Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Am mai citit la colegi. Evita madinile si vanzatorii din Ploiesti. Sunt samsari la greu. Sa lase cat vrea din pret, masina e dubioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeste cu @lambda_dryver si vezi ce si cum, poate mai puteti negocia :D 

La masina lui vezi tot istoricul inclusiv pe forum, il cunosc personal si stiu ca este un om pasionat.. 

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

stiu ca am mai intrebat despre aceasta masina dar acum e intrebarea finala pentru ca m-am hotarat sa o cumpar .

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-cc-vw-cc-ID7GkjlF.html#3d49a850b1

merita 19700eur ?

masina are un singur defect si anume camera marsarier care da eroarea "Camera not available" , cei de la reprezentanta sustin ca e un cablu intreupt la portbagaj si reparatia costa 400lei cablul + 100lei manopera .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar atat: BMW F10 la banii aia. Fara niciun termen de comparatie. Cred ca gasesti si xdrive si oricum vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina aia sta de multa vreme la vanzare... si mai sunt cateva CC-uri ce le vad de anul trecut prin anunturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pe autovit de la inceputul lui februarie . Mai multi mi-au recomandat bmw audi sau mercedes la banii aia dar mie nu-mi place bmw si nici audi iar un mercedes nu-mi permit sa-l intretin . 

Modificat de Dragosss91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi km pentru cati bani cere. La banii aia ar trebui sa aiba pana in 50.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine chestia asta m-ar pune pe ganduri :

"Au fost schimbate in Germania pe garantie : revizia, distributia, uleiul in cutie si uleiul pentru 4x4."

De cand se face revizia si se schimba consumabilele pe garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calmeaza-te cu masina aia, este o dubiosenie clar, e de mult la vanzare.

Si eu ti-o zic cu mana pe inima, la buget de 20k euro, nu m-as mai uita la VW.. 

Daca nu vrei Mercedes sau Bmw, poti incerca un A5 destul de ok la 20k euro .. si diferenta e enorma fata de CC , la confort, antifonare .. calitatea materialelor si pieselor overall.

Daca totusi esti setat pe CC, mergi in Germania cu 20k euro (sau pe acolo.. cat ai tu) si iti iei o masina corecta.. eventual de la un dealer cu garantie etc.. cum e Welt Auto etc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minutes ago, bubu182 said:

Daca totusi esti setat pe CC, mergi in Germania cu 20k euro (sau pe acolo.. cat ai tu) si iti iei o masina corecta.. eventual de la un dealer cu garantie etc.. cum e Welt Auto etc.

 

De acord! Nu inteleg de ce va cauti in ROMANIA tot felul de masini dubioase... cand puteti merge afara si reduceti din start riscul de-a lua teapa cu un 80 %. Nu spun ca afara nu se dau tepe .. insa ROMANIA e campioana!

Ganditi-va ca sunt totusi o caruta de bani ... merita sa risti atatia bani si sa iei o teapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Jorjel said:

Multi km pentru cati bani cere. La banii aia ar trebui sa aiba pana in 50.000km.

Screenshot_2.png.5ad3ea5ac59a66b7e7c821cfee1496fc.pngScreenshot_1.png.a99b06bd8731f29fe376041ad6b77110.pngScreenshot_3.png.e6fedacc447e3c3e54811478ac5ec8c8.png

 

una cu 50000km mai jos de 25000eur nu am gasit

 

1 hour ago, Alungatu said:

De acord! Nu inteleg de ce va cauti in ROMANIA tot felul de masini dubioase... cand puteti merge afara si reduceti din start riscul de-a lua teapa cu un 80 %. Nu spun ca afara nu se dau tepe .. insa ROMANIA e campioana!

Ganditi-va ca sunt totusi o caruta de bani ... merita sa risti atatia bani si sa iei o teapa?

 

pai nu pot verifica tehnic masina in detaliu la un service ? vanzatorul spune ca are tot istoricul masinii si il pot verifica la reprezentanta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banii sunt la tine, e decizia ta ce poti face. Insa in Romania ..... greu gasesti o masina OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si la mine e la fel stau cu aproape 16.000 euro in buzunar si nu gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Alungatu said:

De acord! Nu inteleg de ce va cauti in ROMANIA tot felul de masini dubioase... cand puteti merge afara si reduceti din start riscul de-a lua teapa cu un 80 %. Nu spun ca afara nu se dau tepe .. insa ROMANIA e campioana!

Ganditi-va ca sunt totusi o caruta de bani ... merita sa risti atatia bani si sa iei o teapa?

Pai si aproapele (samsarul) din propria tara cum sa-l ajuti sa manance si gura lui un colt de paine ? :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samsarul nu vrea sa manance un colt de paine, el vrea cozonac. Si poate da cu matura sa manance, nu sa insele lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, snapisrl said:

da si la mine e la fel stau cu aproape 16.000 euro in buzunar si nu gasesc.

Asta pentru ca cauti unde nu trebuie. Arunca un ochi peste gardul tarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CC-urile nu aveau km reali, astea 2 BMW-uri le au cu siguranta :P si nici nu arata a fi vandute de vre-un samsar...pozele nu sunt facute prea profesional, 2012-2013 --Germania +ROMANIA sub 150k km...pomana curata ! ( nu vreau sa fiu ironic, dar toti oamenii de pe forum incearca sa te ajute sa nu-ti arunci banii pe fereastra si tu ce faci ??!! ,,aceeasi Marie dar cu alta palarie") Sari in avion, stai 2-3 zile in Germania si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot verifica km si tehnic la reprezentanta sau nici in aia sa nu am incredere ?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunța la Quote.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omule, este absolut ilogic ca o masina de 4-5 ani din Germania sa fie sub 150k km, a mai circulat si in Ro, intre doua revizii la reprezentanta km se pot manari si apare in sistem cu alti km. aceste lucruri au spuse si demonstrate aici pe forum de nenumarate ori. Eu nu mai am argumente, sunt atatea exemple de tepe aici pe forum incat ma mir ca inca mai insisti. Pana la urma banii sunt la tine si masinile la ei...succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sectiunea de oferte v-ati uitat banuiesc... Este un coleg de forum care isi vinde masina cu istoric pe forum si la un pret decent, probabil chiar corect... Nu il cunosc, nu ii fac reclama insa daca as fi cautat eu, sigur m-as fi dus sa arunc un ochi la ea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/24/2017 at 11:40 PM, Clawoodyou said:

"-ATENTIE -distributie schimbata in reprezentanta-" De ce ar fi schimbat distributia daca masina are "doar" 160000 de km?

Si eu am schimat distributia la 140 k, la reprezentanta. Cumparasem masina prin 09.2016 dar cand au venit frigurile cu -15, -20 a cedat pompa de apa. Pentru ca a curs si a improscat ambele curele + role, ei au spus ca nu garanteaza lucrarea daca imi schimba doar pompa si ca pentru siguranta e mai bine sa schimb tot. Le-am dat cat au cerut ce sa fac, macar stiu o treaba si anume ca eu am schimbat prima distributie.

@snapisrl si altii ca el care se plang ca nu gasesc: eu am petrecut aproape 1 an cautand, mare parte din timp pierzand vremea cu rumanii, sperand la miracole, desi stiam foarte bine care e manevra prin tara. Am trecut milimetric si pe langa o teapa, tocmai pt ca masina imi furase ochii si capul. Bugetul initial a fost de 11.500, cautam mai mult un 357 mai dotat, dar am observat ca piata pentru modele mai dotate si valabile dpdv tehnic era pe undeva pe la 13-14.500 (cu sunroof, bi-xenon, scaune full electric, dsg si 4motion daca se putea).

Ideea este ca sunt prea putine astfel de masini si cu de toate si in bugetul tau (daca e vorba de 10-13.000), am avut ocazia sa intalnesc doar una care era valabila si  care avea tot ce imi doream eu (inclusiv piele perforata, interior rosu, bancheta incalzita pe langa ce am mai zis), insa la care nu m-am miscat prea repede pentru ca era si pretul de 15.700, an 2010.

Am facut asadar un compromis si am mai asteptat, schimband in acelasi timp si orizontul. Mai bine un 358, an cat mai apropiat de cel in care te decizi ca vrei sa cumperi, chiar daca nu are tot ce vrei tu, cu istoric, decat o masina din 2010 2011 care are de toate dar la care uzura incepe sa-si spuna cuvantul cu cat inainteaza in varsta, indiferent cata grija ai avea (banuiesc ca nu o cumperi sa o tii in garaj si sa te uiti cat de frumoasa e, sau in cel mai bun caz o tii doar de plimbari, deplasari, vacante sau orice alt drum lung) excluzand aici cazurile de masini perfecte din 2010 "care sunt ca noi, la care nu bate nimic, cu 150k km".

Asa ca daca aveti bugete de peste 15.000 si vreti CC optati pentru 358 cu an cat mai bun 2013 2014 chiar si 2015 pentru ca sunt destule in DE. Pareri personale pentru cei care se gandesc la masina asta:

- sunroof e doar pt aspect, nu e trapa, nu faceti confuzie, si in mizeria care e in RO nu prea isi are rostul

- sisteme precum lane assist, side assist, pentru RO nu isi au rostul

- camera marsarier nu e ceva absolut necesar, decat daca iti va conduce o femeie masina (majoritatea au senzori si eu consider ca e suficient)

- DCC-ul (suspensia adaptiva) s-ar duce dracului in cel putin un an, iar costurile nu-s de neglijat deloc

- scaune full electric, costuri destul de mari in caz de defectiuni

- ar mai fi cateva aspecte care le-am observat dar e tarziu si nu ma mai pot concentra, poate au colegii si altceva de adaugat.

Niste dotari care mi se par must-have, in cazul in care la ce alegeti voi nu se regasesc

- dublu climatronic 

- pachetul de iarna ( cu incalzire in scaune, duze stergatoare incalzite, parca si parbriz)

- bi-xenon adaptiv si led-uri ( sunt foarte multe anunturi chiar si in DE care mentioneaza de asta, dar in blocul optic nu au led-uri, chestie care poate reiesi din poze)

- macar RNS 315

- 4 motion ar fi frumos

Nu stiu exact toate dotarile care sunt standard, dar daca intrati pe configurator vedeti acolo care si cum sunt combinatiile de dotari, culori, pachete pe masura ce avansezi in pasii care ti-i da. 

Inca o data, ce am scris mai sus e doar parerea mea, nu urmaresc sa provoc dezbateri in contradictoriu sau alte off topic-uri.

Ca recomandare, vazand ca a mai scris un coleg pe aici despre Scorpion Focsani, pot spune ca si eu eram dispus sa dau avans 16.500 plus niste rate pana la 23.000 pentru un 358 din 2014 cu majoritatea dotarilor si utile si inutile. Cel de acolo cu care am vorbit si mi-a si trimis un plan de finantare a spus ca ei aduc doar masini care au fost ale angajatilor de la uzinele VW, majoritatea configurate de acestia. De istoric si rulaj real ma gandesc ca nu se pune problema, pentru ca si ei sunt in reteaua WeltAuto. Doar daca vrei sa dai +20k pe un CC, in conditiile in care un A5 facelift sau un 5ar F10 sunt in aceeasi plaja de preturi, iar calitatea e superioara.

 

Modificat de 99bmr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici parerile sunt impartite. Personal, cand am cumparat-o pe a mea, am optat pentru septembrie 2011 mai dotata (170 cp, dsg, rns 510, 4 motion, istoric complet, etc) decat un 358 chel. Si acum as face la fel. As renunta la 2-3 ani din varsta masinii in schimbul unor optiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@99bmr, sunt de acord cu unele lucruri ce le-ai spus, insa nu in totalitate si mi se par aberante unele... 

 

- sunroof e doar pt aspect, nu e trapa, nu faceti confuzie, si in mizeria care e in RO nu prea isi are rostul

Se deschide 3 degete , intra aer, auzi zgomotul de afara, iti ofera un view extrem de frumos cand e soare afara etc. 

Mizeria din RO afecteaza tot ce tine de masina atat interior/exterior/motor/etc

 

- sisteme precum lane assist, side assist, pentru RO nu isi au rostul

Side assist (asistenta unghi mort) este extrem de util oriunde te-ai afla.

 

- DCC-ul (suspensia adaptiva) s-ar duce dracului in cel putin un an, iar costurile nu-s de neglijat deloc

Eu am amortizoarele originale DCC din 2010 si nici pana acum nu e vreunul curs sau sa dea semne ca e uzat... au o durata de viata de 2-3 ori mai mare decat niste amortizoare normale, si pretul este pe masura.

 

- scaune full electric, costuri destul de mari in caz de defectiuni

Daca mergem pe premiza ca ceva se va strica si cu cat e mai dotat cu atat va costa mai mult.. atunci ne luam o bicicleta.

 

- 4 motion ar fi frumos

Este frumos dar nu e neaparat util, cat % din an este zapada ca sa ai neaparat nevoie de el (fiindca sa fim seriosi, nu discutam de masini cu 300+ cp la care sa ai nevoie de tractiune integrala pentru plecari in forta sau alte chesiti).

 

My 2cents ... 

Daca ar fi sa imi iau din nou masina, as strange din c*r pana as avea o suma perfecta pentru a imi achizitiona o masina cu aproape tot ce imi doresc pe ea, fara sa fiu nevoit apoi sa fac retrofituri si modificari sau sa ma uit la altele cu optiuni si sa oftez.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cautat 6 luni masina iar criteriile erau destul de greu de gasit si anume: km putini, xenon, crem interior-exterior. Evident si bugetul :)

Asta mi-am dorit, asta am gasit. Ce-i drept, foarte foarte greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ?

si eu caut ceva pe la 16.000 e .

Modificat de snapisrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!