Jump to content

Schimb ulei motor


Romeo
 Share

Postare recomandată

Nivelul de ulei la motor a ajuns la minim. Intrucat ultimul schimb a fost facut de alticineva (si din cate stiu eu in Germania), nu stiu exact ce ulei am acum. Ca sa nu risc complicatii prefer sa-l schimb.

Ciucur mi-a zis ca trebuie facuta o modificare la computerul de bord, dar detalii n-a stiut sa-mi dea. Va rog sa ma ajutati cu informatii: ce si cum trebuie facut la computer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie numai resetat service reminder. Cauta ca s-a discutat despre modul de resetare. In rest e simplu. Vezi ce ulei pui sa fie conform normei VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai nici o treaba cu computerul de bord. iti apare ceva pe computer legat de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc horgarban, am gasit topicul si cred ca maine o voi face.

Valllentin, intrucat schimb uleiul mai devreme, tot trebuie sa resetez, altfel ma avertizeaza mai iute data viitoare.

Va tin la curent cu felul in care decurg ostilitatile..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa ai dreptate. la mine nu a resetat nimeni nimic cand am facut revizia, cred ca este un senzor la filtrul de ulei si se reseteaza singur cand e deomontat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este asemenea senzor. Nici nu ai observat cand a resetat. Dureaza cateva secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am facut-o.

Mai am o nedumerire: service reminderul se refera la tot service-ul, nu doar la schimbul de ulei, nu-i asa?

Trebuie sa tin cont de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi mult mai usor daca ati preciza ce tip de Polo este masina. (6n, 6n2, 86 c, 9n, 9n2, etc.) Service reminder, care la Polo 6N2 de exemplu are doua texte : SERVICE INSP si SERVICE OIL se sterge din ceasurile de bord, eu am explicat pentru 6N2 la topic-ul cu demontari.

Acolo se refera la cum se sterge daca s-a aprins deja reminder-ul. Nu cred ca se pot sterge in avans pentru a nu-ti aparea mai tarziu si sincer nu inteleg cu ce te strteseaza daca astepti sa se aprinda si il stingi atunci. :blink:

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta ma refeream si eu...daca nu iti apre nimic pe bord ce sens are sa-ti mai bati capul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ! Eu am un polo pe care l-am luat in decembrie din Germania ! Ce-ti pot spune sigur ca ce-i de la VW din Germania folosesc CASTROL Long Life II , e cam 23 Euro / L ; mai este si Shell Long Life III care am inteles ca este iar foarte bun si este pe la 17 Euro /L ! Cat despre computer, iti recomand sa schimbi uleiul inainte si dupa aceea vezi ce se intampla ! Daca ai probleme dupa ce-l schimbi spune-mi si poate te pt ajuta...cunosc pe cineva la un service care are tester si poate vedea exact erorile din calculator ... dar poate nu este cazul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
  • 3 months later...

Salut!

Se pricepe cineva sa imi spuna si mie unde e senzorul de nivel ulei? Imi da eroare pe vag-com la instrumente cum ca senzorul nu face contact - dus sau contact imperfect.

Eu am inteles ca ar trebui sa il gasesc pe baia de ulei, insa aseara am vazut ca nu e nimic pe acolo... Unde e la Polo acest senzor, cum se prinde si ... ce mai puteti sa imi spuneit despre ele. Poate aveti si ceva poze sa ii vad pozitionarea si aspectul.

Multumesc!

Address 17: Instruments

Part No: 6Q0 920 800 MX

Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V19

Coding: 01132

Shop #: WSC 46906

WVWZZZ9NZ5Y075530 VWZ7Z0D9122418

1 Fault Found:

00562 - Sensor for Oil Level/Temperature (G266)

29-00 - Short to Ground

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este pe partea cu, cureaua de alternator, jos la baia ulei. Este reperul 23 din poza. :Dpost-10189-1213698667_thumb.jpg

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si referitor la eroare vezi poza alaturatapost-10189-1213699131_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza alaturata ai si schema electrica (este pt. motorul meu dar pun pariu ca si la tine e la fel) a senzorului G-266post-10189-1213699750_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Despre ulei am si eu o intrebare. Ma pregatesc sa fac schimbul si vreau sa stiu daca pot baga altceva mai bun. Am polo 1,2 si am bagat pina acum CASTROL MAGNATEC 5W-40. Doresc sa stiu alt ulei tot de la CASTROL mai bun ca MAGNATEC 5W-40

Astept parerile voastre. Multumesc

Modificat de mexx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma pricep f tare, eu am havoline 5w-40 - mi-au zis la service ca e prea... fin, parca, merge la bmw si la motoare noi (eu am ~130000).

Mi-au recomandat Liqui Molly 10w-40 cu bisulfura de molibden.

La ora actuala am mai turnat cam unlitru de liqui Molly 10w din cel mai ieftin peste havoline-u asta (se consuma destul de repede - 1 litru la ~5000 km) de cand l-am amestecat nu mi-a mai scazut nivelul la ulei (deci am completat deja ~ 2 litri de ulei la ~7000 Km de cand am facut skimbul la tess Brasov - care de altfel nu au zis nimik cand i-am intrebat daca e bun ce am eu pe masina).

Luna viitoare arunc havoline-u si fac o spalare la motor (Flush Engine parca) apoi sunt deja aproape convins sa pun Liqui molly 10w si bisulfura de molibden, toate astea la alt service (sa nu mai aud de tess - alta poveste), evident as putea schimba si eu daca m-as forta un pic, dar ma abtin decamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Despre ulei am si eu o intrebare. Ma pregatesc sa fac schimbul si vreau sa stiu daca pot baga altceva mai bun. Am polo 1,2 si am bagat pina acum CASTROL MAGNATEC 5W-40. Doresc sa stiu alt ulei tot de la CASTROL mai bun ca MAGNATEC 5W-40

Astept parerile voastre. Multumesc

Salut,

Am gasit o oferta buna pt un ulei Castrol Magnatec 5w40 c3 si as vrea sa-l cumpar. am vazut mai sus ca mexx a pus in masina lui acest ulei...insa nu stiu daca pe eticheta bidonului apare C3 sau alt codificare a etichetei....yo stiu... mexx poate ma ajuti cu o informatie....de pe bidon.... c3 sau... ??

Astept un raspuns...

Modificat de GAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,as avea o intrebare in legatura cu schimbu.Daca apas butonul reset 5 secunde cu contactul pus , in partea dreapta la chilometraj imi apare o cheie si 3600 , daca tin mai mult imi apare si un ceas mic langa cheie.Imi poate spune cineva ce inseamna.Mai am 3600 km pana la revizie?ceasul acela mic ce indica?multumesc frumos!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. 3600 km pina la revizie. ceasul arata zilele pana la revizie. teoretic o revizie se face la 15000 km sau 365 zile.depinde care intervine mai repede.

la long life e 30000km sau 2 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult, chiar asa e:D ca la ceas imi arata 26 zile si anu trecut in aprilie am facut revizia :D mersi mult.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salutare tuturor,as avea o intrebare in legatura cu schimbu.Daca apas butonul reset 5 secunde cu contactul pus , in partea dreapta la chilometraj imi apare o cheie si 3600 , daca tin mai mult imi apare si un ceas mic langa cheie.Imi poate spune cineva ce inseamna.Mai am 3600 km pana la revizie?ceasul acela mic ce indica?multumesc frumos!!!

Ceasul acela mic insotit de un grup de cifre indica cate zile mai ai pana la urmatoarea inspectie service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

astazi am facut revizia si am vazut pe factura ca au pus ulei de motor 5w 40, in conditiile in care motorul meu e un 1.4 MPI, AUD, din 2000, cu aproape 180.000 km.

E vreo problema ca nu au pus 10w40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Masina are 164.000 km . Eu cele 3 revezii pe care i le-am facut pana acum le-am facut la 10.000km, chair mai devreme un pic. Uleiul pe care il pun e Castrol (parca longlife). Sa incerc sa il schimb la 15.000? Cum e mai bine. Sanatos pentru ea e cat mai des dar ma gandesc ca poate nu e exagerat sa nici sa il schimb la 15.000. La cat se schimba in general la varsta asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!