie sa schimbe capsa de centura de la scaunul din fata (sofer sau pasager), surubul este diferit fata de cele in care este prins scaunul.

Scaunul este prins in M10 sau capsa de centura in M8.

rsz_20190517_110618.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Aceea este teaca/priza centura, ce are switch ul incorporat... Nu capsa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru completare, sper sa ii fie cuiva de ajutor.

Eu n-am gasit informatiile astea si a fost mai complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!