Jump to content

Tuning exterior - jante Polo 6R


FRE
 Share

Postare recomandată

Mi-au sosit jantele Rondell 0024 pe 17",nu am apucat sa le montez inca,insa le-am cantarit,asa de curiozitate,asa ca postez si pozele ca idee.Mentionez ca janta Rondell 0024 fara anvelopa are 11,8 kg iar cea modelul original BBS Denver are 11,0 kg,deci diferenta de greutate este minima,chiar nu ma asteptam.Tot de curiozitate am cantarit si janta originala VW modelul de pe Highline - Riverside 6,0 J x 15 ET 38 ( este produsa de BORBET ) care impreuna cu anvelopa Hankook 185/60 R 15 are fix 16,00 kg.

post-99600-0-69418900-1332174530_thumb.j

post-99600-0-36145700-1332174539_thumb.j

Modificat de B 06 FRE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 360
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    68

  • Dun

    61

  • The_Ego

    27

  • Rave

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.

Intr-o prima faza vor fi mutate aici toate posturile legate de jante care in momentul de fata apar in subiectele Modificari VW Polo 6R (Tuning) si Cauciucuri (Pneuri) Polo 6R. Dupa care vom continua discutia pe aceasta tema.

Din rezerva personala de informatii iata cateva lucruri de baza: pe platforma 6R s-au pastrat datele de pe 9N in sensul in care avem tot 5 prezoane cu distanta de 100 si diametrul gaurii centrale 57.1

Rotile care vin in standard sau sunt optionale OEM au urmatoarele caracteristici

Pentru 14"

5J si ET necunoscut

anvelope 175/70

Pentru 15"

6J si ET 38

anvelope 185/60 sau 195/55

Pentru 16"

7J si ET 46

anvelope 215/45

Pentru 17"

7J si ET 42

anvelope 215/40

Din experienta personala pot cofirma urmatoarele:

- in principiu merg jantele de pe celelalte modele ale grupului facute pe aceasta platforma (Fabia, Ibiza, A1), dar ca trebuie atentie la ET

- de asemenea, tot sub rezerva ET-ului, merg jantele de pe modelele grupului construite pe vechea platforma 9N

- si la fel, cu grija la ET, merg jantele de modelele grupului construite pe vechea platforma pe care s-a facut Golful IV (Leon 1 - superba masina si acum salivez dupa ea, Bora, A3 si ce a fost atunci corespunzator la Skoda)

PS:

Stie cineva ce jante sunt astea ?

post-4613-0-86543300-1344261657_thumb.jp post-4613-0-76141900-1344261668_thumb.jp post-4613-0-10754600-1344261690_thumb.jp

post-4613-0-93620500-1344261732_thumb.jp post-4613-0-65460100-1344261754_thumb.jp

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Studiez piata pt un set de cauciucuri de iarna. 215/45/R16 o sa pun pentru ca o am in carte ca optiune si "sa nu ma doara capul".

Totodata, ma uit si dupa un set de jante. ET35 sau ET38 sunt ok pe polo la dimensiunea de 16" ?

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dun, nu mai stiu cum se numesc jantele, dar sunt pe 18" ! Te bate gandu sa pui asa mari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu par oem, ci niste replici dupa Aristos:

2877_x600.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt originale, parca pe R32 sau Beetle s-au pus. Oz Design sau ceva de genu

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R32 e sus cu Aristos, ce a pus Dun par putin diferite

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.dieselsta...ds018-i475.html

Sunt pe 18". Prea mari pentru mine. Eu vreau ceva cu multe spite pe 17".

Prima optiune ar fi OZ Superturismo LM Silver. Dar as fi preferat ceva cu spitele un pic mai groase, asa cum sunt jantele de care ziceam eu. Si care sunt OZ Aristo.

Proiectul este pentru la anu', asa ca timp mai este. Si variante o gramada.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul link vad 5,5 J,ori este o greseala de scriere,ori se adreseaza altui tip de auto din gama,probabil Lupo,Fox - sunt foarte inguste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am vazut in Austria montate pe un Polo TSI,arata superb insa ET-ul mi se pare cam mare,iar jantele stau prea mult sub caroserie,cel putin asa cred eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus - fata de ceea ce a spus Fred - ca sunt negre, ceea ce nu este o optiune pentru mine.

Le vazusem si eu. Multam fain pentru sugestie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un ET de la o janta OEM 16" daca se poate ?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Janta aliaj Syenit 16" Volkswagen Polo 6R - specificatii si descriere.

Se folosesc prezoanele originale

Detalii - .7 J x 16", ET 46, 5/100

Dar dupa parerea mea, cu ET35 arata mult mai bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa caut jante aliaj pentru la iarna. Cele mai frecvente le gasesc de la posesori de Golf4 si majoritatea au ET 35 sau 38. Din cate stiu...cu cat cifra ET este mai mare, cu atat roata este mai bagata sub aripa. Corect?

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ! ET 35 sau 38 se potrivesc perfect,unde ar fi problema ? Insa vezi ce model alegi sa nu strici frumusete de GTi cu niste jante nepotrivite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea mi se par destul de "cuminti" si fara brizbriz-uri

post-16307-0-81902800-1347300571_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca nu prea merg.

Ai sa gasesti multe Avus II si Montreal. Eu unul as cauta asa ceva http://www.anuntul.org/anunt-vand-4-jante-oz-superturismo-gt-16-0f0-78614.html.

Depinde foarte mult ce anume cauti: ceva sa se incadreze intr-un anumit buget, sau ceva care sa puna pe masina conceptia ta. Daca este vorba de conceptie si vrei sfaturi poate ar fi bine sa ne impartasesti conceptia (cu sau fara buza, un anumit numar de spite, spitele mai groase sau mai subtiri, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand propun ca topicul sa fie redenumit : jante & anvelope Polo6R

Revenind la dilema mea mai mult influentata de $.

Pentru iarna imi doresc sa iau ceva de aliaj. Nu stiu cat o sa ma ajute portofelul pentru ca am si anvelopele de luat. Pana acum pe dimensiunea pe care o am in carte ca optiune 215/45/17 gasesc greu. Doar Michelin am gasit de aproximativ 850/buc., ceea ce este overbudget. Ma uit la Nokian WR pt ca au feedback f. bun si preconizez un pret de aprox. 600/buc.

Iarna asta nu prea cred ca o sa pot lua jante noi. As ajunge la 1700lei doar jantele si rapid la 1000€+ cu toata joaca. Deci ori gasesc ceva SH bun la pret bun, ori iarna asta o fac cu table (fara capace ca nu le suporta ochiul. Asa am procedat si la fosta masina :) )

SH visam la ceva in jurul a 200€, pret la care sunt si jantele postate mai sus. Tablele SH sunt pe la 1mil/buc.

Pt jante noi mi-ar placea ceva in 5 spite, pentru ca dau impresia de "mai mare" si merg cu liniile ascutite ale masinii.

Jante noi la care m-am uitat, imi plac cum arata pe Polo si au un pret suportabil sunt:

Enzo H

post-16307-13473116948621_thumb.jpg

Enzo B

post-16307-13473117145687_thumb.jpg

Dezent RE

post-16307-13473117320903_thumb.jpg

Cam astea 3 imi plac dintre variantele mai low cost. Pe la 17-18mil. ajung

In concluzie, daca apare ceva similar SH si ma incadrez cu banii iarna asta (aprox 200€), le iau. Daca nu table si la anul unul dintre aceste 3 modele.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as merge pe variantele low-budget noi.

Am avut Enzo H pe 17" si sunt dintr-un aliaj moale.

Se indoaie destul de usor si fata jantelor se umple de zgarieturi de la pietrele de pe drum.

Pe langa asta, se cam matuiesc cu timpul. Eu le-am schimbat dupa doar un an-doi cu ceva OEM.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru feedback. Dezent a avut un prieten pe masina si a fost multumit. Pot ramane ele ca varianta pentru jante noi. Bineinteles, daca as gasii ceva OEM SH in banii astia care sa arate foarte bine, decizia este clara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!