Jump to content

Probleme / schimbare semnalizare oglinda exterioara


sin
 Share

Postare recomandată

Eu mi-am dat comanda de semnalizarea de care ziceam ca e 77 lei(fara adaos comercial). Se pare ca e orginala.

Pretul real e undeva la 90 lei, deci cum zicea si Yasmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,

ma ajuta cineva astazi mi-am luat si eu de blocul semnalizator..ca sa il inlocuisc trebuie dat geamul jos?sau care sunt pasii?multumesc frumos!

 

Rezolvat am gasit aici topicul pentru cei care vor intampina problema mea:

http://vwforum.ro/topic/99897-diy-demontarea-oglinzilor-laterale-si-inlocuirea-semnalizatoarelor-din-oglinzi-golf-5-jetta-5-passat-b6/

Modificat de somoso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am reusit sa repar semnalizarea cu ajutorul unui coleg mai priceput. Mentionez ca aveam alta sparta de la un incident. Cu geamul de la cea de pe masina si corpul de la cea care era sparta am reusit sa rezolv problema. In reprezentanta a cerut 125ron pentru o semnalizare, iar la magazinul de piese 150 ron.

Modificat de firestorm1312
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu semnalul in oglinda, nu mai functiona. Am gasit la un magazin 60 lei nou. Nicio diferenta fata de cea originala. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am tot cautat pe forum dar nu am gasit nicaieri o modalitate de inlocuire a intregii oglinzi.

 

Este deja a doua oara cand imi este sparta oglinda din stanga si de data asta as vrea sa o schimb integral. O am deja pe cea noua, completa.

 

Cum o schimb? La vechea masina se scoteau 3 clipsuri si 3 suruburi. In 15 minute era gata.

La servide Brady mi-au cerut 170 RON... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaga oglinda, eu inteleg tot corpul. pt asta desfaci fata de usa si acolo gasesti surubul de fixare. mai ai mufa (incalzire,reglaj)

 

mai multe vorbe/poze gasesti aici

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact asta e ce cautam.

 

Din pacate e evident ca nu am cum sa o fac eu acasa. Foarte naspa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie un set de chei cu care sa desfaci suruburile atat de la fata de usa cat si ale oginzii proprizise si putina indemanare.

Operatia nu e chiar una care sa se preteze exclusiv unui service specializat.

Citeste cu atentie diy-urile si nu te grabi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu poti face acasa? eu am schimbat la mine si e f simplu.

 

daca vrei te pot ajuta cu 2 surubelnite, daca sculele sunt problema.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

170 de lei pt manopera ? asta inseamna o ora si jumatate (~120 lei ora era la vw ultima data cand am verificat)

si mie mi-a schimbat-o tot la reprezentanta in jumatate de ora , i-am dat 50 de lei mecanicului(fara factura e adevarat , dar e vorba de cat timp se lucreaza)

 

PS la mine e vorba de passat B6 , dar cred ca e acelasi lucru , ma indoiesc ca e mai complicat la un golf ,pana si oglinzile sunt aproape identice

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ar mai fi varianta sa schimb doar carcasa, si semnalizarea. Ca alea sunt sparte. Si cred ca imi va fi mai simplu sa fac asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa schimbi carcasa si semnalizarea, nu e nevoie sa dai corpul oglinzii jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
rebenciucmarius

Eu am reusit s-o schimb singur. Am cumparat semnalizarea de pe net cu 40 RON si apoi am surubarit oglinda in parcare. Arata ca originala. Imbusuri potrivite, rabdare si atentie la ordinea de demontare/montare sa ai! :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am o problema cu oglinda din stanga. Oglinda propriu-zisa sau geamul, ca sa fiu inteles, se misca in timpul mersului. O pot misca foarte usor si cu mana, apasand pe ea. Ce e pe acolo ? Ar trebuii sa fie lipita ? Prinsa in cleme ? Un sfat sa gasesc buba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a dezlipit fata. O scoti usor si o lipesti pe partea care e prinsa in cleme.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi spui si cum o scot ??? Imi e teama sa nu o fac bucati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se dezlipeste. Vezi in arie la passat b6 ca e topic dedicat. Eu sunt deja la a doua"lipire".

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, mi-am facut o idee. Acum nu sunt hotarat, am vazut pe acolo ca parerile sunt impartite. Cu ce sa o lipesc ? Ceva care sa nu afecteze la dezaburire, si sa dureze. Tu ce ai folosit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bison - nu am avut pb cu incalzirea ei dupa lipire.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM desfacut sticla, si vad ca intre ea si suport e o foita neagra. Trebuie sa o dau jos sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Las-o acolo.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bison - nu am avut pb cu incalzirea ei dupa lipire.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

 

Mai tii minte ce tip de adeziv Bison ai folosit?

 

Mi s-a dezlipit si mie sticla, am cautat Bison prin magazine, dar am gasit vreo 5-6 tipuri si nu stiu ce sa aleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva un DIY sau imi poate spune cum fixez oglinda (geamul) in clipsuri? Pentru ca s-a intamplat o ciudatenie, am vazut ca are partea dinspre portiera (vorbesc de oglinda de pe stanga) foarte scoasa si am crezut ca mi se pare, noapte fiind. Am pus mana pe ea si am apasat-o un pic, mai fin decat atunci cand ti-o sterge la spalatorie si a iesit din clipsuri. Acum am fixat-o cumva dar nu sunt sigur ca e OK si am nevoie de un pic de ajutor.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

post-114375-0-04539100-1405759787_thumb.

 

Salut,

 

Acum cateva zile am vazut, la oglinda dreapta, plasticul iesit de sub cheder (poza). Ca sa  bag plasticul inapoi sub cheder, trebuie sa dau jos fata interioara a usii sau o pot face in alt mod, de preferat unul mai usor :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!