Jump to content

Revizie Passat B7


teryro
 Share

Postare recomandată

Salut. Postez aici pt.ca e ceva ce se schimba la revizie.

Are cineva un Passat B8 si vrea sa.mi dea cadou niste stergatoare noi. Se potrivesc pentru Passat B7?

Ca sa.i spun daca sa mi le trimita, sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/27/2016 at 10:31 PM, EEXCALADE said:

G12, scrie pe vas

Am vazut ca Antigel G12, este de mai multe feluri. G12 Ultra, G12 Plus, de la Hepu si de la alte firme.

De care este cel recomandat de producator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe borcan scrie G12 si e roz. Este si G12 plus si G12 ultra. Dar o marca anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta pe original sau Hepu dar vezi in manualul de intretinere ce norma ai la antigel respectiv TL VW 774 F / G / J

cod oe flacon 1.5L

G12+ G012A8FM1

G12++ G012A8GM1

G13 G013A8JM1

 

Screenshot_2.png

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am dechis un topic cu viitoarea mea revizie la un passat cc in aria respectiva a forumului ,dar nu prea este activa zona :) asa ca find practic acceleasi generatii de motoare si cutii o sa postez si aici ,sa va dati cu parerea asupra devizului.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit doar G12+ TL 774F.

Dar la mine pe borcan scrie G12 si e roz ca in graficul de mai sus. M.am temut sa cumpar. Ravenol era, gata preparat.

Am gasit G12 Dynamax care e la culoare.

 

Eu vreau sa completez doar.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 8/27/2016 at 10:38 AM, Ionut_CC said:

Nu am gasit unde scrie despre antigel si am postat aici, deoarece se completeaza si la revizie cu acesta.

Multumesc.

Salut,

Nu am gasit nicaieri o informatie concreta si de aceea va intreb: In cartea de service in RO/DE scrie undeva ca antigelul s-ar schimba la intervale regulate?

Eu nu am reusit sa gasesc aceasta informatie nicaieri si din ce inteleg se schimba intr-adevar la schimbarea distributiei(210.000Km in cazul meu).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/25/2016 at 3:25 PM, identitate78 said:

Salut,

Nu am gasit nicaieri o informatie concreta si de aceea va intreb: In cartea de service in RO/DE scrie undeva ca antigelul s-ar schimba la intervale regulate?

Eu nu am reusit sa gasesc aceasta informatie nicaieri si din ce inteleg se schimba intr-adevar la schimbarea distributiei(210.000Km in cazul meu).

Multumesc.

antigelul "unge" pompa de apa, in timp isi pierde din aceasta calitate... deci... 

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum spuneam, as dori sa stiu daca exista in cartea de dervice o mentiune specifica ssupra schimbarii.

Intr-adevar, unge dar repet, scrie undeva intervalul la care se schimba(daca)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva ce placute sa pun pe spate la Passat B7 , ceva ce e bun ? Nu gasesc topic cu placute frana b7 ! Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe ATE, sunt cele mai scumpe, frana e ireprosabila, nu scartie dar murdaresc jantele extrem de tare, la modul ca daca faci cateva zeci de km degeaba ai spalat jantele ca deja sunt negre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minute în urmă, pronet a scris:

Mergi pe TRW.

Multumesc , nu scartaie ? Murdaresc tare jantele ?  Tot TRW merg si pe fata da ?

3 minute în urmă, duduratoy a scris:

Eu am pus pe ATE, sunt cele mai scumpe, frana e ireprosabila, nu scartie dar murdaresc jantele extrem de tare, la modul ca daca faci cateva zeci de km degeaba ai spalat jantele ca deja sunt negre!

Multumesc , imi convine ca nu scartaie insa murdaria ma deranjeaza pentru ca o spal de 3 ori pe saptamana cel putin doar ca sa o am curata tare si jantele sa fie murdare mereu m-ar cam deranja ! 

Modificat de Ungureanuion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le folosesc pe B6. Ti-am recomandat respectiva marca prin prisma utilizarii personale - nu fac zgomot iar reziduu este redus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acum, pronet a scris:

Eu le folosesc pe B6. Ti-am recomandat respectiva marca prin prisma utilizarii personale - nu fac zgomot iar reziduu este redus.

Iti multumesc ! O zi buna si La multi ani tuturor Romanilor ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu acest lucru, inainte de ATE am avut TRW, frana tinea cam la fel dar nu murdareau jantele la fel de tare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 14 ore, yuk a scris:

trw , scumpe dar bune

Nu are nici o importanta pretul pentru mine , prefer sa nu vad roata neagra mereu si nici sa scartaie ! Va multumesc tuturor de raspuns ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi sa o luam la puricat putin, placutele ar fi normal sa lase cat mai multa mizerie pe masura ce se uzeaza. De ce? au in componenta carbon, daca incalzesti discurile nitel, ele devin poroase la temperaturi ridicate, iar tot praful din placuta intra in porii discului si ajungi sa faci o suprafata de toata frumusetea pe care frana nu mai tine. Deci pt mine, e un plus sa lase mizerie placutele, inseamna ca se evacueaza jegul/carbonul si nu intra in porii discului, evident asta se intampla doar la placute normale, nu ceramic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa-mi dati cate dislike-uri vreti, daca aveti ceva de spus concret veniti cu idei argumentate, nu dislike-uri, va ascundeti in spatele unor disklike-uri. Ei bine nici macar facebook nu am si nu folosesc, deci nu alerg dupa like-uri/dislike-uri. 

Studiati putin problema inainte sa inghititi orice pastila de marketing, e foarte normal sa ai mizerie pe jante, in fond acolo sunt 2 piese care se freaca intre ele, si provoaca reziduu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele care afuma mai tare, nu "agreseaza" discul, franarea este mai slaba si sunt mai ieftine. Placutele mai eficiente fac santuri in discuri, iar la inlocuire ori este necesar "rodaj" ori discuri noi. Stiu asta de la motociclete, la care 3 discuri costa 800 euro. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus TRW pe spate , la scoatere aveam tot TRW am vazut , numai ca nu au aceleasi coduri pe ele si nu inteleg de ce , ca tot TRW sunt ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am uitat la mine si am placute originale cu cod 3C0698451F insa e stanta mare cu TRW pe ele. Nu afuma deloc pe spate dar pe fata e alta poveste :)

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!