Jump to content

Reparatie parbriz


Serban F
 Share

Postare recomandată

Cred că o să trebuiască să schimbi parbrizul. Posteză o poză cu spărtura ca să ne dăm cu părerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot ca am lipit niste scoci sa nu intre praf..si nu se vede...da are diametru de 1 cm patrat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu a plecat fisura din gaura merita sa incerci sa-l repari la un centru specializat.Se polizeaza putin gaura se pune o rasina speciala care se intareste imediat se lustruieste se aduce la acelasi nivel cu parbrizul.Eu am facut chestia asta la un prieten cu Audi,are 2 ani de atunci si rezista bine.Merita o incercare,costul a fost 50ron.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...o sa incerc asa..nu s-a fisurat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la un centru de parbrize si o sa incerce sa ti-l repare cum a zis colegul de mai sus, asta daca se poate. Evita sa torni apa rece pe parbriz dupa ce ai mers cu masina prin soare, ca astfel o sa-ti plece crapatura pe parbriz, iar daca ai parbrizul fisurat nici nu poti sa treci ITP-ul pana nu rezolvi problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pai tocmai de asta...vreau sa fac RAR-ul si trebuie sa repar parbrizul..o sa merg saptamana asta sa il repar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut.

 

Din cauza unor stergatoare proaste am zgariat parbrizul cu un semicerc pe partea sofer. Se poate repara sau doar inlocuire parbriz? O sa revin cu poze intr-un edit ulterior.

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur se poate polișa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare colegi, doresc sa imi curat parbrizul, am niste puncte negre pe el, cred ca e ceva rasina.. la spalatorie nu a mers jos.. si cand bate soarele  pe parbriz daca sunt la volan pe tot parbrizul am asa tot niste puncte care sunt deranjante doar cand e soare.. nu sunt zgarieturi... ce sfaturi imi dati  ?  http://www.sonax.store.ro/sonax.php?id=32,  a folosit cineva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ala,dar eu am.luat de la bmw solutie de polish parbriz. e cumva bitum ce ai pe parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu stiu ce e .. Asa niste puncte mici, nu a iesit la spalat.. Daca faci cu mana in zona aia , se simt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa freci cu o carpa inmuiata in diluant, insa cu mare atentie sa nu atingi parti vopsite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un kit de curatare cu argila de la atelierele de detailing cred ca rezolva porblema fara sa lase alte urme.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au "gazato" odata asa, vopseau caminul cu vopsea de ulei pe caramizi si mi-au facut puncte micute pe toata masina. Ieseau cu putina insistenta cu unghia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut

Parbrizul se poate polisha (  abraziv sau doar de luciu) in functie de adancimea zgarieturii . In Bucuresti se poate rezolva operatiunea la un service din zona basarab. Zgarieturile din geam provocate de stergator sau de racleta dezapezire se pot elimina . 

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

Am observat ieri o mica spartura in parbriz dar locul loviturii este ciudat, nu stiu cum ar putea ajunge o piatra tocmai langa stergator.

Dupa cum se vede si in poze, s-a spart mai mult pe partea celalata. E posibil sa fie de la montaj prost ? Parbrizul l-am schimbat acum 1 an la dealer dar atunci a fost spart din cauza mea.

Credeti ca se poate repara fisura? mi-e teama sa nu se extinda.

20170602_113002.jpg

20170602_113010.jpg

20170601_145054.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e ciobitura de  piatra sigur(mai exact tip bullseye), de la montaj prost se fisureaza liniar nu se ciobeste.

Poti incerca sa o umpli cu rasina dar sunt sanse mari sa trebuiasca schimbat.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 minutes ago, lupys said:

Salutare,

Am observat ieri o mica spartura in parbriz dar locul loviturii este ciudat, nu stiu cum ar putea ajunge o piatra tocmai langa stergator.

Dupa cum se vede si in poze, s-a spart mai mult pe partea celalata. E posibil sa fie de la montaj prost ? Parbrizul l-am schimbat acum 1 an la dealer dar atunci a fost spart din cauza mea.

Credeti ca se poate repara fisura? mi-e teama sa nu se extinda.

 

Cauta pe net firme care pot rezolva astfel de probleme la domiciliul clientului. Am apelat si eu in 2010 la o astfel de firma pentru un parbriz de Logan si nu au aparut probleme nici pana in ziua de azi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine plecasera deja fisuri din ciobitura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aparusera fisuri. Era doar ciobitura de la piatra cam cat o fisa de 5 bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la un centru de parbrize unde a vazut ca o fisura s-a dus in lateral dar mi-a umplut portiunea cu rasina si cica a ajuns si in fisura. Din pacate sunt sanse ca intr-un viitor apropiat sau indepartat(depinde de noroc) sa plece o fisura mai departe.

Sper sa ramana asa :)

20170602_140427.jpg

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Avand in vedere ca parbrizul este cu incalzire , ce probleme pot sa apara la reparatie ? vorbim de mica piatra in parbriz , gen " ochi de bou " , nu fisura liniara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca sa nu plece mai departe fisura se da gaura cu burghiu de 0.5 sau 1mm in capatul fisurii inainte de rasina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am patit si eu... sunt 2 ani de cand e asa..am bagat rasina.. bn inainte a dat in el o gaura ff mica...

pana acum nu a plecat deloc fisura.. ( bn...fisurile care se vad asa au fost de cand am luat piatra ).. sper sa nici nu plece..?

numai bine!

1519306705423-1680255639.jpg

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

O recomandare pentru service reparatii parbrize in Brasov? 

Mulțumesc. 

20180619_213457.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!