Jump to content

Caseta directie Golf 5


just_clausz
 Share

Postare recomandată

daca faci stanga dreapta si se aude si auzi in parte de jos in dreapta e caseta,dar mai poti sa o mai strangi si nu o sa se mai auda o vreme sau vezi ca sunt altii care o repara ce se intampla se duc tachetii impingatori care imping axul cremaliera si prinde joc sunt unii mecanici care fac altii tacheti si gata zgomotul (ca eu pana acum nu am gasit sa cumpar).Si cum am mai scris mai sus e o problema generala la golf 5 si jetta de la 100000 in sus se aude la toate asa ca stai linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut....de strans am strans caseta din ambele parti nici o schimbare.....nu ma deranjeaza ca face cand fac stanga dreaapta de volan pe loc e deranjant ca face in mers cand e virata spre stanga si dau in denivelare atunci se aude o bataie ca de articulatie.....mentionez ca e schimbata toata articulatia 

Modificat de b112gxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia ce auzi tu in mers vezi sa nu fie flansa de la amortizor si mai verifica odata articulatia ca daca e schimbata nu mai tin ca cele de origine si verifica si rulmentul la roata asta pe parte unde bate vezi sa nu aiba joc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un singur rulment si anume cel cu ace de pe ax-ul mic(sneclu) care este un rulment de inalta precizie costa 400 ron...deci cine reconditioneaza casete servoelectrice cu 500 lei nu schimba acel rulment.

va dau si cota sa vedeti ca nu se gasete niciunde acest rulment.Cota este 26-32-7,2.

Modificat de papi_grasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

iahimmihai   sigur este rulment ca am desfacut caseta si un rulment de la motor este terminat , nici pic de vaselina nu mai era pe acolo decat mizerie  cu rugina. si daca poate cineva sa ma ajute cum sa codez caseta din nou ca nu se stinge martorul galben al volanului. Am incercat sa pun o poza cu rulmentul , e mai special are camasa ext. dubla dar nu am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stiu de ce ai umblat tu pe acolo la rulmentul ala trebuia doar sal gresezi.aveai cumva zgomote  cand faceai repede de volan stanga dreapta cred ca am mai scris mai sus ca,casetele asta electrice de la jetta, golf5 singura problema care o au in timp se uzeaza tachetii impingatori de la cremaliera (acolo unde se strange caseta aia ca sa-i mai iei din joc) si apare clancul ala la miscarea aia de volan stanga dreapta,din pacate acei tacheti nu se gasesc am tot cautat peste tot ,am intrebat peste tot dar nimik ,cei mai multi mecanici ii refac am gasit si in bucuresti unul si unul in galati(cei mai multi spun ca la astea electrice nu au ce sa le faca)care repara casetele astea nimeni nu vrea sa zica cum si ce le face (doar unul mia zis ce se intampla cu casetele astea si cum se repara ele asa ca poti sa mergi cu clancul ala mult si bine ca nu se intampla nimik doar zgomotul acela e deranjant).iar la tine  cred ca sa dus senzorul ala de pe caseta incearca sa o bagi pe un tester sai duci volanul cum era  ca nu e impartita cum trebuie directia (are un senzor pe caseta care se regleaza acum nu stiu termenii stiintifici i-am uitat banuiesc ca ai umblat pe acolo si nu ai pus cum trebuie lucrurile,in cel mai rau caz o ti se aprinda esp-ul si nu o sa mai functioneze airbagul )mergi mai intai la un test sa-ti vada directia cum e impartita si sa o regleze din test daca nu dao jos si vezi ce e pe acolo


iar de rugina si eu aveam rugina toata lumea are acolo rugina dar se unge cu vaselina si gata atata si eu am dat jos caseta am uns in interiorul ei cred ca te-ai uitat si pe cremaliera sa vezi ce este acolo e plin de rugina dar nu e nici o problema se unge si atat


cred ca ai invartit de caseta cand ai umblat acolo  sau de volan cand ai dat caseta jos si acum nu se mai pupa senzorul de pe coloana de directie cu ala de pe caseta nu mai e impartita directia cum trebuie,mai uitate vezi daca ai bagat mufa la caseta ca ai o mufa acolo parca si mergi la un tester vezi cum e impartita directia  si poate sa ti-o regleze .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

de ceva vreme am observat si eu zgomot la miscare rapida dreapta -stanga de volan si parca si la denivelari. am fost la reprezentanta si au zis ca e de la caseta, dar ca pot merge asa linistit mult timp.

totusi se poate rezolva fara schimbare caseta. unde si cat costa?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei din link nu reconditioneaza pt. VW decat casete hidraulice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din contra, reconditionarea casetelor electrice sunt la ordinea zilei, de altfel nici nu stiu sa existe alt service autorizat RAR in Bucuresti care sa se ocupe de asa ceva.

 

Stiu pentru ca am fost acolo.

 

Trami reconditioneaza doar hidraulice.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am spus exact ce scrie la ei pe site ("Trebuie mentionat ca se pot reconditiona doar casetele de directie VW  hidraulice nu si cele electrice.").

Daca nu si-au facut update la informatiile de pe site - nu mai e problema mea

http://www.serviceautoaparatori.ro/service/reconditionare-casete-directie-volkswagen.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A RECONDITIONAT CINEVA CASETA ELECTRICA?

daca da unde ? si ce s-a schimbat? mai bate dupa?

a mea nu are nimic doar ca face zgomot la miscare volan repede dreapta-stanga.

am gasit pe net caseta ZF originala la 30 milioane . oare e reconditionata sau noua-noua.? la

service brady e 58 milioane fara caseta la schimb si parca 38 cu caseta la schimb. enorm. si nu cred ca e noua pentru ca consilierul de service nu a stiut sau nu a vrut sa spuna. garantie 2 ani.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautati pe net o firma de prin Odorheiul Secuiesc(nu stiu cum se cheama)ei repara casete electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A RECONDITIONAT CINEVA CASETA ELECTRICA?

daca da unde ? si ce s-a schimbat? mai bate dupa?

a mea nu are nimic doar ca face zgomot la miscare volan repede dreapta-stanga.

am gasit pe net caseta ZF originala la 30 milioane . oare e reconditionata sau noua-noua.? la

service brady e 58 milioane fara caseta la schimb si parca 38 cu caseta la schimb. enorm. si nu cred ca e noua pentru ca consilierul de service nu a stiut sau nu a vrut sa spuna. garantie 2 ani.

multumesc

Sunt reconditionate.

Am adus pentru cineva acum 1 an o caseta si spre surprinderea mea caseta era nou nouta zf.Urmatoarele aduse sau vazute au fost reconditionate.

Stocul tampon de casete noi s-a cam epuizat si cred ca este minune sa mai gasesti caseta nereconditionata.(vorbesc strict de ZF generatia asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum am mai scris mai sus e o problema generala la golf 5 si jetta de la 100000 in sus se aude la toate asa ca stai linistit

Eu iti recomand sa nu mai generalizezi aiurea.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A RECONDITIONAT CINEVA CASETA ELECTRICA?

daca da unde ? si ce s-a schimbat? mai bate dupa?

a mea nu are nimic doar ca face zgomot la miscare volan repede dreapta-stanga.

am gasit pe net caseta ZF originala la 30 milioane . oare e reconditionata sau noua-noua.? la

service brady e 58 milioane fara caseta la schimb si parca 38 cu caseta la schimb. enorm. si nu cred ca e noua pentru ca consilierul de service nu a stiut sau nu a vrut sa spuna.

 

Tocmai ce-am scris eu intr-un post mai sus de probabil singurul service din Bucuresti cu acreditare RAR pentru reparatii casete electrice si hidraulice. 

 

La o caseta electrica nu prea are ce sa se defecteze, presupunand ca burdufele de la bielete sunt intregi si n-a patruns apa in ea.

Singura lor problema este blocarea bucselor care imping axul cremaliera pe care trebuie sa-l tina "strans".

Sunt niste bucse de alunecare din POM (poliacetat) cu ungere ulterioara, ceea ce inseamna ca ele se lubrefiaza doar cu vaselina din caseta.

 

Daca masina sta mult timp nemiscata bucsa nu se misca si vaselina se usuca, apoi atunci bucsa se blocheaza intr-o anumita pozitie si nu mai impinge axul cremaliera, de aici si zgomotul din caseta la miscare de volan stg/dr.

De asemenea, in timp, ungerea bucsei fiind deficitara (din conceptie) vaselina din jurul ei imbatraneste, se intareste si blocheaza bucsa cu aceleasi consecinte ca mai sus.

 

In concluzie, casetele de directie de generatie 1 si 2 de la VW/Skoda/Seat/Audi sunt cu intretinere dupa o anumita perioada, bucsele respective trebuie scoase, inlocuite, lubrefiate si puse la loc.

 

 

Toate casetele de generatie 1 si 2 sunt cu cod X in ETKA, deci probabil ca sunt reconditionate.

Am citit ca exista un kit pentru trecerea la casetele de generatie 3 (tot pe platforma Mk5) format dintr-un cablu de alimentare diferit pentru motor si niste suruburi dar n-am studiat in ETKA sa vad exact daca exista si ce piese sunt necesare.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai m-am uitat in ELSA si zice ca nu se mai vinde decat generatia a treia, iar daca ai probleme si trebuie sa iti schimbi caseta, sa o adaptezi pe ultima. Adica sa ii pui noul tip de cablu si cam atat. Suruburile cred ca sunt aceleasi ca si inainte, doar ca vei folosi 3 din cele 4 de data aceasta.

 

Ai idee daca cele de generatia a treia necesita si ele intretinere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam devreme de stiut daca cele de generatia 3 necesita intretinere, sunt relativ noi, cred ca de la sfarsitul lui 2011.

 

In ETKA se ofera ca piesa caseta din generatia 3 pentru Mk5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ETKA gasesti si gen.2 fara sa te trimita catre gen.3, insa ELSA mentioneaza clar ca nu se mai gaseste gen.2 ca piesa de schimb.

Oricum, cine isi va schimba caseta sigur va trece la gen.3, cel putin asta mi se pare mie pasul corect. In plus, am auzit ca gen.3 ramane sensibila la schimbari minore ale directiei si dupa ce o abuzezi. Repet, nu am testat eu; e doar din auzite.

Nu cred ca ar fi scos o noua generatie degeaba. De obicei, piesele revizuite sunt imbunatatite (mai mult sau mai putin :) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am documentat si eu.

 

Autovehiculele care au o casetă de direcţie de generaţia a 2-a şi sistem ABS/ESP Mark 60 pot fi echipate ulterior cu o casetă de direcţie de generaţia a 3-a.
 

Dacă un autovehicul este dotat cu sistemul ABS Mark 70 şi o casetă de direcţie de generaţia a 2-a, echiparea ulterioară cu o casetă de direcţie de generaţia a 3-a - în caz de reparaţii - nu este posibilă.    
 

La înlocuirea casetei de direcţie de generaţia a 2-a cu o casetă de direcţie de generaţia a 3-a, trebuie înlocuit şi cablul electric -3- .
Casetele de direcţie (în stare montată) se deosebesc prin numărul şuruburilor de fixare.

 

Eu am Mark70, deci la mine nu exista posibilitatea de a monta generatia 3.

 

Conform ETKA pentru caseta de generatie 2 pentru Mark70 (1K1423055M) din 07.02.2012 se furnizeaza doar casete cu cod X (recuperare obligatorie piesa veche) - 1K1423055MX, in concluzie nu mai exista casete noi de generatie 2.

Caseta generatia2-3.pdf

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ETKA zice ca sufixele F (lhd) si K (rhd) sunt pentru gen2 si se gasesc doar reconditionate (X la sfarsit). FX te trimite la M / MX, care este gen3.

Oricum ar fi, nu cred ca ne lasa Z.F. sa aruncam masinile la gunoi, doar pentru o caseta; trebuie sa faca si ei un ban. :D

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumea spune ca M-urile sunt de generatie 3 dar n-am gasit o asemenea afirmatie in ELSA sau ETKA.

 

La Mark60 calibrarea lui G85 se face pe canalul 03 din modulul ABS.

La Mark70 calibrarea lui G85 se face la adresa 44 la Steering assist.

 

Lucruri total diferite, de asemenea si pozitia senzorului G85 este diferita la gen 1,2  exact la axul de intrare al coloanei volanului in caseta, fata de gen. 3 unde se pare ca este direct in caseta, de aici si nevoia de conexiuni noi..

 

In concluzie, nu stiu daca M-urile sunt cu adevarat generatie 3 si din moment ce nu se mai gasesc casete noi nu vad de ce nu as intretine-o pe asta veche, acelasi lucru fac si cei de la ZF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poate fi reconditionata, nu vad de ce nu am face asta.

Mie in etka imi arata doua pagini diferite pentru "steering gear", si fiecare dintre ele are o nota "ZF gen 2", sau 3, dupa caz. De acolo am subinteles ca M este gen 3, fiind singurul cod de caseta lhd din pagina de gen 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cum am specificat mai devreme si eu am avut probleme cu castea de directie generatia a doua care sa produs pe modelele pana in anul 2009,imi batea si la sfarsit facea si zgomot cand viram pe loc plus joc la volan,am fost la cineva care "reconditioneaza" gasit pe net..........nu am ascultat sfaturile  profesionistilor  care se ocupa de reconditionatul casetelor de directie de peste 15 ani ca cele electrice nu se reconditioneaza,a tinut un an jumate "reconditionatu" ,adica nu mai troncanea asa tare,am comandat una noua de zf plus cablul care face legatura cu caseta de generatia a 3-a.

Sunt mai ieftine originale vw fara a specifica producatoru,)dar nu se gasesc in depozite sau nu o mai livreaza ca au fost prea multe cu probleme,din spusele celor care au depozite.(parerile sunt multe si diferite fiecare asculta de cine vrea)

Va spun si preturile pt cei care au probleme cu caseta.

Caseta Z.F. a costat 3011 lei si cablul 525 de lei si garantia 3000 de lei (ca piesa originala la schimb  o accepta,in caz ca nu o accepta, din diferite motive ca ar fi lovita sau modificata,se plateste 6000 de lei)

Eu nu am montat-o pana nu a primit service-ul raspunsul ca ,caseta la schimb este acceptata.

Second se gasec multe dar daca se defecteaza si mai cumperi inca una ,te costa cat una noua.....

Parera mea personala sa nu dati bani pe reconditionat,eu am patit-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!