rady

Schimbare semnalizare oglinda Golf 5

61 postări în acest subiect de discuţie

de obicei este stricata lampa - necesita inlocuire.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

AM schimbat cablajul, si acum functioneaza toate.

0

Link către postare

Salut, de cateva zile nu mai imi merge pe partea stanga beculetu' la oglinda atunci cand semanlizez, ce trebuie sa cumpar mai exact? si as putea sa o montez singur sau trebuie neaparat la un mecanic.,

0

Link către postare

trebuie cumparata lampa - e cu led in interior - dupa care desfaci oglinda si schimbi lampa

0

Link către postare

Am și eu o întrebare , sper ca sunt cât de cât in aria potrivită , am dat search după problema mea și nu am găsit nimic, dacă nu am postat unde trebuie mii de scuze !

problema sta in felul următor , in iarna, 2016 Decembrie am vopsit integral mașina , (am avut eu o țăcăneală ) mașina a fost destul de mult demontata . Întrucât de atunci nu o mai folosesc foarte mult zi de zi având mașina de serviciu , am observat de curând ca odată ce depășesc 100-110 km/h din zonga oglinzilor se aude un șuierat , depinde din ce parte bate și vântul , la dus pe o parte la întoarcere pe cealaltă parte . Coincidenta face ca tot in iarna mi-am schimbat singur și boxele de pe mașina, dând singur fetele de uși jos dar nu văd ce sa fi stricat eu . Aveți vreo idee la ce sa ma uit? Mașina mea este 1.6 benzina deci nu am șuierat de turbina .. dar se aude destul de tare și de enervant .. 

0

Link către postare

Desfa carcasele oglinzilor si asamblează le din nou, poate nu au prins bine clemele sau elementele între ele

0

Link către postare

Voi încerca acest lucru ..

0

Link către postare

Salutare.

S-o iau in ordine.

STANGA (nu asa important): asta iarna am avut nenorocul ca o duba sa-mi agate oglinda intr-o zona ingusta. Nu au fost avarii de niciun fel, dar oglinda imi vibreaza cateodata la vant ori viteze mai mari. Pare prinsa bine in cleme, aveti idee ce pot sa ii fac sa nu se mai miste? Semnalizare, dezaburire, miscare, totul ok, doar nu vreau sa se agraveze.

DREAPTA: am agatat un stalp de poarta si am facut isprava de mai jos. Carcasa e ok, LED-ul inca functioneaza, doar sticla sparta si semnalizarea, care trebuie inlocuita cu totul. Am cateva intrebari aici:
- pot inlocui sticla si semnalizarea eu, acasa, in sensul ca este o operatiune complicata (precizez ca daca trebuie sa dau fata usii jos deja, pentru posibilitatile mele, este o operatiune complicata)?
- semnalizarea, din ce am citit, e bine de luat originala, un cod de piesa se poate, ca ce am gasit costa doar 30-40 lei si imi par... aftermarket.
- de cand cu isprava, motorasul de pozitionare al sticlei scoate un zumzait usor cand este actionat, dar inca functioneaza. Pareri? N-as vrea sa se agraveze si sa nu mai mearga deloc...

SUPLIMENTARE:
- luminile acelea de sub oglinzi se pot monta? Sau trebuie inlocuit blocul oglinzii cu totul? Pe masina mea (cea din profil) merge?
- sticla curbata, heliomata ori ce? Sunt in ceata la acest aspect grav. Sticla heliomata se poate pune? Procesul este "automat", la fel ca la cea interioara (de care nu am, oricum)?

Multumesc anticipat.

20170606_092446edit.png

20170606_092440edit.png

0

Link către postare

da, poti sa le inlocuiesti tu, daca ai sculele necesare si ceva indemanare - trebuie sa le desfaci de tot.

Nu poti pune electrocromata - ca sa montezi asa ceva, trebuie ca oglinda de sus sa fie cu acesta functie, sa tragi firele pana la cea laterala, etc - se poate face retrofit la aceasta optiune, dar cresc costurile

Poti monta si lampile de sub oglinda - trebuie decupata carcasa, trase firele in calculatorul de usa, etc

0

Link către postare

Ok, si problema cu motorasul oglinzii dreapta se poate agrava? Adica ar trebui sa ma gandesc sa-l schimb acum? Sau daca inca functioneaza sa-l las asa?
Semnalizare imi iau de care gasesc ca inca functioneaza LED-urile din ea si le pot pune pe acelea.
Ce inseamna sa le desfac de tot? Toata oglinda in sine, carcasa si tot?

0

Link către postare

toata oglinda... pana la bratul de metal - doar acesta ramane. Semnalizarea se schimba cu totul, cu tot leduri.

da-i pace la motoras, pt moment

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.