Jump to content

Golf 6/Jetta - Lumini manere usi interior


micuzzu_marius
 Share

Postare recomandată

micuzzu_marius

Sunt interesat de acest mic update de iluminare manere usi pentru golf/jetta 6, am vazut topic-uri deschise la golf 3/4 dar nu e OEM, alimentarea facandu se de pe unde a putut fiecare , la platforma golf 6 exista setare in vag com de iluminare manere, plus in mufa cu 32 pini din calculatorul de usa exista pin special pentru alimentare (pinul 17 daca retin bine), deci clar se poate face o treaba f frumoasa cum ar fi la skoda Octavia Laurin & Klement sau la Audi , acum intreb unde gasim acele lumini speciale drptunghiulare si cum decupam , un DIY ar fi minunat daca facut cineva sau pana la urma si leduri rosii de 3 mm dar asta doar in cazul ca nu se gasesc luminile OEM. Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • KimDiesel

    9

  • Hayate

    9

  • micuzzu_marius

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

s-a discutat pe alte topic-uri. acele plastice cum ai vazut la audi se gasesc de vanzare dar pretul lor este destul de mare pt 4 bucati de plastic transparent.

nu stiu sigur dar sunt sanse minime sa nu se potriveasca in manerul de la golf 6.

3U0919173 sau 3U0919174 codurile de piesa. mi s-a spus ca ar fi cam 100 euro pt 4 usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, costa 100 lei bucata, chiar ieri am montat 4 pe o octavia. Atentie, cele din spate se alimenteaza din pinul 17 de la calc usii din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

codarea cu vag com in calculatorul de usa e byte 2 bit 3 in long coding

cam scump 400 ron toate, i au in calcul posibilitatea sa pun leduri de 3 mm plus o rezistenta sa i mai taie din intensitate

post-97030-0-65779100-1337273333_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze sau mai multe detalii despre asta pe Golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merg puse pe G6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sansele sa poti sa pui asa ceva sunt....dar mici :) Trebuie sa tragi fire, sa mai stie si calculatorul de ele in plus...Cred ca undeva trebuie legate cu alea de la picioare (daca ai) ca sa iasa ceva frumos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

este pin dedicat in calculatorul de usa pentru lumini manere plus codare vag com, vezi poza de mai sus pt codare vcds, problema e ca nu gasesti acele leduri OEM VW(din cate am inteles), gasesti de pe la audi sau sa pui leduri rosii, dar nu mai e OEM :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Eu am avut pe Mondeo facut asa ceva, dar acolo era ceva mai simplu. Se legau direct la luminile de pozitie, fara codare VCDS si alte nebunii.

http://www.talkford....ds__mod_id__410

Daca se ofera cineva sa ma ajute cu info despre locatia de unde se pot trage firele, ma bag sa fac un DIY. Chiar este un mod de efect, iar acele LED-uri rezista si acum, din 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Foarte buna ideea. :icon_thumleft:

Si uite asa apar rezolvarile la diverse probleme... :D - nu-ti mai bati capul cu pinii de la calculatorul usii, nu mai trebuie sa codezi nica', super tare. Nota 10 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE ce sa faci greu, cand se poate face usor si OEM, adica pe pinul coresp si codare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pana la urma a pus cineva leduri la manerele de la golf 6?

Am vazut ca si calculatoarele usilor din spate suporta codare pentru "door handle illumination", se adauga +8 la coding.

Unde trebuie legati pe fata (pinii +/-) si unde la cele din spate? Si ce cod au pinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit in alta parte (pentru Audi A3) se conecteaza in mufa de 32 pini:

Fata: 17 + si 19 - (masa comuna cu door warning lights) Cred ca la golf e la fel.

Spate: 14 + si 2- (plusul comun cu door warnig lights?) Nu cred ca e la fel si pe golf: pinul 2 ar trebui sa fie liber pe acea mufa si nu pare.

Exista lampi oem pe audi pentru door handle illumination si locas pentru ele. Pe golf doar ceva improvizatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

si pentru scoda exista lampi OEM, pt golf/jetta nu din pacate, doar improvizat, aiurea ca exista codare vcds si loc pentru pini, totusi nu exista lampi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca si pe skoda exista, sunt programate de mult la mine, dar cam scumpe cele oem.... Arta cere sacrificii... :)

Pana una alta poate aflam care sunt pinii pentru spate la golf, ca doar controlerul arata ca exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inseamna ca automat - daca pe Golf controlerul suporta o anumita functie si ai codarea pentru el - va si functiona.

 

cand am timp, va verific - postez - sa incercati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca si pe skoda exista, sunt programate de mult la mine, dar cam scumpe cele oem.... Arta cere sacrificii... :)

Pana una alta poate aflam care sunt pinii pentru spate la golf, ca doar controlerul arata ca exista.

Se leaga la cele din fata la skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de la tine, dar la golf sper sa fie pin separat. La golf e priza care vine din usa pe stalp, nu vad cum se poate trage fir pe acolo.

La octavia tu pe unde tragi firele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin mufa de pe stalp, printr-un locas gol. 

Si nu, nu e pin separat la golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica pui acolo pini - in mufa? Asta inseamna ca trebuie sa treci cu cablul prin 2 mufe - 2 stalpi.

Acelasi lucru trebuie facut la golf ca sa fie ca pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, uite pe original cele 2 mufe.

post-1788-0-86060800-1365019178_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tot caut pe net si nu gasesc ceva clar legat de mufa de 32 pini pentru fata. Am gasit ceva de golf 5.

Pinul 17 este + cam la toate modelele, dar masa difera de la caz la caz. Pana la urma pentru Golf 6 care pin este pentru aceasta masa?

Pentru usile din spate inteleg ca nu exista pini in controller :( desi e codare. Era cel mai simplu.

In cazul asta trebuie trase fire - mai mult de munca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic legat de pinul cu masa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

E asa cum a zis Cristi. Tot el mi-a tras firele pentru usile din spate. Se leaga la cele din fata. Duci la usa din spate numai plusul, masa o iei din zona.

Deci pini numai pentru fata. pinii 17 + si 19 - (masa comuna cu door warning lights) in mufa de 32 pini.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!