Jump to content

Activare Roll/Up down geamuri din cheie Seat Cordoba => cod CCM 6Q0 959 433E


i-leon_c
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor forumistilor si posesorilor de Seat Corodba (si nu numai)

Mi-am permis sa deschid acest nou topic deoarece am incercat sa-mi activez aceasta functie pe Seat-ul meu Cordoba si, surpriza, A MERS :Driver: , desi foarte multe persoane pe care le-am contactat mi-au spus ca nu se poate :screwy: , modulul acesta nu suporta aceasta functie, etc.

Deci, in primul rand mii de multumiri lui AlBundy si TurboChip :beerchug: care mi-au acordat suportul (dupa ceva munca de convingere, trebuie si ei sa recunoasca), iata care sunt pasii care trebuie facuti:

(pentru a fi corect pana la capat, aceste informatii le-am gasit pe alte forumuri, linkurile mai jos:

1 - Briskoda=> http://www.briskoda....ia/page__st__60

2 - TDIClub => http://forums.tdiclu...ad.php?t=160960

Pe forumul tdiclub gasiti mult mai multe informatii, inclusiv cum sa va activati functia de alarma pentru 6Q0 959 433E.

(eu am activat-o si pe asta, avand toate componentele si urmand sa la montez pe masina. In VCDS mie imi arata acum un cod de eroare, respectiv lipsa comunicare cu alarma, ceea ce este normal, neavand inca elementele montate pe masina, dar asta inseamna ca "functia" de alarma este activata)

Revenind, in primul rand trebuie sa verificati ca modulul vostru 6Q0 959 433 E are functia confort. S-a mai scris despre asta, dar ca sa verificati trebuie sa inchideti usa cu cheia, geamurile (sau cel putin unul din ele) fiind deschise inainte de incuiere, tineti cheia in broasca pe pozitia inchis cel putin o secunda, iar geamurile trebuie sa se ridice. Functia confort este acolo si lucreaza.

Apoi trebuie sa verificati ca nu ati activat functia "deschidere selectiva", adica atunci cand deschideti usa din telecomanda, la prima apasare pe butonul deschis se deschide usa soferului, iar apoi la a doua apasare se deschid si celelalte usi (deci functia asta nu trebuie sa fie activata)

Dupa care trebuie sa aveti VDS-Pro (sub DOS) si o interfata SERIALA (merge cea pentru VagCom 409).

(sa aveti geamuri electrice pe masina si telecomanda pe cheie- mai trebuia sa spun?)

Dupa care, in VDS-Pro va logati pe modulu comfort (46):

Mai jos, ceea ce gasiti pe forumul Briskoda si am folosit si eu:

comfort 46

login 11 - 19283

27 - recoding into eeprom

4361 - deduct 8 (din valoarea citita cu VDS scadeti 8)

4362 - deduct 8

4363 - deduct 8

----------------------------

Usa Sofer

8224 - add 16 (adaugati 16)

8269 - add 16

8314 - add 16

-----------------------------

Usa Dreapta fata (pasager)

12320 - add 16 (adaugati 16)

12365 - add 16

12410 - add 16

---------------------------

Usa stanga spate (daca are geamuri electrice)

16416 - add 16 (adaugati 16)

16461 - add 16

16506 - add 16

-----------------------------

Usa dreapta spate (daca are geamuri electrice)

20512 - add 16 (adaugati 16)

20557 - add 16

20602 - add 16

Si gata, este functional.

Daca aveti VDS-Proul si stiti sa lucrati cu el ati rezolvat-o.

Daca nu, puteti apela la cine are si stie sa lucreze cu el (cum am facut eu).

Daca apelati la AlBundy sau TurboChip, nu mai trebuie sa-i convingeti, s-au convins cand au facut codarea pe masina mea.

(TurboChip a facut si un filmulet)

Ar trebui sa mearga pe toate masinile care au acest modul de comfort => 6Q0 959 433E (Fabia 1, Polo 9N, Ibiza 6L1, Cordoba 6L2)

Deschiderea topicului am facut-o mai mult sa confirm ca aceasta functie este posibila.(pe celelalte topic-uri din forumuri nu am gasit niciunde confirmarea ca se poate activa aceasta functie pentru modulul in discutie)

Succes (si, se intelege, o faceti pe riscul vostru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o precizare FOARTE IMPORTANTA: nu merge decat pe masinile fabricate pana in Iunie 2004. (sau Iulie? => scrie pe BriSkoda)

(Scuze, dar initial am uitat acest aspect)

Modificat de i-leon_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recunosc , nici nu mai voiam sa mai aud de modulul asta de confort ... incercasem atatea combinatii pana azi :)

Sa te bucuri de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam frumos Torbocip.

(Scuze, pentru ca te-am botezat, nu mai pot sa editez topicul)

Deci este Torbocip (nu TurboChip cum gresit am scris )

Cred ca stiu ce trebuie modificat si pentru deplierea oglinzilor la punerea contactului:

La adresele respective, in loc de 93 cred ca trebuie pus 95, am putea incerca.

Adica pentru oglinda retrovizoare stanga:

08223, 08268 si 08313 => in loc de 93 => 95

La fel pentre oglinda retrovizoare dreapta:

12319, 12364 si 12409, la fel in loc de 93 => 95

Poate prinzi vreo masina cu aceasta optiune si proprietarul vrea sa faca modificarea asta.

Salutare

PS: Te contactez eventual pe PM sa vedem cand ne mai putem vedea? Oricum mai incolo.

PPS: Turbocip, ai putea sa incarci tu filmuletul pe care l-ai facut? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercam pe a ta masina :)

Uite si filmuletul :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Foarte interesant. Felicitari.

Sa inteleg ca daca tii butonul din telecomanda apasat pe deschis/inchis atunci geamurile se deschid/inchid?

Eu mi-am achizitionat de curand o interfata VAG118 (doar sa sa-mi citesc erorile la masina). Crezi ca ar merge cu aceasta interfata sa incerc sa realizez si eu modificarile mai ales ca masina mea este cu doua usi?

Modificat de entu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge decat sub DOS , cu interfata seriala.

Cu VCDS nu merge facuta activarea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru filmulet Turbocip.

entu, da asa este, daca tii apasat pe butonul de deschis de pe telecomanda se deschid usile si apoi geamurile iar pe inchis se inchid usile si apoi geamurile.

Si cum spune Turbocip, doar cu VDS Pro, sub DOS. VCDS nu merge pentru CCM de pe Ibiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia vroiam şi eu să întreb, în filmuleţ nu se vede deschiderea geamurilor dacă e din telecomandă sau cu cheia în broască. Se şi deschid? La Cordoba mea, aveam activată chestia cu închiderea geamurilor de mult (aşa am luat-o) dar nu ştiam că merg şi deschise aşa, nu doar cu cheia în uşă. După cum stau oglinzile, presupun că sunt din alea, pliabile electric. Ele se pliază/ depliază tot aşa, din telecomandă?

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma pe cuvant ca ridicarea si coborarea se face prin apasarea butoanelor de pe telecomanda cheii.

Daca te uiti mai atent chiar la inceput se vede cand se apasa pe butoane [ adevarat ca am filmat in full speed :) ]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o fabia cu modul confort si modul de chei briceag aftermarket, merg geamurile sa le ridici cand inchizi masina din telecomanda dar ma gandesc ca daca nu am modulul de telecomenzi OE|M nu merge activat roll up-down?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu eram cel cu telecomanda in mana si merg din butoanele telecomezii. A fost activata si alarma dar nu era montata goarna. Pentru oglinzi NU am reusit plierea si deplierea lor din telecomanda ... inca.

Aia vroiam şi eu să întreb, în filmuleţ nu se vede deschiderea geamurilor dacă e din telecomandă sau cu cheia în broască.

Uita-te la primele secunde, o sa vezi cheia in mana mea si broasca usii libera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari ! in sfarsit, ceva si pentru modulul asta....

Plierea - deplierea - e ceva. Aici am facut cu modul de Audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o fabia cu modul confort si modul de chei briceag aftermarket, merg geamurile sa le ridici cand inchizi masina din telecomanda dar ma gandesc ca daca nu am modulul de telecomenzi OE|M nu merge activat roll up-down?

B0gdy, din cate stiu nu merge daca nu ai telecomanda OEM.

Fa o scanare cu VCDS-ul si vezi codul CCM-ului. (6Q0 959 433 X )

In mod normal, la tine, fara telecomanda pe cheie (OEM), VDS Pro-ul nu va putea deschide adresele mentionate initial.

Modificat de i-leon_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge cu VDS Pro-ul. In rest tine de modul aftermarket montat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam frumos Torbocip.

(Scuze, pentru ca te-am botezat, nu mai pot sa editez topicul)

Deci este Torbocip (nu TurboChip cum gresit am scris )

:offtopic:

Citind un pic topic-ul, vad ca am facut greseala dupa greseala: "Torbocip" ma scuzi ca te-am botezat de doua ori.

Deci, Turbocip , cand ne mai vedem, si sigur vreau sa te rog sa ne vedem sa activez si senzorul volumetric al alarmei (n-am activat decat goarna), sunt dator la tine cu doua beri.

Ce bere iti place?

Incheiat off topic-ul :offtopic:

Felicitari ! in sfarsit, ceva si pentru modulul asta....

Plierea - deplierea - e ceva. Aici am facut cu modul de Audi

Salut Florin,

Inteleg ca ai schimbat modulele originale din usi, cu unele de Audi care deja aveau functia de pliere/depliere oglinzi?

Eu vroiam sa vad daca dau pe undeva de adresele care trebuie sa fie modificate (sunt sigur ca exista posibilitatea asta, doar sa gasesti adresele)

Cred ca se poate face si cu un releu care sa comande oglinzile, de exemplu la punerea contactului, indiferent de pozitia butonului de comanda oglinzi (un fel de "over-ride", solutie hardware)

Modificat de i-leon_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, trebuie doar montat un modul suplimentar, care vine in echiparea Audi si facut cablajul pana la oglinzi.

Altfel, nu uita ca oglinda trebuie sa se opreasca cand ajunge la capatul cursei.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am întrebat la mişto şi sunt convins că şi deschiderea geamurilor se face din telecomandă, am spus că în filmuleţ nu se vede momentul ăsta. În primele secunde se văd geamurile jos şi cum se ridică ele, la apăsarea pe buton. Cu chestia asta sunt obişnuit, îmi mai place să fac pe jmecheru' (meltean :emthup: ) câteodată, dar nu aveam nici cea mai vagă idee că ele şi deschide aşa. E bine de reţinut, mai ales că modului are aceeaşi serie, cu E în coadă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Am reusit sa activez si eu la o Cordoba din 2004 si o Ibiza din 2003 acum 2 ani aceasta functie.Ambele aveau geamuri electrice doar pe fata si singurele adrese modificate au fost la 04361 04362 04363.Nu a trebuit sa mai adaug valorile pt usa sofer si usa pasager.Aceasta procedura este necesara pt cele cu 4 geamuri electrice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut andrei.toledo

Tot ce pot sa-ti spun este ca eu am facut ceea ce am descris mai sus si a mers.(de fapt Turbocip a modificat adresele)

Sunt tentat sa spun ca procedura trebuie facuta pentru adresele mentionate de tine + adresele specificate pentru fiecare usa in parte.

Asta pentru ca vorbind cu AlBundy si Turbocip raspunsul lor a fost ca modificand doar adresele mentionate de tine (presupun ca la masinile cu patru geamuri electrice) nu se obtine rezultatul scontat.

Oricum, poti sa incerci adresele trecute in primul post si vezi ce se intampla.

Dupa care poti sa confirmi sau sa infirmi.

Ar fi interesant de confirmat ca si altii au reusit cu modificarea adreselor respective.

Si inca un lucru IMPORTANT: am vazut ca modificarile nu au mers facute pe masini cu an de fabricatie dupa 2004 - ar putea fi motivul pentru care nu merge.(respectiv protocol de comunicare CAN-Bus versus LIN-Bus? => sper ca nu spun prostii)

Modificat de i-leon_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Le voi incerca cu prima ocazie in care voi intalni o Cordoba sau Ibiza cu 4 geamuri electrice fabricata pana in 2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

i-leon_c pana la urma ai reusit ceva cu deplierea oglinzilor la punerea contactului? Nu am inteles foarte exact daca ai oglinzi pliabile sau vorbeai la modul general ca s-ar putea. Si cu alarma care e faza, daca iti activezi modulul ala care zici ca l-ai activat si iti montezi o goarna ai alarma cum ar veni de fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte am facut activarile pe masina , vreau si eu sa stiu daca au functionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw golf 2001, referitor la deplierea oglinzilor la punerea contactului nu am reusit sa fac inca nimic.

Off topic: am avut, si inca mai am o perioada destul de incarcata la munca si nu am avut timp sa ma ocup de "detalierea" problemei, respectiv de deplierea oglinzilor la punerea contactului.

"pana la urma ai reusit ceva cu deplierea oglinzilor la punerea contactului?"

NU.

In principiu, cred ca se poate face (aproape sigur) cu modulul "hardware" respectiv releu, de la Audi.(asa cum spunea Florin mai devreme, si din ce am vazut pe forum deja realizat de el => se gasesc destule DIY-uri pe internet cu acest upgrade)

Ideea era ca n-as fi vrut sa folosesc solutia "hardware" cu releu suplimentar, ci sa modific adresele din modulul confort, adrese pe care inca nu le stiu (inca mai sap)

"Nu am inteles foarte exact daca ai oglinzi pliabile sau vorbeai la modul general ca s-ar putea"

Da, am oglinzi electrice si pliabile tot electric.

(Cordoba mea a avut oglinzi electrice din fabrica, iar plierea electrica a oglinzilor am facut-o ca upgrade, pe urma, folosind componente OEM, respectiv schimbat oglinzi, calculatoare de usi fata stanga si dreapta si buton de comanda oglinzi electrice. Asupra modulului de confort n-a fost nevoie sa intervin.)

Cum am vesti suplimentare o sa postez din nou, (dar dificil de spus cand). Poate intre timp reusesti tu ceva.

Referitor la alarma:

Da, daca iti montezi acel modul (senzorul volumetric + buton de dezactivare senzor) si il activezi si iti montezi si goarna (pe care si pe ea trebuie sa o activezi) ai alarma OEM (ca si cum ar fi venit cu ea din fabrica).

Eu n-am avut alarma OEM pe masina. Si decat sa-mi pun alarma pe CAN am preferat sa folosesc solutia cu alarma OEM (am reusit sa gasesc/cumpar componentele, respectiv goarna, senzor volumetric si buton dezactivare senzor + mufe, pini si cabluri la mai putin de 3/4 din pretul unei alarme pe CAN)

Codarile care se pot face pe modulul confort sunt:

1 - activare doar goarna ceea ce inseamna ca la inchiderea/deschiderea din cheie, goarna va suna (bineinteles trebuie sa ai goarna montata).Nu stiu in ce masura va suna daca se incearca deschiderea unei usi sau a portbagajului.Presupun ca da (cel putin asa ar trebui). La capota trebuie montat un switch(masinile fara alarma nu au montat acest switch la yala capotei motor)

2 - activare senzor volumetric.

Codarile pe care le-a facut Turbocip pe masina mea pentru activarea alarmei (goarna si senzor) pot sa spun ca merg (aproape 99,9% sigur) deoarece in VCDS imi apare acum o eroare pe modulul confort, respectiv lipsa comunicare cu goarna , iar tot in VCDS imi apar setarile pe senzorul volumetric (canalul 5 din modulul confort, din cate imi aduc eu aminte, care acum este activat).

Deci ca sa-i raspund lui Turbocip, da, setarile au functionat, urmand sa confirm sigur in momentul in care voi face montajul alarmei.

Problema cu montajul este destul de delicata, deoarece am avut o tentativa de montare a componentelor alarmei, dar studiind problema un pic mai aprofundat, se pare ca trebuie demontata plansa de bord pentru a avea acces lejer la mufele modulului confort si, in special, la mufele de trecere in compartimentul motor.

Oricum aveam de gand sa demontez plansa de bord pentru a face o "revizie" la aeroterma (a inceput sa cam faca zgomot) si probabil ca voi monta componentele alarmei cand fac "revizia" la aeroterma.

O sa revin cu amanunte referitoare la montaj, in momentul in care le voi avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!