Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Fratzilor, proiectul cu primaria este altceva. Asta este al politziei.

Am auzit despere vopseaua aia dar e destul de nasol daca te prinde echipajul.

<{POST_SNAPBACK}>

Iar eu ma tare indoiesc sa existe deocamdata la noi in legislatie clar specificata aceasta interdictie a vopselei speciale. Stiu ca in Anglia este la mare pret (si la propriu si la figurat) si sunt destui care se incumenta sa isi aplice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

va fi totusi o problema: la cate contraventii sunt, 15 agenti nu pot scrie pv pentru 100 de camere in timp real. si nu stiu daca sta cineva sa analizeze inregistrari. credeti ca vor sta la monitor , apasa pe buton si iese procesul verbal? sincer nu cred

<{POST_SNAPBACK}>

Am auzit si eu stirea, exprimarea a fost urmatoarea:

"Sistemul va fi capabil sa proceseze pana la 30000 amenzi" (n.p. nu mai stiu daca a spus pe luna sau pe zi)

Eu inteleg de aici ca va fi ceva automatizat, cumva sa proceseze imaginea si sa extraga nr. de inmatriculare (ceea ce nu cred ca e prea greu tinand cont ca e vorba de un nr. mic de caractere ce trebuie recunoscute) apoi totul devine floare la ureche. Sincer nu cred ca vor scrie procesele verbale de mana.

Altfel eu sunt chiar bucuros daca vor face asta, astfel poate ii linistesc pe cei care depasesc coloanele la semafor (asta ma streseaza cel mai tare, ca eu stau ca prostu' la coada in timp ce altii se duc in capul coloanei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este, una din cele mai aberante semaforizari este in bucuresti. nu dau detalii ca stiti f.bine.

sa speram ca sistemul v-a fi orientat intai pe fluidizare si mai apoi pe corectie altfel ... cum a zis @child ... s-ar putea ca sistemul sa nu faca fata la numarul de abateri si sa faca jam

zGb, din pacate pentru traficu de noapte nu te vad bine, dar nu dispera, romanu e inventiv, sigur o sa iasa ceva ...

exemplu, am auzit ca se vinde pe net o vopsea (transparenta) a carei proprietate este ca reflecta anumite unde a.i. la o fotografiere/filmare a masinii nu sunt lizibile numere de inmatriculare (daca sunt smacuite cu ea)!

a auzit/folosit cineva asa ceva sau este doar tzeapa?

<{POST_SNAPBACK}>

asta a fost primu lucru la care m-am gandit cand am vazut la televizor...direct folie pe numere ma cheama ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va dati seama cat de "frumos" o sa fie sa faci o greseala in zona cu camera... in acelasi timp sa te vada si sa te opreasca un "agent", sa-ti dea amenda... si dupa vreo luna sa te trezesti ca-ti vine si acasa amenda pentru ca au vazut si aia pe caseta.... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta a fost primu lucru la care m-am gandit cand am vazut la televizor...direct folie pe numere ma cheama ;)

<{POST_SNAPBACK}>

deci nu e vopsea, e folie? cred ca tre sa mai aprofundam subiectu, poate ne ajuta cineva ...

orice ar fi, nu trebuie sa se vada cu ochiu liber ca ne salta 'ghioceii' ... taloanele (cel putin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In State stiu sigur se foloseste un spray incolor care se aplica pe numere. Costa in jur de 50 de dolari si este suficient pt 2 masini. Spray-ul este legal in State!!!!!!!!!!

Cu ochiul liber nu se poate vedea daca numerele de la masina sunt spray-iate sau nu; singura posibilitate fiind: poza cu blitz(cand se realizeaza poza nu se vad numerele). La raderele din romania din cate stiu eu nu se foloseste blitz asa ca nu mai sperati degeaba ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu e vopsea, e folie? cred ca tre sa mai aprofundam subiectu, poate ne ajuta cineva ...

orice ar fi, nu trebuie sa se vada cu ochiu liber ca ne salta 'ghioceii' ... taloanele (cel putin)

<{POST_SNAPBACK}>

e si folie si spray

ex: http://www.auto-radar-detectors.com/photblocspra.html

in acest moment nu am cunostinta sa existe reglementari legale in Romania care sa interzica folosirea lor. in SUA spre exemplu in unele state sunt interzise(probabil in toate, nu stiu sigur)

Modificat de lf_iron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca in bucuresti , cu greu se circula regulamentar ..chiar daca vrei ...nu de putzine ori am intrat pe contrasens din cauza altora si multe altele( dar asta e, cu totzi gresim) ..Deci chiar nu era cazul de montat camere la haosul de pe strazile noastre. Cred ca bicicleta e o solutzie "sanatoasa" ;))))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca in bucuresti , cu greu se circula regulamentar  ..chiar daca vrei ...nu de putzine ori am intrat pe contrasens din cauza altora si multe altele( dar asta e, cu totzi gresim) ..Deci chiar nu era cazul de montat camere  la haosul de pe strazile noastre.  Cred ca bicicleta e o solutzie  "sanatoasa" ;))))))

<{POST_SNAPBACK}>

eu sunt de parere ca pentru "ordonarea" haosului din Bucuresti camerele sunt o parte a solutiei alaturi de o intransigenta mai mare a agentilor, o mai buna semaforizare etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt de parere ca pentru "ordonarea" haosului din Bucuresti camerele sunt o parte a solutiei alaturi de o intransigenta mai mare a agentilor, o mai buna semaforizare etc.

<{POST_SNAPBACK}>

;) cred ca cu totzi am observat radare ascunse pe te miri unde ... de aici trag si concluzia ca scopul principal este AMENDA ...Asa ca si proiectul asta nu o sa faca decat sa ne bage mana in buzunare. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de ascunse... intr-o Solnitza aveau radarul ascuns sub casketa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de spray: cred ca este eficace pe timp de noapte, pentru ca in multe cazuri am vazut ca politistul de la radar da un flash pentru a vedea numarul masinii care se indreapta catre el ( in cazul in care nu vine din spate :P )

pret: 35 euro pe un www.kpsport.com (plus taxe postale)

incearca cineva? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de spray: cred ca este eficace pe timp de noapte, pentru ca in multe cazuri am vazut ca politistul de la radar da un flash pentru a vedea numarul masinii care se indreapta catre el ( in cazul in care nu vine din spate :P )

pret: 35 euro pe un www.kpsport.com (plus taxe postale)

incearca cineva? :P

<{POST_SNAPBACK}>

Sa stii ca ai dreptate la faza cu flashu'. Mi s-a intamplat mie intr-o noapte pe la 2, veneam dinspre victoria spre 1 mai si aveam vreo 80 ca era pustiu si mi-au dat flashuri si mie. Daca nu-mi dadeau flashuri nu-i vedeam asa bine erau pusi. Am crezut ca vroiau sa ma atentioneze ca merg prea tare :P . Acum am sa astept amenda in posta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cred ca degeaba discutam noi si ne omoram cu pareri, sa va amintesc ce panica s-a produs in toata tara cand s-au introdus noile radare. O sa ne obisnuim cu asta si gata. Cred ca cel mai bine ar fi ca in momentul in care apar sa facem o lista cu amplasarea lor...daca impartim nr strazilor din bucuresti la 100 tot raman cateva pe unde mai putem alerga, iar daca pun 3 pe Mihai Bravu si 2 pe Magheru atunci procentul va fi si mai favorabil. Presupun ca raza de acoperire va cuprinde in general marile intersectii care oricum sunt mai mult de 100 daca luam in considerare ambele sensuri ( in caz ca nu sunt rotative, ceea ce ma indoiesc).

In concluzie ....rabdare....sa vedem daca se materializeaza si apoi vedem noi ce facem. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce dar cred ca "baietilor" le merge bine cu radarele, ca vad ca se "extind", buna "afacere" si profitabila. Si eu am inteles ca "instalatia" este cu dublu scop: fluidizare si pedepsire.

Macar de ar baga bani in strazi ca eu m-am saturat sa stau cu "ochii cat cepele" cand circul prin Bucurestiul de dincolo de arterele principale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca sunt binevenite, pentru siguranta circulatiei. Ca nu o sa o mai calcam unii din noi, asta este, dar mai bine mai incet si mai sigur decat altfel (vezi masina lui fuscobal si a inca unui coleg).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m auzit ca se vinde pe net o vopsea (transparenta) a carei proprietate este ca reflecta anumite unde a.i. la o fotografiere/filmare a masinii nu sunt lizibile numere de inmatriculare (daca sunt smacuite cu ea)!  a auzit/folosit cineva asa ceva sau este doar tzeapa?

http://www.kpsport.com/shopping/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Vedeti sa fie cat mai transparente! I avedeti ce zic nenea in Codul Rutier:

o) autovehiculul are aplicate folii sau accesorii pe parbriz, luneta ori geamurile laterale, care restrang sau estompeaza vizibilitatea in timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior, sau care impiedica ori diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare;

Daca e sa ma fac un politist 5 minute, sprayul ala cam impiedica citirea numarului de inmatriculare cu aparatul radar.

Interpretabil..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehehe

cam da :banghead:

daca nu cumva se poate interpreta si mai rau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti sa fie cat mai transparente! I avedeti ce zic nenea in Codul Rutier:

o) autovehiculul are aplicate folii sau accesorii pe parbriz, luneta ori geamurile laterale, care restrang sau estompeaza vizibilitatea in timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior, sau care impiedica ori diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare;

Daca e sa ma fac un politist 5 minute, sprayul ala cam impiedica citirea numarului de inmatriculare cu aparatul radar.

Interpretabil..

<{POST_SNAPBACK}>

Spray-ul ala intra la alt articol (pe unde si antiradarele) si in mod clar e interzis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spray-ul ala intra la alt articol (pe unde si antiradarele) si in mod clar e interzis.

<{POST_SNAPBACK}>

Exact!!! Este un antiradar pasiv! (antiradar nu este totuna cu detector de radar!!!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antiradarul sau aparatele care bruiaza radarul trebuie sa functioneze in banda alocata politiei si asta e deja caz penal de prin legea telecomunicatiilor oricum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai baieti.. una si cu una fac doua.. a primit cineva vro amenda? mie mi-a zis un "prieten" de la udriste ca acele camere "dupa" stalpi sunt fara radar dar totodata sunt si radare si nu au camere d-alea cat o minge de forbal, abia daca le vezi pe stalpi si mergand pe jos.. din masina nici vorba..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.........

sunt fara radar dar totodata sunt si radare si nu au camere d-alea cat o minge de forbal, abia daca le vezi pe stalpi si mergand pe jos.. din masina nici vorba..

Pai sunt sau nu sunt radare? ca eu nu mai inteleg..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate s-au inmultit radarele "fixe" fara "marcaje" :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!