Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Ce importanta are ca e facuta in Germania? din moment ce e livrata si echipata pt Libia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti se pare nimic dubios la ea, cum ar fi nr km sau pretul comparativ cu anul fabricatiei? :)

Din ce cred eu, pretul ala 4395 euro sau cat e pe factura, e pretul achizitiei autoturismului de catre firma aia, S&T. Poate ma insel...

 

Plus ca, cum spunea cum coleg anterior, masinile fabricate ptr tarile calde vin cu alte lichide (vascozitati la ulei, etc). Ma gandesc ca si motoarele, cutiile sunt fabricate diferit.

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru raspunsuri, referitor la lichide as putea sa le schimb (max 1000ron toate), nu? Nu cred ca asta ar fi un factor decizional sa nu o cumpar.

Eu as merge pana la ea sa o vad, sa merg cu ea etc. (Brasov-Piatra Neamt) Merg cu 2 mecanici (laptop/mecanica)

Inainte sa plec, incerc sa verific la politie daca are vama platita UE si cate ceva despre ea.

E pacat, poate asa gandesc toti, daca aia sunt km si masina e perfect functionala?!

Probema e ca nici o persoana de pe forum nu m-a indrumat catre ea (^_^)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, kata CTA said:

Mulțumesc pentru raspunsuri, referitor la lichide as putea sa le schimb (max 1000ron toate), nu? Nu cred ca asta ar fi un factor decizional sa nu o cumpar.

Eu as merge pana la ea sa o vad, sa merg cu ea etc. (Brasov-Piatra Neamt) Merg cu 2 mecanici (laptop/mecanica)

Inainte sa plec, incerc sa verific la politie daca are vama platita UE si cate ceva despre ea.

E pacat, poate asa gandesc toti, daca aia sunt km si masina e perfect functionala?!

Probema e ca nici o persoana de pe forum nu m-a indrumat catre ea (^_^)

Si nu ti se pare normal sa asculti de toti care spun sa stai deoparte? Uite de asta si exista samsari si combinatori.

E totul dubios la ea. Mai ales nr.de km. Cand passat.urile au multi km.toate, tu gasesti o ocazie. Poate are numere puse la misto din Libia ca sa nu te faca sa te intrebi de nr.de km, iar masina e inmatriculata in Italia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, Ionut_CC said:

Si nu ti se pare normal sa asculti de toti care spun sa stai deoparte? Uite de asta si exista samsari si combinatori.

E totul dubios la ea. Mai ales nr.de km. Cand passat.urile au multi km.toate, tu gasesti o ocazie. Poate are numere puse la misto din Libia ca sa nu te faca sa te intrebi de nr.de km, iar masina e inmatriculata in Italia.

Salut, dar se vede in factura ca e din Libia, km putini, e benzina (^_^)

Modificat de kata CTA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar sa ne tii si pe noi la curent cu pareri daca ai fost sa o vezi.....
Ma gandesc ca mai avem cu totii de invatat cat traim :) iar de samsari nu are rost sa mai spunem ca se imbogatesc pentru ca lipsa inteligentei este top in Romania :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul n am vazut o prin oras... si circul destul de mult si sunt in general atent la CC urile care trec pe langa mine.

 

Mie mi se pare dubios si pretul ei de achizitie din Libia... 4900 euro? sa zicem ca a trecut valoarea atata pentru a plati vama mica (1500 din ce se vede in factura aia). 

Totusi km sunt putini. Sa ne spui si noua dupa ce o vezi cum e.

 

PS: Cum de mai circula cu nr de Libia, daca ea a trecut si prin Italia, proprietarul fiind libian si vanzatorul roman? sa ai grija la acte... 

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faceliftul nu ar trebui sa aiba pe consola ceasul analogic si nu cele 2 sertarase? Aceasta vad ca nu are ceasul. 

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La astea de Libia nu le-a  mai pus ceas ca ei se orienteaza dupa soare :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frana si implicit toata consola centrala sunt de model vechi, insa interiorul de piele este de la model facelift din cate observ eu tetierele......Masina asta este o struto-camila si cred ca poate fi usor demscata prin decodarea seriei VIN..... :) 
 

 

Modificat de sergiu2091
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ar avea probleme (de orice natura), pur si simplu nu s-ar vinde mai ieftin. Nu exista nimeni sa lase degeaba la pret. Pur si simplu nu exista, fara nicio alta discutie. Si eu am aflat asta, pe piele mea, din pacate.

Sunt o mie de intrebari pe care sa ti le pui (daca i-a fost platita vama in italia, de ce nu a ramas acolo, ar fi una mai importanta din punctul meu de vedere), dar pretul disproportionat raportat la descrierea masinii cred ca iti raspunde cel mai usor. Sunt convins ca masina aia a fost vazuta de mai multi samsari pana la acest moment, iar faptul ca nu s-a incurcat nimeni cu ea (si vorbim de oameni care cumpara masini si dauna totala ca apoi sa le revanda) ridica alte semne de intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se pare ca nu e singura... intamplator am dat peste acest anunt care e cu mult sub pretul pietei (https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-1-8-tsi-benzina-an-2010-ID7GjKAp.html#e25068ec59)

Chiar sunt curios daca cineva stie care e treaba cu aceste masini din Liban.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna sera,sunt si eu interesat de achizitionarea unui Passat CC care sa se incadreze intr-un buget intre 10 si maxim 11000 euro.

De 1 an de zile locuiesc in Germania,iar de doua luni dupa ce am vandut vechea masina (un Golf V) tot caut ceva acceptabil in raport pret-calitate dar nu gasesc.

Ori sunt prea pretentios ori banutii sunt prea putini pentru o astfel de masina.Ce parere aveti de asta...http://suchen.mobile.de/auto-inserat/volkswagen-passat-cc-2-0-tdi-dsg-alcantara-panaromadach-bochum/237447738.html#utm_source=www.ebay-kleinanzeigen.de&utm_medium=textlink_VIP&utm_campaign=partner_ad&utm_content=more_information_fsbo

Modificat de cosmin1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina la prima vedere pare destul de dotata , daca poti trece cu vederea ca este euro 4 si vrei s-o inscrii in romania este mai mare taxa aproape 1000 euro , dute sa o vezi. incerca sa mergi prin auto house uri caci ai sanse sa gasesti ceva euro 5 la aceiasi bani , sau poate chiar mai ieftin , pe mobile sunt cam scumpe masinile. samsarii le iau din autohouse uri mari sau de la persoane fizice fara sa fie puse pe mobile la un pret mult mai mic si le vand in romania la 11.000 media....uita-te pe olx autovit in romania sa-ti faci o idee, deci ei le cumpara sub 10.000 sa renteze afacerea. sa nu te sperii de km ca are peste 200.000 daca a fost servisata corect....sti ca neamtul cand isi ia diesel face km nu o tine in parcare,  poate gasesti de 170 cp si dsg ....e super iti spun din experienta. bafta la cautari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu cred ca o sa stau o perioada mai indelungata aici asa ca nu vreau sa o inscriu in Romania. Am vazut ceva masini, cei drept, aproape numai pe net, deocamdata(auto scout,mobile.de,ebay kleinenzeigen...)pentru ca nu prea imi permite programul si am observat ca in general cele de la auto house-uri au km mai putini(probabil sunt dati inapoi) si sunt mai scumpe.In schimb la privat au mai multi km (reali probabil numai la vanzatorii nemti)si la pret asemanator unde se mai poate negocia ceva.De reprezentante nu te poti apropia,cel putin de cele din orasul in care locuiesc, pentru ca au preturi destul de piperate,iar bugetul meu este mic pentru un CC acceptabil.

...si passatul din link observ ca are 170 cp si dsg,cu toate ca nu tin neaparat sa aiba cutie automata.

Nu stiu daca  aici la asigurare conteza norma de poluare,apropo,de cand s-au fabricat cele euro 5?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din a doua parte a anului 2009 sunt cele euro 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Am nevoie de sfaturile voastre:Doresc sa achiziționez un Vw passat CC, motorizare Diesel,si neaparat DSG,masina adusă din străinătate.

Va rog sa-mi spuneti,ce motorizare sa aleg,coduri motor,care au cele mai mici probleme,si intre ce cutie automata:Dsg6 sau Dsg7.Caut ca anul mașinii sa fie intre 2011-2012.Am observat ca CC urile cu DSG7(dsg2),au si ceasul analogic in bord,tot anul 2011.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e niciun dsg 7 pe passat cc, e doar un facelift la schimbator, daca tu cauti din 2011 e clar ca ai facelift si ai si ceasul analogic in bord. Ca motorizari depinde ce vrei, de 140(cffb) sau de 170(cfgb) nu am auzit sa fie cu probleme. Bafta la cautat! :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci practic este aceeasi cutie ? Citisem ca este o diferenta,ca cea DSG2 este uscata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea cu ambreiaj uscat cu 7 trepte nu s-a pus pe Passat CC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Claudiu,m-ai linistit.Tu ce cod de motor ai la 170 CP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CFGB, aproape 200k, fara probleme pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/1/2017 at 8:13 PM, cosmin1980 said:

In principiu cred ca o sa stau o perioada mai indelungata aici asa ca nu vreau sa o inscriu in Romania. Am vazut ceva masini, cei drept, aproape numai pe net, deocamdata(auto scout,mobile.de,ebay kleinenzeigen...)pentru ca nu prea imi permite programul si am observat ca in general cele de la auto house-uri au km mai putini(probabil sunt dati inapoi) si sunt mai scumpe.In schimb la privat au mai multi km (reali probabil numai la vanzatorii nemti)si la pret asemanator unde se mai poate negocia ceva.De reprezentante nu te poti apropia,cel putin de cele din orasul in care locuiesc, pentru ca au preturi destul de piperate,iar bugetul meu este mic pentru un CC acceptabil

 

Din ce stiu eu in Germania smenuirea km este interzisa de lege. Dealerii (nu stiu daca si privatii) sunt obligati sa dea garantie minim 6 luni parca la vanzare, numai ca de cele mai multe ori daca masina este pentru export vor evita sa dea garantie si vor trece masina dauna totala in contractul de vanzare/factura.

 

Eu am cumparat o de la dealer, km reali, verificati la reprezentanta, masina dusa si ea si verificata la reprezentanta, pot spune "ca e ca noua", insa la fel mi a fost vanduta "dauna totala" in contract ca mi a spus ca el nu poate garanta pentru o masina ce va rula in alta tara (in speta Romania).

 

@[cenzurat].wta Tot CFGB am si eu, masina e sept 2011, schimbatorul e de dsg2, insa cutia e 6+1. Din ce am citit cica ar fi mai bune cele 6+1 (cu ulei) decat cele 7+1 (uscate)

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

Sper ca in curand sa intru si eu in club,sunt in cautare de un cc 170cp dsg sau manuala cat mai full in limita a 13000 euro.

nu ma intereseaza cu trapa de loc si as mai putea renunta la piele.

pot gasi una pe la noi in toate mintile ???

si daca ma poate ajuta un coleg de forum pt achizitie deoarece nu ma prea pricep la ce sa ma uit la cumparare.

ar fi a doua masina acum am un logan dci :))

Modificat de snapisrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a costat 13.400 euro in Germania. Ca si dotari am 4motion, DSG, RNS510, Start-stop, suspensie reglabila, comenzi volan, Bi-xenon adaptiv cu cornering. Stiu, poate pare scumpa pentru dotarile care le are, insa pe mine m-a atras istoricul verificat si la zi de la reprezentanta.

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!