Jump to content

Conectare telefon RNS 510


tudistef
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

nu merge de B7 la tine, nu ai cum sa il imperechezi, tu avand bordul cu afisaj rosu - model vechi.

Citeste un pic discutiile de pe paginile anterioare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Si eu am echipare cu suport telefon, cu adaptor pt iPhone 4, pe care l-am scos intr-o zi si l-am lasat acasa, si nu am gasit BT la search pe tel. Apoi m-am prins ca ar fi de la adaptorul ala, l-am pus la loc si a mers BT-ul. In schimb se aude cu fasait, ba mai tare ba mai incet, si tot felul de figuri naspa (in special la navigare prin G Maps). In plus nu merge voice call-ul de pe  butonul dedicat din volan. Telefonul e un iPhone SE. Inteleg de aici de prin comentarii ca as avea un modul vechi si ca daca mi-as lua unul mai nou (am gasit pe OLX: Modul bluetooth premium Vw/Skoda/Seat cod 7P6035730F sau J sau 5K0035730F) s-ar rezolva problema cu fasaitul/voice call-ul si ar merge si fara suportul ala de cacao de iPhone 4? :) Mentionez ca adaptorul ala de iPhone 4 as vrea sa il las conectat acolo pt ca am lipit pe el un suport univesal de tel (nu am vrut sa lipesc direct pe suportul ala din bord).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

7P6 xxx xxx este ok la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La mine sunt toate bune și frumoase cu conectarea bluetooth, merge și media streaming, până în punctul în care vreau să dau skip track, ceea ce nu funcționează la mine. E de la telefon (iphone), sau se poate activa această funcție de undeva din VCDS?

E super enervant să trebuiască să controlez muzica direct de pe telefon, și nu de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare. la un passat 2010 cu rns510 m-am conectat prin Bluetooth, imi apare tot pe touch-ul acela de la suportul de telefon , problema e ca atunci când sun, se opreste muzica, imi apare pe touch pe cine sun si toate cele dar nu ma aude nici cel pe care il sun, dar nici eu nu aud nimic in difuzoarele masini si nici in telefon, pe diagnoza imi da o eroare pe microfon, dar totusi când accesez comenzile vocale, ele merg fara probleme. m-am uitat sub scaun si nu stiu ca sa trag de acel burete fara sa il rup ca sa vad ce cod de modul am ... iar in programul de original imi spune ca masina a fost echipata cu modulul :1K8 035 730 D.Daca apas pe butoul Phone de pe RNS , trece pe mute si atat. Aveti idee ce ar trebui sa fac ?

 

IMG-20170701-WA0010.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La RNS 510 sunt 2 microfoane. Unul pentru comenzile vocale si unul pentru telefon. Verifica in plafoniera daca ai 2 microfoane. Si foarte important spune-ne ce eroare ai. ca s-ar putea sa ai microfon si sa fie distrus firul. uite aici conexiunea la RNS in spate. Incercuit se vede mic in si mic out. Mic in e comanda vocala si mic out e telefonul
20170429_195427.thumb.jpg.9f2aa71abebacb8e4815b68f9af68d59.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa crezi tu, dar la orice masina este un singur microfon, ce vezi tu acolo inseamna ca RNS 510 are posibilitatea de a  lua semnalul de la microfonul din plafoniera si a-l da mai departe catre modulul de telefon, deci, este un singur microfon, si in functie de echiparea de fabrica a masinii este dus sau nu prin rns510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca tre sa dau jos rns 510 si sa vad in spate ce mufe am..si ce am lipsa?

ps:stie cineva cum pot scoate antifurtul acela de la navigatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce antifurt ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navilock 2011. daca te uiti atent in imaginea de mai sus.pe rama de la navigatie sunt 4 "suruburi" . si nu stiu cum sa le scot ca sa pot da jos rama si apoi scoate navigatia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca prin desfiletare cu un patent si o carpa sa nu lasi semne

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat ..dar nu merge..o sa sun maine la reprezentanta sa vad ce metoda au de a scoate acel antifurt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

On 7/1/2017 at 2:42 PM, Silence Dan said:

salutare. la un passat 2010 cu rns510 m-am conectat prin Bluetooth, imi apare tot pe touch-ul acela de la suportul de telefon , problema e ca atunci când sun, se opreste muzica, imi apare pe touch pe cine sun si toate cele dar nu ma aude nici cel pe care il sun, dar nici eu nu aud nimic in difuzoarele masini si nici in telefon, pe diagnoza imi da o eroare pe microfon, dar totusi când accesez comenzile vocale, ele merg fara probleme. m-am uitat sub scaun si nu stiu ca sa trag de acel burete fara sa il rup ca sa vad ce cod de modul am ... iar in programul de original imi spune ca masina a fost echipata cu modulul :1K8 035 730 D.Daca apas pe butoul Phone de pe RNS , trece pe mute si atat. Aveti idee ce ar trebui sa fac ?

 

IMG-20170701-WA0010.jpg

verifica cablajul care vine in spate la unitate - posibil sa fie deconectat cablajul dintre modulul de bluetooth si RNS.

prinderea navilock - prin desurubare.

On 7/1/2017 at 6:48 PM, Aerofan said:

La RNS 510 sunt 2 microfoane. Unul pentru comenzile vocale si unul pentru telefon. Verifica in plafoniera daca ai 2 microfoane. Si foarte important spune-ne ce eroare ai. ca s-ar putea sa ai microfon si sa fie distrus firul. uite aici conexiunea la RNS in spate. Incercuit se vede mic in si mic out. Mic in e comanda vocala si mic out e telefonul
20170429_195427.thumb.jpg.9f2aa71abebacb8e4815b68f9af68d59.jpg

unul singur - dar vine conexiune intre modulul bluetooth si RNS - posibil aici sa fie probleme

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Silence Dan said:

am incercat ..dar nu merge..o sa sun maine la reprezentanta sa vad ce metoda au de a scoate acel antifurt

iti trebuie o mica cheie fixa, nu stiu de cat este, dar vine in kitul de montaj la navilock. singura chestie e ca este foarte subtire, are cam 1 mm grosime. si partea hexagonala a acelor buloane este la baza.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, am rezolvat problema in mare.pentru a desface acel antifurt trebuie o cheie fixa de 8.am dat jos navigatia..si avea o mufa care nu era pusa cum trebuie..si cred ca de aici toata povestea...oricun pentru linistea mea am mai probat si un modul cu 3cxxxx..care mergea..si urmatoarea investitie va fii intr-un modul cu wifi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Modulul meu BT e 5N0 035 730 D. Merge foarte bine functia de telefon, sincronizare agenda, media streaming, in afara de comenzile pe volan (pt audio) si id3 tags pe RNS510.

Vreau sa imi fac un upgrade la un modul ce suporta AVCRP.

Poate cineva sa imi confirme daca 7P6 035 730 J e ok? Si daca cablajul de la actualul model se potriveste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca folosesti un Asus.... nu se stie daca va lucra cum trebuie - ti-a raspuns deja spido, la celalalt post.

cablajul este identic, schimbi doar modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e asus, e OnePlus :)

Lasa ca nu e asa mare stres cu asta. oricum nu tare mult schimb eu piesele in timp ce conduc. Bine ca merge A2DP. no steering wheel controls... oh well... such is life. nu dau 800 lei numai pentru atat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna

stie cineva de ce pe bt audio la rns 510 nu-mi arata melodiile din playlistul de pe iphone? am un passat 2011.

trebuie update la rns?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ai modul BT mai vechi. Asa am si eu, imi arata doar "BT Audio" iar controalele de pe volan pt skip track nu functioneaza (doar volumul). Un modul compatibil cu functia asta costa undeva de la 850 lei in sus. Eu zic ca nu merita...

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anteriorl. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de info. clar nu merita :)

 

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anteriorl. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca il poti vinde pe al tau cu putin sub pretul noului modul. Eu am ales sa nu fac investitia asta. Chiar nu ma deranjeaza ca nu vad piesa pe RNS. Cat despre skip track, imi tin telefonul langa schimbator pe compartimentul acela unde sunt si cup holders, si am gesture control cu ecranul inchis. Nu trebuie sa ma uit la ecran ca sa schimb piesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii cumva codul noului modul?

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anteriorl. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele 3c8 035 730 x... sunt cele mai ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Incerc sa ma conectez de pe un S7 edge  la rns510 dar nu imi recunoaste reteaua , 0 semnal. Sa fie oare de la cartela? Sunt pe Digi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!