Jump to content

Tuning exterior - bodykit-uri, folii,etc


Dun
 Share

Postare recomandată

Salut.

Subiectul acesta este dedicat strict modificarilor exterioare ale caroseriei. Vom vorbi aici despre bodykit-uri, folii aplicate pe caroserie, vopsirea in diverse feluri a unora dintre elementele caroseriei si orice alte aspecte legate de subiectul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dun

    25

  • qwk

    17

  • The_Ego

    16

  • Circoloco

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu o intrebare,as vrea sa schimb tetierele de pe fata cu unele de pe spate,este cineva interesat?Am intrebat la noi la Deva pe cei de la rep. vw.cat ar costa doua tetiere spate pt poloul meu,si ..........pretul e dureros.Asa ca daca este cineva amator,sau stiti vreunul lovit,va rog dati un semn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc ? Le-ai incercat ? Eu pe fata mi-am pus de la un polo 9n sau 9n3, pt ca au si reglaj fata-spate, si sunt multumit. In plus sunt mai mici si mai estetice din punctul meu de vedere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca exterior nu inseamna tot una cu interior. Voi nu ati vazut titlul topicului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuzele se rigoare,aveti dreptate d-le moderator, tetierele se pot schimba intre ele,fata spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei intereati, replici care se apropie destul de mult de original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum facem si noi sa se ridice haionul la apasarea butonului, ca aici:

Unii spun ca este nevoie de amortiozare de Toledo, altii de Scirocco. Sunt cateva filmulete pe youtube dar nici unul dintre cei care au postat filmuletele nu da detalii complete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf exista kit amortizoare, care defapt sunt de pe alta masina. In link-ul de mai jos este si un filmulet care descrie ce este de facut.

Conform celor de la ECS, codul OEM al amortizorului este: #6Y0898500C

Nu necesita codari sau alte interventii. E nevoie doar de un amortizor mai puternic, care in momentul actionarii butonului de pe telecomanda (eliberarea cuiului de catre broasca din haion) sa impinga haionul. La Golf apare in filmulet acel suport de pe caroserie care terbuie inversat. La noi nu este asa ceva care sa necesita inversare. Deci, din ce vad eu in filmulete unde nu apare nici un arc pus pe amortizor (de moda veche practica pe la MK4 etc.) avem nevoie de amortizoare mai tari.

Daca are cineva ELSA sa ne zica la ce masina figureaza acel cod, ar fi de ajutor in elucidarea "marelui mister"

Linkul de la ECS cu produsul si clipul de montare la MK VI: http://www.ecstuning..._Hatch_Pop_Kit/

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul indica provenienta de pe Skoda Fabia :D Toate sansele sa mearga avand in vedere ca platforma este oarecum comuna.

Acum sa cautam o Fabia pt proba :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In conetxtul subiectului de fata am montat eleronul 6R0 071 646 GRU pe masina.

Rezultatul il puteti vedea aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, de ce nu ai optat pentru cel de R-line/GTi?

2011_vw_polo_gti_r-line_2.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ... ca sa zic asa ... tocmai d-aia. Pentru ca este pe GTI. Si sunt deja ceva GTI-uri prin tara.

Asa, eleronul asta nu l-am vazut pe nici o masina pana acum.

Plus ca, mi se pare mai interesant decat ala de pe GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pus in aceeasi situatie. Pe G6 este cel Votex, cu acelasi design pe care il are si al tau sau cel de GTi care avea nevoie de un alt stop si alta duza.

VORTEX_Golf6_Roof_Spoiler.jpg

Pe Polo nu exista tot kit-ul de Votex? Prelungire fata, spate si praguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cautat pentru ca nu am fost interesat decat de acest element.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva codurile pe original ale eleronului si a pragurilor de gti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luat de pe grupul de facebook. Multumiri lui Adrian_S :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt fan asta si imi da cateodata de gandit, ce bine i-ar fi stat si masinii mele in 2 usi DAR functionalitate -50%

PS: deja mi-e dor de Detroit

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

regret si eu ca nu am luat gti-ul.dar nu am avut prea mult timp de gandire si am luat ce am luat.asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine se baga sa traduca asta

http://www.polo9n.in...sche-heckklappe

Si uitati inca unul care a folosit aceleasi piese

Plus filmuletul asta si discutiile purtate acolo

Si totul a plecat de la site-ul asta olandez. Informatia utile si decisiva cred ca este la pagina 23.

www.mypolo.nl/forum/polo-v-6r/2628-automatische-achterklep-23.html

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Iau in calcul o modificare privind spoilerul spate.

O varianta este spoilerul de pe GTI. Modificarea a fost facuta de FRE pe un Polo 6R HL. Costul a fost de vreo 2.000 RON si a acoperit achizitia spoilerului si a fustei - de noi - vopsirea si montajul. Pe mine nu prea incanta solutia asta din cauza celor doua ochiuri de pisica.

post-4613-0-17356600-1357727468_thumb.jp

Eu m-am interesat si de varianta ABT care presupune aplicarea unui element estetic pe fusta spate, o nou toba finala din INOX si ornamente duble rotunde cu logoul ABT gravat pe ele. Pretul pentru Romania este de 5.311 RON. Costul mi-a fost furnizat de Nurvil NVT RmValcea - unic distribuitor autorizat ABT pentru Romania.

post-4613-0-33213800-1357725601_thumb.jp

Avand in vedere pretul prohibitiv, nici varianta asta nu este de retinut. Cel putin in cazul meu.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!