Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

salutare.

exista vreun site unde pot pune un anunt ca asi vrea sa cumpar un cc ?

dar nu gen anuntul telefonic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca pe vezicatface.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, snapisrl said:

salutare.

exista vreun site unde pot pune un anunt ca asi vrea sa cumpar un cc ?

dar nu gen anuntul telefonic.

1) vrei sa te contacteze toti samsarii ?

2) iti e lene sa cauti masini pe internet ?

 

http://www.autobild.de/artikel/oel-saufende-tfsi-motoren-11525331.html?r1564741485=1238472156

 

Evitati TSI-urile. :biggrin:(desi sunt nebun dupa 2.0tsi... nu as avea curaj sa-l cumpar).

Modificat de Scorpyon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am incercat sa citesc km la un passat cc din 2013 cu un vcds 16.7 si nu a mers,aveti vreo idee de ce nu a recunoscut edc-ul?....plus ca avea si un overboost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merg cititi din ecu. Incearca sa-i citesti de pe dsg -asta daca nu e manuala. Sau, interogare dupa VIN la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este manuală...ms pt sfaturi totusi.Voi continuă să mai caut vreo 2 săptămâni prin tara si daca nu găsesc nimik plec in germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum mai spunea un coleg de forum am pierdut nopți întregi căutând și comparând înainte de a mă hotărâ. Am gasit vreo 3 in Germania și pentru că am un prieten bun in Nurenberg l-am rugat să meargă să le vadă fizic și să discute detalii cu cei din autohaus.  Peste două zile am plecat și le-am văzut și eu cele 3 mașini și am optat pentru una din ele. Cu toate acestea am sunat la noi acasă, la reprezentanță la noi (unde am prieteni în top :) ) și am cerut o verificare a VIN-ului & istoric. A fost identic cu ce mi-au spus cei din Autohaus, așa că am făcut târgul.  Inițial am gasit una la mine în oraș, arăta superb, (căutam un CC coupe de 170 cai cu cutie manuală) plină de tot felul de dotări și pachete. Deși i-am zis tipului că am posibilitatea să verific pe bune istoricul mașinii acesta se jura că e exact cum scrie in carnetul service. Carnet pe care nu-l avea la el că "îl uitase" întâmplător acasă dar mi-l arata daca facem targul :). Dacă avea carnetul la el imediat știam cum stau lucrurile, pentru că mă pricep al naibii de bine la astea. nu vă spun cum și de unde :) Asa că am mers la reprezentanță și am aflat că ce avea afișat la km mașina în prezent de fapt avea în urmă cu un an și ceva...Așa că i-am dat pas și după alte câteva zile am ales Germania.

Ce vreau să zic este că nu trebuie să fii nici paranoic dar nici naiv sau ușor de păcălit. O verificare de VIN și un test la un service de încredere îți poate aduce satisfacție în alegerea făcută.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/14/2017 at 8:57 PM, RO-VW said:

... unde am prieteni în top :) ... nu vă spun cum și de unde :) ...

Putin offtopic, dar aroganța și secretele nu își au locul pe acest forum. Nu foarte mulți oameni sunt așa "norocoși" ca tine, iar în mod oficial, nu ai dreptul sa verifici istoricul fără să fii proprietar. Face sens cumva, din păcate dealerul vrea să îți iei țeapă, să vii la el la reparații complicate și pe viitor să iei de la ei mașini noi sau de la welt auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distribuție schimbata în reprezentanta? Se schimba la 210.000km sau 5ani,  cu alte cuvinte teapa. Are vreo 240.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam trage de mine cei adevarat,dar o sa merg sai citesc km din cutie, datorita lui pronet am mai demascat un samsar,190 in bord si 297 in cutie.Am zis cai dau un laptop in cap, daca mai dau a 2a oara de el.

Apropo,se pot maslui km si in cutie?

Modificat de uratzelul_flo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, au inceput sa ii modifice si la DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cauza spuselor de mai sus, sau pur si simplu,intamplator ,il stii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot e din Iasi, du-te si verific-o, dar din anunt, reiese clar ca omul e samsar si pe langa subiect: DSG 2, sistem audio Hi-Fi sau Shadow Line nu exista in grupul VW si sunt chestii fantasmagorice inventate de samsarei ca sa ia ochii cumparatorilor... Distributia schimbata la anul si km ei "declarati", este un semn de intrebare. Pretul este mic pentru o masina care are 3 ani...

Bafta la vizionare!

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti pentru sfaturi,revin cu detalii dupa ce vad masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uzura aia de la scaunul soferului tradeaza km reali , si nu prea cred ca are 165.000 km....si zice de incalzire auxiliara, dar nu se vede butonul in panoul de climatizare...deci ? E cam umflata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uratzelul_flo, nu ne-ai mai spus impresii despre masina...asteptam sa vedem rezultate ..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A-ti avut dreptate.....

La o prima scanare lipsea,

-CAMERA VIDEO-

-Start Stop la semafor-

Navigatia-nefunctionala,nu avea nici mufa din torpedou ,.....de aici m-a descurajat total

Am trecut la inspectia exterioara,geamurile fata aveau alte coduri fata de cele spate si luneta

Motorul avea o rola cam galagioasa, in  zona distributiei...

Turbina -un pic de fluierat,am incercat sa dau esp off dar nu am reusit ,ca sa o pot tura mai tare

Insa mi-am pierdut increderea cand am vazut cartea service,clar falsa,.la revizia de 147k si ultima nu sa schimbat nimik ,si nici vorba de schimbat distributia la 180k

Cireasa de pe tort este ca nu m-am putut conecta cu vag com.....aaaa masina este din 2012

 

Modificat de uratzelul_flo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ma curpinde asa o stare amestecata, si de furie, si dezgust, si mila....oare samsarii astia pot dormi linistiti noaptea, dupa ce au mai fraierit pe cineva care s-a chinuit sa stranga poate niste bani si sa-si implineasca un vis, si mai apoi stau prin service cu masina si isi plang amarul .. ? Se simt bine ? Se mai pot privi in oglinda sau eventual, isi pot privi copii in ochi  si sa le vorbeasca despre adevar ? 

Modificat de bfor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saracii...majoritatea sufera de insomnii, sunt piele si os, si-au pierdut pofta de mancare, familii destramate din cauza jobului (sotiile si copilasii nu au mai suportat viata langa un asemenea specimen). Dar vezi tu, au si ei rostul lor pe lumea asta, altfel cine ar mai cumpara bijuteriile pe care le au ei la vanzare. Cata vreme exista creduli, si mai ales oameni comozi si indiferenti vor exista si ei din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Troace cautati, de troace veti avea parte :) 
Nu e deloc greu sa va dati seama ca un om normal si onest, nu poate lua o masina reala si buna din Germania cu 10 lei si sa o vanda cu 9 lei dupa 1 saptamana, cand el din asta traieste.... Chiar nu va puneti intrebarea cum poate ajunge o astfel de masina (https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-passat-cc-piele-bi-xenon-scaune-electrice-ID7Ir19.html) sa coste in Romania 14 900 euro, in timp ce in Germania, o masina cu configuratie asemanatoare nu poate fi achizitionata sub pretul de 16 500 euro (+500-1000 euro transport) = 17 - 17 500 euro in Romania ???
Sau aveti impresia ca faceti "afacerea vietii" cu samsarii din Romania ?! :) 

Modificat de sergiu2091
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Sunt interesat de achizitionarea unui vw passat cc, an fabricatie 2009-2011. Ce parere aveti de aceasta masina https://www.olx.ro/i2/oferta/volkswagen-passat-cc-2011-navi-piele-xenon-ID85qfN.html#:4678444410 . Am discutat cu vanzatorul si mi-a spus ca accepta orice testare si in zilele urmatoare as dori sa merg sa vad masina.

Multumesc si o seara faina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vezi ca masina e foarte departe de a fi "FULL" asa cum zice vanzatorul in anunt. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata m-am hotarat,merg in germania dupa masina.O sa ma intalnesc cu cineva in berlin(calauza mea),mi-am facut o lista de 4 masini  si vreau sa le vad personal.Cine a mai fost in germania si stie care este cel mai bun traseu,taxele care trebuie platite si ce trebuie sa fac daca cumpar masina....contract vanzare/cumparare....s.a.m.d

Astept sfatul vostru,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!