Jump to content

Viata anvelopelor.


andREI
 Share

Postare recomandată

Avem deja un sondaj ("poll") pe tema longevitatii anvelopelor. Va rog folositi cu incredere acest post -> CLICK! <-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... acum vad topicul la care se refera andREI. Poate s-ar putea "lipi". :D

@"Relativ OT" Gorrocs: Pana acum am dat cauciucurile la carutasi ... La cele de 17 " nu m-am gandit inca, dar daca intram in Europa ... cine stie ... :D

Auzisem ceva despre centre de colectare, dar n-am vazut si ... e de fapt important. Trebuie sa cautam si sa ne informam reciproc.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, nu am vazut topicul cu pricina...si multumesc pentru interventiile prompte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut din fabrica DUNLOP SP SPORT 2000 E / 205.55.16 91W

-45.000 km pe fata cand le-am inlocuit cu doua noi

-la 93.000 km le-am inlocuit pe toate; adica pe spate am mers 93.000 cu ele.

Super incantat, impecabile pe ud si uscat, ceva probleme iarna cand zapada avea volum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ibiza am Firestone (din fabrica) si au fost inversate fata cu spate si dupa 58.000 km, condus normal, nici rapid, nici bunica, le schimb ori pe fata iau noi, ori dupa iarna cu ceva mai mari. dar au tinut destul de bine.

limita minima de viata a unor cauciucuri a fost la niste Pirelli P6000, care dupa 18.000 km cele pe fata au trebuit schimbate ca se tocisera partea dinspre interior...dupa condus super-sportiv...de la curbe luate cu viteza mare...cele pe spate erau inca foarte bune. de mentionat ca erau pe o masina de 150 cai benzina care era condusa numai super sport.

Modificat de bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tata a avut Michelin ... scuze de gresala daca nu se scrie asa ... si l-au tinut 77000 ... erau de vara si inca mai aveau 2mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60.000 ce am avut pe masina (CONTINENTAL)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

hi all,

am avut din 21.10.04 Matador Prima 91V, asa a venit O1 cu ele..am facut aproape 29.000 km si sunt varza.

Acum sunt super incantat de Quatrac 2 -tehnologie iSilica II/Twin Tight System de la Vredestein...faine cauciucuri.Parca e alta masina, am scapat de zgomotul ala obsedant la viteza mare.

Regards,

AEC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Debica Furio 205/50/15 de vara, m-au tinut ~30.000 schimbate fata-spate si la un stil de condus putin mai agresiv :)

Modificat de radulein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata treaba asta cu cat dureaza un cauciuc e discutabila.

daca nu mergi sportiv cu masina te tin si 80k

daca mergi sportiv si faci si niste liniute la plecari de pe loc e posibil sa le termini in 20k.

eu am avut matador pe masina (cele cu care a venit din fabrica) si la 30k erau rupte in doua.

acum am dunlop sp01.am vreo 30k cu ele si inca nu sunt rupte(am mers si eu mai linistit).

asa ca viata unui cauciuc depinde in proportie de 80% de modul de condus al posesorului masinii.

ps: drive carefully

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

As mai adauga spunand ca acelasi model de anvelopa se uzeaza mai repede pe un Sharan, decat pe un Golf IV(la acelasi stil de condus). Greutatea masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Continental 52k si inca mai merg..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe spate am continental premium contact si au peste 95k si mai merg, super cauciucuri, nota 10+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GoodYear - All Seasons - 40.000 km si inca mai merg cel putin 10.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continental "Conti Eco Contact 3" cu astea a venit masina si am parcurs pana acum 43.000km cu ele. Ma tin pana pe la vreo 55.000km. Sunt foarte multumit de ele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Sageata Sudului

Eu am Dunlop SP 01, cam 25k parcursi in regim mediu si mai au 5mm pana la martorul de uzura. Indicele treadwear este 280, deci presupun ca ar trebui sa ma tina intre 30k si 40k. poate mai mult; oricum, are cineva idee de o corespondenta intre acest teadwear si distanta medie parcursa(la ce sa te astepti de la o anvelopa cu treadwear 280 si la ce sa te astepti de la una cu treadwear 320)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barum BRILLANTIS scoase din uz dupa 61.000 km... am circulat doar vara cu ele. Mai mergea sa trag de ele vreo 5.000 km. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dunlop sp sport01 205/60/15 am 30k cu ele si inca mai tin.le-am schimbat de pe fata pe spate ... sper sa ma mai duca 15k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut praf dunlop sp2020 in 20 mii. apoi le-am pus pe spate .

la firma pe un logan, kormoran au mers pana la 70 mii - dar is praf.

kleber - luata masina sh cu ele, am facut 30 mii si mai merg un 10 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bridgestone Potenza (din fabrica) 225/45 17... destul de nemultumit de ele... cam 14000 (ca restul am mai facut cu cele de iarna) si la cele pe fata mai am vreo 2-3 mm pana la indicele de uzura. Estimez cam 28-30.000 dupa ce fac schimbare fata-spate. In rest ca aderenta stau destul de bine... dar uzura e destul de rapida.

In schimb pe Golf-ul IV avem Michelin Pilot care acum au 44000 km si mai ar merge pana pe la 46-47.000 dar probabil o sa le schimbe. Foarte multumit de michelin. Si s-a mers si cu astea destul de sport... nu chiar ca si cu Bridgestone-urile dar oricum... nu s-a mers "babeste"

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza si anvelopele dar si stilul de conducere, eu am terminat pe o masina de 150 de cai si 1000 de kg un set de Michelin Pilot ( varf de gama pe vremea aia) deci le-am terminat in 30k, asadar depinde cum conduci, acum am Toyo si Dunlop pe masina si sunt aproape ca in prima zi si au cca 25k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut corect ! :) Si eu ma mir cum de pot tine niste anvelope 60k km. La mine ma refer. Eu zic ca cel putin la mine maxim 30.000 km. Ma rog ! E posibil sa am si surprize. Ziceam ca schimb si placutele la km astia insa nici la jumatate nu ajunsesera :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la 42000km cu Bridgestone Potenza 225/45/R17, la 32000km le-am schimbat fata-spate. Eu zic ca mai tin pana la 50.000km desi cele care au fost pe fata sunt destul de uzate (mai au putin pana la marker) si intr-o forma mai dubioasa. Cele care sunt acum pe fata sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!