Jump to content

1.8 TFSI (160cp) vs. 2.0 TDI CR (170cp)


codz
 Share

Postare recomandată

E posibil sa nu bage, dar ar ramane o singura varianta - 1.8tfsi/160cp pentru cei care vor mai multa putere si nu vor vRS. Si nu e normal sa nu oferi macar 170cp daca nu si 200cp pe noua limuzina. Nu ma intereseaza ce sa puna pe vRS, sa puna 2.0/211cp, sa puna un 2.7/190cp.

E foarte normal sa nu ofere. Ar trebui sa te intereseze ce se pune si pe vRS si pe altele, pentru ca intelegi mai bine marketingul celor de la vag.

Nici eu nu vad pe noua Octavia motorul de 170 cp diesel. Mi se pare ciudat ca ai inceput un Versus acum, inca inainte sa se anunte ceva concret despre Octavia 3.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul are dreptate in tot ce zice, daca stii sa tragi de masina ai sa fii surprins ce poate face. E-adevarat, una 1.6 105 face ce face una de 3.0 250 daca o calci doar 50%. Am constatat ca cu cat ai puterea mai mare, cu atat folosesti mai putin din ea. Normal, folosind mai putin din ea ai consum mai mic. Diferenta asta se transpune in banii pe care-i dai la achizitionare. Prefer sa am o masina pe care sa dau mai putin si sa-i storc si ultimul calut la nevoie decat una care sa zboare la 1/3 din pedala dar sa nu folosesc niciodata tot potentialul si sa dau caruta de bani pe ea.. (Teoria asta nu se aplica daca sunt milionar :)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@paul_e88 ai dreptate, marketingul vag referitor la skoda trebuie sa fie bine gandit altfel skoda canibalizeaza din vanzarile seat/vw, este treaba lor sa-si faca marketingul, eu insa am voie sa sper :) iar versusul l-am deschis intre motoare, indiferent de caroserii, daca imi iau 1.8tfsi imi iau pe Octavia 3, daca imi iau 2.0tdi/170cp imi iau pe Superb (daca nu-l vor baga pe Octavia 3)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modream, ce e de stiut la trasul de masina? Parca vorbim de mersul pe circuit.. Accelerarea e cel mai simplu lucru de facut, mai ales din mers, mai ales la viteze de depasire.

Acolo nu te ajuta stiinta cu nimic, ci puterea masinii. Degeaba stii sa tragi, daca pedala e la fund si esti in paralel cu cel de langa tine de cateva secunde bune.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am observat ca cu cat am putere mai mare, cu cat sunt mai tentat sa o folosesc si sa conduc mai iresponsabil (in mod inconstient).

Asa ziceam si eu cand aveam 105 cai, e adevarat TDI. Mi se parea racheta cand o calcam la blana... si trebuia sa o calc des ca sa faca fata in depasiri.

Acum cand am 170 cai tot la maxim o calc in depasiri, probabil instinctual ptr a scurta la maxim timpul de depasire.

Cred ca si daca as trece pe un 3.0/240 cai , tot la fel as proceda.

E la fel ca si la calculatoare:

Acum 10 ani un Pentim 3 la 700 MHz cu 512 RAM era perfect. Acum parca sta in loc. Imi trebuie 3 GB RAM, dual core etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modream, ce e de stiut la trasul de masina? Parca vorbim de mersul pe circuit.. Accelerarea e cel mai simplu lucru de facut, mai ales din mers, mai ales la viteze de depasire.

Acolo nu te ajuta stiinta cu nimic, ci puterea masinii. Degeaba stii sa tragi, daca pedala e la fund si esti in paralel cu cel de langa tine de cateva secunde bune.

Vezi cum te-ai dat singur de gol? Daca ajungi in cazul asta inseamna unul din 2 lucruri: ori trebuie sa schimbi in viteza superioara, ori nu esti pafarist si te-ai bagat intr-o deparire aiurea, imposibila cu dotarea existenta

Sunt curios cati dintre voi au peste 30 de ani.... :) Simt ca nu multi, in caz contrar e trist...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramaneti ON TOPIC va rog ca asa-i frumos :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TDI - 170 cred ca e alegerea corecta. Depinde si pe ce masina / platforma e pus motorul; teoretic, cu cat e mai grea masina cu atat e mai indicat un motor pe motorina.

Eu nu inteleg cum au facut ei motoarele de 1.8 TSI/TFSI, pt ca mai acum cativa ani, motorul de 1,8 avea 150 sau 180 de cai, iar acum are 160.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu inteleg cum au facut ei motorul de 2.0 170, ca acum cativa ani avea 140....ba, ai dracu'.... :)

ca sa nu mai vb de alea de 1.9 90, 105, 131... astia de unde le scot frate????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi cum te-ai dat singur de gol? Daca ajungi in cazul asta inseamna unul din 2 lucruri: ori trebuie sa schimbi in viteza superioara, ori nu esti pafarist si te-ai bagat intr-o deparire aiurea, imposibila cu dotarea existenta

Sunt curios cati dintre voi au peste 30 de ani.... :) Simt ca nu multi, in caz contrar e trist...

facepalm06.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica-ti dotarea Ice, se pare ca aia 240 caluti nu sunt de ajuns pentru depasiri

off-topic scuze n-am rezistat :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu inteleg cum au facut ei motorul de 2.0 170, ca acum cativa ani avea 140....ba, ai dracu'.... :)

ca sa nu mai vb de alea de 1.9 90, 105, 131... astia de unde le scot frate????

Nu inteleg ce legatura au exemplele tale..Eu vorbeam strict de motorul de 1.8; daca tot ai atatea idei, gaseste-i tu locul intre versiunile trecute de 1.8, versiunea actuala de 1.4 de 160 sau 170 cp, si cea de 2.0TSI/TFSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta-l pe la Audi, o sa vezi ce poate acolo.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TDI - 170 cred ca e alegerea corecta. Depinde si pe ce masina / platforma e pus motorul; teoretic, cu cat e mai grea masina cu atat e mai indicat un motor pe motorina.

Eu nu inteleg cum au facut ei motoarele de 1.8 TSI/TFSI, pt ca mai acum cativa ani, motorul de 1,8 avea 150 sau 180 de cai, iar acum are 160.

Se numeste MARKETING!

@codz Gaseste si tu un prieten cu 1.8TFsI, unu cu 2.0 TDI, fa o proba si vezi care iti place. Eu, desi sunt fan benzina, cred ca in conditiile socio-politice actuale mi-as lua un diesel pentru putina economie. Si neaparat cu tractiune 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un punct pe care l-am subliniat in pagina 2 a topicului versus este diferenta majora de pret intre cele doua motoare.

Daca vreau sa cumpar azi pot sa iau 1.8tfsi/160cp/dsg pe O2 la 22.100eur iar 2.0tdi/170cp numai pe Superb la 27.200eur (dsg SAU 4x4, ori una ori alta, nu merg amandoua decat la 2.0tdi/140cp).

Vroiam sa stiu daca merita diferenta de 5.000eur. Este destul de mult. Superbul e mai sus decat Octavia intradevar, iar pe Superb dieselul se cere pentru greutatea suplimentara. Ori pun 2.0tfsi/200cp/dsg la acelasi pret (27.000eur)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles eu, criteriile de cautare sunt puterea si cutia DSG.

De ce nu te uiti putin si la variantele SH!? Asta daca nu ai vreo slabiciune deosebita pentru Skoda :icon_cheesygrin:

http://cautare.mobil...ar=2011〈=ro

LE: eu nu as exclude nici varianta 140 CP, care in combinatie cu DSG nu se misca deloc rau.

Modificat de Tilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un punct pe care l-am subliniat in pagina 2 a topicului versus este diferenta majora de pret intre cele doua motoare.

Daca vreau sa cumpar azi pot sa iau 1.8tfsi/160cp/dsg pe O2 la 22.100eur iar 2.0tdi/170cp numai pe Superb la 27.200eur (dsg SAU 4x4, ori una ori alta, nu merg amandoua decat la 2.0tdi/140cp).

Vroiam sa stiu daca merita diferenta de 5.000eur. Este destul de mult. Superbul e mai sus decat Octavia intradevar, iar pe Superb dieselul se cere pentru greutatea suplimentara. Ori pun 2.0tfsi/200cp/dsg la acelasi pret (27.000eur)

Deja din ce zici tu aici, nu mai discutam de 1.8T vs 2.0TDI, vorbim de Octavia vs Superb, e alta mancare de peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat pe SUperb 2.0/170 cai 24500 EUR M6 cu tractiune fata. Dar am pus multe optionale (gen bixenon, senz parcare, Bolero, geamuri fumurii, vopsea met, volan multifunctional, tempomat etc) la care daca as fi renuntat puteam lua DSG.

NU stiu cum ai scos tu 27200... Daca iei tichete si te duci hotarat primeste cel putin 1000 EUR discount. Iar daca iei de pe stoc primesti pana la 5000 EUR la un Elegance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm Ce e "bolero"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tilu .. SH inseamna o masina cu minim 100miikm facuti, dar o economie de 5-10miieur, cu 20000eur gasesc ceva nu? .. nu stiu, nu am mai avut masina SH, imi palce sa fie de noua, dar e de luat in seama :) si cred ca am o slabiciune pentru Skoda pentru ca mi-a fost de folos si imi place cum merge, chiar daca imi doresc mai multa liniste si putere :) 140 CP fata e 105CP, chiar daca e + DSG si CR fata de PD, nu cred ca merita sa dau 20miieur pentru asta :)

@Ice_2k nu, eu vorbesc de motoare, faptul ca tdiul de 170cp nu e pus pe Octavia e alta problema, dupa cum spuneam mai sus 140cp n-ar fi un salt, 170cp da

@nsm .. 27000eur e pretul de lista (pret masina cu tva plus optionalele alese de mine), normal ca sper la un discount la dealer, cca.2000eur .. pe stoc pun niste configuratii cam umflate, reduse ca pret e adevarat, dar nu se pupa cu ce vreau eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm Ce e "bolero"?

RCD510

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ice_2k nu, eu vorbesc de motoare, faptul ca tdiul de 170cp nu e pus pe Octavia e alta problema, dupa cum spuneam mai sus 140cp n-ar fi un salt, 170cp da

Daca vorbesti doar de motoare, nu poti considera ca diferenta intre ele e de 5.000 de euro, de banii aia primesti cu totul alta masina, nu doar alt motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu dai 20000 doar pentru DSG si 35 CP! Cu toate ca te asigur ca vei simti din plin diferentele si, in opinia mea, ar merita chiar si pentru aceste "infime" imbunatatiri.

SH inseamna si altceva nu neaparat numai "peste 100000 km". Pacat ca nu ai deschis linkul, iar intre 23-25000 e gasesti oferte foarte tentante in categoria asta :icon_thumleft: .

Succes in alegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina curenta cu 57.000km, un SH nu trebuie neaparat sa aiba sute de mii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tilu, am deschis link-ul dar nu am stat sa analizez, o voi facem, vad ca ai facult cautare pana la 50.000km, dsg si peste 110kw, din ce scrie acolo gasesc Passat din Germania la 21000eur, din 2011, asa sa fie oare?

@Ice_2k .. daca o iei direct din Germania si din 2011 da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!