Jump to content

4300k vs 6000k?


mihaipint
 Share

Postare recomandată

Ba da, mai puternic d.p.d.v. al puterii consumate ( :P ), insa o putere consumata mai mare nu se traduce intotdeauna printr-o intensitate a luminii pe sosea mai mare. Importanta este si temperatura de culoare si cea a Soarelui la amiaza intr-o zi obisnuita se situeaza in jurul valorii de 5000-5200K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihaipint

    12

  • SL1210

    7

  • Muraru Dan

    6

  • The_Ego

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Să zicem că avem următoarea combinaţie:

- maşina: Leon 1M - far de mici dimensiuni cu o oglindă pe măsură, becuri separate şi oglinzi separate, H7 fază scurtă, H1 fază lungă;

- fără lupe - şi datorită spaţiului mic nici nu pun problema de lupe.

Se poate instala pe faza scurtă un kit xenon 4300K 35W în aşa fel încât farul să poată fi reglat să nu bată prin copaci (în general oglinda pentru halogen proiectează lumina xenonului oriunde vrea ea, mai puţin acolo unde trebuie) şi faptul că are xenon să fie nedetectabil de către autorităţi (poliţie, ITP, ARR, organizaţii asemănătoare de prin ţările vecine)?

Nu ţin să am lumină albă, cel mult un alb-gălbui ca al unui halogen puternic (Xtreme Power), nu ţin să arate "cul" şi nici "pimp", e parte a unui experiment prin care încerc să reduc cât mai mult consumul de curent al instalaţiei de iluminat păstrând sau amplificând intensitatea luminii.

Deja toate becurile de interior, becurile din uşi şi toate becurile din stop cu excepţia semnalizatoarelor sunt cu leduri în culorile corespunzătoare, ceea ce reduce consumul de curent de vreo 10 ori, de la aproape 200W în total la nivelul consumului unui bec de marşarier obişnuit (21-25W).

Ori montarea unei instalaţii Xenon pe fază scurtă ar trebui să micşoreze consumul de curent de la 110W la 70W.

Mulţumesc

~Nautilus

Modificat de Nautilus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS consumul unei instalaţii cu 2 becuri halogen nu e de 110W, e mai mare. Becurile halogen standard de 55 W indiferent de producător consumă 4,8-4,9 amperi (la 12 V fac 57,6-58,8 W, dar de fapt sistemul electric în mers are 14 V), iar Philips EcoVision doar 3,9 A (adică 46,8 W)

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

culoarea becului la chinezariile astea e relativa.Am montat kit xenon 4300k acum 3 ani,toate bune si frumoase,luminau exact ca unele oem ca si culoare,acum 2 sapt s-a ars un bec ,am cumparat unul tot de 4300k dar e galben ca halogenul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 3 ani de utilizare, daca se arde un bec xenon normal ar fi sa le schimbi pe amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine ca le-am schimbat pe amandoua,ca ma alegeam cu 2 becuri proaste,asa m-am ales doar cu unul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am trecut de la 6000k la 4300k zilele astea. diferenta a fost mare...lumina e mai aproape de halogen. acum sper sa ma obisnuiesc, oricum pe ceata si ploaie este un plus. asa nu o sa mai fiu nici suspect pentru politisti/arr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frostyy +1 pentru alegere te vei obisnui asa am fost si eu si acuma nu imi pare rau ca am trecut de la 6000k la 4300k

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am trecut de la 6000k la 4300k zilele astea. diferenta a fost mare...lumina e mai aproape de halogen. acum sper sa ma obisnuiesc, oricum pe ceata si ploaie este un plus. asa nu o sa mai fiu nici suspect pentru politisti/arr

trebuie sa fie redusi mintal politistii aia sa nu isi dea seama ca ai xenon,cat ar fi el de galben

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politistii n-au nici o treaba cu xenonul. Cei de la RAR constata, iar politisti taxeaza. Amenda plus talon luat, mers la RAR ca sa constate ca ai pus becuri normale si gata. Total distractie 300 Roni plus becurile daca nu le mai ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 3 ani de mers cu xenon 4300k am renuntat la el....am avut ,m-am bucurat de ele dar nu sunt in regula pt ceilalti.Si pe mine ma deranjeaza altii cu xenon,si daca le au reglate mai sus ma termina.

Cine vrea sa se contrazica cu mine ca xenonul am pe far cu oglinda nu deranjeaza il invit intr-o parcare subterana cu farurile la zid si sa vada ca peretele mai sus de limita de demarcatie a fazei scurte e luminat,si nu trebuie,peretele trebuie intunecat fara nici cea mai mica urma de lumina.

Mai ales pe ceata imi dadeau tirurile flashuri in disperare,sincer mi-e mila de saracii oameni,conduc toata ziua sunt obositi si se intalnesc cu unu ca mine care ii orbeste.Asa ca gata....la gunoi cu ele.

Am luat becuri halogen Philips Xtreme Vision

Cine are probleme cu lumina slaba ii recomand sa inspecteze farurile,sa curete/polisheze sticlele,eventual sa investeasca in niste faruri noi...cine nu are fixatii OEM ii recomand si niste faruri aftermarket,nu sunt atat de scumpe precum credeti iar producatori precum DEPO fac faruri foarte decente la preturi bune.

Un far AM nou costa cat o instalatie xenon,investitia merita,plus ca intinereste foarte mult aspectul masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat lumina e mai galbena vezi mai bine in anumite conditii dar (mereu exista un dar:)

lumina galbena stimuleaza somnolenta fata de cea alba care te tine treaz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SL 1210 - daca xenonul l-ai avut pe octavia mk1 este si normal sa ii termini pe altii de ochi. Farurile de la octi1 sunt imens de mari, dar situatia nu este atat de rea la alte masini.

La fosta masina Polo 9N3 am avut instalatie de 5000K si nu am primit nici macar un blitz in 2 ani jumate pana cand s-a gandit un baiat la revizie sa verifice si farurile si chiar le-a reglat, i-am orbit pe toti :D. Erau reglate de fabrica inainte si nu am avut nici o problema cu ele sa ii supar pe participanti. Am fost nevoit sa ma duc la alt service sa mi le faca cum erau.

La un prieten am montat in decembrie 2012 pe un Seat Altea o instalatie xenon de 4300k H7R pentru faruri cu oglinda. Sunt bestiale, lumineaza fain, nu deranjeaza absolut deloc, din anumite pozitii tinzi sa crezi ca sunt halogene nu xenoane insa lumina face totusi diferenta. Este si el multumit acum de masina.

Insa ambele masini prezentate mai sus au totusi oglinda de pe faza scurta mult mai mica fata de farul de la octavia si SPOT-ul luminos este mult mai mic ptr soferul de pe contrasens fata de aproape tot farul la octavia. O categorie aparte as putea spune la aceste faruri cu bec h4 mai este si Logan-ul care by default cu halogen te orbeste noaptea de zici ca a trecut nocturna de la stadion. Si ca sa fie sigur ca are lumina, mai aprinde si proiectoarele si de ce nu ....si o lampa de ceata :D

Oricum ce vreau eu sa evidentie este ca farurile cu h7 iti rup ochii mai putin decat h4 tocmai de aceea, daca tot vrea lumea sa puna xenon pe h7, din toata inima sugerez sa ia xenon cu H7R ......utile si ptr sofer si pentru participantii la trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt de acord cu iddea ca pe oglinzi mai mici xe nu deranjeaza asa mult....pot sa iti dau multe contraexemple,BMW E46 e cel mai bun,are oglinzi mici se bate al naibii de aiurea.

Eu te inteleg ca esti mare fan xenon ,si eu am fost dar nu mai sunt,am ajuns la concluzia ca nu e o solutie viabila.

Iar becurile alea H7R care au o tablita dedesubt sunt si alea o vrajeala....ideea e una simpla,lumina produsa de becul xenon e mult prea puternica si se reflecta aiurea in tot farul,se imprastie peste tot ....nu poti sa o controlezi.

Pt bec xenon iti trebuie lupe neaparat,lupa concentreaza fascicolul luminos ,il controleaza si il distribuie eficient pe sosea.

Am studiat foarte mult fenomenul,am acasa faruri demontate,becuri xenon,halogen,proiectoare cu lupe,am acumulatori....tot ce trebuie sa testez faruri,becuri de tot felul.

Am gasit un set de lupe foarte performante,cu ledul de la tel mobil pot sa proiectez lumina cca 100m in fascicol concentrat.

Lucrez la un proiect,vreau sa fac niste proiectoare LED gen Audi R18 Le Mans care sa lumineze undeva la 10.000 lumeni

2011audir18tdilemansvic.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad eu aici in poza va fi IDENTIC cu xenon pe far h4. Unde-i lumina concentrata ??? Unde-i spotul luminos de la o lupa ????

Sunt fan xenon in limita nederanjarii participantilor la trafic si ca drept dovada inca nu am pe Leon xenon pus insa TRUST ME, pe Altea tovarasului meu trebuie sa ai idee cu ce se mananca lumina ca sa iti dai seama ca este xenon. Chiar are treaba si banda aia neagra pe bec.

Spor la proiect !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) nu ai inteles...in fine.Mergi in continuare cu ce vrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene, ce ai pus tu in poza este un far IMENS fie el cu leduri, xenoane, becuri, lumanari ....tot 2 metrii patrati de far luminat ai. Poate sa distributie lumina pe sosea cat mai corect atata timp cat din contrasens se vede "juma' de masina de faruri".

Lupele au fost create in ideea de:

1. distribuirea lumina cat mai bine pe sosea

2. fanta intre lumina si intuneric este taiata mult mai bine tot pentru ai proteja pe soferii de pe contrasens

3. diametru lupei fiind mult mai mic decat diametrul de la oglinda farului, pentru soferul de pe contrasens se vede un spot mult mai mic decat ditamai oglinda.

Sa reamintim ca sunt si masini cu xenon OEM pe oglinda ???

Intr-adevar nu este cea mai buna idee xenon pe oglinda dar este o solutie de compromis atata timp cat ai bun simt si pui maxim 4300k MAXIM ....bec H7R si eventual si un reglaj al farurilor.

Si da, merg in continuare cu halogenuri Philips si eventual cu ce o sa mai vreau eu, eu doar am incercat sa explic o situatie de compromis si dece un h4 este mai "daunator" ochiului decat un h7 !!!

Te asteptam cu un DIY cu farurile pe led.

Salutari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scris ca lucrez la un proiect,proiectoare nu faruri,nu am scris ca le si voi monta pe masina,si nu stiu de unde ai concluzionat tu ca vor fi de 2 mp....poza era ideea.

Esti ciudatel rau :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze am citit bine am inteles aiurea, oboseala, oricum daca iese ceva show us!!

Din ce poza ai pus aici m-am speriat. Am zis ca pleci cu nocturna de la Ghencea dupa tine :)))

Faptul ca studiezi fenomenul nu iti da dreptul de a ma cataloga: fan xenon, ciudatel sau mai stiu eu ce ... Asa ca te-as ruga sa te abtii de la astfel de apelative. Am incercat sa explic fenomenul de xenon pe oglinda de skoda octavia 1 si alte faruri.

Spor la proiect.

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare si-a spus punctul de vedere! Trecem peste?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca xenonul H7R nu deranjeaza daca sunt reglate bine. Fac multi km si blituri nu prea am primit, si care le-am primit au fost tot de la cei cu halogenele "pe cer" (culmea, nu ?). Am facut mai multe teste sa vad daca sunt deranjante si m-am convins singur ca nu e asa. In plus sunt colegi de pe forum care pot spune acelasi lucru.

Plus de asta, orice far este DERANJANT daca stai sa te uiti in el, in loc sa te uiti drept ;) Multi fac prostia sa se uite fix in farurile celui de pe contrasens..

P.S.: Orice far reglat prost, orbeste ! Am intalnit masini cu xenon de fabrica care le aveau reglate prost => deranjau !

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cine vrea sa se contrazica cu mine ca xenonul am pe far cu oglinda nu deranjeaza il invit intr-o parcare subterana cu farurile la zid si sa vada ca peretele mai sus de limita de demarcatie a fazei scurte e luminat,si nu trebuie,peretele trebuie intunecat fara nici cea mai mica urma de lumina.

 

 

Test făcut de un tip pe Leon 1M, comparaţie xenon cu halogen, aceeaşi oglindă, fără lupă:

 

http://www.leon-concept.com/astuce/L1/2_exterieur/kit_xenon/index.php

 

Halogen:

 

http://www.leon-concept.com/astuce/L1/2_exterieur/kit_xenon/22.jpg

 

Xenon:

 

http://www.leon-concept.com/astuce/L1/2_exterieur/kit_xenon/24.jpg

 

Linia de demarcaţie e aceeaşi, intensitatea luminoasă e diferită. Depinde şi de forma farului în sine, cum e construit, cum e poziţionată oglinda în far.

Modificat de Nautilus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linia de demarcaţie e aceeaşi, intensitatea luminoasă e diferită.

Depinde şi de forma farului în sine, cum e construit, cum e poziţionată

oglinda în far.

 

Si daca este R becul..

 

Eu am avut ocazia sa pun becuri xenon normale de 4300 si daca le tineam pe reglajul normal (cum mi-a fost facut la aparat), orbeam rau de tot participantii. Ca sa nu orbeasca, trebuia sa le tin la maxim jos, ceea ce insemna ca eu vedeam undeva la 10 m in fata. Urmatoarea zi le-am pus pe cele vechi, H7R de 4300 si cu ele pe nivelul normal, nu orbesc pe nimeni..Singurele dati cand se intampla sa mai primesc blit-uri este cand sunt foarte murdare, dar asta se intampla si la halogene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am gasit un set de lupe foarte performante,cu ledul de la tel mobil pot sa proiectez lumina cca 100m in fascicol concentrat.

Lucrez la un proiect,vreau sa fac niste proiectoare LED gen Audi R18 Le Mans care sa lumineze undeva la 10.000 lumeni

 

Ceva de genul? http://tuffledlights.com/products/led-work-lamp-flood-light-10-30v-27w-round/

sau

post-75870-0-47055900-1365883341_thumb.j

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa raspund intrebarii topicului, votez pentru 4300. Am de peste doi ani si jumatate pe masina, merg ireprosabil si se vede foarte bine in orice conditie.

Trecerea de la halogen (pentru cine o face) este substantiala, si face toti banii cand mergi pe sosele cu marcaje proaspete sau cu zapada.

Pe ploaie se vede absolut in regula, ceata nu prea am prins, dar oricum in putinele dati cand am intalnit nu au fost probleme (si nu am proiectoare).

 

Cat despre partea de lupa/oglinda, in functie de masina ar trebui sa fie in regula si pe oglinda. Le am puse pe un Golf 4, montate de mine. Am facut operatiunea in garaj, si inainte sa dau jos halogenele (care stiam ca sunt reglate bine) am "marcat" pozitia fasciculului luminos. Am pus instalatia, am reglat sa pice pe acelasi urme ca si halogenele, si gata. Dupa o saptamana am fost la un service sa mi le reglez, si nu au avut ce, ca bateau cum trebuia, iar de atunci am trecut 2 ITP-uri pe bune si nu am avut nici o problema. Deci se poate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!