Jump to content

Audi Q3 - Sfaturi achizitie


optzeci
 Share

Postare recomandată

Salut,

Doresc sa achizitionez un Q3 si as vrea sa stiu de la posesori, care sunt punctele slabe ale acestui model si eventualele probleme aparute de la achizitionare pana acum.

Modelul are mai putin de un an de cand este lansat pe piata si imi e teama ca la orice masina noua de eventuale "boli ale tineretii". Am mai luat o masina in acelasi an in care s-a lansat si am vandut-o dupa un an, pentru ca avea o problema pe care cei de la garantie nu stiau cum sa o rezolve.

Daca aveti orice sfat, care sa ma ajute sa achizitionez sau nu aceasta masina, va rog sa postati. Nu stiu cati posesori de Q3 sunt pe forum, dar sper sa animam putin topicul.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ai ce sfaturi sa primesti pentru ca nu stiu daca am membri cu Audi Q3 pe forum... :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

animalutz poate sa dea un feedback. Parca el avea un Q3 in familie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am scris lui animalutz pe topic-ul in care prezenta Q3-ul mamei, dar cred ca nu a mai intrat, pt ca nu am primit niciun raspuns :)

Poate totusi mai are si altcineva Q3-ul. Nu as vrea sa fiu singurul :) Macar de nu ar avea probleme.

La test drive mi-a placut mult masina. Mi se pare OK motorul 2.0 TDI de 177 CP in combinatie cu S-Tronic.

Daca nu aveti Q3, poate imi dati un alt sfat legat de vopsea. Stiu ca arata mai manelist, dar mi se pare ca ii sta bine pe alb. Avand in vedere ca alb-ul Amalfi nu este culoare metalizata, aveti idee daca se matuieste in timp si arata urat? Ma gandesc ca poate ati mai avut masini albe. Eu am avut numai metalizate sau perlate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Stie cineva daca motorul CHPB de pe Q3  1.4 TSI 150CP e pe curea sau lant? 

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Nici un sfat? Cutia S-tronic e fiabila? Motoarele 2.0 tdi mai au probleme cu injectoarele si consumul de ulei? Am gasit un 2013 frumos echipat.... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0tdi cu S-Tronic 7+1? Esti sigur? 

Eu am 2.0tdi cu manuala, tot din 2013. N-am avut deocamdata nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Vreau automata. Mai ales sotia. Cati km ai? Merci

Modificat de Aurash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu te intrebam daca esti sigur ca asta doresti, te intrebam pentru ca din ce stiu, 2.0tdi in 2013 venea cu MULTITRONIC 8+1, nu cu S-TRONIC 7+1, motiv pentru care si eu am evitat cutia automata pe acest motor.

In momentul de fata am aproape 135.000.

LE: m-am uitat pe mobile.de si intr-adevar, Q3 are S-TRONIC pe 2.0. Foarte tare! Pe A6 la vremea respectiva au lasat mizeria aia de multitronic. Despre fiabilitate nu am ce sa-ti spun, este o cutie ok atat timp cat ii faci reviziile periodice la fiecare 60.000. Neaparat sa identifici aceste revizii ale cutiei pe istoric.

 

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q3 e pe platforma de a3, de asta are s-tronic si nu multitronic. 

On 05.06.2018 at 23:10, Aurash a scris:

Nici un sfat? Cutia S-tronic e fiabila? Motoarele 2.0 tdi mai au probleme cu injectoarele si consumul de ulei? Am gasit un 2013 frumos echipat.... Multumesc

E ok cutia, cea cu 7 trepte pt motoare mici (1.6 tdi, 1.4 tsi) e cea problematica. Problemele cu injectoarele erau la motoarele PD iar cu consumul de ulei nu am auzit sa fie probleme.

E quattro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 10 ore, bZ1 a scris:

te intrebam pentru ca din ce stiu, 2.0tdi in 2013 venea cu MULTITRONIC 8+1, nu cu S-TRONIC 7+1

Hai totusi sa ne documentam putin, inainte de a scrie ciudatenii pe un forum tehnic. Macar cu Google si Wikipedia si tot e ceva... Multitronic 8+1 nu exista, Multitronic fiind o cutie cu raporturi de transmisie infinite (bazata pe principiul CVT). In rest, mult succes la achzitia de Haudiuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut la audi am tras concluzia ca la tractiune fata automat au cam cuplat cu multitronic si la 4x4 cam vine s-tronic. Da caut q3 automat diesel si cele mai multe sunt 4x4 Stronic 177 cp nonfacelift. Mai exista si stronic pe 140cp si ala e cu tractiune fata dar foarte rare si nu vandute in Ro.

Multumesc pt informatii. Intre timp caut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, B_o_g_d_a_n said:

Hai totusi sa ne documentam putin, inainte de a scrie ciudatenii pe un forum tehnic. Macar cu Google si Wikipedia si tot e ceva... Multitronic 8+1 nu exista, Multitronic fiind o cutie cu raporturi de transmisie infinite (bazata pe principiul CVT). In rest, mult succes la achzitia de Haudiuri :)

Ce ai descris tu este principiul CVT dar pentru cineva care tocmai isi cumpara masina este bine de stiut ca stronic este cu 7 viteze iar multitronic este 8 'viteze' pentru ca ocazional, samsarii iti vor vinde 's-tronic cu 8 viteze', ceea ce este o minciuna pentru ca printre cunoscatori se stie ca multitronicul nu a fost cea mai senzationala cutie. 

 

8.thumb.jpg.1e8fc8dae138aa7db86722b52e411284.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Amandoi aveti dreptate. Multitronicul este ca o cutie CVT cum zice Bogdan, dar in modul manual, simuleaza 8 viteze cum zice bZ1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am spus ca nu are dreptate pentru ca el chiar are si a descris corect, doar ca am ales sa raspund pe intelesul tuturor intr`o arie de sfaturi achizitie unde unii dintre cei care intreaba nu sunt familiarizati cu brandul respectiv si de asemenea sa atrag atentia la micile detalii/minciuni care s-ar putea ascunde prin anunturile de pe la noi. Putem fi tehnici si condescendenti in ariile tehnice. 

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut! Stiti cumva daca pentru motorul pe motorina euro 6 cel de 110 kw (150 cp) pe Q3, este recomandata motorina mai scumpa sau nu afecteaza motorul nici cea normala. Nu stiu daca am postat unde trebuia, dar va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Audi Q3  2.0 TDI 150 cp ; cumparat din reprezentanta,gasit la o oferta buna. Masina merge bine,nu are probleme.Am avut o problema la ambreiaj ,pedala a mes in capat si se bloca 2-3 secunde dar am fost la service si s-a reparat.Asta dupa 2-3 luni de la cumparare. La Volkswagen golf 7 am patit sa raman blocat la munte ca s-a rupt o chestie de cauciuc de la ambreiaj din cauza frigului. Revenind la Q3. Merge bine,se comporta super la drum lung si in curbe,si mai ales pe teren de munte. Pe zapada inalta cat de cat e ok. Loc ai in masina cat doresti. Eu recomand un Q3 pentru drum lung,dar pentru oras pentru ca este aglomerat are un minus acest lucru. Per total sunt foarte multumit de masina!

Modificat de mateitei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao pinned this topic
  • cogdao unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!