Jump to content

Golf 6 - Demontare scaune fata si bancheta


manuta
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Deschid acest nou topic deoarece am cautat cateva zile pe forum cum pot demonta scaunele de la masina si nu am gasit. Am gasit pt alte masini dar nu si golf 6.

Am cumparat scaunele fata si bancheta spate cu sezutul iar acum vreau sa le schimb.

Ma poate ajuta cineva cu un tutorial, o schema ceva cum sa le pot demonta fara sa stric ceva ?

Singurele scheme gasite sunt cele atasate dar nu prea ma ajuta.

Si inca o intrebare, am vazut ca sunt 2 mufe sub scaune care vin de la airbag.

Aceste mufe trebuie doar pur si simplu mufate sau mai trebuie vreo codare ceva cu vcds-ul ? Tin sa precizez ca masina mea are airbag-uri in scaune.

Multumesc

post-44384-0-03842400-1347602193_thumb.g

post-44384-0-41440100-1347602206_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca asta e valabil la G4. nu si la G6.

Pentru cele din fata, se scot doar cele 4 suruburi ce fixeaza scaunul in podea, iar mufele pur si simplu se demufeaza. daca nu pui contactul in acest timp nu apare eroare de airbag.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, pt cele din spate exista vreo schema, ai asa ceva ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit mai tarziu in elsa si iti postez procedura.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cristi, de un real ajutor schemele tale. Nu cred ca as fi reusit sa scot bancheta fara sa rup ceva.

O ultima intrebare, clipsurile alea -1- isofix-urile, cum sa reusesc sa le desfac fara sa rup piciorusele ?

Sunt asa bine prinse ca se rup picorusele de la cleme atunci cand trag de ele.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere.

Tragi un pic in fata si apoi rotesti spre in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, a fost floare la ureche :P.....bine, cu ajutorul lui Cristi ca altfel.....

Daca face cineva operatiunea asta sa fie pregatit doar cu 3 torx-uri (parca asa le zice)

1 torx de 55 pt desfacerea centurii dintre banchete - piesa 8 din schema

1 torx de dimensiuni mici (nu stiu de cat e) pt desfacerea piesei 2

1 torx de 50 pt desfacerea scaunelor din fata piesele 1-2-3-4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea din fata se desfac cu triple square M10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e acelasi lucru cu torx de 50 atunci asa e

am uitat sa zic de sistemul de prindere al centurilor de la scaunele din fata (alea in care bagam centura sa nu mai beep-aie), astea se desfac cu un torx de 42 parca, e o dimensiune ciudata. Centurile nu sunt obligatoriu de dat jos, ele fiind prinse de scaun, insa eu am vrut sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, torxul e in 6 colturi, Triple square, e dupa nume de 3 ori patrat, adica are 12 colturi, Chiar si surubul de la capul de centura se desface tot cu "soricel" adica 3xpatrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut, stie careva cum pot da jos capota la Golf 6? M-ar interesa cum se scoate cablul de la stropitoare/duzele de parbriz(am vazut la duze ceva surub special sa fie torx?), de asemenea arcul de sustinere capoata cum se paote da jos?

 

Mersi mult! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Stie cineva cum se demonteaza protectia din plastic de la scaunul soferului?

 

post-62316-0-62756100-1384113413_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are un surub torx de fixare, restul cleme - ca sa il scoti cum trebuie, e necesar sa dai jos scaunul de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Acum cateva zile am lasat masina la un prieten sa imi schimbe pompa de alimentare. Toate bune si frumoase mai putin bancheta din spate (ISOFIX), care nu cred ca a avut habar cum se desface si nici nu a cautat pe internet

Este prinsa in 2 puncte ( 2 cleme ):

2r4toae.png

fb9jlz.jpg

Iar in spate mai are inca 2 " cleme " care ies usor daca este impinsa bancheta putin in spate.

30v0w1e.jpg

Nu a stiut aceste lucruri asa ca prima data a tras din parti ( pe laterale ) cu toata forta cred ... pana si-a dat seama unde tine si cum se scoate. In fine eu sunt mai " tipicar " de fel si acum observ ca bancheta nu mai sta cum trebuie ... este prinsa bine dar in laterale se ridica foarte usor, nu mai sta fix pe podea, lipita cum o stiam eu la inceput ... zgomot nu face, dar nu imi place ca pe acolo poate intra multa mizerie si mai e un loc in plus de curatat.

Ca sa se inteleaga mai bine, am luat o poza orientativa de pe internet ... acolo nu mai sta lipita bancheta cum statea inainte :

20kf4p1.jpg

Ce pot face ? Arici nu are ... Alte cleme nu observ si nimic nu pare rupt. La voi cum sta bancheta ? Lipita sau se poate baga mana sub ea ?

Multumesc !

Modificat de ungolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poza exacta de la masina :

 

2lb279f.jpg

 

Se pare ca dupa ce intra in clipsurile A A din poza de mai sus, iese din clemele din spate ... si de accea sta asa. Pareri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e prinsa bine, asta e cauza pentru care sta asa. Trebuie impinsa la maxim in spate si apoi presata in partea din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi curge  si mie apa pe la luneta din spate de la stergator....cred casa spart furtunul..stie cineva sau are tutorial poza ceva cum sa dau haionul  jos....defapt fata aia d plastic de la haion...nu stiu exact cum se cheama...ca sa ajung la  furtunase de la un G6 ?? ms

Modificat de davi_dav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e prinsa bine, asta e cauza pentru care sta asa. Trebuie impinsa la maxim in spate si apoi presata in partea din fata.

 

Am tot incercat sa o imping dar imi sare din clema aia si nu inteleg de ce ... este posibil sa se fi indoit rama metalica a banchetei si asta sa fie motivul pentru care sare din clema din spate ?

 

1551l03.jpg

 

Multumesc pentru raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi nu trebuie sa o impingi in clema, carligul o agata din spate clema, deci trebuie impinsa dar ridicata din fata si apoi cand o tragi in fata, sarma de pe bancheta o sa agate carligul din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sarma trebuie sa imi prinda in " ureche " acolo unde am facut cercul rosu nu ?

 

29bd7k5.png

 

La inceput imi prinde dar dupa ce apas bancheta si in fata sa intre in clemele alea 2 de la mijloc, sare din alea din spate ... ori e ceva stricat ori trebuie sa ma mai chinui eu si nu imi dau seama ...

 

In fine, mai incerc azi poate o fac sa stea ca la inceput ... Multumesc frumos de pareri si instructiuni !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G5 ai un surub in una din cele doua gauri de caee tragi sa inchizi haionul. Dupa ce scoti surubul, tragi cu simt de raspundere, sunt doar cleme.

Cred ca si la 6 ar fi cam la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,sper să postez unde trebuie. Se poate monta un interior de jetta din 2012 cu încălzire în scaune pe un golf 6 din 2009? Mă interesează doar dacă se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele din fata se potrivesc, nu stiu daca si bancheta si spatarul din spate.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!