Jump to content

4300k vs 6000k?


mihaipint
 Share

Postare recomandată

Timp de doi ani am avut 6000K, dupa care am pus 4300K. Iti recomand 4300k, are o lumina care te ajuta mai mult decat cea de 6000K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihaipint

    12

  • SL1210

    7

  • Muraru Dan

    6

  • The_Ego

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ce va place sa vorbiti in necunostinta de cauza , conduc masina cu lupe(oem) si xenon de 8000 (passatb6,mai exact) si se vede la fel de bine ca loganul ce are 6000k in faruri oglinda . Parca as vedea ceva mai bine in lateral cu lupele ... dar oricum diferenta este insesizabila . Recunosc la masinile astea premium de generatie mai noua , se vede mai bine .

Am avut placerea sa ma plimb ca pasager cu un S'class din 2011 vreo 30km noaptea si da , eram intr-un alt film .

Nu vorbeste nimeni in necunostinta de cauza. Si eu fac parte dintre cei care au avut un timp 6000K, mai exact un an. Le-am inlocuit cu cele de 4300k si am ramas uimit de diferenta mare de luminozitate dintre ele, cele de 4300K lumineaza mult mai bine pe ploaie si pe uscat. Nu sunt singurul care afirma asta si nu sunt singurul care le-a schimbat...

Eu nu vreau sa te dezamagesc,dar eu am incercat toate becurile posibile pe farul OEM la masina din semnatura,adica 4200,5000,6000 k,OEM si AM si vreau sa-ti spun ca nu vad nimic,poate tu o sa ai noroc

Poate ai nevoie de ochelari... sau o polishare a farurilor.

Din cate stiu modelul tau de Sharan trebuie sa aiba lupa... si cu 4300K face minuni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci... Masina mea are faruri cu lupa, de altfel passatul 3bg nici nu s-a fabricat cu vreun model de far fara lupa. Astazi am contramandat montarea pt ca baiatul nu avea decat becuri de 35W. M-am hotarat sa montez 4300K cu o putere de 55W. Cred k asa o sa mai vad si eu ceva cu faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca e indicat sa pui bec de putere mai mare decat este gandita instalatia electrica a masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ce sa-i faca rau instalatiei pt ca becurile cu halogen sunt de 55w.

Intradevar, poti spune ca menajezi instalatia electrica punand instalatie xenon pe 35W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@victorash_cvv,nu sant nici miop si nici farurile nu trebuie polishate,eu am spus ca la sharan sant varza xenoanele oem cu becuri probate de la 3000 la 8000 k,am cumparat becuri osram xenarc de 4200 si dupa 2 saptamani le am dat jos,deci tot din cunostinta de cauza vorbesc dar pentru sharan si repet,poate voi aveti noroc,noi cu sharan toti avem probleme,eu am cumparat faruri normale cu becuri halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

cel mai bine 5000k sa fie multumita toata lumea :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-au pus sa dau jos xenonul Am sau sa ma duc in alta parte .

Mi-a spus din start ca nu imi da ITP ca am xenon AM si nu am spalator pe faruri si nici

'cantar' (autoleveling).

Am preferat sa le dau jos pentru ca am considerat ca oamenii vor sa isi faca meseria cu simt de raspundere.

Si cum era vorba de masina mea si de siguranta familiei mele am vrut sa fac ITP la ei .

La ITP NU DAU SPAGA ...NICIODATA :))

Va pupa tata si :Driver: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... dar oricum diferenta este insesizabila .

Cum sa nu se observe diferenta? Cel mai bine observi pe asfaltul ud. Sunt curios daca o sa vezi cu 8000k sau cu 6000k. Eu unul nu am reusit.

8000k merge sa-ti pui pe faza lunga,pe scurta in niciun caz.

Daca asa ar fi toti,ar fi bine. La mine nu au zis nimic cei de la rar,aveam la vremea aceea xenon si pe lunga (pt tir-istii nesimtiti)

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc de 4300k si este o diferenta majora fata de halogen , si fata de lumina obositoare de 6000k mai ales pe timp de ploaie .

Off topic : Acuma fiecare are alt spectru vizual , majoritatea vede bine in spectrul vizual , mai sunt unii care vad bine in infrarosu si raze gama (glumeam) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 5000k si pot spune ca se vede mult mai bine decat 6000k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac parte din randurile cocalarilor. Acum 2 veri mi s-a pus pe xenon. La 23:30 montam kit-ul. Normal ca cine mi l-a vandut mi l-a recomandat pe cel de 6000 ca cel mai bun compromis intre aspect si vizibilitate. Pe langa faptul ca nu prea au tinut si dupa 8 luni deja apareau problemele, pe ceata imi venea sa ma dau cu capul de volan ca nu puteam sa vad si eu ca omul inainte, daca e asfaltul putin ud, la revedere mai vezi decat indicatoarele si tot asa. La fel nici eu n-am primit flash-uri de la cei din sens opus pentru ca pe drumul circulate tineam nivelul la 2, iar unde stiam ca e mai liber, le ridicam pe 1 sau 0 daca nu erau sanse sa apara nimeni. M-a ajutat probabil si forma dreptunghiulara a oglinzii. Acum vreo 3 seri mi-a aparut un G5 cu Csenon in spate de m-a umplut de nervi in 5 secunde ca nu puteam sa ma ascund nicaieri de saracia aia de lumina. L-am lasat sa treaca inainte si i-am aruncat si eu faza lunga in ochi, faza lunga care bate in pom, deci fix in retrovizoarele celor din fata, fiind reglata special pentru dubisti si Tir-isti nesimtiti!

Acum am ramas cu un halogen de la Bosch pe stanga si cu Xenon-ul pe dreapta, acolo unde e mai multa nevoie de lumina noaptea. Pot sa zic ca Bosch-ul face xenon-ul. halogenul imi pune bine lumina pe drum ca sa vad gropi, marcaje si altele, iar xenon-ul imi arata indicatoarele.

Sub nicio forma nu-ti pune xenon de 55W. Cine vinde asa ceva pe forum nici nu aduce de 55 de Watti, alegere pe care si cel de la care am cumparat xenoan-ele mi-a recomandat sa n-o fac. La B5.5 stiu ca e problema cu matuirea, ar fi bun un polish inainte si apoi sa te mai gandesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub nicio forma nu-ti pune xenon de 55W. Cine vinde asa ceva pe forum nici nu aduce de 55 de Watti, alegere pe care si cel de la care am cumparat xenoan-ele mi-a recomandat sa n-o fac. La B5.5 stiu ca e problema cu matuirea, ar fi bun un polish inainte si apoi sa te mai gandesti...

Da' ce au alea de 55W?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai albe, oricum se vede diferenta fata de cel de 35W.

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca streseaza instalatia electrica mai tare cele de 55W fata de cele de doar 35W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur ca xenonul de 55w este mai stresant pt instalatia electrica comparativ cu xenonul de 35w.

Dar acest stres nu depaseste nici intr-un caz stresul pt care a fost proiectata instalatia electrica..

Sa nu uitam totusi, ca un bec cu halogen e de 55w.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35W sau 55w e tot una in ce priveste rezistenta instalatiei, ca doar becurile halogen cu care vine din fabrica masina au 55W, cu zice colegul mai sus.

Eu am pe Passat 55W in clipa de fata, o multime de colegi cu B5 au 55W si nu au fost probleme cu asta. Oricare il pui, tot acolo esti... ca fiecare va continua cu povestea lui... fiecare isi lauda instalatia lui, modelul lui de xenon. Care are 6000k o sa laude 6000k si la fel cu restul... 4300k...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur, parerile sunt impartite, insa trebuie sa-i dam Cezarului ce-i a lui.

Lumina naturala are 5600k.

Cu cat e mai galbena ( mai mica valoarea decat 5600k) vezi mai bine pe ceata, cu cat e mai mare vezi mai bine cand e uscat. Insa aici intervin mai multe lucruri: ochiul uman care percepe mai bine lumina calda, deci de la alb spre rosu, in timp ce lumina rece e mai putin perceptibila.

Apoi, problema la Xenon, precum am mai spus, cu cat urci in K, iti scade intensitatea fluxului luminos, astfle incat, vei avea mai multi lumeni la un bec de 4300 decat unul de 6000, nu mai spun de 8000.

Sunt insa curios care sunt avantajele reale a unei instalatii de 55w comparativ cu una de 35w.

Tine mai mult, are intensitatea luminii mai mare?

Cine stie, il rog sa ne lamureasca,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca face mai multi lumeni decat una de 35W la aceeasi temperatura.

Si oricum, sunt diferente notabile intre 55W direct din becul halogen si 55W scosi cu ajutorul balastului. E bine stiut ca balast-urile chinezesti nu functioneaza asa cum ar trebui si creeaza campuri magnetice, diferente de tensiune pe instalatie si altele de genul asta.

Mie mi s-a recomandat de catre toti oamenii cu care am vorbit sa nu pun instalatie de xenon de 55W in conditiile in care masina mea nici macar nu are centrala electrica. Cu un singur balast ramas, bruiajul pe radio este usor sesizabil, cu 2 deja era foarte deranjant. Presupun ca e corect sa banuiesc la cele de 55W bruiaza radioul si mai tare. Si interfereaza si cu piesele electronice ale masinii. Relee, calculatoare si altele. Astea sunt doar presupuneri ale mele, pe care nu mi le schimb pana nu vad ceva concret. Mai bine sa imi mearga in continuare stergatoarele decat sa stau sa schimb motorasul pe fiecare luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat astazi(abia astazi am gasit ce cautam) un kit de 4300k, 35W. Pana acum pot sa zic ca sunt super, fac o lumina foarte placuta. Astept sa se intunece sa vad si ce vizibiliate o sa am. Recomand 4300k!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mai mult ca sigur ca 4300K e de ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4300-4500 k au luminozitatea cea mai puternica si lumina cea mai apropiata de cea data de soare ziua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu optez pentru 6000k bate pe o distanta cu 5 - 10 metrii mai putin dar este mult mai intensa decat 5000k sau 4300k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intensitatea ai masurat-o cu vreun luxmetru sau... la ochi? :blink: Ca una e sa para mai intensa si alta e sa fie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intensitatea e data de putere, daca e de 55w va fi clar mai puternic decat cel obisnuit de 35w

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!