Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

33 minute în urmă, zidanne a scris:

1.8 TSI 160CP 2.0 TSI 200/211CP sunt de neaparat de evitat. 

 

Renunta la trapa, pe langa mentenanta risti sa iti plesneasca la colturi.

Multumesc ! Chiar o sa renunt la trapa !

 

34 minute în urmă, R_a_z_v_a_n a scris:

Succes

Multumesc !

Cred ca am primit niste raspunsuri mai mult decat suficiente, este ceea ce vream sa aud. Sper ca bugetul meu este "in zona". 11.500 achizitie +/- 1500 euro bani pentru "cheltuieli diverse".

Ca o paranteza, fiu-meu a tras foarte tare in ultimii 3 ani, dar in ultimul an ne-a uimit, este de apreciat. Se pregateste pt Politehnica telecomunicatii, in luna aprilie are examen(preadmitere). I-am promis ca pentru efortul sau ii voi schimba masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Fantozzi said:

Exista 100%. Este chiar o postare pe yt cu un Passat CC fl din Romania cu tapiterie textil + ventilatie, plus ca am mai vazut unul la vanzare pe olx cu acelasi gen de tapiterie .😉

Vezi ca sunt multi care bifeaza optionale acolo doar sa fie, si sa dea bine la numaratoare... sunt curios de link, te rog sa mi-l trimiti in privat daca poti :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

32 minute în urmă, acidone77 a scris:

Vezi ca sunt multi care bifeaza optionale acolo doar sa fie, si sa dea bine la numaratoare... sunt curios de link, te rog sa mi-l trimiti in privat daca poti :) 

chiar sunt scaune textil cu ventilatie, nici eu n-am stiut ... uita-te de la minutul 11:30

 

Modificat de Fantozzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Fantozzi said:

Se pregateste pt Politehnica telecomunicatii, in luna aprilie are examen(preadmitere). I-am promis ca pentru efortul sau ii voi schimba masina. 

Ce s-au schimbat timpurile

Azi se da preadmitere la Electronica si se primeste CC cu scaune ventilate ptr asta , eu nici trotineta nu am primit dupa ce am intrat ba chiar m-au luat in armata sa ma invat minte

Vei avea de umblat mult pana sa gasesti ceva ok in RO , ai nevoie de bafta

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o masina faina si cu aspect destul de fresh inca dupa atatia ani. La passat cc exista varianta de textil cu ventilatie, pe multe masini din Germania am vazut. 
Privitor la trapa este mai mult decorativa/panoramic mai degraba, este fix ca cea de pe scirocco si se deschide doar 3cm in sus si atat.
De crapat nu crapa la colturi, partea neagra de sus pare din tabla si nu plastic ca la golf 7.
In rest spor la cautat si gasit o masina ok, ar fi de preferat sa cauti masina de la proprietar, sa o aibe de cativa ani macar sa poti avea o urma de istoric din partea lui plus verificarile necesare printr-un service sau cineva specializat in asa ceva. 
Grija la incarcare si regenerare dpf(un indiciu bun aici este evacuarea, trebuie sa fie curata), valori injectoare, valoarea la presiune in rampa sa fie cat de cat stabila , egr daca a fost schimbat cu atat mai bine dar macar sa fi fost oem ca altfel va pica inevitabil. In mare sunt masini ok doar cu o mica sansa de probleme pe la partea de injectie, pompa si injectoare. La proba de drum sa fi atent sa nu vajaie pe la chedere, o problema des intalnita la generatia cc si scirocco, destul de greu de rezolvat ca nu prea se gasesc chedere sau au costuri foarte mari de noi.


 

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, tavitara a scris:

Ce s-au schimbat timpurile

Azi se da preadmitere la Electronica si se primeste CC cu scaune ventilate ptr asta , eu nici trotineta nu am primit dupa ce am intrat ba chiar m-au luat in armata sa ma invat minte

Vei avea de umblat mult pana sa gasesti ceva ok in RO , ai nevoie de bafta

Bafta

Salut ! 

Clar ca s-au schimbat ! Copiii din ziua de astazi au cu totul si cu totul alte indeltniciri fata de ce era pe vremea noastra, este incomparabil. Putini mai sunt interesati de scoala intr-un mod intensiv, cred ca sub 20%.  Totusi va primi cadou o masina veche de 12-13 ani... "atat s-a putut !"

Bafta si tie !

 

@gabriel88 multumesc mult, zici foarte bine , am sa tin cont !!!

 

Oferta este foarte mare si imbietoare. Pe olx sunt cateva sute de CC-uri care mai de care mai lustruite si mai cu "vino-ncoa". Cred ca de weekend-ul viitor incep sa ma duc sa vad cateva. Va tin la curent, cu multumiri tuturor celor care mi-ati raspuns la intrebari , va salut !

Modificat de Fantozzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut !

Am terminat cautarile si vin cu vesti noi. Dupa 3 saptamani de hoinareala am ales un Passat CC nfl din 06.2010(serie 2011) motor 170CP CBBB 4motion DSG. Masina nu este  RLine si nu are scaune ventilate, in rest are toate dotarile din lista. A fost importata din DE in 11.2020 la 210.000 km cu toate certificatele TUV la zi, un singur proprietar in RO, actualmente 263.000 km. Extrem de bine intretinuta, toate interventiile sustinute de facturi si devize service (admisie noua, egr, flanse cardan fata-spate, ulei cutie dsg, ulei haldex si grup, distributie etc etc). Verificata in service inainte de a o cumpara, nicio problema mecanica grava, trebuie schimbate pe fata bucsele mari de la brate dar nu urgent si pe spate cobzele de sub arcuri care sunt cam ruginite, in rest nimic. Pe parte electrica nicio problema, fara erori pe cutie sau motor, are nevoie de o sincronizare telecomanda webasto si atat. 

Are o problema cu soclul becurilor de la lampa stanga spate, martor bec ars in bord, am desfacut stopul spate si soclul este putin topit acolo la becul de stop pe frana, probabil necesit un soclu nou. La o simpla atigere becul se aprinde, clar ca nu face bine contact in soclu - trebuie schimbat. Sa vad unde gasesc sa cumpar doar soclul.

 

Initial plecasem la drum pentru un FL, buget 10.500-11.500 E , iar la ce masini si la ce oameni am gasit...soc si groaza ! Am ajuns si pana la Oradea (1000 km tur-retur) degeaba. Cred ca am vizionat 11-12 masini, toate cu probleme ce necesitau multi bani si nu numai (interioare rupte si retapitate pe bani putini, multe probleme electrice/electrocnice, optiuni trecute din pix in anunt in realitate lipseau cu desavarsire, tapiteria de la plafon prinsa in piuneze, volnate care bateau la rece de aveai impresia ca pleaca motorul de sub capota, multe pline de rugina, km modificati la nesimtire 2-300k km inapoi, fara documente service,  etc, etc. M-au scarbit multi oameni nesimtiti care una iti spuneau la telefon alta era la fata locului. Probabil ca nu am gasit eu ce trebuie sau asa cum mi s-a spus sunt prea pretentios pt 11.000 Euro. Am gasit-o pe asta in schimb , foarte curata , bine intretinuta, fara nicio problema de ordin tehnic sau estetic, nu cu rugina, interiorul in stare perfecta (tapiteria culoare caramel-cogniac), toate reviziile la zi, proprietarul un om cu mult bunsimt, masina tinuta la curte si in garaj, fapt care m-a facut sa renunt la modelul FL in favoare unui nfl. Pretul platit a fost de 8500 Euro, i-am cumparat roti noi de vara / 18" (atat jante cat si anvelope)- masina avvea roti/17 care nu prea mi-au placut si am preferat sa le schimb, am schimbat uleiul motor si toate filtrele si cam atat(mai erau vreo 3500 km pana necesita schimb dar am preferat sa-i pun ulei si filtre noi).

Pret ~ 9.500 Euro. Cred ca pt un copil de 19 ani este mai mult decat suficient.

 

P.S. vreo 3-400 euro cheltuiti pe drumuri, 220 euro RCA, am ajuns usor la 10.000 cheltuiti intr-un final. Sper sa fi facut alegerea buna, timpul o va demonstra.

 

@tavitara uite ca i-am luat fara scaune ventilate ! :)

Modificat de Fantozzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No bravo

Cu becurile la stopuri am avut si eu probleme , chiar cu Philips , martor in bord intermitent , cand avea chef

Apasam putin pe bec , ba se oprea ba se stingea , chiar si cand loveam putin stopul cu degetul

Am pus 2 becuri pe care le mai aveam , la fel , toate Philips

Soclul ... curatat bine , la fel

Am pus Osram , rezolvat problema ... hmm , tare ciudat

Tu schimba soclul prima data daca se vede ceva in neregula

Iar cu scaunele , asta e , fara ventilatie , nici Electronica nu mai e ce a fost , cand picau la examene jumatate

Ptr un copil de 19 ani e ok , eu am venit la Bucuresti cu trenul si nu am murit de foame , bursa , cantina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!