Jump to content

Revizie Passat B7


teryro
 Share

Postare recomandată

Am pozele în telefon dar nu pot sa atașez mai mari de 1 MB poza , iar ele sunt mai mari ! Dacă îmi spui cum le atașez, cred ca și ale mele erau cele originale pe spate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 992cfa07bf.jpg

992d289c4c.jpg

Cea veche și cea noua ! Mulțumesc pt ajutor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele vechi sunt reper oe ~330 ron cele iar cele noi reper aftermarket  ~90 ron, de acolo si codificarea diferita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plăcuțele noi au costat 165 lei doar plăcuțele spate si 50 lei montajul ! Deci plăcuțele vechi sunt originalele cu care a venit mașina ? 

Modificat de Ungureanuion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Saluut

Sunt in cautarea unui service pentru o revizie la cutie(dsg) si pentru inlocuirea lichidului de frana, pentru masina din semnatura.

Fiind destul de sceptic in ceeace priveste prestatia service-urilor de la noi, ma intereseaza sa pot sta langa masina, pe toata perioada reviziei, deaceea am nevoie de sfatul celor din Bucuresti.

Multumesc anticipat

 

La multi ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei reprezentanta foarte multi sunt multumiti pe partea dsg de userul @FlorinCaractere. Il gasesti pe topicul Jurnal DSG6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@identitate78

Multumesc pentru recomandare. O sa il contactez pentru o programare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce parere aveti despre ce se face in acest video:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.12.2016 at 7:23 PM, Ungureanuion said:

Plăcuțele noi au costat 165 lei doar plăcuțele spate si 50 lei montajul ! Deci plăcuțele vechi sunt originalele cu care a venit mașina ? 

Placutele vechi sunt OE,din pacate TRW-urile puse nu au aceeasi calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte ok placutele , sunt multumit de ele ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sal am tot citit prin topicul asta cu revizii si am o intrebare:urmeaza sa fac revizia in curand si am vazut ca multa lume se plange de uleiul de la Castrol, ca nu ar mai fi de calitate, masina mea are toate schimburile facute pana acum cu Castrol 5w30 si ma gandeam sa incerc alt ulei, ce imi recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca toate schimburile au fost facute cu Castrol si nu ai probleme de ce sa il schimbi?

Este alegerea ta dar daca nu cumperi uleiul din Obor sau de pe vreun site obscur eu nu l-as schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, identitate78 said:

Pai daca toate schimburile au fost facute cu Castrol si nu ai probleme de ce sa il schimbi?

Este alegerea ta dar daca nu cumperi uleiul din Obor sau de pe vreun site obscur eu nu l-as schimba.

N-am probleme, uleiul l-am cumparat tot timpul de la service-ul autorizat unde fac reviziile dar ma gandeam ca poate altii au incercat alte marci de uleiuri si au vazut schimbari pozitive gen motor mai silentios etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest weekend masina mea "implineste" 1 an si 16.000Km de la ultima revizie(facuta in Germania). Nu a scazut nivelul deloc iar in bord imi arata 13.300Km sau 280 zile pana la urmatoarea revizie.

O sa o fac in vara inainte de a pleca in concediu dar in acest moment nimic nu ma pune pe ganduri astfel incat sa schimb marca. Revizia o sa o fac in reprezentanta deci provenienta uleiului este garantata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot Castrol am bagat in ea ,de un an jumate de cand e la mine,si nu am avut nciodata probleme,sa fie nevoie sa completez sau alte chesti!!!  Dar mereu adus din Germania,sincer n-am incredere in reprezentantele de la noi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Eu la o octavia 2 2008, 105 cp am bagat doar ulei castrol si am 400.000 km si castrol doar de romania!

Uleiul castrol din romania nu e asa prost pe cat se crede!

Cei ce afirma asta, nu spun din experienta, ci din auzite!

Scuze daca sunt off topic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

imi poate spune si mie cineva unde trebuie sa intru in vcds ca sa setez interval de revizie variabila? Masina a venit cu interval variabil, dar la resetarea din bord a trecut pe interval fix.

multumesc si noapte buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din SRI Reset sau Instruments

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are 81.000km reali. Am bagat doar castrol edge 5w30 long life cumparat din ro. Nu consuma 1 gram. Deci nu il schimb. Concluziile le trageti voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, EEXCALADE said:

Din SRI Reset sau Instruments

Am incercat acolo (am gasit sri reset) dar nu stiu ce sa selectez. Am doua optiuni: reset si warning. Ce sa aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Sunt la primul post pe forum, urmeaza sa imi fac revizia (schimb ulei + filtre: ulei , aer, polen, motorina) pentru prima data de cand am cumparat masina Vw Passat B7 combi, 2013, 136 CP, manuala, cod motor CFAA, 177 000 km si as avea o intrebare pentru cei care ati mai facut revizii, ce imi recomandati pt filtre, OEM sau after market (Mann, Febi, etc.)?

PS: Daca conteaza masina am luat-o la 161 000 km si avea ultima revizie facuta in Belgia, iar in CB inca mai am "7000 km sau 320 de zile" pana la revizie, dar vreau sa o fac mai devreme, pt ca am facut cu ea deja 16 000 km in tara ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul ti-as recomanda MANN sau OEM, chiar azi le-am schimbat. Merg pe principiul ca daca se strica ceva macar sa fi facut tot ce tine de mine sa previn lucrul acesta :) 

La filtrul de polen iti recomand Mann FreciousPlus care este peste OEM, am ramas uimit ca si noxele de la autobuzele vechi sunt filtrate in proportie de 90%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!