Jump to content

Schimb ulei cutie de viteze manuala


cornelus
 Share

Postare recomandată

pcmarius cu 30 RON iti schimba mecanicul uleiul in cutie cu uleiul tau. Eu l-am schimbat acum 2 luni in Zalau cu 20 RON. E drept ca nu am ramas nici cu trusa de scule, nici cu experienta excl.gif de a face schimbul by myself. Succes in cautare.

Apropo de schimbat uleiul in cutie, la 180.000KM reali uleiul era foarte curat. Vazand ca e curat, doar am verificat diferentialul, (pt ca vroiam sa-l schimb si in diferential) si era tot curat. Dupa schimbare in cutie nu am simtit nici o diferenta, buna sau rea... Intra in viteza ca-nainte, dar macar stiu ca l-am schimbat. happy.gif

edit: cu ulei original bineinteles

Salut Victorash, as vrea sa schimb si eu uleiul din cutie.. Passat 1.9 TDI 131 CP din 2002, cred ca ma stii din topicul masina mea..zi-mi ce-mi recomanzi ? Mecanicul mi-a zis Mobil...dar pe langa mobil mai sunt si Castrol, Aral , Motul..Oare Vw ce-a pus in cutia mea din fabrica ? Imi poti scrie in topicul facut de mine cu descrierea masinii, daca vrei.

Merci,

Romm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 244
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    21

  • valioglu

    9

  • ninu

    8

  • GABIVVX

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ia direct de la reprezentanta si vei avea cel mai bun ulei pentru cutia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.CLAUDIU ma numesc si sunt nou aici,deci va rog sa ma scuzati pt. oarece greseli.

Am un PASSAT 1.9 TDI,131CP,6trepte si cred ca am facut bine ca am schimbat uleiul in cutie cu toate ca am citit ca nu se schimba niciodata.Aku se vede diferenta,numai e asa zgomotoasa,intra mai usor in viteza chiar rece sau cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.am spus ca sunt nou pe aici si daca ceva gresesc sa-mi fie cu iertare.dar totusi ce am facut rau ca regulamentul recunosc nu l-am citit. :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt. passat 2002/1.9 TDI/131CP LA 193.000 ARATA IN BORD(CIT O AVEA REAL DUMNEZEU STIE) AM PUS ULEI SINTETIC ARAL 75W90.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Si totusi, poate citesti si regulamentul ... macar partea de mai jos, daca tot nu ai timp ...

2. Pe lânga cunoasterea limbii, este necesara cunoasterea regulilor de baza ale limbajului scris (majoritatea valabile în orice limba), dupa cum urmeaza:

- scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa, cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii; aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning;

- se lasa spatiu dupa si nu înaintea semnelor de punctuatie; semne de punctuatie sunt considerate inclusiv semnele de exclamare si întrebare;

- nu se lasa spatiu dupa prima paranteza, nici înaintea celei de-a doua; se lasa, în schimb, înaintea primei paranteze;

- un singur semn de exclamare sau de întrebare este de cele mai multe ori suficient, trei semne sunt considerate maximul admis, un numar mai mare ducând la enervarea cititorului; desigur, uneori se impun si exceptii, important e ca exceptia sa nu devina regula;

- orice propozitie începe cu litera mare, orice nume propriu începe cu litera mare (acest punct este doar o recomandare);

- numarul punctelor de suspensie este trei, nu doua si nici mai mult de trei;

- scrierea cu diacritice este optionala;

- scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, cu culori sau alte artificii este interzisa. Aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning.

În general, tineti cont de faptul ca un post trebuie sa poata fi citit rapid.

Orice abatere de la regulile de mai sus îngreuneaza parcurgerea textului si enerveaza inutil cititorul. Cine doreste cu orice pret sa iasa în evidenta, o poate face în alt mod, nu "chinuind" ceilalti membri ai comunitatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

As vrea sa schimb si eu uleiul in cutia de viteze (manuala) si servo...imi recomandati ceva anume? la ce interval se schimba?? ceva preturi??? audi a6 2005 BLB 2.0 TDI..multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma unor reparatii pe la masina a trebuit sa completez ulei de servo si acesta era rosiatic,cel putin la mine asa e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca si-a bagat vreun roman mana prin el. Cel original e verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am un Passat B6 2.0 TDI 140 CP, DSG (automata)

Imi poate recomanda cineva un ulei pentru cutie? eventual de unde-l pot cumpara, preturi.etc? Am inteles ca intra 6 l.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba in aria B6. Aici e B5. Alte motoare, alte cutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau fac alt topic asa ca postez aici!

Atasez o poza si doresc sa intreb daca "bucsa" din imagine se poate schimba? Am verificat-o azi si mi se pare cam slaba...Si parca din cauza ei se aude si un sunet mai pronuntat cand schimb viteza 1-2-3 in mers de la a4-a numai aud din cauza motorului insa nu mereu se aude acel sunet...Mentionez ca probleme la schimbarea vitezelor nu exista, se schimba foarte bine viteza insa ma deranjeaza acel sunet....poate mi se pare mie insa astept si pareri!

img10181f.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua. As vrea sa schimb uleiul la cutia de viteze si am cautat in autodata de care ulei merge. Am citit peste tot ca trebuie 75w90 dar autodata recomanda 75w80 sintetic. Se poate pune acest ulei? (la un passat 1.9tdi, 5 trepte din 1997).

post-23118-0-81504700-1336379278_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
georgianlaurentiu50

Salutare ! Ce ulei pentru cutie imi recomandati si cati litrii ? Vw passat 2004 101cp/74kw 5+1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca ai codul la motor avb, uite ce spune autodata

post-23118-0-92647700-1337622441_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

In autodata scrie ca la motoarele avb, in cutiile manuale se pune ulei sintetic 75w80 iar la cele automate 75w90. Eu am cutie manuala si am pus Castrol TAF-X 75W90, care este GL-4, nu GL-5. Mi-au intrat 2 litri si ceva, pana in 2,5 l, cu uleiul vechi scos pe la busonul de golire, adica a iesit tot. Il am de 2 ani si se comporta foarte bine. Iarna cand este foarte frig imi intra usor in viteze. Dupa autodata nu ar fi exact ce trebuie, asa ca ... raman cu el ca se comporta foarte bine.

P.S. Uitandu-ma mai bine in fisa tehnica a uleiului am vazut ca scrie la performante ca este GL4/5, specificatie VW 501 50.

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
georgianlaurentiu50

Ce ulei imi trebuie la cutia de viteze manuala 5+1 AVB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- 75w90

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
georgianlaurentiu50

este vreo problema daca nu este cel original ~ ! eu as vrea sa-i bag un Castrol 75w90 ce mi-ati spus mai sus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

Castrol TAF-X 75W90 este foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ii spune Castrol Syntrans Transaxle 75w-90

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgianlaurentiu50

Multumesc pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si pt modelul din semnatura ce fel de ulei se recomanda...am inlocuit de castrol nush exact vascozitatea si imi agata in treapta 2 cel mai des cand e motorul rece...

am pe cineva lucreaza la opel si mia zis ca imi aduce ulei de acolo, nush daca pe original sau ceva universal, ar fi bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mai adresez intrebarea odata, e bun ulei pt cutia masinii din semnatura, 75w-80 castrol?

ce alt ulei ar mai fi indicat pt mn?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crezi ca daca o adresezi si a 3-a oara iti cresc sansele de a primi un raspuns (mai mult sau mai putin avizat) ?

eu am bagat aral 75w90

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!