Sign in to follow this  
Followers 0
nsm

Este legal sa conduci o masina cu nr de Romania in Ungaria?

48 posts in this topic

Am si eu o nelamurire:

Din toamna ma voi muta cu serviciul in Budapesta. Asta inseamna ca voi capata rezidenta maghiara.

Intrebarea mea este: am voie sa circul cu masina mea cu nr de Romania in Ungaria?

Stiu ca de la 1 sep 2011 rezidentii maghiari au voie sa circule maximum 30 zile cu masini inregistrate in alte tari dar...

sa zicem ca dupa 4 luni ma opreste politia si eu am numere de Romania. O sa prezint talonul, buletinul romanesc, permisul de conducere romanesc, RCA-ul si daca ma intreaba ce fac pe aici pot sa spun ca sunt turist sau ca sunt in delegatie.

Ce poate sa-mi faca? In afara de faptul ca m-ar pune sa platesc o eventuala amenda pe loc?

0

Pai nu prea poate sa iti dovedeasca faptul ca tu esti acolo de 4 luni sau un an sau o zi....intrarea si iesirea din Ungaria nu ii inregistrata.Deci nu prea cred ca are rost sa iti faci probleme.

0

Nu are nimeni ce sa iti faca, atata doar iti zic sa ai asigurare casco pt furt. In budapesta se fura multe masini.

0

Pai fura cineva Skoda Superb 2 tdi? Doar nu o fi un Audi smecher.

Am asigurare full casco la Allianz cu valabilitate in UE.

Oricum eu o sa vin in Bucuresti cu masina o data la 2 luni...

0

Poti sa circuli linistit pana te opresc prima oara,dupa care o sa te inregistreze,iar pe viitor o sa stie cam de cand esti pe teritoriul lor.

De ce sa nu o fure?acum intra o gramada de posibilitati. Depinde de metoda,posibilitatea,comanda care o au baietii...cu asigurarea dormi putin mai linistit.

0

Si dupa ce te inregistreaza prima oara ei de unde stiu ca tu nu ai plecat din Ungaria si te intorci ulterior? :)

0

Am si eu o nelamurire:

Din toamna ma voi muta cu serviciul in Budapesta. Asta inseamna ca voi capata rezidenta maghiara.

Intrebarea mea este: am voie sa circul cu masina mea cu nr de Romania in Ungaria?

Stiu ca de la 1 sep 2011 rezidentii maghiari au voie sa circule maximum 30 zile cu masini inregistrate in alte tari dar...

sa zicem ca dupa 4 luni ma opreste politia si eu am numere de Romania. O sa prezint talonul, buletinul romanesc, permisul de conducere romanesc, RCA-ul si daca ma intreaba ce fac pe aici pot sa spun ca sunt turist sau ca sunt in delegatie.

Ce poate sa-mi faca? In afara de faptul ca m-ar pune sa platesc o eventuala amenda pe loc?

In general, la un control inopinat in trafic nu cred ca ai putea avea probleme daca ai prezenta CI-ul romanesc, sau pasaportul romanesc impreuna cu actele masinii.

Probleme pot sa apara daca te reclama cineva in zona de domiciliu (pe motive de loc de parcare sau alte asemenea) si se constata ca esti rezident in Ungaria si ca iti conduci masina personala inregistrata in Romania. Ai putea cadea sub incidenta reglementarii respective luandu-se in calcul data eliberarii actelor de rezidenta.

0

Am si eu o nelamurire:

Nu ai nici o treaba cat timp ai actele din Romania si cel mai important locuinta valabila in Romania. Acea lege din Ungaria este numai pentru cei care isi inscriu masinile in alte tari dar sunt cetateni maghiari si nici locuinta sau nici un act valabil care sa ateste ca ei locuiesc in statul respectiv unde si-au inscris masina in circulatie, dar circula cu ele in Ungaria. Cum sunt la noi cei cu numere bulgaresti (in Ungaria cu numere de Slovacia mai mult) .

Cum am zis, n-ai frica nu o sa iti faca nimic pana cand ai toate actele din Romania in ordine si nu te muti acolo definitiv! Numai bine, Budapesta este un oras frumos....

Edited by Andrei1980
0

Pai o sa caut sa-mi inchiriez un apartament cu loc de parcare, mai departe de agitatia din centru. Si o sa incerc sa mentin un low profile atunci.

Sper sa nu imi poarte pica un vecin asa din senin... Nu prea am interactionat cu ungurii pana acum... Sper sa fie totusi mai civilizati decat romanii.

Cel putin cei de la serviciu sunt foarte ok.

In rest, o sa respect limitele de viteza, o sa-mi cumpar matricia si o sa incerc sa nu le dau motive sa ma opreasca in trafic.

Pai am resedinta in Romania ok, e valabila de peste 30 de ani :P

0

In momentul in care vei inchiria un apartament, va trebui sa mergi la autoritatile locale (primarie!?) sa completezi formulaul care spune ca aia e adresa unde locuiesti. Din momentul ala ai un timp limitat in care trebuie sa-ti inmatriculezi masina in Ungaria, asta bineinteles daca masina e pe numele tau.

nu stiu legile ungare, dar in Germania esti obligat sa completezi formularul in max 2 saptamani de la mutare si masina trebuie inmatriculata in max 3 sau 6 luni.

Edited by dinu_s
0

30 zile am citit ca ar fi ...

Dar daca am toate actele (buletin, talon, permis, RCA) pe Romania cum o sa isi dea seama ca mai am o resedinta in Ungaria daca ma opreste politia?

Masina o voi folosi ptr deplasari Budapesta - Romania sau Budapesta - Austria, Croatia.

In Budapesta o voi folosi extrem de rar gen sa iau pe cineva de la aeroport.

0

Cetatenii romani pot intra pe teritoriul Ungariei in baza cartii de identitate sau a pasaportului valabil care atesta nationalitatea si pot rezida pe teritoriul acestui stat pentru o perioada de pana la 3 luni fara nici o conditionare sau formalitati, alta decat cea de a detine o carte de identitate/pasaport valabile.

Pentru verificarea si a altor conditii privind intrarea si stabilirea pe teritoriul Ungariei, se recomanda consultarea informatiilor oficiale furnizate de autoritatile ungare: Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Ungare (http://www.mfa.gov.hu/)

Cetatenii care doresc sa foloseasca autovehiculele proprietate personala inmatriculate in Romania, pot circula cu acestea in mod continuu sau cu mici intreruperi pe teritoriul statutului vecin, dar sa nu depaseasca 6 luni intr-un an de zile.

Permisul de conducere romanesc este valabil in Ungaria.

Limitele de viteza in Ungaria sunt urmatoarele: Oras 50 km/h Drum Deschis 90 km/h Autostrada 120 km/h.

0

Eu stau de un an jumate in Ungaria si m-au oprit de nenumarate ori, am luat si amenzi si nici naiba nu stie de cand sunt aici. Sa ai actele in regula si cu asta basta

0

Dar daca am toate actele (buletin, talon, permis, RCA) pe Romania cum o sa isi dea seama ca mai am o resedinta in Ungaria daca ma opreste politia?

Hai ca asta e chiar tare....cum adica de unde sa-si dea seama?! Ia citeste ce ai scris si ce am scris si eu:

Pai o sa caut sa-mi inchiriez un apartament cu loc de parcare, mai departe de agitatia din centru. Si o sa incerc sa mentin un low profile atunci.

Cum ziceam mai sus, daca vei inchiria un apartament, esti obligat sa te inregistrezi la primaria orasului/satului. Din momentul ala incepe sa curga timpul pe care-l ai la dispozitie ca sa-ti inmatriculezi masina personala in Ungaria. Daca nu o vei face, evident ca politia ungara te poate verifica in 2 secunde (prin statie) si platesti o amenda care poate fi chiar usturatoare.

Edited by dinu_s
0

@dinu_s Tot nu inteleg ce vrei sa imi spui cu identificarea...

Daca toate actele pe care le prezint eu sunt de Romania (si sunt in regula ca valabilitate) atunci de unde stie politistul ca eu am si rezidenta in Budapesta. Adica presupun ca au o baza de date cu toti rezidentii. Dupa ce cheie unica cauta? Doar nu o sa caute dupa nume... In actele de Romania vad un cnp de Romania in timp ce in baza lor de date este un cnp (cheie unica) de Ungaria care nu se match.

E adevarat ca eu gandesc ca un programator :) (defect de munca :P)

0

Legat de viteza legala...130 este pe autostrada si daca setezi tempomatul pe 140, inca nu te opresc....insa au foarte multe camere fixe in localitati (unele chiar si mici)...e adevarat insa ca pe cei cu numere straine ii amendeaza ori la fata locului(cu oprit etc) ori niciodata...nu trimit amenzi in alte tari. In aceasi ordine , trebuie avut grija ca politia rutiera de acolo foloseste foarte des pistoale laser si stau mult mai ascunsi decat politistii rutieri de la noi din Tara...iar amenzile incep de la 30 000ft (480 lei) si pot urca pana la 300 000 ft(4800lei) - depasirea cu 80 km/h al vitezei legale-. Insa permisul nu se ia in cazul depasirii vitezei legale cu oricat l-ai depasi.

0

Stai linistit, se pare ca defectul tau de munca nu e foarte accentuat...ca programator m-as fi asteptat sa stii ca intr-o baza de date exista si notiunea de chei compuse. :coffee_lol:

Evident ca cauta dupa nume. Dar mai cauta si dupa prenume, adresa din actele romanesti, data si locul nasterii etc. (toate astea le-ai declarat-o la obtinerea rezidentei). Acuma daca nu te inscrii la rezidenta (adica in baza lor de date) iar incalci niste legi si se lasa cu amenzi.

Acum serios, incerci sa afli care sunt normele legale, sau incerci sa ocolesti legile sperand ca n-o sa te gaseasca?

0

@nsm:

Teoretic ce zici tu e valabil , dar practic daca te cauta dupa nume si te gasesc iei amenda.

Cam acelasi lucru e si in Italia, doar ca aici se aplica dupa 12 luni. Daca nu ai rezidenta nu ai nici o problema , daca ai , deja devine riscant.

Edited by IonutRS
0

In mod normal HR-ul firmei la care te angajezi ar trebui sa iti dea toate datele care sa te ajute sa te stabilesti acolo. Ba chiar cred ca, pentru o anumita suma, se ocupa ei de ele (aici depinde cum iti negociezi contractul de munca si relocarea etc).

Acum legat de masina, este foarte probabil ca dupa 90 de zile de sedere (vei inchiria un apartament acolo) sa primesti o instiintare acasa cum ca trebuie sa iti inscrii masina acolo. Ba mai mult, daca masina ta NU e inscrisa in evidenta primariei s-ar putea sa iti fie extrem de greu sa iti gasesti un loc de parcare langa locuinta.

0

Am trimis la firma care se ocupa de relocare scan dupa documente ca sa imi spuna cat costa inmatricularea in Hungaria.

Dar peste o perioada o sa o vreau sa o inmatriculez iar pe Romania, si oare va trebui sa mai platesc inca odata taxa de prima inmatriculare?

Sau, e posibil sa ramana inmatriculata si pe Romania?

0

O masina poate fi inmatriculata intr-o singura tara la un moment dat. Deci va trebui sa o radiezi din Romania (cel mai probabil pe baza documentului de inmatriculare in Ungaria). Probabil ca numerele ti le vor retine ungurii (le trimit biroului de la Udriste). Cand o vei re-inmatricula in Romania va trebui sa o radiezi din Ungaria mai intai. Cu taxa de inmatriculare nu stiu cum e, dar probabil ca de aia se cheama "de prima inmatriculare", ca se plateste numai o data.

0

Nuuuu cred ca se mai plateste taxa inca odata, de vreme ce masina a fost inmatriculata ODATA in Romania. Totusi, revin la ideea prin care e mai bine sa ceri sfatul firmei de acolo, sunt convins ca ei stiu mai bine care sunt formalitatile.

Edited by BLiTZ
0

Am intrebat la cei care se ocupa de transfer.

Costa:

taxa inmatriculare: 120,000 huf

admin fees: 120,000 huf

rca: 15000-25,000 huf/trim

taxa comp care se ocupa de acte 40,000 huf.

1 EUR= 287 HUF

deci ma costa cam la 1000 EUR.

Merita?

0

Mai poti face altceva....sa treci masina pe numele unei rude din tara si tu sa umbli in Ungaria cat vrei.Chiar daca tu ai acte de sedere in Ungaria masina nu este pe numele tau si atunci nu poate sa iti interzica nimic.

0

deci ma costa cam la 1000 EUR.

Merita?

Da .

Avand in vedere ca o sa lucrezi cu contract , deci legal , ai nu numai avantaje dar si obligatii . Esti destul de expus , de " vazut " . Nu te juca . Autoritatile te vor cunoaste , o sa stie de tine ( printre altele , f important : o sa aplici pt obtinerea permisului de munca ) . Te poti trezi cu o vizita iar acea vizita se poate lasa cu amenda .

Eu unul nu as risca sa ma fac de kko in fata firmei pt ca am incercat sa fac ceva la limita legalitatii si sa jmekeresc niste bani .

0