Jump to content

Probleme / schimbare semnalizare oglinda exterioara


sin
 Share

Postare recomandată

salut, are careva idee cum se poate desface oglinda de pe stanga la golf V fabricat in 2006 ? nu mai merge beculetul ala de semnalizare cum trebuie in sensul ca daca-i dau 2-3 palme o mai ia din loc pentru cateva secunde si ma gandesc ca s-ar putea sa fie vre-un contact imperfect care sa se fi deteriorat de-alungul timpului de la gropi si alte zgaltaieli.

n-as vrea sa ma duc la service intrucat plasticul ala alb e putin fisurat si nu o sa mi-o faca pe garantie.

multam,

sin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca plasticul e crapat putin e posibil ca beculetul sa nu mai functioneze de la vreun soc, nu de la gropi sau zgaltaieli :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti oglinda cu grija sa n-o spargi. ai doua suruburi acolo care tin semnalizatorul, le scoti. scoti carcasa oglinzii (aia alba de care zici tu cred) tragand de ea in sus. din ce-mi aduc aminte nu e prinsa cu nimic, deci trage cu incredere. succes:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa trag. sper sa nu-l stric de tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varianta mai simpla si fara riscuri: te duci la un service (pbn, pbv midocar sau altceva), cauti pe cineva care sa fie dispus sa repare pe o bere si aia e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt acu m-am gandit: cum dau eu oglinda jos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine da-l naibii de bec decat sa iti scape oglinda pe jos...si asa nu stiu daca gasesti doar sticla, mi-e ca tre sa o iei cu totu. in fine, alegerea iti apartine, asa ca bafta daca iti bagi nasul pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se sparge asa usor. are niste clame pe toata circumferinta asa cu care se tine de motorasul din spate. bagi o surubelnita intr-o parte si degetele diametral opus si incepi sa tragi usor de ea. in final o sa iasa. se poate cumpara doar sticla, nu e o problema, in cel mai rau caz, e vreo 50 de ron. hai 70, hai 100, nu e mult. am dat eu pe una de bora cu incalzire 70 de ron acum un an si ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

in oglinda din stanga mi-a intrat apa la semnalizator si acesta nu mai merge. Am incercat sa o desfac, dupa cum e explicat mai sus, dar nu am reusit. Are cineva vreo idee mai buna, sau poate explica mai clar? Eventual o schita, ceva?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se ridica carcasa in sus. de preferat se incepe din partea dinspre geam. e mai usor cu oglinda rabatata. sticla are niste cleme pe circumferinta, se desfac, se scot appucii de la incalzire. ramane o rama neagra care trebuie apasate doua chestii in spate ptr a se scoate si se trage in afara. semnalizarea se scoate impreuna cu ornamentul inferior. sunt 2 suruburi de sus in jos cu t 15 (sau 10) dupa asta se scot alte 2 suruburi care tin semnalizarea de ornament.... se scoate mufa de la semnalizare... timp de lucru ptr schimbarea undei semnalizari cca 3-5 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva cu informatii....pe parte de electrica ....cand incerc sa reglez oglinda din partea stanga in aceeasi directie se misca si oglinda din dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

La mine la octavia , si e cam aceeasi marie cu alta palarie, se seteaza din bord sa se regleze oglinzile individual sau impreuna . Cauta comanda asta si fa-i setarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face toate...In sensul ca daca ai reglat odata bine oglinzile si se urca alt sofer la volan, regleaza doar oglinda din stanga, cea din dreapta reglandu-se automat.

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BV19BBY, s-a mai discutat despre functia asta, de exemplu aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Oglinda se desface destul de usor, mie mi-au furat geamurile la oglinzi de curand. Din ce am citit pe net in juma de minut se desfac ambele daca esti agil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu daca ar trebui sa dai sticla la oglinda jos... dureaza mai mult pentru ca o dai cu frica sa nu o spargi... cei ce fura nu cred ca ii intereseaza asa de mult daca se sparge... :coffee_lol: mai mult dureaza sa treci de la o oglinda la alta decat sa o scoti :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am fost lasat sportiv de oglinzi, din acest motiv am invatat cat de usor se scot, se apasa oglinda inspre geam, astfel incat sa se indeparteze spre exterior(inspre semnalizare) se baga usor degetele si se impinge, datorita grosimii mainii aceasta va sari, nu are cum sa cada pentru ca este prinsa in firele de la incalzire, iar de spart nici atat daca nu te grabesti, oricum dureaza mai mult sa scoti papuci de la fire decat sa scoti oglinda. O oglinda la reprezentanta 220 ron si 65 la magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Imi poate spune cineva cum se inlocuieste becul/ledul de semnalizare din oglinda stanga?

La service mi-au spus ca se schimba tot semnalizatorul din oglinda.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca inlocuirea ledului respectiv numai daca ai o alta semnalizare sparta/deteriorata de unde sa-l iei efectiv, altfel, numai un produs nou te ajuta. daca vorbesti de puddle lights - acele lumini de sub oglinda, acolo ai bec nomal - w5w.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut aceasta problema...mi-a dotnat Pronet o semnalizare care din pacate nu mergea...si am fost nevoit sa cumpar una aftermarket cu 70ron. Ideea este ca aceste semnalizari nu sunt gandite foarte bine si cam intra apa in ele. Au 2 aerisiri destul de mari prin care apa poate intra cu usurinta...eu dupa ce am cumparat-o pe cea noua am demontat-o si pe cea de pe partea opusa, care era originala dar avea cam mult praf in ea si le-am ermetizat cu silicon. Cablajele erau f deteriorate din cauza apei ce le inundase.

Eu am avut aceasta problema...mi-a dotnat Pronet o semnalizare care din pacate nu mergea...si am fost nevoit sa cumpar una aftermarket cu 70ron. Ideea este ca aceste semnalizari nu sunt gandite foarte bine si cam intra apa in ele. Au 2 aerisiri destul de mari prin care apa poate intra cu usurinta...eu dupa ce am cumparat-o pe cea noua am demontat-o si pe cea de pe partea opusa, care era originala dar avea cam mult praf in ea si le-am ermetizat cu silicon. Cablajele erau f deteriorate din cauza apei ce le inundase.

Iluminarea din corpul semnalizarii este formata din 3 leduri, unul pe placuta cu mini-circuitul electric, si alte 2 puse pe un fir de cativa cm lunigme. Nu cred ca se poate gasi separat acest cablaj. Pentru a ajunge la cablaj trebuie dezlipita cu mare atentie partea transparenta a semnalizarii. Este lipita cu un adeziv foarte asemanator celui de la faruri, ce lipeste partea transparenta de corpul farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la mine s-a ars semnalizarea de pe dreapta si din pacate nu se poate schimba decat semnalizarea cu totul.

Am gasit la 77lei , dar cred ca e aftermarket. :(

In dezmembrari cred ca dau oglinda completa, asa ca slabe sanse sa poti lua de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si e mult 77 ron? sunt totusi niste leduri.si un bec normal de calitate ajunge acum la 8 - 10 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur - la 77 lei, este after-market.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat anul trecut OEM din reprezentanta la 85-90 ron maxim!Si semnalizarile sunt facute sa nu intre apa in ele,iti intra decat daca le spargi,crapi de la pietre sau iti da cineva in oglinda,caz in care va sparge si semnalizarea,a mea a ajuns acvariu cu tot cu fauna acvatica in ea si tot mai mergea.....:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu sunt facute bine...acum depinde si de spalatoria unde speli masina,cat de mult insista in zona oglinzii..etc. Cea care la mine nu mai functiona era plina pana la jumatate cu apa si o depunere verde :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!