Jump to content

Seat Leon 5F (2013)


Cristian
 Share

Postare recomandată

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    183

  • Rave

    53

  • The_Ego

    48

  • florinrmn

    44

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt curios cati dintre cei care spun asta simt cu adevarat diferenta intre cele doua tipuri de suspensie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi sa aleg dupa poze as merge pe noul seat leon, imi place mai mult ca golf 7, partea cu suspensia multilink se simte in curbe luate cu viteza, situatii limita,etc, la mers normal nu cred ca poti face diferenta, dar totusi e pacat sa se renunte la ea......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multi cei care simt si-si adapteaza condusul, intr-un fel merg cu punte deformabila de la servici si altfel cu independenta de acasa, sau invers.

Independenta se simte imediat mai ales in conditii dificile, drum denivelat, praf, zapada, gheata, criblura.

Daca puntea lucreaza greu si trebuie lestata ca sa intre in regim atunci e cu atat mai penibil pentru VAG.

Puteau lasa Skoda cu punte semi-indep, daca tot vroiau sa o diferentieze.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am condus peste 6 ani zi de zi o masina cu punte spate rigida si n-am avut nici o problema in a pastra masina pe traiectorie, iar stilul meu de condus nu e in nici un caz unul de pensionar. Da, are tendinta de a topai pe denivelari, dar iti adaptezi asteptarile la ce iti poate oferi masina. Cine vrea sportivitate isi ia 1.8 TSI si are suspensie independenta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu ne facem deci griji pentru VW, chiar daca isi bat joc de o anumita categorie de clienti, vor ajunge acolo unde vor (adica nr. 1) cata vreme (le) raman si sunt majoritari cei care gandesc asa... Vant din pupa si cum bine zicea cineva mai sus mai raman si alte marci care mai fac masinile si pentru cei care conduc.

Modificat de konti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina arata f bine. mie imi place mai mult decat golful. oricum si modelul actual mi se pare mai reusit decat golful 6. imi pare rau dupa stergatoare(chiar sterg f bine la modelul actual) si dupa manerele spate(era o chestie de look si iarna puteai sa deschizi fara probleme usile din spate). in rest, cu suspensia multilink e un pas in fata, chiar daca e pe motorizari mai mari. oricum romanul nu o sa simta diferenta. eu au zis ca o sa ramana la aceleasi preturi ca actualul leon, ceea ce ar fi f bine. ar creste vanzarile si ar atrage mai multi clienti(gen cei care isi cumpara golf/octavia).

personal mi-as lua cu ochii inchisi orice masina din grupul VAG si mai ales seatul asta(mai mult ca sigur asta va fi urmatoarea mea masina). stiu o groaza de prieteni care au ales masini cu garantie de 5 ani si au regretat, sau ford, opel, fiat, chevrolet si au zis ca urmatoarea lor masina o sa fie VAG.
Modificat de sandman84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce s-a ajuns la isteria asta cu putea spate semirigida?Ok, am aflat cu totii ca se va pune pe masinile cu motoare mici si ca prezinta unele dezavantaje fata de multi-link. E un pas inapoi daca ne raportam la 1.2TSi de acum care are multi-link. Cam aici cu teoria.

In practica soferul tipic de 1.2 nu va simti handicapul puntii spate, nu cred sa impinga masina la maxim pe curbe unde aderenta joaca un rol major.

Una e sa iti iei 1.2 care are complet alte veleitati (masina de oras, consum bun, demaraj decent) si alta e un FR/Cupra unde target-ul e altul si cerintele sunt diferite. Comparatiile cu Logan sunt deplasate, daca nu luati un leon doar din cauza puntii spate e ridicol.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e ridicol, eu am luat VAG pentru puntea spate independenta, n-am luat Ford sau Hyu pentru ca aveam unele retineri.

Nu motorul conteaza atunci cand simti diferenta dintre solutiile constructive la punti.

Desigur, probabil ca-n marea masa nu va conta, asa cum G4 a fost un succes, Octavia Tour, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu raman la parerea ca plus-urile cumulate sunt cu mult peste acest handicap care nu ar trebui sa conteze pentru cumparatorul obisnuit de 1.2.

Platforma noua, interiorul frumos, design-ul, optiunile noi sunt doar cateva din atuurile noului Leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca acest handicap va fi pana la motoarele de 140 cp nu doar 1.2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au schimbat complet masina, dar arata bine si asa.

Preturile mi se par cam mari, in fine doar ce a aparut si nici nu sunt disponibile motoarele pe toate echiparile.

Eu sunt curios un 1.8 tsi dsg sau 2.0 tsi dsg cat va costa. Ma bate un gand frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Acum incep sa produca noul model, insa nu va fi disponibil pentru Romania la inceput. Probabil o sa apara undeva in februarie in showroom in Romania, iar de cumparat undeva in martie.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Design exterior total lipsit de inspiratie. Daca nu ar avea sigla Seat, sigur s-ar confunda fie cu Golf 7 fie cu Ibiza fie Cu Audi A3 fie cu alte masini lipsite de personalitate (no offence), strict parerea mea. Uitati-va la un Leon 1M CUPRA sau FR si spuneti-mi cu ce alta masina se aseamana? Eu nu prea am gasit . Chiar si Leonul 1P, desi a copiat unele elemente de la Alfa 147, isi mentine aerul latin, mai ales pe versiunile FR/Cupra. La interior, intr-adevar, este o evolutie, dar bordul mi se pare mult prea alungit. Daca nu ar avea toate gadget-urile cu butonase si disply navi, as spune ca este un bord din anii 80.

Modificat de mri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce s-a ajuns la isteria asta cu putea spate semirigida?Ok, am aflat cu totii ca se va pune pe masinile cu motoare mici si ca prezinta unele dezavantaje fata de multi-link. E un pas inapoi daca ne raportam la 1.2TSi de acum care are multi-link. Cam aici cu teoria.

In practica soferul tipic de 1.2 nu va simti handicapul puntii spate, nu cred sa impinga masina la maxim pe curbe unde aderenta joaca un rol major.

Una e sa iti iei 1.2 care are complet alte veleitati (masina de oras, consum bun, demaraj decent) si alta e un FR/Cupra unde target-ul e altul si cerintele sunt diferite.

Este un MARE pas inapoi, Leon va intra in masa mare de masini care te duc din A in B. Si atat. Adio placere de a conduce.

Un 1.2 TSI poate fi condus absolut infernal pe Transfagarasan, de exemplu. Pentru ca suspensia dicteaza aderenta si nu invers.

Imi aduc aminte de fostul meu Focus 1.6TDCi de doar 90CP. 140km/h si 9% consum pe coborarea de la Balea Lac pana la ultima serpentina din Sibiu. Masina aia nu avea egal in clasa compacta. Totul se rezuma la suspensie si directie, restul e doar marketing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce e atat de nasol cu noua punte.Nici nu ati facut un test drive,insa deja aruncati cu pietre.

La opel astra nu e tot o punte ''hibrid''? S-a plans cineva?

dercos ,ma indoiesc ca nu va mai exista placere de a conduce.Nu poate fi precum un logan

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba eu stiu, am avut pe Ibiza 6 ani. Te asigur ca masina aia statea pe sosea mai bine decat Leonul actual, chiar si cu puntea spate rigida. Nu doar puntea spate dicteaza manevrabilitatea unei masini, conteaza si directia, o setare buna a duritatii amortizoarelor, un sasiu echilibrat, etc. Hai sa lasam problema asta deoparte, e doar un amanunt care nu va fi chiar atat de important pentru cumparatorul tipic de Leon, Golf, A3 sau Octavia 1.2 TSI.

Ca si calitate, clar masina e un pas inainte. As si sperat la ceva mai mult din punct de vedere tehnologic, insa noutatile au fost pastrate pentru Golf si A3. Designul e subiectiv, unii il vor aprecia, altii vor fi innebuniti dupa el, asa cum altii il vor detesta, spunand ca e un mare pas in spate fata de Leon 1P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ar putea Ibiza, adica Polo, sa stea mai bine pe sosea ca actualul Leon, adica Golf.

Citeste despre tinuta de drum a vechiului Polo...pareri consacrate.

De oriunde te uiti, punte spate semi-rigida este un mare pas inapoi, probabil s-a facut din considerente de costuri pentru ca fiabilitatea lor n-a fost pusa in discutie pe durata a 2 generatii Mk5 si Mk6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt singurul care a simtit asta, X-ecutor a avut acelasi soc cu Leonul lui. Am mai spus si o repet: singurul avantaj al puntii independente spate este acela ca filtreaza mai bine denivelarile, fiecare roata miscandu-se independent de cealalalta. Tu vorbesti in cunostinta de cauza, ai condus ambele tipuri de suspensie mai multi km ca sa simti diferenta? Eu pot spune ca nu e o diferenta asa de mare, influenteaza prea putin comportamentul masinii in conditii normale, iar la limita suspensia mai moale in cazul Leonului inrautateste comportamentul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!