Jump to content

Zgomote la trenul de rulare


Dun
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic in care va propun sa discutam despre problemele intalnite la trenul de rulare survenite la acest model - Polo 6R - si despre rezolvarile respectivelor probleme.

Pe la 7.000 de km am constatat ca atunci cand trec cu rotile din dreapta peste denivelari de undeva de pe partea dreapta se aude in masina un fasait ca cel scos de amortizoare.

Nici unul dintre aceste sunete nu s-a manifestat la inceput, cand masina a fost noua.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Interesant, eu nu am auzit niciodata asa ceva. Ideea e ca sunt genul care face tot posibilul sa ocoleasca gropi si peste denivelari trec cat pot de incet, ceva de genu 1 km/h. Te-ai uitat sub ea ? Teoretic nu ar trebuii sa se auda absolut nimic in afara de sunetul amortizoarelor care se aude un pic ca un fasait.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se aude si la mine cu geamurile deschise, in ambele parti (desi mult mai pronuntat in dreapta). L-am intrebat pe cel de la service, mi-a zis ca e perfect normal, si la prima revizie se uita ei mai atent (??!) in caz ca trebuie schimbat vreun lichid pe-acolo, etc. Cu geamurile inchise nu aud nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

poate din cauza frigului!iarna nu-i ca vara!!!eu am simtit de cateva ori cand stau la semafor si nu numai, cu piciorul pe frana,simpt un pocnit in pedala,ceva ce ma duce cu gandul la un arc ceva care pocneste.oare ce o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai sta cu piciorul pe frana la semafor. Mai ales daca este noapte. Cica nu face bine sistemului franare. In timp duce la distrugerea garniturilor din cauza suprasolicitarilor statice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan. Am stat cu picioru pe frana 130k km in care nici nu se inlocuise lichidul de frana, fara probleme.

Aia cu deranjatul celui din spate e mai plauzibila.

Vinde si tu cotiera aia daca tot te incomodeaza. Stiu eu un baiat :))

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O dau pe ... un set de arcuri H&R 25/40. Si ofer la pachet si ornamentul din jurul RCD-ului si gurile de aerisire centrale. Ultimele doua le dau la schimb cu cele de pe versiunile TrendLine sau ConfortLine.

Cat priveste aia 130k km pe care i-ai facut tu ... era benzina mai ieftina pe vremea aia, asa ca nu se pune.Plus ca pe vremea aia garniturile erau mai rezistente. Acum se strica imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cadou de Mos Nicolae sau Mos Craciun ? :))

Bogdan, nu-i problema cu arcurile :D se rezolva

P.S.: Vezi ca de miercuri plec pana in ianuarie..deci trec Mosii :D dar poate vine mai repede (mosu)..la o intalnire :))

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Astazi fiind vineri mi-am bagat picioarele si la iesirea de la serviciu am facut o plimbare mai lunga prin oras.

In primul rand ... este extraordinar de liber.

In al doilea rand, dupa aproape 10 km relantiul a coborat un pic sub 800 rpm, asa cum il stiam eu. Ceea ce mi-a mai descretit putin fruntea.

In al treilea rand, asta seara, am experimentat patinajul artistic. Am luat cateva viraje mai din scurt si mai in forta - nu exagerat, doar asa ... de proba. De asemenea am verificat doua opriri, cu pedala apasata la maxim, de la o viteza de 60 km, la doua semafoare la care eram singur. Concluzia este dezastroasa: doamne fereste sa te afli la limita in acele situatii. Polacul meu, manca-i-as eu lantisorul lui buclucas, cu toate sitemele lui de siguranta activa, patineaza si derapeaza de zici ca nu-i adevarat. La virajele luate in forta cel mai trist a fost la Razoare, pe sensul catre Dr Taberei, cand, venind de pe Panduri ai o intoarcere la 180 de grade si dumnealui s-a redresat dincolo de mijlocul urmatoarei benzi si nu aveam decat 30-40 la ora. La franarile la punct fix ... m-am oprit in mijlocul intersectiei, la aproape doua lungimi de masina de punctul unde imi propusesem eu sa opresc. Cauciurile, pentru cine nu stie, sunt Michelin Alpin A4. Oricum, a fost distractiv dar si didactic.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dun - Iti propun sa incerci sensul giratoriu cum vii dinspre Prosper catre Drumul Sarii,cred ca stii la ce ma refer......Eu am crezut ca ma urc pe masinile parcate pe partea stanga,nu stiu ce ESP are Polo,dar clar nu este ce trebuie ! Oricum sa inchidem discutia pe tema asta aici pentru ca suntem OffTopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care era treaba cu zgomotul ca de sticla de plastic goalA, pe la roti parca? Amintea cineva de el pe aici. De la ce este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca ar exista asa ceva nu ar trebui va vorbim aici de treaba asta, pentru ca aici dicutam de zgomote la motor.

Dinspre motor am spus eu, la un moment dat, de zgomote produse de cele doua amortizoare/bucse care sustin motorul si cutia de viteze. La mine manifestarea survine atunci cand trec peste limitatoarele de viteza mari - lucru pe care il fac cu o viteza aproape de zero - si ea se prezinta sub forma unui cloncanit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu mai nou sunetul acesta cand trec peste limitatoare mai mari..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dun - Iti propun sa incerci sensul giratoriu cum vii dinspre Prosper catre Drumul Sarii,cred ca stii la ce ma refer......Eu am crezut ca ma urc pe masinile parcate pe partea stanga,nu stiu ce ESP are Polo,dar clar nu este ce trebuie ! Oricum sa inchidem discutia pe tema asta aici pentru ca suntem OffTopic.

Cu riscul de a continua un mini off topic am incercat si eu in seara asta acest sens giratoriu. Veneam dinspre Prosper si am vrut sa fac stanga, mergeam cu 35 kmh moment in care am auzit si simtit cum se deplaseaza masina de pe banda a doua pe prima. Am franat incet si m-am oprit la jumatatea primei benzi. ESP-ul nu a schitat nici macar o licarire. Putin mai incolo, pe straduta ce duce spre bulevardul 1mai mi-a licarit ESP-ul si intr-a doua. Mazga asta e groaznica si numai inconstientii mai circula cu anvelope de vara acum.

Am niste Semperit Speed Grip2 205/55R16 cu nici 5000km.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca tot a-ti deschis discutia despre ESP va propun sa vizionati filmuletul urmator, unde se vede diferenta dintre o masina cu ESP si una fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de zgomot, la mine ar fi flansele de la amortizoare + 2 bucse la bara stabilizatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mai aude cineva zgomot la franare ca si cum discurile ar fi ruginite? inteleg..primii km, dar deja dupa cateva fataieli prin oras, minute in sir..tot le aud. masina sta de duminica pana vineri, dar desi vineri, sambata si duminica merge mult prin oras...tot se aud.

fix acelasi zgomot..ca si cum placute ar rade discurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultimii doi ani - practic imediat dupa ce a iesit din garantie - cat am avut vechiul Polo 9N3, care avea tambure pe spate, m-a secat la ficati zgomotul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se aude. Si in oras nu prea le rezolvi. Ai nevoie de o franare mai lunga si de la o viteza mai mare.

Se oxideaza putin de la vremea asta. Umezeala, sare, solutii antiderapante. Mai ales ca ai spus ca si sta nemiscata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand o lasi mult timp nemiscata - mai ales pe vreme umeda si/sau frig, e bine sa eiviti sa o lasi cu frana de mana trasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate am tot discuri.

la audi nu patesc asa, desi sta mult mai mult nemiscata. dupa 2 franari se curata. am franat mai tare si am avut niste drumuri pe centura Ploiestiului. nimic.

aditu, eu nu sunt de aceeasi parere cu tine. frana de mana e facuta sa fie folosita. daca nu o lasi cand sunt discurile ude, si e ger afara, si o folosesti merue, nu am avut niciodata nicio problema cu ea. si o las asa la toate masinile, din 98. chiar si asa...iarna cand sta mult timp o trag mai usor, doar 1-2 dinti. si mereu a mers, nu a ramas inghetata nici cand a stat masina 1 luna iarna.

mi se pare mult mai nociv lasatul in viteza. ideale ar fi niste triunghiuri care blocheaza rotile, pe care le am...dar mi-e ca imi dispar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spun asta fatit fiind. Am lasat-o asa odata in parcare la VW 1 sapt si cand sa plec erau oxidate.

Pe ger iarna iar am mai patit asa. Se rezolva cu un poc si de deblocau, mai scartaiau o vreme si gata.

Mai nasol a fost ca dupa oxidare au ramas usor infranate. Am mai mers asa cu ele si pe oxidul din parchii se depusese negreala de la incins.

Rezolvareaa fost schimbarea ferodourilor cu parghii si arcuri. De atunci nu am mai avut probleme dar ma feresc.

Si folosesc frana de mana mai mereu, dar cand pot evita, evit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aude si la mine si nu cred ca e vorba de sare,zapada umezeala sau solutii antiderapante.masina circula in fiecare zi si pe drumuri fara zapada.nu stiu ce o fi dar e deranjant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in martie oricum vreau sa trag o fuga la PBN pt o verificare scurta si ii pun in tema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,eu am discuri doar pe fata,si am patit ceva asemanator,am dat roata jos si am gasit o pietricica dupa discul interior,sunt cate doua.Era fixata intre disc si o protectie de tabla,parca bagata cu mana acolo.Poate ca o verificare vizuala la toate discurile ar fi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!