Jump to content

RNS 310 / 315 - Amundsen


mark21
 Share

Postare recomandată

Salut. Un microfon de pe aliexpress a montat cineva pe RNS315?. Este destul de sensibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, sunt ok - majoritatea celor care le gasesti la vanzare pe Olx si alte site-uri de anunturi, sunt de la poporul chinez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut, 

sunt nou aici si am o nedumerire la care sper sa obtin un raspuns de la voi. De curand am un Tiguan, fabricatie 2013 cu navi RNS 315. Are modul bluetooth Novero sub scaunul din dreapta cu part number 3C8 035 730 C. Telefonul functioneaza pentru apeluri de voce, dar nu preia muzica din telefon( ? 6s). Se poate face ceva? 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imperecheaza cu BT cu telefonul si pentru media.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate vedea undeva la cati sateliti esti conectat la un moment dat pe un RNS 315? Am cautat dar ..... eu nu am gasit ceva de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apasa pe butonul - i - de langa eject atunci cand esti pe meniul navi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos @skodita100, merge.

Mai stii si alte tips-uri, cum ar fi: vizualizarea unui traseu introdus sau introducerea unei destinatii finale cu ajutorul coordonatelor GPS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da merg .

dupa calcularea adresei dai pe extras apoi overview map si vezi traseul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificat si merge partea cu vizualizarea traseului. Desi nu pot da zoom, pot vedea in mare pe unde trebuie sa mergi. Cam dificil cand faci un traseu mai lung, dar util totusi.

Mersi mult @skodita100. Probabil la la a doua mea intrebare nu ai raspuns, asa e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merci inca o data. Pare complicat, e adevarat, dar nu imposibil.

Unde vad eu problema la mine este ca eu nu am hartile pe un card, ci in memoria aparatului. Cel putin asa intelesesem la prima ciitire a postului.

Dupa discutiile ce au urmat acolo, am inteles ca pot sa am acel director "destinatii" pe cardul media existent, facand abstractie ca restul informatiilor sunt in memoria aparatului .... Sper ca am inteles bine. "Distractia" probabil va fi cand am "Europa de est" in memorie si Europa de vest pe card, dar atunci va fi provizoriu ....

Postez aici daca reusesc.

Imi pare rau ca nu pot da (inca) puncte de reputatie, sau cum s-or numi acele inimioare verzi din dreapta jos, dar de la mine ai cateva.

Modificat de haky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune radarele fixe ca si POI pe RNS315?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 31.05.2017 at 6:52, skodita100 a scris:

Eram dator cu un raspuns .... Am verificat si ..... merge. Multumesc mult de tot @skodita100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am facut un upgrade de la RNS 310 la RNS 315 - an 2014. Am dezactivat din CAN - Telephone si am tras firul microfonului de la modulul Bluetooth de sub scaun in spatele navigatiei. Au ramas insa cateva mici problemute, pe care nu stiu sa le rezolv: as vrea sa-mi functioneze tastatura retractabila din bord, comenzile vocale si sa-mi afiseze meniul Phone in MFI. Versiunea de CAN este : 3C0 907 530 Q, RNS:  3C8 035 279 L, bord alb si volanul MY 2011. 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am incercat sa ciesc ce se discuta pe acest topic dar cred ca am mai sari din cand in cand cateva pagini.

Detin un VW Jetta 2012 cu RNS 310 cu bluetooh sub scaun. Ma gandesc sa fac un upgrade pentrua avea si navigaia de Romania (mai mult ca moft) si vreau sa cer parerea voastra.

Momentan pe acest RNS imi pot lega telefonul fara cea mai mica problema si il pot controla de pe volan cu afisaj si in bord (MFI - alb). Din ce imi dau seama microfonul este undeva langa oglinda retrovizoare unde mai am si un buton ceva pentru urgent sau ceva de genul.

As dori sa fac un Upgrade cu un 315 sau un 510 (acesta find mai scump ma eneaza mai putin) dar mi-ar placa sa imi ramana functionalitatea telefonului intacta. Din ce am inteles 315 are bluetooh incorporat. Cum ar trebui sa procedez in acest caz sa pastrez toate functiile ce la am momentan si sa reusesc sa am si hartile pe masina?

Va multumesc anticipat penru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi vezi ca nu ai citit nici macar ultimele pagini. Mai citeste putin si ai sa vezi ce si cum se face. Eu cred ca nu ai citit mai nimic.  Chiar postul de deasupra postării tale scrie ce tre facut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu ai batai de cap, asa cum am eu, iti recomand RNS 510, e plug and play la tine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un rns 315 iar cand ma conectez la bluetooh cu telefonul cel pe care il apelez nu ma aude. Am inteles ca e posibil sa nu am microfon. Cineva care sa monteze asa ceva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in aria servicii. Se poate sa fi avut altceva pe masina si au montat ulterior Rns 315

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poate nu il are montat de fabrica, nu a avut bluetooth activat - automat lipsa microfon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.05.2017 at 9:38 PM, vex said:

Salut. Un microfon de pe aliexpress a montat cineva pe RNS315?. Este destul de sensibil?

Revin cu impresii asupra microfonului comandat din China. Sunt auzit foarte bine, este foarte sensibil, nu are brum. Nu este un simplu microfon, are si preamplificare in cutiuta aia. 

20170612_220450.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt ok, nu am constatat mari diferente din punct de vedere al sensibilitatii, etc, la cele fabricate in China vs cele OE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate seta vocea la navigatie in romana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
  • Ex member pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!