Jump to content

Tuning exterior - jante Polo 6R


FRE
 Share

Postare recomandată

I-am dat deja mesaj lui Aditu sa facem un topic nou pentru jante in care sa mutam posturile de aici si inca unele din alt topic. Inca nu mi-a raspuns

Daca parerea mea conteaza, prima varianta este cea mai plauzibile. Nu stiu de ce am impresia ca exista si niste jante OEM foarte asemanatoare. Dar ma tem ca sunt pt Golf. Inainte sa iti fac sugestiile de aseara am cautat modelul respectiv, dar nu l-am gasit.

Am sa urmaresc si eu sa vad ce apare si daca pica ceva ce cred ca te-ar interesa am sa iti dau de veste.

@Rave - uau ... esti de aur. Am sa dau de veste tuturor celor care aduc jante sa imi caute un astfel de set. Exista insa o problema ... au 11.34 kg in timp ce OZ-urile su 9.5.

Evident ca daca vreau sa ma dau in barci cu D-zeu pot sa iau Ultraleggera, care au doar 6.5 Kg - vorbesc de variantele de 17".

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 360
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    68

  • Dun

    61

  • The_Ego

    27

  • Rave

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca astea,

6R0071495A%208Z8-500x500.jpg

dar 5x100 sunt doar pe 15", GTI-ul, daca are frane pe 312, are nevoie de 16.

Pentru restul sunt o varianta foarte buna, si pentru o janta OEM, ieftina! :)

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dun - Chiar crezi ca vei simti diferenta de greutate a jantelor la o masina de zi cu zi,sa fim seriosi.Daca mergi pe linia asta,ai grija si la anvelope,exista diferente de greutate,dupa cum bine stii.....Eu zic sa iti cumperi ce iti place !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, le utilizez de la inceputul sezonului 2012 pe astea, sunt aspectuoase.

post-64235-0-11490700-1347344792_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo gti stiu ca are 288mm, dar e pacat de aspect sa fie pe 15".

Sima sunt frumoase si merg pe gti ca jante de iarna :D

Eu am niste azw dolomit 16" iarna si au fost ok in prima iarna.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grsisem dimensiunea. Am tastat gresit. 215/45/16 am in carte si nu 17 :). 288mm sunt franele si raman la ce am in carte. 15 sunt prea mici, franele neaerisite, balonul mare...

Dun, linkul postat de tine imi da eroare si nu merge vazut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere, daca iti incap 15" pune cu incredere.

Sunt jantele mai ieftine, cauciucurile mai ieftine, franele au destula racire(e si frig afara si nici nu alergi masina pe zapada) si balonul mare face minuni pe zapada. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai cochetez cu 16". Daca retin bine, 15" nu am trecut in carte dar o sa verific.

Cu 15" este fluffy la mers drept dar cand merg la munte pe serpentine sau o curba mai stransa pe DN (nu tre sa fac raliu), simt cum intra balonul sub janta si devine o barca in deriva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca nu e atat de rau :)) Doar stau pe 15 de aproape 2 ani!

Imi e dor de cum statea masina cu Koni si jante pe 18 dar vor veni si alea.

Eu, daca nu fac iar upgrade la franele de GTI, o sa raman la 15 pe iarna.

E si un mod de a ma limita singur cand drumurile nu-mi permit sa ma joc :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Circoloco - Daca vrei sa probezi jantele pe 15" te astept oricand vrei,le pui pe masina si vezi cum se comporta,nu este nici o problema. Asa cum zice si Rave,la confort nu le bate nimic,avand balonul ceva mai mare,iar directia este mult mai usoara,bine asta si datorita latimii anvelopelor, inferioara celor de 16" sau 17".Eu sincer abia astept sa le montez,sa mai simt si eu un pic de confort atunci cand mai merg cu ea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Fred pt intentie !

Nu stiu cum sa procedam. Cel mai devreme cred ca pot de pe 1 octombrie :)) Dar vb pe PM si stabilim o zi. Totusi trebuie sa verific daca am dimesniunea in carte. Vreau sa fiu in legalitate desi ITP-ul meu o sa se faca vara de acum incolo, cu jantele OEM 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers aproape 2 ani cu jante pe 18 pe Seat fara sa fie trecute in nimic. Si aveam talon modelul vechi, unde erau trecute dimensiunile omologate.

Nu mi-a zis nimeni nimic desi am fost oprit de atatea ori si s-au uitat pe talon de atatea ori.

Iti faci prea multe probleme, mai ales pentru jante mai mic, pe care nici macar nu le vor observa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, la jante asa mici nici nu se streseaza sa se uite :) Dar daca ti-ai pune pe 19-20, atunci fi sigur ca s-ar uita. Oricum, ar trebui sa ai trecute in talon si pe 15. Eu cel putin asa am trecut: 17", 16" si 15"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E sindromul "Apple".

Iti iei ceva legal si apoi incepi sa faci totul legal, cumperi softuri, inchiriezi filme, cumperi CD-uri etc! :))

Unele merita, altele nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 15" se poate si 195/55 ?! :o De stiam..asa imi luam de iarna, dar in talon imi scrie doar 185/60

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva am voie sa pun :P ?

ET este 40. Sa fie prea mare?

post-16307-0-15664500-1347479122_thumb.j

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu care este calitatea, dar rau nu arata.

Jantele OEM sunt ET 46, deci ... din punctul asta de vedere RIAL-urile astea ar fi in regula. Evident ... ca se poate si mai bine, adica ceav cu un ET mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu nevoie de niste sfaturi.

Va rog sa cititi postul din topicul de pe Masina mea - nu mai am timp sa mai incarc pozele si aici - si sa va dati si voi cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Care este diferenta intre doua jante cu ET38, una fiind 7J si cealalta 7.5J?

Presupun ca aia mai lata iese mai inafara. Dar cu cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-12783-0-95577200-1353246405_thumb.p

Luat de aici! Se intinde cu cate 6mm in ambele parti. Si in interior si in exterior.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru vara vreau sa imi iau Oz Superturismo pe 16". Dilema mea este legata de culoare: albe sau normale ? Cum ar arata pe polo oz-urile albe avand in vedere dimensiunea si culoarea masinii, hot orange ?

Pentru vara vreau sa imi iau Oz Superturismo pe 16". Dilema mea este legata de culoare: albe sau normale ? Cum ar arata pe polo oz-urile albe avand in vedere dimensiunea si culoarea masinii, hot orange ?

Pentru vara vreau sa imi iau Oz Superturismo pe 16". Dilema mea este legata de culoare: albe sau normale ? Cum ar arata pe polo oz-urile albe avand in vedere dimensiunea si culoarea masinii, hot orange ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normale sau mai bine vin negre daca masina este orange,faci un contrast orange-negru.folii pe spate negre,masca este pe negru,rame laterale la stalpul central cu folie neagra

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele negre ies din discutie. Nu mi-au placut niciodata, mai ales pe 16". Foliile sunt + stalpii negri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand normale. Culoarea este deja una frumoasa si eu zic ca jantele vor veni foarte bine si nici nu vor fi contraste.

OZ albe imi aduc aminte de WRC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!