Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

M-am uitat si eu pe Ross Tech si am vazut ca 549 este Lowline si nu suporta tempomat, dar eu am tempomat si la scan asa imi arata. Am repetat scan-ul de mai multe ori.

Nu stiu de ce e asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA pana si labelul il incarca pe cel cu 569 la coada. Ai facut scanarea cu o interfata originala? Cel mai bine te uiti pe calc de coloana si vezi exact ce scrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu 2 interfete originale plus ca am si o diagnoza de la Midocar.

De exemplu, in diagnoza apare asa:

16 - Lenkradelektronik UDS

5K0953507 AE

Lenks.Modul

5K0953549

Deci, cum sta treaba...?

Modificat de CRISTI K
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce implica trecerea de la volan cu comenzi, modelul care vine pe Highline la cel de Gti cu comenzi si padele pentru DSG?

Ceva cost-uri (nu ma refer la volan)?

Revin cu informatii proaspete de la service legat de intrebarea mea:

pentru a nu pierde garantia schimbarea volanului trebuie facuta la reprezentanta, operatiune care costa 120 de ron in care este inclusa si bifarea/codarea pentru padele. Aici au zis ca exista un semn de intrebare legat de calculatorul masini, daca suporta aceasta operatiune, adica daca apare optiunea sa poata fi bifata. Provenienta volanului nu-i intereseaza, deci nu trebuie factura la el, doar ca nu ofera garantie pentru volan (daca se exfoliaza de exmplu sau daca se defecteaza butoanele).

Intrebarea mea este daca se potriveste airbag-ul de la volanul MF al echiparii Highline la cel de GTI sau R tot MF si cu padele.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu nu,iti trebuie airbag de Trendline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E type 2 nu 3.

Si raspunsul pentru calc din volan este NU, deoarece apare ca piesa separata in etka.

@Cristi - De cat timp incerc sa te contrazic :P

Probabil a fost noroc, volanul a venit cu calculatorul din volan... volanul are si padele (poze se pot vedea in prezentarea masinii mele, link in semnatura), le-am lasat acolo desi sunt inutile la mine ;)

Acum sa incerc sa gasesc un cal de coloana... Dar imi lipseste ceva din ecuatie, ce infig in acel calculator de volan? de cablajul asta care-mi lipseste banuiesc ca vorbeai pe prima pagina? ala de aprox.150 de lei, nu? cablajul ala se infige in calculatorul din volan si in ce? sunt la servici acum, sper sa ma lamureasca ETKA acasa, nu i-am mai facut update de vreo luna

LE: ca un rezumat, mie imi trebuie asa ceva, nu?

1K0-953-549-CD

1K0-953-549-CF

1K0-953-549-CH

Daca are cineva ETKA in zona, ce cod are acel cablaj? merci

LE2: m-am uitat acum in ETKA, nu gasesc acel cablaj, pana la urma care e acel cablu care se infige in calculatorul din volan 5K0 959 542 ?

post-3263-0-89573400-1327343372_thumb.jp

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta la electrica. Cablul acela se baga in mufa de la spira de volan, in airbag , la platoul de la clacson si la calc din volan.

Si ai avut noroc ca a venit cu tot cu calculator.

O sa caut eu cablul cand ajung acasa.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de ajutor... oare am unde sa infig acel cablu in airbag, avand in vedere ca am pastrat airbag-ul vechi de Tl?

Mor de ciuda ca am montat volanul in graba si nu am apucat sa fac ceva poze pe acolo :(

Citind mai atent acest link: http://vwforum.vwfor...ulator-coloana/ - intru iar in ceata... mai sus am facut un rezumat cautand calculatoare de type 3, oare nu trebuie sa caut pe cele de HL de la type II ?... adica eu am sau nu Steering Angle Sensor ? Daca e vorba de piesa nr.5 din poza anterior atasat de mine, nu-l am, nu l-am vazut fizic acolo in comparatie cu un O2 de exemplu (cu asta am facut comparatie ca pe astea le-am desfacut recent)

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe wiki sunt prezentate 2 tipuri, cel de type 2 este cu si fara senzorul g85. Deci sunt aceleasi chestii discutate diferit. Eu de ex am CQ si nu am g85 cu toate ca -l suporta.

Calc sunt definite pe tipuri dupa spira de la volan si la aceasta difera doar asezarea si forma dintisorilor de pe care citeste g85.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzorul ala g85 nu-l am nici eu...

Pai nu avem acelasi calculator de coloana, ca parca spuneam acum ceva vreme ca CQ am si eu in "coada"...

Am invartit ETKA pe toate partile, nu am gasit acel cablu :(

Prin urmare caut numai codurile astea: 1K0-953-549-CD, 1K0-953-549-CF si 1K0-953-549-CH ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA.

3T0971584 asta e de pe masina mea.

pentru g6 e mai ciudat, cauta in etka la 880-00 si si vreo 6 variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda... credeam ca nu ma descurc eu in ETKA... merci oricum

oricum sa vad pe vreo schema si cum se prinde si acest cablu... din ce am vazut am o mufa libera in cal. din volan... acolo vine o parte din acel cablu, insa nu inteleg unde vine infipta... sper ca in partea cealalta sa aiba ca un "T" pentru ca singura mufa in care s-ar putea infige e cea in care momentan e infipt airbag-ul...

Sper sa gasesc niste imagini sa ma edific inainte sa ma apuc de treaba, nu stiu de ce cred ca pana e nevoie de alta spira cu 2 mufe, nu cu una cum am eu acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles. Tu acum pe masina ai un cablu care pleaca de la mufa de la spire si ajunge in airbag unde ai mufa de la airbag si 2 fire de la claxon. Cablul nou, mai are o mufa care se baga in calc de volan.

http://www.cc-autodily.cz/svazek-el-instalace-2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am inteles... poza cu cablul a fost binevenita :D

LE: Poate tot cu tine am noroc, daca mai vine cineva la tine pentru schimbat volan sau montat tempomat si are comenzi pe volan, poate ii "furi" codul cablului si-l postezi aici

intre timp "cautam" calc. de coloana :D

merci

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Greu se gasesc calculatoarele astea: 1K0-953-549-CD, 1K0-953-549-CF si 1K0-953-549-CH

Pe ebay se gasesc la 150 dolari... a intrebat cineva recent cat costa unul nou la reprezentanta? merci

Deocmadata vorbesc sa "ma aflu in treaba", ca n-am gasit codul calajului lipsa, cel prezentant de Cristi aici: http://www.cc-autodily.cz/svazek-el-instalace-2 :(

Oare o functiona modelul de O2 si la G6 ?

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci, pret din ETKA, nu?

Sa nu ma uiti cu codul cablajului daca "prinzi" vreun G6 la tempomat sau ceva de genu' ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici se vede, spre sfarsit, acel cablu, precum si modul in care se scoate airbag-ul (foarte usor fata de cat ma chinui eu la mine, am impresia ca am ceva stramb, ca l-am scos de 2 ori pana acum si de fiecare data m-am chinuit cate 30 de minute)

!

LE: tot stau si ma uit care e diferenta dintre airbag-ul de TL/GTI/R si cel de CL/HL

Cristi, daca te viziteaza colegul kadettro sa schimbe volanul, in afara de codul cablajului, n-ar fi rau daca ai posibilitatea sa faceti o poza cu cele 2 tipuri de airbag-uri unul langa altul, ca pana acum doar "din carti" stim ca sunt diferite ;)

LE2: aveam niste dubii, acum nu mai am niciunul de codul care-mi trebuie... conform celor de la RossTech, detaliile sunt prezente aici: http://wiki.ross-tec...Module_Versions

Deci pentru highline - type 2 - cu Steering Angle Sensor (G85) ce face parte din Electro Mechanical Steering Assist am nevoie de codurile astea: 1K0-953-549-CD, 1K0-953-549-CE, 1K0-953-549-CF si 1K0-953-549-CH (pana acum nu cautam pe cel cu CE in coada)

Tot conform codurilor eu acum am acelasi calc., cu codul 1K0-953-549CQ, care inseamna ca e midline, din cauza asta am putut totusi monta Tempomat :D

O sa completam toate codurile aici:

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o diferenta de forma intre airbag-ul de R, GTI, Trendline, Comfortline si Highline. Diferenta apare la capacele folosite pentru fiecare tip de volan. Si sunt doua tipuri de airbag , unul prevazut cu cablaj pentru comenzi pe volan, si celalalt fara cablaj. Am desfacut personal un airbag de GTI care era stricat si dupa codul de pe el , era acelasi airbag pe care-l am si acum pe masina cu volanul de Highline.

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La capac m-am referit si eu...

Pai cablajul se poate schimba, nu? la ala ma refeream sa-mi dai si mie codul cand iti montezi volanul de GTI... de fapt stai, ai langa tine volanul de GTI cu tot cu aibag, nu? cablajul care iese din airbag si merge spre spira si spre comenzi nu are un cod pe el? Daca nu ai timp acum, vorbim maine ;)

Si ca sa fie totul clar, chiar te rog sa faci niste poze la capace cand demontezi/montezi volanul, sa le vad si eu unul langa altu' ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi eu inca nu am airbag-ul cu tot cu capac pentru GTI, dupa ce-l cumpar te informez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pentru highline - type 2 - cu Steering Angle Sensor (G85) ce face parte din Electro Mechanical Steering Assist am nevoie de codurile astea: 1K0-953-549-CD, 1K0-953-549-CE, 1K0-953-549-CF si 1K0-953-549-CH (pana acum nu cautam pe cel cu CE in coada)

DA, merge si cel cu CE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A reusit pana la urma sa aflu...

Pentru cei interesati, codul cablajului aferent comenzilor de volan este 1K0-971-584-C

Cablajul este acelasi si la Golf 5 si la 6

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!