Jump to content

amortizoare


suciu
 Share

Postare recomandată

Nu se schimba si arcurile. Poate doar daca au vreo problema (rupte sau prea moi si a scazut garda la sol a masinii). Poate doar falnsele ar fi bine sa le schimbi. Despre preturi...ai grija ca poti sa iei si cu 150 lei amortizorul si cu 300 lei. SIncer nu stiu ce sa iti recomanda pt ca si cel scump poate fi acelasi cu cel de 150 lei care poate fi facut pe vapor. Doar sa cumperi dintr-un loc care se respecta... Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru raspuns. Am cautat mult asa si am auzit ca printre cele nu foarte scumpe dar bune ar fi Monroe. Ca de Bilstein sau H&R nu stiu...poate ma angajeaza cineva sa mai am un salariu ..:blink:

Modificat de hbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am cam pacalit cu niste Sachs la 160-170lei parca. Oricum, sa te feresti de cele pe gaz sau gaz-ulei pt ca au un comportament ciudat in functie de temperatura...sunt mai tari dar zgomotoase si proaste. Asta din experianta mea...

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am o intrebare...daca poate cineva sa ma lamureasca:am un polo gti 2001 si am gasit suspensii reglabile de pe un polo 6n ala din 97-99 nu stiu exact ce an este masina dar stiu k este modelul mai vechi decat al meu.intrebarea mea este: se potriveste suspensia pe a mea?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 2 months later...

stie cineva unde se poate testa suspensia in Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Bul. Timisoara dupa Banka BCR venind dinspre razoare era un service FIAT pe dreapta si tot acolo este o statie ITP unde iti poti verifica suspensia, au niste talere vibratoare si program pt masurat suspensia.

Statia este undeva pe coltul bulevardului, se vede din strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Daca tot se discuta de amortizoare am si eu nevoie de ceva sfaturi. In denivelari am senzatia de multe ori ca ma arunca intr-o parte cu toate ca nu merg tare sau pur si simplu ma arunca in sus :)) As vrea sa ma ajutati cu ceva sfaturi si sa ma lamuriti daca sunt praff si arcurile sau doar telescoapele. Nu am bani sa merg la un service acum sa ma sfatuiesc cu un mecanic si din acest motiv am nevoie de ajutorul vostru. Eventual sa imi spuneti cum imi dau seama daca sunt duse si arcurile. Va multumesc si astept sfaturile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o discutie mai ampla. Subiecte cu si despre amortizoare/arcuri sa tot gasesti pe forum. Nu trebuie sa fie musai pe un topic de Polo.

Deci cauta cu incredere si citeste. Nu astepta mura in gura, sa faca altii treaba in locul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut Suciu! 

Detin acelasi tip de masina ca si tine si am observat acelasi comportament bizar inca de la 4-5 mii km. Unii de pe aici vor spune ca avem noi ceva la cap cand comparam comportamentul masinii la diferiti km(foarte putini dupa parerea mea). Nu fratilor, nu avem nimic la cap, ideea este ca nu-si face treaba ceva pe acolo si vrem sa ne dam seama de ce face asta. A topait asa pana i-am schimbat bucsele de la bascula(cele mari). Comportamentul ei pe piatra cubica este unul sportiv, rigiditatea e la ea acasa, sa-i spun asa. Dupa schimbarea bucselor de la bascula, am observat ca masina a devenit si mai rigida, deoarece au fost adaptate din cauza numeroaselor plangeri vis-a-vis de acest subiect. Au facut bucsele in X, conferindu-le un plus de viabilitate. Am fost cu ea pe la diferiti mecanici, care mi-au spus acelasi lucru - masina nu are nimic!Am 51.000k si s-a mai lasat si nu imi place deloc comportamentul ei pe sosea, indiferent daca este plana sau cu denivelarite. Raman la concluzia ca amortizoarele nu-si mai fac treaba cum trebuie. Ramane sa ma conving dupa ce voi face un test la un service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • NuCeTaNu a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!