Jump to content

Revizie Passat B7


teryro
 Share

Postare recomandată

On 4/21/2017 at 8:24 PM, Boditza said:

Eu unul ti-as recomanda MANN sau OEM, chiar azi le-am schimbat. Merg pe principiul ca daca se strica ceva macar sa fi facut tot ce tine de mine sa previn lucrul acesta :) 

La filtrul de polen iti recomand Mann FreciousPlus care este peste OEM, am ramas uimit ca si noxele de la autobuzele vechi sunt filtrate in proportie de 90%

Multumesc pentru sfat ! Apropo pe tine cat te-a costat schimbul ? :)

Modificat de Daniel_27
Am uitat sa adaug si intrebarea de la final :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut revizia la 187.000, 2tdi, CFFB.Ulei Mobil1 5w30, filtrele toate Mann, 630 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, Daniel_27 said:

Multumesc pentru sfat ! Apropo pe tine cat te-a costat schimbul ? :)

Uite aici o poza cu factura:

https://postimg.cc/image/88hnvldzp/

Am schimbat personal filtrul de polen care a fost 60ron si uleiul l-am cumparat separat cu 170ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca nu ai cumparat Castrol? CV este manuala, corect?

Merci.

L.E. Am gasit raspunsurile pe pagina masinii tale:).

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine imi poate recomanda un service bun in Cluj Napoca pt schimbul de ulei in cutia de viteze DSG ? Sper sa nu fiu off topic :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Ymy Mecanic
Mobil +40 743 470 234

Sau Ionut FOLA MECANIC
Mobil 0740 201 103

Vezi care e mai liber si are timp. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, lucaflo26 said:

 Ymy Mecanic
Mobil +40 743 470 234

Sau Ionut FOLA MECANIC
Mobil 0740 201 103

Vezi care e mai liber si are timp. 

Multumesc ! O sa sun sa vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao,

Nu stiu daca asta e cel mai potrivit loc pentru a posta intrebarile mele, daca nu rog un moderator sa il mute in topicul potrivit.

Am fost la Procar Timisoara sa imi verifice masina pentru ca auzeam o bataie in partea drepta pe fata la trecerea peste gropi / denivelari, au verificat masina si mi-au spus ca trebuie sa schimb ambele brate de pe fata ca sunt foarte uzate (din ce zicea tipul de la reprezentanta, bratul care intra in bucsa ar trebui sa fie hexagonal, iar la mine de la uzura a ajuns rotund). Nu stiu care e durata lor medie de viata dar mi se pare ca s-au uzat cam rapid (masina are 4 ani - si 3 ani a fost condusa in Belgia) , ati mai schimbat vreunul bratele pe fata ? Cat v-a costat si ce firma ati pus ?

Daca merg cu bratele in starea actuala inca 3-4 luni (urmeaza sa fac cateva drumuri mai rele de tara ~300 de km in total in urmatoarele luni) exista riscul sa mai afecteze si alte piese ale masinii sau nu ?

In afara de problema cu bratele, se mai aude un scartait la rolele de la distributie, si mi-au spus ca ar fi bine sa schimb distributia si pompa de apa la 200. 000 (sa nu mai astept pana la 210.000 cand trebuie schimbata in mod normal), in istoricul masinii apare pompa de apa schimbata la 136 000 km in Belgia...intrebarea e daca are rost sa schimb si pompa de apa sau nu (daca stie cineva cat ar trebui sa duca pompa de apa) ?

Si in final o ultima intrebare, am portbagaj care se deschide automat din telecomanda, si de ceva timp (mai ales cand e cald) se tranteste cand se inchide, am crezut ca problema e la amortizoare, asa ca am cumparat altele, mi le-au montat cei de la Procar, dar situatia nu s-a schimbat, tot la fel tranteste portbagajul la inchidere, cei de la Procar au zis ca ar putea fi de la motorasele care actioneaza portbagajul, dar pentru aia trb sa imi fac programare si sa le verifice electricianul.... A mai avut cineva problema asta ? Aveti idee care ar putea fi problema si cat de costisitoare ar fi rezolvarea ei ?

Multumesc anticipat pentru ajutor ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

air_catalin

Salut colegi,

   A trecut 1 an de la ultima revizie, dar avand si masina de serviciu am facut f. putini KM, (5K), E ok sa mai merg cu masina fara sa schimb uleiul ? sau e doar un mit, intelesesem la un moment dat ca uleiul ar deveni acid...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce oare producatorul recomanda 1 an ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

air_catalin

pai... asta intreb si eu, e marketing, fraiereala, mit ? e pe bune.... sincer din cate stiu uleiurile sintetice nu-si schimba proprietatile in timp. si ma-ntreb, daca nu e marketing/furaciune cum au calculat ei 12 luni/356 zile, in ce conditii de mers ? ca poate unul are talpa grea, sau merge doar prin oras, sau orasul e prafuit.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am facut reviziile doar la Porsche Timisoara si intr-un an schimba filtru de motorina si cel de polen, intr-un an, nu.Cica revizia mare si revizia mica?E normal? Am facut ca ei..dar ceva nu pusca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce motorina avem noi,indicat ar fi la fiecare 10 mii sa schimbi filtru de motorina ,nu la 2 ani..Sa inteleg ca revizia mare este atunci cand schimba toate filtrele sau?...sincer nam mai auzit de asa ceva :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu fac reviziile la 2 ani sau 30k si masina merge foarte bine, chiar cu motorina asta de-o avem noi... 

nu mai avem chiar motorina de-acum 10-15 ani ... dar nu-i nimic...schimbati la 6 luni ca e chiar si mai bine... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Locuiesti in Ro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, chiar in aceasta oaza de oxigen numita bucuresti ...

am interval flexibil pe masina. cand imi zice ala sa fac revizie, atunci fac revizie... 

daca vrei, poti sa schimbi mai des filtrul de polen si cel de aer ... ca astea intr-adevar se imbacsesc destul de repede...

filtrul de motorina (daca stii ca nu cumperi motorina la bidon sau ceva) nu are sens sa-l schimbi asa des... 

in germania, daca-mi aduc bine aminte, se schimba la 60k filtrul de motorina si voi il schimbati la 10k ... nici la renault nu schimbam filtrele la 10k :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce service faci tu revizia de ti-au facut intervalul flexibil la 30k?. reprezentantele il fac de regula la 15k...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intervalul flexibil nu se seteaza la un anumit numar de kilometri, ca tocmai de-aia ii spune flexibil... in functie de conditiile in care este exploatata masina (evident, pe baza unor senzori, dar nu intru in detalii ca poti cauta si singur pe forum daca te intereseaza) iti sugereaza sa faci revizia mai devreme sau mai tarziu (maxim 30k).

si da, reprezentantele iti baga pe gat de obicei intervalul fix de 15k, "pentru ca ...auto". dar asta nu inseamna ca nu poti sa ceri interval flexibil, evident daca suporta si masina... 

reviziile le-am facut pana acum la avia motors, si urmatoarea tot acolo ... pana acum nu m-au suparat cu nimic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei folosesti la masina pt intervalul de schimb flexibil?

Modificat de dragos_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

castrol long life III

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimeni raspunsuri la intrebarile mele :) ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Pentru fiecare dintre problemele tale exista topic-uri dedicate. Nu cred ca o sa primesti raspunsuri aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, Am un Passat B7, 1.6 TDI, CAYC si doresc sa completez cu antigel. Imi poate spune cineva ce norma am? Pe vas am vazut ca scrie G12, dar sunt si variante G12+, G12++. Momentan am cumparat un G12 simplu de la HEPU si nu stiu daca este ok sau nu. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cand a fost schimbat antigelul cei de la reprezentanta mi-au pus G13 care e compatibil si cu G12. Cele cu + nu stiu ce sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele cu + sunt intre G12 si G13.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!