Jump to content

Seat Leon Copa Plus


Vizitator

Postare recomandată

Cei care au citit topicul deschis de mine in aria Versus stiu despre ce masina e vorba, pentru ceilalti o sa fac o mica prezentare.

In urma unor multe luni de cautari pe site-urile mai multor marci am ramas sa aleg intre Golf si Leon, ambele pe final de generatie.

In final, avand in vedere diferenta enorma de dotari intre cele doua modele, Golful fiind dotat sub limita minima stabilita de mine, am ales Leon 1.4 TSI Copa Plus, avand urmatoarele dotari, luate din configuratorul de pe seat.ro:

2 suporturi pentru pahare in consola centrala

3 tetiere spate

Airbag-uri cortina

Airbag-uri frontale pentru sofer si pasager

Airbag-uri laterale pentru sofer si pasager

Alarma "Viper"

Anvelope 205/55 R16

Bordcomputer

Bricheta si scrumiera in consola centrala

Carcase oglinzi exterioare vopsite in culoarea caroseriei

Centuri de siguranta in 3 puncte pentru toate locurile

Climatronic bi-zona (control separat sofer/pasager)

Comenzi radio pe volan

Covorase fata/spate

Cruise control

DSR (Dynamic Steering Response)

ESP + EBA + control presiune pneuri cu avertizare sonora si luminoasa + asistare la demaraj din rampa + XDS

Faruri bixenon adaptive cu sistem de spalare + lumini de zi + blocuri optice spate cu LED-uri

Filtru pentru praf si polen

Frane pe disc fata/spate

Functie "Coming Home" faruri

Functie de aprindere automata faruri

Geamuri fata/spate actionate electric

Imobilizator electronic

Inchidere centralizata cu telecomanda

Jante aliaj 6 1/2Jx16 cu suruburi antifurt

Lampa ceata spate

Manere portiere in culoarea caroseriei

Oglinda retrovizoare interioara cu reglare automata antiorbire

Oglinzi exterioare actionate electric, incalzite si pliabile electric

Oglinzi in parasolare luminate

Pachet legislativ (trusa medicala, stingator de incendiu, triunghi reflectorizant)

Port combinat intrare auxiliara/USB

Proiectoare de ceata cu functie Cornering

Radio CD MP3, 8 difuzoare

Reglaj electric faruri

Reglaj manual lombar si pe inaltime pentru scaunele din fata

Roata de rezerva de dimensiuni reduse

Senzor de parcare spate

Senzor de ploaie

Sertar sub scaunul soferului

Servodirectie electromecanica, reglata automat in functie de viteza (Servotronic)

Sistem Bluetooth

Sistem de prindere Isofix pe bancheta din spate

Sistem spalare luneta

Spatar bancheta spate rabatabil asimetric

Stergator parbriz cu temporizare

Tetiere fata, articulate si ajustabile pe inaltime

Volan reglabil pe inaltime si adancime

Volan si schimbator de viteze in piele

Masina imi place mult, are aproape tot ce mi-am dorit de la o masina, probabil in urmatoarele luni vor urma si modificarile care mi le doresc. Deocamdata, nu mi-am stabilit o lista, prefer sa vad ce-mi doresc peste ceva timp. Mi-as dori sa ii pun folie de protectie pe spoilerele fata si spate, precum si pe o parte din capota motor.

Am apucat sa fac un drum Bucuresti - Poiana Brasov - Bucuresti, in weekendul asta, la intoarcere am obtinut un consum decent, as putea spune, adica 6,1%, luand totusi in calcul ca am mers absolut legal, adica 50-60 km/h in localitati, 110 km/h in exterior si 80 km/h in localitatile unde limita e de 70 km/h. Masina e inca in rodaj, are doar aproap 600 km si nu am trecut de 3000 RPM de doua ori, insa cuplul isi face simtita prezenta de la sub 2000 RPM, suficient pentru a face o depasire normala in treapta a cincea la 80 km/h.

Din pacate nu decat pozele de la livrare, facute cu telefonul, cateva alaturi de Ibiza dar si una cu stopurile aprinse, noaptea. Revin cu poze facute cu camera foto in cateva zile.

imag0194q.th.jpg

imag0191s.th.jpg

imag0190v.th.jpg

imag0189ju.th.jpg

imag0188j.th.jpg

imag0187ui.th.jpg

imag0186z.th.jpg

imag0195fx.jpg

Modificat de cristian
Link către comentariu
  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    123

  • The_Ego

    29

  • Rave

    16

  • Circoloco

    15

Top Posters In This Topic

Inca o data sa o stapanesti sanatos!

Are la dotari masina, Leon Copa ++ :)) iar stopurile sunt chiar sexy :D

Link către comentariu

Super Cristi arata bine sa ai noroc de ea si sa folosesti la maxim dotarile de care vad ca chiar nu duci lipsa

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu

Am urmarit versus-ul si sunt sigur ca ai luat decizia corecta. :icon_thumleft: Multa bafta in continuare! (si rabdare in rodaj :lol: )

Link către comentariu

Cu rabdarea e mai greu, am zis si mai sus ca am scapat pedala pe acceleratie de 2 ori, s-a dus rapid spre 4000 RPM. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

125 CP in cazul Audi/Seat.

Multumesc pentru impresii tuturor.

Modificat de cristian
Link către comentariu

felicitari pentru noua achizitie,va doresc cat mai multi km impreuna

Link către comentariu

Frumos leul. Sa-l alergi sanatos fara probleme.

ps: nu vrei sa facem schimb de stopuri ? :lol:

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de masina!!!

Ai facut o alegere corecta dpdv al pretului si al dotarilor primite. Leon-ul Copa Plus vine foarte bine dotat si chiar merita cumparat.

Spor la exploatare si la eventualele modificari.

Link către comentariu

Faina masina, sa o stapanesti sanatos, multi km. Ai facut o alegere inteleapta, si eu am fost pus in aceasi situatie ca si tine cand am avut de ales in 2 masini din segmente oarecum diferite si am ales-o pe cea care mi-a oferit mai multe optionale trecand peste micile aspecte legate de fineturi.

Sunt convins ca nu ai sa regreti decizia, pentru ca eu acum dupa 2 ani nu as lasa optionalele pentru o masina mai "cheala" dar vezi dom-le are un brand.

Link către comentariu

Felicitari pentru alegere dotarile sunt foarte inspirate. Leonul este un raport foarte bun intre calitate-pret + designul exterior foarte reusit al modelului.

Mi-au scapat mie sau nu ai scaune incalzite? Vei avea nevoie de ele iarna.

Link către comentariu

Masina nu are scaune incalzite, nu am mai asteptat inca 3 luni pentru a adauga cateva optionale pe care mi le doream: scaune incalzite, airbaguri laterale spate si privacy glass. Stiu ca motorizarea asta se incalzeste mai greu decat una aspirata, am hotarat sa-mi asum riscul de a muri de frig iarna, pana cand incepe sa apara ceva caldura pe gurile de ventilatie. In plus, nu m-am prea impacat niciodata cu scaunele incalzite, insa as fi ales aceasta optiune pentru persoana care ocupa locul din dreapta fata.

Link către comentariu

Daca vrei ai oricum optiunea de a ti pune PTC after market, din cate stiu eu ai alternator de 140

Link către comentariu

Felicitari pt. alegerea facuta, e foarte bine dotata, sa ai noroc la ea si km fara probleme :)

Link către comentariu

Foarte interesant PTC, o sa investighez problema in amanunt.

Multumesc Tytel, precum si celorlalti pentru impresii.

Am o intrebare care ma macina: se poate comuta din VAG-COM coming home/leaving home pe luminile de zi in loc de bixenon?

Am descoperit o chestie suprinzatoare: Leonul nu are optiunea de confort la semnalizare, adica daca tragi de maneta scurt, in sus sau in jos, fara a pune contactul, semnalul se aprinde o singura data. La Ibiza facea de 3 ori. Se poate cumva modifica si optiunea asta din VAG-COM?

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos cu multi km. Legat de semnalizare eu zic ca daca ai contactul pus face de 3 ori daca nu ai contactul pus nu merge.

Link către comentariu

Pai tocmai, eu zic in timp ce masina merge pe sosea. Posibil sa fie vreo setare din maxidot, o sa ma mai uit maine inca o data cu atentie.

Link către comentariu

Se poate activa comfort indicator din maxidot daca este ca la golf. Lh&ch se pot seta pe proiectoare si eu zic ca e mai bine asa, Audi style :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
andrei.toledo

Felicitari pentru achizitie ! Super dotari , motor foarte reusit iar stopurile pe led si xenon-ul OEM fac toti banii.

Comfort indicator se poate activa din maxidot din cate stiu la modulul Lights&Vision.

Sa o stapanesti sanatos fara evenimente ! :)

Link către comentariu

Felicitari pentru jucarie! Sa te bucuri de ea si sa pui mai multe poze(si mai clare :P )!

Link către comentariu

Am reusit azi sa setez functia de confort la semnalizare, se cheama lane flash assist sau ceva de genul, intr-adevar in modulul Lights & Vision.

O sa pun ceva poze mai clare in curand, deocamdata trebuie sa o spal, are deja 1300 km si s-a cam murdarit.

Astazi am facut un drum pe ruta Bucuresti - Focsani - Bucuresti, consumul a fost de 7.2 litri / 100 km, in conditiile in care viteza medie a fost de 70 km/h. Am plecat dimineata, la ora 6.50, deci am prins Bucurestiul liber.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!