Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Asta am observat si eu dupa ce m-am intalnit cu el, fiindca fata in fata mi-a zis ca pana la 210000 km nu am treaba cu distributia...acum daca ii zic mi-o poate intoarce spunand ca are mai multe masini si ca nu mai stia ce si cum (plus ca mai are un CC similar de vanzare), poate spune ca le-a confundat sau a facut altcineva din firma anuntul. E o firma destul de mare, au minim 10 masini in parcarea subterana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat distributia nu la limita de km (210.000 km), ci la limita de timp (4 ani). Ii din 01.2013 a schimbat-o in luna asta :))))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata-mi te rog si mie unde scrie limita de timp de 4 ani? Scrie doar 210000 de km. Asta cu anii e folclor romanesc!

LE: Eu am schimbat-o luna asta la 198000, masina face in martie 6 ani, cureaua arata chiar bine. Cred ca ducea lejer pana la 210000 cat zic ei, doar ca nu am vrut sa trag de ea pana la maxim

 

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"E o firma destul de mare, au minim 10 masini in parcarea subterana" . O firma care nu pune la dispozitia clientilor masinile pt test drive pe drumurile publice + o firma care face evaziune fiscala, facand contract VC intre prop neamt  si cumparator. De evitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La licitatii, de regula,se vand masini de companie, care intr-un an fac peste 100k km, companiile reinnoiesc flota, se cumpara si se vinde la pachet. Pe afara, nimeni nu-ti schimba distributia ca asa vrei tu. vezi cine a fost proprietar in belgia, pot paria ca a fost masina de companie si are peste 300k km reali. Samsarul a cumparat masina si a magarit kilometrii, ti-a spus ca are doar un proprietar. Spune-i sa-ti arate factura cu suma platita (ma indoiesc ca o va face) si ai sa vezi ca a platit cam 9-10k euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi tot spune faza cu verificatul la reprezentanta nr de km. Chiar i-ar putea manari si sa nu se cunoasca pe softul lor? Iar factura poate sa mi-o arate atat timp cat ii confirm ca asta nu schimba cu nimic intelegerea de pret. Chit ca pe urma i-as zice la revedere si spor la vanzare! (la 10k euro e clar ca masina nu ar avea 160 000 km si nici eu nu sunt idiot sa ii fac profit pe o masina obosita munca mea de juma de an)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce crezi tu ca sunt asa multe lucruri care se bat cap in cap? Incepand de la textul anuntului si scuza scrisa de tine pana la discutiile avute cu tine si textele de 2 lei. O masina de genul nu gasesti in banii aia pe mobile.de....sa nu ai impresia ca la licitatii numai el ii implicat, sunt si altii care vaneaza masini la licitatii. Este posibli ca masina sa aibe km reali dar sa fie din doua bucati asamblata, etc.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, deenman said:

"E o firma destul de mare, au minim 10 masini in parcarea subterana" . O firma care nu pune la dispozitia clientilor masinile pt test drive pe drumurile publice + o firma care face evaziune fiscala, facand contract VC intre prop neamt  si cumparator. De evitat.

Contractul e facut in fals intre tine si neamt. Trebuie sa fie ambele parti sa semneze. Deja e infractiune, deci renunta din start. Mai ales ca sunt n argumente pt.aceasta expuse anterior.

Tu masina trebuie sa o cumperi de la cel care o vinde cu istoric vanzari direct. Altfel e si mai dubios. Si uite asa prospera samsarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmaresc ultima discutie si nu va inteleg pe voi. Adica tu esti cu 15k euro in mana si trebuie sa te rogi de el (si sa nu accepte) sa faci un drive test cu masina, sa vezi cum merge, etc, bazandu-te pe ce, pe faptul ca spune el ca e cumparata din reprezentanta?

Eu nu as accepta, pur si simplu. Te bucuri la 1000 de euro sa zic, cat e diferenta fata de o alta masina poate chiar din reprezentanta de la noi, sau de la un proprietar cu cel putin mai mult bun simt, daca deja dai 15?

Poate chiar ne meritam soarta sa-i facem pe nesimtitii astia cu bani, la masini cu fel si fel de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba frate, calmati-va cu masinile astea atat de dubioase, cautati masini cu asigurare si numere valabile, dupa verificarea obligatorie a seriei pentru intrari reprezentanta etc..(ca sa eliminati din prima un numar de km dati inapoi sau intrari dubioase pentru cine stie ce probleme ale masinii), mergeti la un drum lung cu masina, 130 km/h etc, vedeti cum merge, daca bate daca trage ceva, cum se tureaza... nu in spatele blocului sau pe platforma, sa fim seriosi.

Daca e ok si mersul la drum lung, mergeti la o verificare service amanuntita, o verificare erori stocate etc.

Intelegeti odata ca sansa sa gasiti o masina buna, ieftina, km putini, dotari multe este extrem de mica spre 0 .

Ca in multe alte situatii e regula cu 2 din 3 ... nu se poate  mult/bun/ieftin .. doar 2 dintre ele, asa si cu masina.

Daca va doriti mult o masina buna, dotata, etc , faceti un compromis, mariti bugetul cu 1-2-3k euro  si luati-va ce trebuie.. mai asteptati putin, mai strangeti niste banuti dar luati o decizie buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa poze, pare un samsar priceput :)

PS: Ca sa nu mor prost, ce tot o ard samsarii cu DSG 2 ? Se refera ca e cutia 7+1 sau .. cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

^^^ Nu ma rugam sa fac drive test si el nu a acceptat, sa fim seriosi si sa citim complet. El mi-a zis sa o verificam la reprezentanta static, daca e ok apoi facem numere rosii pe numele meu (fara sa achit masina, ci doar numerele si asigurarea), iar apoi proba de drum. In rest ai dreptate, e dubios totul la acea masina si practic am renuntat la ea.

Alta intrebare, apropo de Weltauto, aduc si ei masini din Germania, oare nu le pot manari si ei, iar apoi le vand cu km dati inapoi?? Stiu ca nu s-ar pupa cu politica Porsche Romania, dar pentru un ban ce nu face un patron de dealer local, oarecare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti de asta? http://www.dasweltauto.ro/d/detail#antrieb=Allrad&brand=Vlc*&carId=1013301167&carIndex=0&garantie=false&maxPage=4&maxPrice=18000&modelgroup=Vld8VlcgVm9sa3N3YWdlbiBDQw**&privat=false&showCrit=antrieb

Achizitionata de la Porsche Romania, insa nu are istoric DELOC in reteaua VW (explicatia ca e firma din Harghita). Ei au testat-o complet si corespunde, cu exceptia unor consumabile normale (placute-discuri). Cica si motorul si cutia sunt ok, dar fiind DSG mi-e frica de cum (nu) a fost intretinuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei neaparat modelul facelift? De ce nu mai reduci din ani (1-2 ani) si sa iei un 357 mai dotat si poate mai bun?

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GfJGR.html#c2a0d9bfdc

 

Un mic offtopic, la ce preturi vad pe la CCuri la noi.. eu l-am luat destul de bine :)

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat facelift, insa nu am gasit niciun model pre facelift care sa corespunda pana in 13 000 euro. (prim proprietar, luat de la Porsche, istoric service complet)

Adica totusi e model 2008, accept si 1.8 TSI dar sa aiba km mai putini si stare perfecta la 12-13000 euro. Peste 2 3 ani va fi deja foarte uzat moral, nu vreau sa fie si fizic. De aceea am suplimentat bugetul si caut un FL. Problema stiti care e? Nici daca ma duc pana in 18 000 cu banii, nu am garantia unui produs de calitate...si revenim la nou vs SH (Octavia mea a intrat in al 10 lea an, am 93 500 km cu ea, facuti exclusiv de mine, nicio problema semnificativa-doar un switch la portiera sofer si sticla de la oglinda exterioara dezlipita). SI acum n-as avea nicio emotie sa o vand, insa e prea buna si va ramane in familie (plus ca in piata as lua sub cat face, venind tot felul de leprosi care spun ca "boss tu vrei 6000 pe ea, pai eu o iau din Germania cu 4500 dizal")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.mobile.de/ro/automobil/volkswagen-cc/vhc:car,ms1:25200_19_,frn:2012,prx:15000,dmg:false

Astea sunt variantele de pana in 15k din Germania. Am pus ca an minim 2012. Poate te duci la sursa si alegi mai bine. Faci si o excursie de vreo 3 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de aceeasi parere. Faci o mica listuta cu masini in jurul a 100-200 KM a locatiei X si te duci frumos in Germania si cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as da banii aia pe acea masina........... daca totul ar fi ok ( acte, teste etc.)

cam asta e o medie onesta de rulaj in germania (30545km/an)

verificata in etea sa nu fi fost lovita zdravan candva, service-area cum trebuie motor/cutie) si ..... Doamne Ajuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti? https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-cc-ID7GjZaf.html#d4fd9342fc

Nu e ea prea dotata, insa imi vine cu garantie si cu acte in ordine (vineri are RAR-ITP, luni i se scot numere rosii). Domnul de la Scorpion amabil, dispus la test de drum (dupa o mica ezitare legata de lipsa pe moment a numerelor rosii). Originea: VW leasing Germania. Putin cam scumpa pentru bugetul meu, dar vine cu un set de roti de iarna. Poate mai negociez >300 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine, are dotari de baza dar mi se pare extrem de scumpa. Este prima data cand vad un cc din 2013 cu 4 locuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveti de ce sa va mirati. CC-ul vine in standard cu 4 locuri. Al 5-lea loc este optional, se alege la configurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam scumpa intradevar... insa tocmai pentru ca ofera garantie, profita vanzatorul si cere asa mult.

Eu zic sa mai astepti... sa mai cauti.. daca in Germania nu vrei sa te duci dupa ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!