Sign in to follow this  
Followers 0
nsm

Este legal sa conduci o masina cu nr de Romania in Ungaria?

48 posts in this topic

Hehe, vad ca threadul asta se continua fix pe ideea pe care am recunoscut-o mai sus...incredibil cat de inventivi suntem cand e vorba de "pacalit" vreo lege:

...

Acum serios, incerci sa afli care sunt normele legale, sau incerci sa ocolesti legile sperand ca n-o sa te gaseasca?

Nici nu se pune problema daca merita. Esti obligat. Faza cu trecutul masinii pe numele altcuiva nu cred ca ajuta, vezi hartiile si taxele care trebuie platite. Mai bine iti inchiriezi acolo o masina numai pentru cand ai nevoie si basta.

0

Totusi de ce sa mai plateasca 1000 euro pt. inmatricularea in Ungaria si foarte posibil inca o data taxa de reinmatriculare in Ro ?

Numai pentru a fi cu constiinta curata si fara acesti bani in buzunar ?

Poate transcrie masina pe un apropiat in Romania ( mama , frate , sotie , pe o firma ,etc ) , se face procura la notar si nu mai exista nici o problema .

Transcrierea costa maxim 250 ron ( identificare RAR , contract vanzare - cumparare , taxa talon ) .

Chiar nu vad o problema in a face acest mic artificiu pentru linistea sa personala , si nici nu cred ca devine un mic infractor care " pacaleste " legea .

0

Poate transcrie masina pe un apropiat in Romania ( mama , frate , sotie , pe o firma ,etc ) , se face procura la notar si nu mai exista nici o problema .

Transcrierea costa maxim 250 ron ( identificare RAR , contract vanzare - cumparare , taxa talon ) .

Chiar nu vad o problema in a face acest mic artificiu pentru linistea sa personala , si nici nu cred ca devine un mic infractor care " pacaleste " legea .

Asa, si? Daca transcrie masina nu ajunge DE UNDE A PLECAT? Adica circula in Ungaria cu o masina care NU e pe numele lui si care nu are taxe si impozite platite si care circula maxim 3 luni pe teritoriul acelei tari fara sa o inscrie.

Ba mai mult, daca masina nu are acte in Ungaria nici nu va beneficia de un loc de parcare de resedinta, fiind nevoit sa-si parcheze seara masina pe la mama dracului (stiu persoane care lucreaza in Brusseles si care isi parcau masina la 3km de casa seara; dupa ce-au inmatriculat-o in BE au primit de la primarie loc de parcare, platit evident, mult mai aproape de zona de resedinta).

Deci, pentru ce riscuri inutile?

Totusi de ce sa mai plateasca 1000 euro pt. inmatricularea in Ungaria si foarte posibil inca o data taxa de reinmatriculare in Ro ?

Foarte posibil sau foarte sigur?? Pe masina asta exista deja o taxa de prima inmatriculare platita, deci nu vad de ce o va plati si a 2-a oara. Mai bine intreaba autoritatile cum e.

deci ma costa cam la 1000 EUR.

Merita?

Numai tu poti decide daca merita sau nu. Tu stii ce salariu ti-ai negociat. Ai timp minim 30 de zile sa vezi cum stau lucrurile, cum te descurci cu cheltuielile acolo etc si daca, tragand linie, merita sau nu sa achiti 1000E. Gandeste-te ca "artificiile" pe care le propune colegul mai sus sunt pe spinarea proprie. Adica daca te arzi, s-ar putea sa fie mai mare daraua decat ocaua. Adica sa umbli dupa avocati bla bla bla bla. Adica timp pierdut, bani pierduti.

Edited by BLiTZ
0

Mai e o chestie: la cate povesti aud de romani in tranzit prin Ungaria fiind opriti si amendati pentru chestii minuscule (uneori chiar pe nedrept!), mai bine treci din prima zi la numere unguresti ;)

Si inca ceva: sunt aproape sigur ca politia ungara stie ca romanasii au ceva pe constiinta (in cazul tau nerespectarea obligatiei de a inmatricula masina in tara de resedinta) si de aia ii "vaneaza" in trafic. Dar, cum se vede si pe threadul asta, ne gandim in primul rand nu cum sa respectam legea, ci cum sa o "pacalim". Din perspectiva asta nu-i prea putem acuza pe politistii unguri de nimic...;)

0

Nu vad nici o mare ilegalitate prin faptul ca el are masina pe numele altcuiva si umbla cu ea in Ungaria (este ca si la noi cu numerele de Bulgaria, Germania, Spania....).Daca el este curier si merge in fiecare saptamana in Ungaria inseamna ca este ilegal?Conteaza si pentru cat timp sta in Ungaria dar mai ales daca vrea sa investeasca 1000 de euro.

Referitor la parcare nu ii un capat de lume...isi cauta un apartament cu loc de parcare si gata.

0

Dar de ce nu iei in calcul sa-ti cumperi acolo o masinuta ptr nevoile personale sa o inmatriculezi si sa nu te doara capul , odata ce radiezi masina din RO pentru export in alta tara (asa se numeste) la reinmtriculare in Ro va trebuii din nou sa-i faci RAR (omologare,carte etc)si sa-i platesti din nou taxa de prima inmatriculare...

Asa ca cel mai simplu cauti acolo o masina o cumperi o inmatriculezi si gata cu bataia de cap...

Sfatul meu :icon_thumleft: oricum bafta

Edited by alex_87
0

Eu nu am nevoie sa merg cu masina zi de zi in Ungaria. Eu la serviciu voi merge cu bicicleta.

Masina vreau sa o folosesc in weekend, sa ma duc in Croatia, Austria, Cehia, Slovenia, la Balaton etc. Toate aceste tari sunt legate prin autostrazi si as ajunge repede si ieftin cu masina proprie.

Mai am niste colegi in Budapesta fix in situatia mea doar ca ei vin din Cehia. Ei au decis sa isi pastreze numerele din Cehia asa cum au facut si cat au stat in Romania. La ei banii nu prea sunt o problema (au de la 2-4 ori salariul meu)

Deci nu doar romanii sunt hoti. :RO flag:

0

nu are ce sa iti faca nimeni ,ptr ca eu lucrez in spania si nu se i-a nimeni ca sunt masinile inmatriculate in ro si au rezidenta de 9 ani,cine crezi ca spune ca in ue ai voie 3 luni cu masina din ro?numai romanii fac asta cu masinile din bg ca sa i-a bani:)) tu ai aceelasi drepturii ca si colegii din slovacia si mai ales cum te verifica ca esti de 3 luni in ungaria? si daca ia vreo problema cu ei nu te pot amenda din prima ,trebuie sa te avizeze!!!pana in 2007 asa a fost in spania te obliga sa o inscrii dupa nu mai a fost probleme:))sanatate

0

Au de 2-4 ori salariul tau actual sau pe cel de la noul loc de munca? :D

Anyway, te duci si vezi ce e acolo. Functie de ce e acolo decizi ce e mai bine, nu? Ca daca nu circuli zilnic cu masina, nu prea e justificat; o lasi in parcare la munca si ai terminat balciul.

P.s. Sunt convins ca politistii unguri au ei motive intemeiate sa-i opreasca pe romani. Ca si aia bulgari. Dar, in general daca ai o minim de grija sa respecti LEGEA, sunt convins ca nu va fi bai.

0

O sa vad la fata locului atunci.

Deoarece eu merg doar in weekend cu masina, conduc relaxat, fara sa ma grabesc, respectand viteza legala. Cat despre masina, este noua (Suberb 2011) si e in regula din punct de vedere tehnic, adica nu e o vechitura care sa scoata fum, sa aiba becuri arse, fara tuninguri sa bata la ochi intr-un fel ciudat.

0

BLiTZ

Posted 25.07.2012 @ 08:44

Asa, si? Daca transcrie masina nu ajunge DE UNDE A PLECAT? Adica circula in Ungaria cu o masina care NU e pe numele lui si care nu are taxe si impozite platite si care circula maxim 3 luni pe teritoriul acelei tari fara sa o inscrie.

NU AJUNGE DE UNDE A PLECAT , deoarece legea obliga rezidentul sa-si inmatriculeze masina in Ungaria numai daca este pe numele lui . Daca este a unei terte persoane de nationalitate romana care-i face procura si are platite impozitele si RCA-ul in RO ( deci implicit cartea verde ) este in perfecta legalitate .

Daca exporta autoturismul in HU si doreste sa-l reinmatriculeze in RO mai trebuie platita taxa inca o data ( este un alt import ) .

0

Eu am locuit peste un an in Ungaria si am condus masina mea, inmatriculata in Ro. Nu am avut nici cea mai mica problema cu politia. M-au si orpit de cateva ori, pe buna dreptate ;). De cele mai multe ori s-a rezolvat cu o atentie de 10 euro :).

E adevarat ca si la ei stau la panda politaii, dar doar cei din zona granitei cu Ro (care sunt interesati doar de "atentii" ca doar de-aia stau la panda, parca ii doare cand iti scriu amenda si nu le dai atentia), cei din partile mai vestice nici vorba de panda, mai sunt radare pe autostrada, dar daca mergi legal nu ai absolut nicio proböema.

Nu iti mai face probleme. Mergi linistit cu masina ta ca nu vei avea nicio problema. Las-o inmatriculata pe Ro si circula asa, nu te complica ca nu ai de ce. Iti spune unul care a trecut prin asa ceva.

Iti faci griji DEGEABA.

Succes cu noul job!

Edited by vasi cluj
0

vasi : colegul nsm o sa locuiasca + munceasca in Hu , cu contract , forme legale , viza de sedere si viza de munca ; e altceva , e mult mai " vazut " , " expus " in fata autoritatilor ( ca sa nu mai vorbesc de colegii de servici )

0

nu e deloc mai "vazut" sau mai "expus" decat altii. Repet, isi face griji DEGEABA. Sa nu aveti impresia ca aia stau afara doar sa vaneze romanii sau mai stiu ce alte natii...

Daca nu face probleme si circula corect (legal) nu are de ce sa-si faca griji.

Dar, ma rog, il inteleg, teama de necunoscut ne face sa exageram cateodata.

Repet, sunt niste griji INUTILE!

0

teama de necunoscut ne face sa exageram cateodata - de unde ai tras concluzia asta ? eu vorbesc in cunostinta de cauza

0

nu am spus asta referindu-ma la tine, ci la colegul nsm. Nu stie cum o sa fie in Budapesta si isi inchipuie cine stie ce scenarii.

Eu mi-am exprimat parerea din experienta mea avuta acolo.

0

Asa, si ce faci daca nu merge cu "atentia" de 10€? Si mai dai si de alte belele.

Eu am expus parerea mea din punctul meu de vedere. In general eu sunt mai ghinionist de fel si daca vreau sa fac vreo "inginerie" de-asta, sigur se termina prost pentru mine. Asa ca prefer sa stau mai bine cumintel, sa fiu corect, sa citesc si sa respect legile si regulile locului in care ma duc.

Evident ca, la sfarsit, fiecare face cum considera mai bine.

0

Multumesc la toti pentru raspunsuri.

E adevarat ca este teama de necunoscut la mijloc.

Pe 3 sep o sa plec cu avionul si o sa ma ocup sa-mi gasesc o locuinta cu loc de parcare. Ulterior, daca totul e ok, o sa-mi iau si masina pe care o voi folosi pentru a merge in tara. Astia de WIZZ au suspendat cursa Buc-Bud :(. Asta inseamna monopol Tarom si preturi exagerate (200 EUR dus intors cel putin.)

Avand in vedere ca suntem mai multi romani, o sa venim cu masina in Romania impreuna (e loc in Superb ptr toata lumea :) ) si o sa impartim costurile. Practic voi circula 200 km pe terit Ungariei si 600 in Romania. Prin urmare mi se pare logic sa o tin inmatriculata pe Ro.

0

Chiar n-ai inteles nimic din ce spune lumea pe-aici, asa-i? :)

Nu conteaza cati km mergi prin Ungaria, legea spune ca trebuie sa o inmatriculezi acolo daca ai domiciliul declarat in Ungaria. Ca tie ti se pare totusi "logic" sa faci altfel, e alta treaba, dar tre sa fii totusi pregatit sa suporti eventualele consecinte :(

OFFTOPIC: Nu mai stiu cine zicea pe alt thread (citez din memorie) ca limitele de viteza sunt pentru cei care au mai putina experienta la condus, persoanei respective parandu-i-se "logic" sa le depaseasca daca e nevoie...

0

Chiar n-ai inteles nimic din ce spune lumea pe-aici, asa-i?- se pare ca nu , avand in vedere ca : Practic voi circula 200 km pe terit Ungariei si 600 in Romania. Prin urmare mi se pare logic sa o tin inmatriculata pe Ro.

0

Dar nu poti sa o pui pe numele sotiei, tatalui cineva din familie si sa circuli cu ea? Eventual sa faci o procura la un notar apoi tradusa si le arati politistilor ca te folosesti de masina...

Edited by robi_zet
0

Atentie! In special pt cei care aduc masini din Germania.

Am venit ieri cu o masina cu numere pe perioada scurta(galbene-5 zile) spre Romania si la Budapesta m-a oprit politia care mi-a zis ca nu sunt valabile deoarece nu am completat pe talonul de la numerele provizorii masa totala maxima admisa si sarcinile pe axe si viteza maxima constructiva si ca imi iau actele si numerele si imi au amenda. Au vazut ca mi-a cam picat fata si a luat un pix si a completat din certificatul de inmatriculare si mi-a urat drum bun. La vama, politistl maghiar mi-a zis ca nu am dreptul sa circul cu tipul asta de numere in Ungaria si la fel, imi ia numerele si imi face proces verbal :blink: . Bineinteles ... am rezolvat ... obosit fiind nu am avut chef sa pierd vremea si sa imi complic situatia ...

Astazi am cautat pe net si am aflat ca de prin iulie si-ar fi dat ei seama ca numerele alea ar fi valabile numai pe teritoriul Germaniei chiar daca pe talonul respectiv scrie cu totul altceva : http://graiulsalajului.ro/index.php?cmd=articol&idart=29869

0