Jump to content

Caseta directie Golf 5


just_clausz
 Share

Postare recomandată

Informati caseta directie Z.F.

Masina mea este inca in service,cei de la service m-au informat ca nu o monteaza pana nu da acceptul ca o primesc pe cea veche la schimb,acum sunt in asteptare.

A mea are putina rugina....,o sa va tin la curent.

SI_ZP_Servolectric_VW_30086_EN.pdf

ZF_Poster_A1_ReMan_Elektrolenkungen_DE.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A primit caseta veche la schimb,am luat masina de la service cu caseta noua.

Diferente:-nu mai troncane, vireaza mai usor,nu are joc la volan stanga drepta nici cu motorul oprit.

Nu am avut probleme cu becuri aprinse la bord.

Acum din cate am incercat eu sa aflu daca caseta Z.F. este reconditionata sau nu ...nu mi-a spus nimeni daca este reconditionata sau nu..

Caseta este din Germania Schweinfurt ....parerea mea ca toate sunt reconditionate asta este politica celor de la Z.F. la piese de schimb(cel putin la casetele de directie)

Incerc sa incarc si niste poze.


Poze caseta de directie generatia 3 vw.

post-118359-0-18955000-1401965423_thumb.

post-118359-0-66231200-1401965438_thumb.

post-118359-0-46547400-1401965443_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai dat pe ea cat ai scris mai sus, este reconditionata. Trebuie sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin de ce spui ca este reconditionata? Eu cand mi-am luat caseta nu au gasit la service sa imi zica daca este noua sau reconditionata. Singura diferenta dintre caseta originala si cea pe ZF era lipsa stantei vw/audi care era polizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, la 3000 lei nu gasasesti caseta noua....... este mai scumpa... 

 

casetele de directie, alternatoare, etc - majoritatea vin reconditionate de fabrica

 

Diferenta intre cele OEM si OE - cele lipsite de siglele vag.... asta e altceva

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok dar din cate stiu nu exista posibilitatea sa alegi intre caseta noua si reconditionata. Dai comanda si dupa noroc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu cunosc... si e alta poveste - cei care vand piese ne pot ajuta cu o informatie in acest sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca de exemplu caseta mea era lovita sau prea deteriorata sa o primeasca cei de la ZF,trebiua sa platesc 6000 de lei,atunci era noua?pretul mare nu inseamna ca piesa este noua...

Si din ce am cautat eu pe site-uri auto din anglia,america si germania,toate erau reconditionate,cu garantie de producator 1 an,si am gasit pe un Site unde specifica ca la modelele din 2004-2009 este o problema comuna.

Volkswagen Golf Mk5 Electric Power Steering Rack / Motor / ECU

The Volkswagen Golf Mk5 Electric Power Steering Rack failure is very common on all models built from 2004 to 2009, the steering rack is complete with an electric motor and ECU, the steering can start off intermittent but if left will always lead to total failure causing the steering to become very heavy in both directions.

 

The common faults that will indicate that your power steering rack is faulty are:

1. Heavy steering in both directions.

2. Intermittent loss of steering.

3. Complete loss of power steering.

4. Self steer (Pulling to one side).

5. Heavy steering one way.

6 Power steering light illuminating on the dash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul mic inseamna ca e reconditionata.... 

 

Pretul fara piesa la schimb - e cel pus de tine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Delo_luci acum cum tie si cu norocul. Pe mașina mea am second de pe un golf V luata de pe forum si de 5 ani inca merge. Am dat pe 350 € . Si eu am avut parte de aceleași pareri. Caseta electrică nu se recondiționeaza si eram in dubiu ce sa fac.

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se reconditioneaza dar daca cade modulul electric sau cum se numeste nu prea mai ai ce sa ii faci dar pe partea mecanica se reconditioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul fara piesa la schimb este 6000 de lei.(era aceeasi caseta)

Caseta a ajuns la service a doua zi ,dar daca vroiam sa o montezi in aceeasi zi trebuia sa achit 6000 de lei.

Si 6000 de lei este un preti mic pentru o caseta de directie :dry: .

Eu nu zic ca ii noua,da pretul nu indica daca caseta ii noua sau nu, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul mic inseamna ca e reconditionata.... 

 

Nu m-ai inteles.... am zis ca pretul mic - garantat - este reconditionata - asta nu inseamna ca nu este buna piesa... ci doar atat - ca este reconditionata.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nici tu nu vrei sa ma intelegi pe mine. Daca te duci la service/magazin piese auto si iti comanzi o caseta directie golf 5,6 scirocco, passat etc. o sa-ti dea doar un pret cu piese la schimb sau pret fara piesa la schimb. Nu exista pret pt una noua noua sau una reconditionata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca tu nu stii.... cei de la magazin, cam stiu - ca au experienta, stiu ce le vine in general, etc - si in Etka se vede clar ca e produs care se vinde cu al tau la schimb.... tocmai, pentru a-l reconditiona ulterior.

 

ideea este ca unele componente, pentru anumite modele, etc... vin numai produse reconditionate.

 

acum, ca e reconditionata (de fabrica) sau nu, este mai putin relevant, sunt ok..... discutia a fost ca v-am zis ce e reconditionata... e vb doar de costuri, de nimic altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
constantin.ene87

Salut, sint nou pe forum si am o nedumerire referitoare la directie Golf 5 2008:

nu se mai intareste volanul la viteze mari; care sa fie explicatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am primit un raspuns pe e-mail de la Z.F. dupa doua luni.

"zfservicedesk@zf.com

To Me
 
Aug 11 at 6:16 PM

Dear Deloreanu Deloreanu Lucian Mihai,

The following solution has been found for your request:

Hy,

The box should be new.
The warranty is 36 months.
The 3rd generation steering box isn´t more reliable.

This ticket will be closed within 30 days – please contact us if the solution provided does not work for you.

Please reply to this mail using the “Reply” button of you mail client – DO NOT CHANGE THE E-MAIL SUBJECT

For further questions or updates please contact TTS Truck & Trailer Service, telephone: +40 362413234.

Always provide your request ID when contacting us regarding this request, please.


Kind regards
Your ZF Service Desk

ZF Friedrichshafen AG
88038 Friedrichshafen, Germany"

 

-garantia 36 de luni-asta nu stiam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam sec si ambigu raspunsul ... dar nu stim ce ai intrebat!

 

Se inteleg 3 chestii:

- caseta ar trebui sa fie noua deci, este la noroc;

- garantia de 36 de lui (aici este clar);

- a 3 a generatie de casete nu sunt mai fiabile!!! 

 

Ce ar mai fii de spus... fiare! Consumabile! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am intrebat.

Hello,
I am from Romania, i have a Golf 5 Variant 1.9 TDI 2008
I changed the steering box in exchange defective steering box.
I had mechanical problems.
Excuse my writing mistakes.
I have some questions.
My box is new or refurbished?
How long is the warranty by the manufacturer?
3rd generation steering box is more reliable?
I'm waiting for the answer.
Thank you, and I wish you a pleasant day
New steering box code:
ZF lenksysteme 7805.955.168 (809)
codes: 1K0 909 144 R 3501 H22
                    7805 177 365 1002 14
                      0 273 010 214 4182 08 005808

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

 

De ceva vreme se auzea troncanit de la caseta de directie.

Am fost pe la doua, trei service-uri unde mi s-a spus ca ar trebui schimbata, ca nu se poate regla / repara s.a.m.d.

Mecanicul la care merg de obicei cand am probleme mi-a spus ca se mai poate "strange" putin.

Zis si facut, mers la el, strans doua suruburi (cu 60 de grade din spusele lui) dupa care intradevar nu se mai aude nimic insa volanul a devenit cam "tare" adica dupa viraje nu revine complet la "drept" trebuie ajutat.

Mecanicul spune ca e normal asa.

Acum va intreb si pe voi daca acest lucru poate afecta ceva, poate e strans prea mult ?

 

Multumesc.

Modificat de Cristi P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul trebuie sa revina singur la punctul de 0, altfel motorul electric care actioneaza caseta se arde (~250€ la dezmembrari).

In functie de cat este de strans se va arde mai repede sau mai tarziu.

Revenirea la 0 la casetele electrice se face cu motorul electric, nu din geometria suspensiei, deci in mers acesta functioneaza tot timpul.

 

60gr. este imens pentru surubul care strange tachet impingator.

Reglajele lui se fac in valori de grade cu o singura cifra.

 

Adevarul este ca nu mai ai ce sa faci la caseta, va trebui schimbata, va incepe sa bata, o vei strange din nou, va bate iar si la sfarsit vei fi obligat sa o schimbi.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu mai bate nu trebuie sa o schimbi, vezi ca unii rectifica tachetii aia impingatori  ca aia se uzeaza sunt cativa in tara unul pe la galati am impresia mai e unul si prin bucuresti dar la tine daca se misca volanul greu dupa strangere mecanicul sa o mai desfaca foarte putin dar nu stiu cat de greu se misca volanul la tine ca sa-mi dau seama daca o lasi asa sau daca o mai desfaci ca in timp isi mai da drumul dar daca a umblat acolo trebuia sa iti dea jos tachetii aia si sa-ti greseze  cremaliera ca,casetele astea electrice in special golf 5 si jetta  sunt cu intretinere adica trebuie gresate cu vasilica  daca se uita in ea vedea cata ruginica era pe acolo.am facut si eu operatiunea asta de strangere si gresare anul trecut parca si vad ca pana acum e foarte bine volanul se misca bine si nu mai am nici un zgomot (tzacul ala cand miscai volanul stanga dreapta  repede cam toate fac asa ) important e sa nu bata la gropi si sa nu misti de volan o tura si masina sa nu si schimbe traiectoria  cum am mai vazut la unii cu golfuri 4 (invarteai de volan si rotile tot drepte erau)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Golful meu 5 din 2005 a inceput sa aiba probleme cu caseta de directie prin septembrie si de atunci pana acum mi-a "sters" mecanicul eroarea de 3 ori si am mai folosit-o 2000 de km fara probleme.

Ulterior a aparut iarasi martorul  si s-a intarit volanul,am mers asa cat am fost nevoit pt. serviciu ,insa azi dimineata am constatat ca nu mi s-a mai aprins volanul rosu,ci a "clipit" cam un minut volanul galben (ma refer la martori evident), apoi mergand s-au oprit ceasurile,indicatorul de benzina,etc.,tot bordul.

 

De ce s-au oprit si indicatoarele din bord? Are legatura cu caseta? Problema o pot rezolva peste o luna avand in vedere cat costa....

De unde as putea cumpara ceva second sau cum sa fac? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iahimmihai

 

Intre timp s-a mai "inmuiat" si da, a gresat cremaliera, nu a desfacut complet caseta doar burdufurile de protectie, a pus vaselina pe cremaliera care in timp ce era actionata disparea. A continuat procesul pana a inceput sa ramana vaselina pe cremaliera, a montat protectiile si asta a fost.

Pana acum sunt multumit de rezultat, nu se mai aud zgomote, sa vad cat o sa tina.

Am fost si la cel care reconditineaza casete in Galati insa a fost cam zgarcit in explicatii la intrebarea ce anume face / schimba drept urmare pe mine nu prea m-a convins. Am auzit prin oras numai vorbe bune despre el dar asta e.

Poate ca nu vrea sa divulge prea multe, nu stiu. Suma pentru reconditionat era undeva pe la 900 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!