Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Depinde modul de utilizare. Daca rulezi predominant in oras si faci putini KM, atunci un DSG cu motor 1.8 benzina este mai buna, dar nu tocmai ideala ca masina...totusi este un sedan coupe de 1500kg si 4.8m lungime.

Daca faci multi km pe an, (25-30-40mii km) predominant extraurban, atunci ideal este un 2.0 TDI cutie manuala. 

Iarasi, depinde cum iti place. DSG este mai comod pentru oras si o cutie foarte smechera ca si conceptie, dar sunt si cateva riscuri si responsabilitati de a o intretine la timp si cat mai corect. Conteaza cum a fost exploatata masina respectiva, cum a fost intretinuta la motor si cutie. CR este un motor fiabil daca este intretinut cu simt de raspundere.

Cauta un 2010-2011, poate pe la 150mii km, pretul corect ar fi intre 12000-13000 euro, cu o echipare buna. (inclusiv piele, rns, scaune incalzite si xenon+altele tipic highline, cluster color, scaune ventilate samd) Cam greu se gasesc cele cu panoramica si costa ceva in plus. 

 

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

@Gabiii Daca tu la o achizitie atat de importanta astepti cateva pareri--cel putin partial subiective--pe baza carora sa te decizi crede-ma ca esti intr-o mare eroare si posibila victima pentru eventualii samsari.

Daca banii pe care planuiesti sa ii dai pe masina nu sunt banii tai "de tigari" parerea mea sincera este sa incepi sa citesti...mult...pe topicurile dedicate si sa iti faci propria parere.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uratzelul_flo

Luni am mers cu un prieten să vadă un cc din 2009 ,ea arată destul de bine dar cu puține dotări.Masina a fost verificată în reprezentanta după seria de șasiu si cică km ar fi reali însă km din cutie sunt mai putini decât în bord, 176 k.E posibil să fi schimbat cutia?...

Ultima revizie 172k 09.12.2016

Modificat de uratzelul_flo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Exista o diferenta intre km stocati in cutie si cei afisati in bord. Cat de mare este in cazul acesta?

L.E. Este mare diferenta dupa parerea mea. Si, la fel, dupa parerea mea, 176k la o masina din 2009 este destul de putin asa ca eu mi-as pune semne de intrebare. In reprezentanta ati vazut istoricul complet sau doar ultima intrare?

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uratzelul_flo

30k

30k

Istoric complet si corespunde cu cartea service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea, masina rulata de un directoras din Posta Germana, avea 160.000 cand am luat o si e din septembrie 2011.. si am luat o in septembrie 2016. Deci 160K in 5 ani.

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

 

am si eu o problemuta.

de doaua ori am gasit ceasul analog din bord dereglat adica deodata ramane in urma cu 2 ore.

cum naiba il setez sa arate corect ca cel din ceasurile din bord ?

potrivesc ora pe ceasurile in bord la zicem la 17:00 si ala analogic se duce la 14.50.

merci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti ! Ce parere aveti de cc-urile aduse din libia ? Aveti ceva informatii ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumperi alta masina!

Ca doar de asta ai postat in aria de achizitie masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.06.2017 at 5:36 PM, snapisrl said:

salutare

 

am si eu o problemuta.

de doaua ori am gasit ceasul analog din bord dereglat adica deodata ramane in urma cu 2 ore.

cum naiba il setez sa arate corect ca cel din ceasurile din bord ?

potrivesc ora pe ceasurile in bord la zicem la 17:00 si ala analogic se duce la 14.50.

merci...

Teoretic, cand setezi ceasul digital trebuie sa se sincronizeze automat cel analogic dupa el si sa-si modifice ora exact cat setezi pe cel digital. 
Daca nu face acest lucru, cu siguranta exista o problema pe care nu cred ca ti-o putem spune decat daca mergi sa faci o diagnoza si o verificare mai amanuntita....
Incearca la @F l o r i n sau @Al Bundy rezolvarea problemei. 

Cred, totusi, ca ai gresit topicul unde trebuie sa dezbatem problemele aparute la masini.... acest topic este pentru "sfaturi de achizitie". Numai bine !

Modificat de sergiu2091
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

Ce parere aveti de anuntul acesta? Fabricata in 2015, inscrisa in 2016, nerulata(asa zic ei,masina de showroom). Personal mi se pare putin cam ciudat anuntul. Este vreo problema ca masina a stat 2 ani nerulata? Intreb pentru ca un prieten e interesat de masina, prin finantare.

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi pare suspect anuntul. Dar vezi ca pretul este de 29.738 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

Da, stiu ca pretul este fara TVA. Mie unul mi se pare dubioasa masina,parca ceva nu se leaga,asa i-am spus si lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

Da si eu i-am zis sa isi ia de pe stoc, dar vrea DSG neaparat si pe stoc cea mai ieftina este 34.563 euro,iar cei 5000 de euro diferenta l-ar fi incantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o mașină luată din showroom.... Din Germania .  Pot sa.ți spun ca este ok. Are ceva probleme  pe la caroserie dar nu grave. După  noroc... Poți sa prinzi un ok sau una cu ceva probleme. 

Acuma, și diferența de cea 10mii E intre una noua și una " așa zis noua" , ne place. ?

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianzmara

Am avut numai benzina pana acum. E ok dc nu vrei cuplu si consum destul destul de mic. Dc vrri consum mic si cuplu ia diesel motor cr 190hp, e p...la de masina, rupe orice benzina in depasiri scurte. Dc ai bani ia 3.0 tdi si esti rules, dc nu benzina cu mcar 240hp , attfrl nu ai ce face cu bdnzina. Mouoarrle cr diesrl vibreaza foarte putin ssu deloc. Eu sm luat un cc nou the 190hp e rules ... as dau pd o benxiba cu macar 250hp ... dar ptoblems e si vonsumul la benxina

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acu' primu' care traduce este...? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa-mi amintesc unde am mai auzit genul acesta de exprimare...oops, gata, stiu : in targurile auto, unde toti te i-au cu ,,boss" cc-ul asta e CR-u de 190 cp , etc :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Luciosu said:

Si acu' primu' care traduce este...? :))

Eu cred ca trollează!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ! Ce parere aveti de un cc 1,8 tsi din 2011 ? Ca si consum, intretinere...multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Ma intereseaza achizitia unui vw passat CC,pana in 12.000E din DE ,momentan ca motoare oscilez intre 1.8 TSI si 2.0 TDI CR 170 ma intereseaza fiabilitatea motoarelor mai ales a 2.0 TDI 170 care am auzit ca are probleme intentionez sa fac 20.000Km pe an si vreau sa o cumpar de la privat. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu eu ala .. dar.. sunt 81 de pagini de pareri, sfaturi, informatii.. etc  in acest topic, puneti niste intrebari care se repeta odata la cateva pagini :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! imi puteti recomanda un cc pana in 10500 euro, dsg,si cu ceva dotari .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!