Jump to content

Prezoane de la jantele de aliaj


Northman
 Share

Postare recomandată

Masina mea a venit cu jante de aliaj VW pe 15", cu 4 prezoane normale si unul special, un fel de antifurt. As vrea sa stiu daca este posibil sa am surprize cand pun rotile de iarna, pentru ca jantele sunt de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele trebuie sa se potriveasca...prezoanele nu au cum sa nu se potriveasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ambele jante sunt originale VW nu vei avea nici o problema.

In schimb probleme pot aparea cu prezoanele aftermarket. Jantele mele pe 17" au venit cu prezoane, diferite de cele de fabrica (difera forma conului unde se face prinderea). E drept ca acum le folosesc si la jantele de tabla, dar totusi prezoanele difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: jantele de tabla sunt oem de VW? Daca da, atunci nu o sa ai nici o problema.

Daca jantele de tabla nu sunt originale, atunci ai 50% sanse ca prezoanele sa se potriveasca deoarece exista 2 tipuri de guler pentru prezoane: guler conic sau guler-bila.

Prezoanele oem la Golf 4 sunt cu guler-bila. Raman de verificat tesiturile in janta pentru a stii ce se potriveste acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de tabla provin de la o Octavia din cate stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt prezoane pt jante originale VW si vrei sa le pui pe jante de Skoda ai sanse sa mearga. Dar trebuie oricum testat. Eu am incercat sa folosesc prezoanele de la jantele de aliaj (non-VW) la cele de tabla si nu am avut succes :) In sensul ca in spate (eu am tambure) prezoanele atingeau f.f. putin inauntru, doar cu varful, si se auzea un usor scartzait cand piesele ajungeau in contact. Am luat prezoane noi si am scapat de griji. Vreo 5 RON bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am iarna pe Octavia jantele provenite de la un Golf (al lui Alex Rosiu) si se potrivesc perfect jantele si prezoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Northman: Azi am pus si eu jante de tabla de 15" (ET=47) cumparate de la dealerul PoRo cu prezoanele de la jantele de aliaj de 17" (ET=54) cu care a venit echipata masina.

Sper sa te ajute informatia. :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg perfect. Asa a venit masina mea de la Germanica, cu jante originale de aliaj si cu rotile de iarna (jante de tabla ET45)in portbagaj. Eu le-am pus si pe unele si pe celelalte cu aceleasi prezoane si au mers brici.

Modificat de Nea Vizanu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele prezoane au "gatul" trapezoidal (in profil) iar altele sunt "pe rotund". Si mai trebuie verificata si lungimea lor. Am vazut cazuri in care prezonul intra prea mult in tambur si agata in arcul sabotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prezoanele de la jantele din tabla se potrivesc la cele de aliaj (originale si unele si altele)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal da, asa reiese si din ce s-a postat pana acum si din ce am vazut cu ochii mei. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt prezoane pt jante de tabla si prezoane pt roti de alij. In schimb unele jante de aliaj merg si cu prezoanele de tabla. Deci trebuie verificat pentru fiecare tip de janta in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Aveti niste dimensiuni pt. prezoanele de la aliaj si prezoanele de la tabla ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la lungimea prezoanelor..indiferent daca e vorba de jante de aliaj sau tabla este suficienta o lungime de strangere de 1,5 cm. Asta inseamna minim 8 rotatii complete a manivelei de stangere. La un Golf 4 care l-am avut jantele de aliaj erau OEM si grosimea jantei unde avea loc prinderea era la fel ca "grosimea" (nu a tablei, ci cea data si de nervurile de pe spatele jantei de tabla) a jantei de tabla. Adica aveam acelasi numar de rotatii a manivelei de strangere a prezoanelor.

Daca jantele de aliaj after market sunt livrate cu pezoane, se folosesc acele prezoane. Sunt livrate tocmai pentru a garanta strangerea rotii. Conicitatea prezonului,lungimea, in general, difera de la o marca la alta. Daca folosesti conicitati diferite poti ramane fara o roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar gasim pe undeva o dimensiune exacta pentru modelul de masina?

Cazul meu, care l-am mai postat pe forum, negasind acest topic (mea culpa), este urmatorul : Am jante aliaj neoriginale care au venit cu prezoanele lor de o anumita lungime. Problema e ca daca incerc sa-mi pun jantele originale (de tabla) iarna, LA ROTILE FATA imi ating prezoanele si trebuie mai scurte. Mi-am luat 10 prezoane dar sunt de mai multe feluri, am mers o iarna dar acum nu-mi place ideea si as vrea sa-mi iau 10 prezoane calumea.

Ma poate ajuta cineva cu o dimensiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu un passat b6. am avut pe el pana acuma jante milwakee si am luat acuma un set de jante de tabla pe 16 cu et 50 pt iarna. intebarea mea e daca e o vreo problema daca am pus prezoanele de la aliaj la tabla, ca inca nu m-am lamurit din ce am citit pe topic. de asemenea , daca nu sunt foarte offtopic, e bun et 50 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu un passat b6. am avut pe el pana acuma jante milwakee si am luat acuma un set de jante de tabla pe 16 cu et 50 pt iarna. intebarea mea e daca e o vreo problema daca am pus prezoanele de la aliaj la tabla, ca inca nu m-am lamurit din ce am citit pe topic. de asemenea , daca nu sunt foarte offtopic, e bun et 50 ?

bogdan788.

Si eu am aliaj de vara pe 16",de iarna am pus de tabla pe15"si sau potrivit acceleasi prezoane,dar cand am luat rotile am mentionat la comanda ca vreau pentru masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

O intrebare.Am schimbat jantele de tabla cu unele din aluminiu.Am folosit aceleasi suruburi de prindere ca la jantele de tabla.Cele de aluminiu sunt tot din grulul VAG (Audi S3).Am nevoie de suruburi mai lungi?

O precizare mica.Sper sa nu se supere nimeni.Este incorect spus "prezon".Prezon este surubul cu cap incastrat si vine din francezul "prisonnier".Suruburile care erau in tamburii Daciilor se puteau numi prezoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe ibiza am avut jante din tabla pe fabrica si pe urma i-am luat jante din aliaj si nu am schimbat nici un prezon. Se protrivesc perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Colescu Sebastian

Masina a venit cu jante de tabla,iar acum recent am achizitionat niste jante de aliaj,originale de golf 4.Am luat un prezon de la masina si l-am pus pe janta de aliaj,dupa ce trece prin janta mai raman ~1.7cm.Va rog daca ma puteti ajuta si sa-mi spuneti daca le pot pune cu aceste prezoane,sau daca trebuie sa cumpar altele(masina este un golf 4 din 2001)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg fara probleme.Daca jantele sunt OEM pt Golf,se potrivesc.Aceleasi prezoane folosesc si eu pt jante de tabla pe 15,16 si jantele de aliaj pe 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce lungime utila de filet aveai cind foloseai jantele de tabla ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu.Specificatiile scrise pe ele sunt M14x1,6x27

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!