Jump to content

Tuning exterior - jante Polo 6R


FRE
 Share

Postare recomandată

Am uitat sa precizez ca, fiind in cautare, nu sunt axat doar pe Oz Superturismo. Sunt in cautare si de alte jante care sa arate bine, dar neaparat pe 16". Fac km multi si nu mai am nervi sa ma opresc la fiecare linie de tramvai sau sa am exagerat de multa grija de jante, deci ar trebui sa fie si rezistente.

Stiu ca zicea cineva ca Oz Superturismo nu se mai produc, dar la ei pe site inca sunt disponibile. La fel se gasesc si pe site-urile de jante noi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    68

  • Dun

    61

  • The_Ego

    27

  • Rave

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu ce am, dar ma feresc de BBS-uri ca dracu' de tamaie. Poate pentru ca asociez modelul asta cu bembeurile ?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic da. Arata intr-o conditie foarte buna si sunt un model frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ehh..nu prea ai de ce. BBS s-a pus pe Golf IV din fabrica, pe golfuri III..etc, deci sunt prieteni vechi cu VW :D Astea sunt singurele care mi-ar placea negre cu buza portocalie (hot orange)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea cu ET35 la marele fix. Doar ca 8,5J s-ar putea sa fie cam late (daca nu ai pretentii de lowrider, no fat chicks will rub si alte gogosi de genul asta)

Primele au 4 gauri domle`

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut,

Sunt nou pe forumul vostru. Am mai multe neclaritati legate de jante si cateva intrebari:

1 -Care este diferenta intre urmatoarele dimensiuni 6Jx15 ET 38, 6.5Jx15 ET 40, 6.5Jx15 ET 35(daca puteti sa imi explicati babeste ce ar insemna latime de 6 si 6.5, ET de 35,38 si 40)? Pe masina avem 6Jx15 ET 38, jante de tabla standard Comfortline. S-ar potrivi celelalte dimensiuni pe masina?

2-ce parere aveti de firma Borbet si ce parere aveti de aceste jante http://www.ecauciuc.ro/jante-borbet-tl-15 ?

3-daca puteti sa imi spuneti de ce firme de jante sa ma feresc(am observat ca cineva mai sus spunea ceva de ENZO H ca sunt foarte moi) si ce jante de 15 imi recomandati.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Bwwlan,

Dupa primul articol gasit pe 4tunning, am inteles ca trebuie sa respectam cu strictete dimensiunile jantei originale. Adica daca janta de tabla cu care a venit masina este de 6Jx15 ET 38(asa am vazut scris de cineva mai sus), exact aceleasi demensiuni ar trebui sa aiba si janta de aliaj(janta cu care se va schimba), altfel ne putem avaria masina, sau daca nu, intampinam probleme la franare, stabilitate, etc.

In ceea ce priveste marca Borbet, am vazut ca este fabricantul jantei OEM Lakeside(si poate alte modele de jante de la VW), este un fabricant german. Jantele nu sunt mai ieftine daca le cumpar acum fata de jantele originale Lakeside comandate din fabrica, numai ca masina pe care am cumparat-o era pe stoc(cu jante de tabla).

Cele bune,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut polotsi,

Parerea mea ca jantele originale nu merita sa le cumperi daca nu le-ai comandat din fabrica. Sunt foarte scumpe si nu isi merita banii(calitatea nu este dubla-cum este pretul de exemplu). Aceasta este doar o parere personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Chazz

exact aceleasi demensiuni ar trebui sa aiba si janta de aliaj(janta cu care se va schimba), altfel ne putem avaria masina, sau daca nu, intampinam probleme la franare, stabilitate

Nu e chiar asa. Ideea este ca un ET mai mare iti va duce roata mai inauntru. Nu stiu de ce si-ar dori cineva chestia asta, dar ... se poate face. Similar, un ET mai mic iti duce roate mai inafara. Ceea ce, impreuna cu scaderea garzii la sol, determina o reactie chimica in organismul proprietarului astfel ca acesta se simte mai bine si mai indragostit de masina lui. Curios este ca si altii care se uita la masina respectiva experimenteaza aceeasi senzatie.

Atunci cand ET-ul este mai mare, pericolul este ca roata sa atinga caroseria. De asemenea, atunci cand ET-ul este mai mic, pe franari puternice, sau pe viraje luate in forta, este posibil ca aripile masinii, in special cele de pe fata, mai ales atunci cand masina a fost coborata, sa atinga roata.

Totusi, axista o anumita libertate de miscare pentru a jongla cu ET-ul, diametrul si latimea jantelor. Din pacate la noi nu prea sunt distribuitori care sa iti permita sa faci teste. Se pare ca prin statele vestice exista un fel de hipermarket-uri de roti la care ai posibilitatea sa vezi cum pica o janta pe masina.

Eu sunt intr-un proces disperat de cautare a unei variante pentru niste roti pe 17". Mai nou am aflat ce cei de la Team Dynamics pot face jantele cu ce ET vrei tu. Avand in vedere ca jantele de 17 care vin in echiparile standard pe Polo au ET 42 la o latima de 7" si ca marea majoritate a producatorilor fac jante de 17" cu latimea de 7" la ET 38, problema mea a devenit si mai spinoasa: cum ar fi sa pun un ET 32 pe masina?

Pe la nemti am vazut pe cativa care au pus pe Polo jante 7J 17" ET38 si apoi, pe spate, au pus distantiere de 8mm. Dar ... aia au sosele infinit mai bune decat ale noastre.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Dun pentru alte explicatii legate de jante. Am o nelamurire legata de o postare de-a ta. Ai spus mai sus ca jantele de 15 vin cu un ET de 38, dar daca ne uitam la jantele de la accesorii , jantele Sima sau Zirkonia au un ET de 40. Pana la urma, care este valoarea corecta si daca aceasta diferenta este sesizabila sau nu.

Deci jante de 17. Cred ca sunt frumoase si masina arata bine cu ele, dar la gropile din Ro, s-ar putea sa le indrepti in fiecare an.

PS

Cred ca ar trebui sa aveti grija si la asigurare, daca puneti o janta cu un ET diferit fata de cel din fabrica, in caz de accident(mai ales cele cu daune mari) ar putea sa nu despagubeasca din acest motiv, ma gandesc.

Cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce legatura are ET-ul cu asigurarile ? Cred ca te "gandesti" prea mult.Toleranta este destul de mare,iti poti pune linistit si ET 35 si ET 38 si ET 40 si ET 42.Suntem multi care avem jante de 17" pe masina si nu le-am indreptat in fiecare an,asta depinde de felul in care mergi si cat de mult ai grija de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva adevar exista la mijloc.

Ieri am fost la cineva undeva in zona Ozana. Si la intersectia lu' Camil Resu cu Liviu Rebreanu am experimentat un mare sant de-a latul strazii, dupa intersectie, peste toata strada de trei benzi si ceva. Am franat brusc, dar am eliberat frana din reflex cand am vazut ca vine unul cu un SantaFe peste mine. Daca nu eram cu rotile de iarna intamplarea asta nu se termina bine pentru jante.

Cat priveste asigurarile ... stiati ca nu se despagubeste petarda de pe masina?

Cazz_Cata: Daca ai informatii solide in privinta comportamentului asiguratorilor in legatura cu ET-ul jantelor te rog sa ne spui. Nu este lipsit de sens si pare destul de plauzibila apucatura asta a lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....sa nu uitam de importanta majora a J-ului unei jante in legatura cu asiguratorii ! Cred ca am epuizat toate subiectele si acum batem campii,imi cer scuze dar e chiar aiurea discutia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am un caz concret legat de jante, dar stiu foarte multe cazuri in care firmele de asigurare au cautat orice motiv minor sa conteste dauna si sa nu plateasca. Si daca un ET ales gresit inseamna instabilitatea masinii, cred ca le-ar fi foarte usor.

Si imi cer scuze daca ne-am indepartat de subiectul tuning, dar poate unii care vor sa isi cumpere o janta deosebita, ar trebui sa se intereseze bine si despre acest subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-mi spuna si mie cineva daca in cartea masinii sau in talon este trecut ET-ul jantelor. Eu din cate tin minte e trecuta doar dimensiunea cauciucurilor si atat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e trecut ET-ul. ET-ul apare doar in certificatul de conformitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea chiar arata bine,ti le doresc,sa zic asa..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!