Jump to content

4300k vs 6000k?


mihaipint
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca ai trecut doua ITP-uri pe bune cu xenoane pe oglinda (cum vad in poza de profil).

 

Am incercat cam toate variantele de becuri, ele se impart asa: 6000K pt look, 4300K pt utilitate, iar halogen ca sa fie totul legal (tocmai ce mi-au luat talonul pentru xenon).

 

Dupa ce am pus halogenele si am reglat farurile chiar am ramas placut surprins cum lumineaza.

Modificat de vs91mrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihaipint

    12

  • SL1210

    7

  • Muraru Dan

    6

  • IONUTBLV

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ba am trecut, pot spune si unde. Am uitat (si cred ca de aici confuzia) sa spun ca becurile erau H7R, deci aveau obturatoarele necesare, si linia pe care o fac e clara, nu disperseaza si in sus. La ITP mi-au pus aparatul normal de reglaj, le-au dat si lor linia cu pricina, si aia a fost  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai trecut itp-ul pe bune cu modificari neomologate la instalatia de iluminat a masinii pentru ca inginerul de-acolo a fost ori nepriceput, ori s-a inteles foarte bine cu prietena/sotia in noaptea de dinainte, ori a mancat ceva care i-a mers la suflet. Daca iti retineau masina pentru a fi inspectata de un inginer al RAR-ului, atunci o puneai de un drum la RAR si de 2 becuri cu halogen plus 250-300 de lei. 

 

Ca sa nu mai zic de oglinda de la G4 care e rotunda si arunca lumina din el de zboara bufnitele din copaci noaptea. 

 

Am avut si eu timp de 1 an pe Leon 1M care are oglinda dreptunghiulara si la fel ca si colegul de dinaintea mea, dupa ce am revenit la halogen am avut o surpriza foarte placuta si asa am ramas. Mi-am luat niste becuri spoite-n albastru si am si lumina care nu oboseste ochii. 

 

Chiar daca reusesti sa le reglezi ca sa bata bine pe drum si sa nu-ti iei flash-uri de la ceilalti, ideea e ca lumina care se vede noaptea-n far e mult mai puternica decat la halogen si deranjeaza exact pentru acest lucru, nu neaparat ca ajunge fascicolul de lumina in ochii altora. 

 

Si-acum un alt lucru pe care nu l-am inteles la multi: la ce va trebuie sa bata faza scurta mai mult de 15-20 de metri in fata(adica vreo 4-5 lungimi de masina)? Pentru 50 sau 70 de km/h ca viteza, e o distanta decenta dupa parerea mea. Mie-mi bat farurile pe faza scurta la aproximativ 12-15 metri in fata masinii acum si prin localitate unde limita de viteza e de 50 sau 70 de km/h dupa caz, chiar nu simt nevoia sa bata mai mult si de asemenea nici nu simt nevoia sa aprind si proiectoarele "ca sa vad gropile mai bine" pentru ca la pozitia mea de condus abia daca simt vreo diferenta pe drum daca aprind proiectoarele. In afara localitatilor unde nu e luminata soseaua aprind faza lunga si vad in linie dreapta poate peste 100 de metri de drum luminat. Iar daca din sens opus imi vine vreun purtator de csenoane, simte pe pielea lui de ce farul meu drept bate atat de mult in stanga pe faza lunga. E foarte periculos pentru ca: dupa o intalnire cu un astfel de specimen vezi negru cateva secunde dupa ce trece de tine chiar daca te uiti in dreapta-jos asa cum scrie la carte; cand vine spre tine nu mai vezi ce ai in fata si poate fi o caruta, un om, o groapa care merge pana pe partea cealalta a planetei, o curba, o masina oprita care e greu de remarcat chiar si cu pozitiile aprinse in cazul asta, poate fi un animal s.a.m.d. si trebuie neaparat sa avem in vedere faptul ca aici vorbim de o viteza de deplasare de cel putin 90 de km/h, viteza la care nu multe masini pot frana in cativa metri ca sa evite un eventual impact.

 

Trebuie sa mai avem in vedere si faptul ca cel care vine din sens opus poate avea parbrizul matuit, murdar, aburit, inflorit chiar pe partea soferului si multe alte nebunii d-astea care ajuta la efectul de reflector in ochi a luminii venita din farurile celor de pe sensul opus. 

 

Acum va intreb eu: merita "sa vezi in sfarsit pe unde mergi" stiind tot timpul la ce pericol expuneti ceilalti participanti la trafic? Poate ca sunt putini aia care vor fi incurcati de un far astfel incat sa faca accident din cauza asta, dar oameni sunt destui si de toate felurile si mai e de asemenea si efectul de termen lung asupra vederii oamenilor supusi la un astfel de stres vizual. Din 10 masini care vin din sens opus, e imposibil sa nu numeri 1-2 care are csenon! 

 

Si inca ceva: BUN SIMT inseamna sa nu montezi csenon in locul halogenului fara a intruni toate conditiile legale necesare unei astfel de operatiuni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linia de demarcaţie e aceeaşi, intensitatea luminoasă e diferită.

Depinde şi de forma farului în sine, cum e construit, cum e poziţionată

oglinda în far.

 

Si daca este R becul..

 

Eu am avut ocazia sa pun becuri xenon normale de 4300 si daca le tineam pe reglajul normal (cum mi-a fost facut la aparat), orbeam rau de tot participantii. Ca sa nu orbeasca, trebuia sa le tin la maxim jos, ceea ce insemna ca eu vedeam undeva la 10 m in fata. Urmatoarea zi le-am pus pe cele vechi, H7R de 4300 si cu ele pe nivelul normal, nu orbesc pe nimeni..Singurele dati cand se intampla sa mai primesc blit-uri este cand sunt foarte murdare, dar asta se intampla si la halogene.

Daca vrei sa scapi de acesta problema,data viitoare monteaza o instalatie de spalat farurile :).

Modificat de golf3ale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şi din puntul meu de vedere această modificare, de a pune xenon pe far fără lupă, ar trebui trecuta la rubrica ţărănisme şi atât.

M-am săturat de toţi idoţii care vin din sens opus cu faruri d-ătea şi orbesc tot ce e in calea lor.

Bănuiesc că daca era o soluţie legală o treceau dracu aştia ca si opţională la cumpărarea maşinii (gen. : xenon fara lupa 100euro, xenon cu lupa 800 euro), dar nu !  la noi in românia raţa împunge şi asta o ştie toată lumea.

NU ai cum sa reglezi nenorocitele ălea de faruri nici intr-o mie de ani astfel încât să nu deranjeze.

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BMW daca nu ma insel are pe seria1 aceasta optiune de far fara lupa cu xenon.

Insa, nu se prea preteaza deoarece costa mult instalatia de autoleveling, nu neaparat lupa in sine.

 

Eu personal merg cu farurile la 2, am xenon fara lupa si nu am primit un blit in viata mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BMW nu a avut xenon fara lupa. Renault a practicat asa ceva pe laguna, insa era o oglinda speciala, mult mai mica si care focaliza mai bine.

 

Nu stiu de ce faptul ca nu se primeste blitz este etalonul reglarii farurilor.

Un test cinstit ar fi sa vedeti cum s-ar vedea venind de pe celalalt sens. De la distanta si apoi din ce in ce mai aproape.

 

Personal mi s-a intamplat sa fiu orbit de xenonane AM pe oglinda de 2 ori fix inainte de trecerea de pietoni si sa vad pietonul tarziu. Unul era chiar G4.

Nu ma uitam in faruri, dar pur si simplu m-au oribit. Mai veneau si pe banda de langa axul drumului asa ca efectul a fost cu atat mai mare.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba am trecut, pot spune si unde. Am uitat (si cred ca de aici confuzia) sa spun ca becurile erau H7R, deci aveau obturatoarele necesare, si linia pe care o fac e clara, nu disperseaza si in sus. La ITP mi-au pus aparatul normal de reglaj, le-au dat si lor linia cu pricina, si aia a fost  :D

Nu ai cum  sa treci itp-ul pe bune cu xenoane aftermarket din simplul fapt ca ai adus modificari sistemului de iluminare.

 

Sincer cu un set de becuri halogen BUNE, philips sau osram din gama premium (~100 lei setul, nu alea la 25 lei set), cu niste faruri reglate BINE si daca nu ai probleme la geamul farului (la multe masini vechi se matuieste) ai faruri FOARTE bune si nu simti niciodata nevoia sa ai xenoane.

Singurul motiv pt care merita xenoanele e faptul ca intr-adevar "arata mai smecher masina cu ele" si ca se ard mult mai greu decat becurile normale.

 

Eu am avut xenoane H7 pe un bmw e46 si oricat le-am reglat primeam blituri la greu. Vorbesc de reglaj cu aparatul in service. Chiar si cel care regla a spus ca ma chinui degeaba cu reglajul la xenon fara lupa. Tot ce am putut sa fac a fost sa las farurile foarte jos, era ok nu mai primeam flashuri deloc dar nu mai vedeam eu nimic, asa ca le-am dat jos :)

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa precizez ca Mitsubishi Outlander si Nissan Pathfinder, echipate cu Xenon OEM folosesc bec D2R 4300K si nici unul dintre modele nu are faruri cu lupa.. Doar de la facelift-ul din 2011 Nissan-ul a primit lupe pe faruri.. Cand ii vedeti din fata le spuneti ca sunt cocalari cu xenoane AM? :)

 

Sunt si masini cu xenon OEM cu care nu vezi nimic noaptea, de exemplu Mazda RX8..

:)

 

Si ca sa fim ontopic, eu votez pt xenon de 4300K.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Pathfinder am observat si eu, dar nu erau deranjante. Asta e problema cea mai mare.

Atat Pathfinder cat si Outlander au primit lupe la facelift. La Outlander chiar din 2010.

Cum se face ca totusi cam toti producatorii ajung sa puna xenon pe lupa in final? :)

Mitsubishi-Outlander_Sport_2011_photo_01

Asa si VW Beetle 2012 vine fara spalatoare de faruri.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca asta e trend-ul.. halogen, xenon, xenon pe lupa si in cativa ani full led.

Si din punctul meu de vedere, pot sa renunte linistit la spalatoare, asa cum au facut la Beetle, ca posesor le consider total inutile si nu aduc nici un castig real de vizibilitate, cel putin pe Leon-ul meu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt inutile spalatoarele, daca nu vrei sa stai sa te opresti pe drum sa le stergi de mazga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ati citit?E mai mult decit un trend zic eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instalatia am pus-o pe masina datorita faptului ca mi-am schimbat sticlele la faruri, si a trebuit sa dau totul jos, altfel nu ma deranjam.

 

ITP-ul repet, a fost trecut pe bune in ceea ce priveste fascicolul luminos si incidenta sa. Evident, faptul ca am xenon AM nu este legal, dar atata timp cat am avut grija sa imi iau becuri pentru oglinda, ca sa nu ii deranjez pe cei ce vin din sens opus, si din secunda in care am montat instalatia, din proprie initiativa, tin farurile maxim pe 1, daca nu mai jos, chiar si cand sunt singur in masina, consider ca am facut ce trebuia ca sa nu deranjez lumea. Mi-au aratat si la ITP ca pica lumina cum trebuie, am fost multumit, si la revedere. Nu am pus instalatia pe masina pentru fason, pentru ca este o masina de familie si este break. Daca era tunata, mai ziceam. Dar pur si simplu nu e cazul. Am facut aceasta alegere pentru utilitate, care s-a dovedit foarte buna in timp.

 

In ceea ce priveste blitzurile de pe contrasens, nu am constientizat vreodata ca am primit, si oricum nu consider aspectul asta un pretext de a spune "nu am primit, clar nu a deranjat". Sunt multi care orbesc cu halogenele mult mai rau decat xenoanele.

 

Iar, strict personal, in momentul de fata am trecut pe Fabia care are instalatia originala cu halogen, Golful in cauza ramanand in continuare in familie cu AM-ul instalat. Si da, pot spune ca intr-adevar becurile halogen nu sunt deloc proaste, ca doar de-aia sunt toate masinile echipate, dar sunt situatii in care mi-as dori sa am becurile cu xenon in locul celor normale. Fac naveta 150km pe zi, si am vazut o gramada de masini, cu o gramada de becuri, si am fost deranjat si de unii, si de altii. Si ma opresc aici cu offtopic-ul, am vrut doar sa exemplific.

 

Cei cu parbrizul spoit, inflorit, etc nu tin de mine, ci tin de ei. Asa cum eu merg cu niste faruri care ma ajuta, dar legal nu sunt ok, asa nici ei nu ar trebui sa aiba parbrizul cu imperfectiuni. De-aia la ITP nu se admit crapaturi in partea soferului, si se verifica instalatia de spalare a parbrizului. Ce e pe masina mea tine de mine, ce e pe a altuia tine de el. Cu siguranta daca are ceva pe parbriz, va fi orbit si de unul cu faruri normale.

 

Sunt si avantaje si dezavantaje la fiecare, parerea mea e ca politia daca intr-adevar ar avea ceva impotriva, ar face mai mult sa estompeze fenomenul. Eu am facut si ITP, am fost si oprit noaptea, nu m-a intrebat absolut nimeni nimic, si chiar daca m-ar fi intrebat raspunsul ar fi fost fix ca aici "stiu ca nu este corect dpdv legal, dar dpdv tehnic am facut tot posibilul sa le reglez cum trebuie, sa nu disperseze, sa nu orbeasca, iar pe mine sofer ma ajuta foarte mult."

 

Si eu personal imi inchei expunerea, deoarece topicul trateaza o alta intrebare, respectiv "4300K sau 6000K".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu votez tot pentru 4300, am umblat 2 ani cu 6000 si pana la urma le-am schimbat cu 4300, iar diferenta este foarte mare ....in bine! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aviatoru: pe la inceputul anului s-au luat o gramada de taloane pentru modificari la instalatia de iluminat a masinii, s-a scris si pe forum. Cel mai mult iubesc argumentul asta: "sunt unii cu halogene care deranjeaza mai mult decat xenonul pe oglinda" iar pentru mine asta e echivalent cu asta: "un Lamborghini a lasat 2 secunde in urma un Ferrari pe sfert de mila, dar si Loganul ar fi ramas in urma si mai mult". 

 

Topic-ul acesta e destinat oamenilor care au intrunit niste conditii tehnice imperios necesare instalarii unei instalatii de xenon si le-au mai ramas doar alegerea temperaturii de "ardere" a gazului din bec. Ceea ce se mai discuta pe langa despre instalarea unei instalatii A-M in far PREGATIT pentru halogen este incurajare la comiterea unei ilegalitati si e si impotriva politicii forumului. 

 

Daca mai lipseste doar instalatia de auto-leveling care e dificil de adaptat la masinile noastre din cate stiu eu, dar celelalte conditii au fost intrunite, atunci alegerea cea mai buna ar fi un bec cu temperatura de culoare de 4300K tocmai datorita culorii luminii asezata pe drum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Legalitatea xenonului depinde de ECE Regulation 48, care stabileşte construcţia legal permisă a luminilor unui autovehicul în ţările UE şi Australia, şi care spune aşa:

 

- orice bec cu descărcare în gaz (inclusiv Xenon) nu poate fi instalat decât împreună cu un sistem de curăţare automată a farurilor (6.2.9.);

- orice bec cu descărcare în gaz nu poate fi instalat decât împreună cu un sistem de ajustare automată a poziţiei (6.2.6.2.1.);

- orice bec cu flux luminos peste 2000 de lumeni nu poate fi instalat decât în condiţiile de mai sus. (Un bec halogen de 55 W produce 1450 +/- 15% lm, adică între 1260 şi 1660 lm).

 

Deci pentru a avea lumină albă 4300K sau 6000K fără a ieşi din limitele legalităţii, trebuie să o generăm altfel decât cu ajutorl descărcării în gaz şi stând sub 2000 lm.

 

Există o variantă de bec cu led H7 (sau H4), care poate genera 1800 lm la un consum de 25 W, şi datorită poziţionării ledului în bec poate folosi oglinda de la farul halogen.

 

Dezavantaje:

 

- necesită spaţiu în spatele becului-led pentru răcire, deci farul nu mai e capsulat (trebuie renunţat la capacul de etanşare spate);

- nu se fabrică decât într-o singură variantă de culoare, 5000K, care e mult mai albă decât xenonul 4300K, şi deci autorităţile văd că e alt bec decât acela stock. Chiar dacă nu e xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intensitate luminoasa functie de temperatura bec:

  • 4300K – 3200lm
  • 6000K – 2800lm
  • 8000K – 2200lm
  • 10000K – 1800lm
  • 12000K – 1600lm
  • Bec halogen – 1400lm

Flux Luminos (Lumen-lm)

Lumenul este fluxul luminos emis pe un steradian de un punct luminos ce are intensitatea de o candela (1 cd). Altfel spus, 1 candela va produce 1 lumen pe o suprafata de 1 m2 la o distanta de 1 metru. Un lumen pe metru patrat inseamna un lux.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!