Jump to content

Probleme acceleratie Fabia 1.4 16v BKY


foin21
 Share

Postare recomandată

Da, le poti desface si fara sa ridici masina pe rampa, dar nu trebuie desfacute de tot, doar cat sa scape gazele pe acolo, asta ar trebui s-o experimentezi undeva in afara orasului fiindca va suna cam tare, locul e putin cam inghesuit, dai cu un spray deblocare suruburi, si destrangi putin cele 4 suruburi. Am facut niste poze sa vezi la ce ma refer.

,,nu trage indiferent de viteza, se tureaza dar nu trage" : nu cumva eroarea asta sa fie doar o coincidenta , adica ....ok lambda 2 defecta, dar dupa ce afirmi tu cam miroase a disc de ambreiaj ...nu stiu intreb si eu? Treaba asta cu catalizatorul, poti sa o incerci, macar vezi daca se schimba ceva in comportamentul masinii.

Uite ceva de genul, priveste turometrul masinii:

post-25544-0-19201800-1338714174_thumb.j

post-25544-0-85831100-1338714181_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cum mi-a zis Cristian, sa-i dau cu treapta 2 pana la 50k/h si sau dau a 3-a, daca nu trage sau are o ezitare este ambreiajul, dar la mine, trage cand ii dau a 3-a, nu stiu cum sa explic..(se simte cand ii dau a 3-a dar dupa, daca accelerez mai tare decat se tureaza si urca usor), am sa incerc sa vad si cu catalizatorul sa-l desfac, cred ca maine. Are o garnitura ceva acolo daca il slabesc sa nu mai tina..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da are garnitura, doar slabesti suruburile , nu desfaci complet ca vei da de pamant cu galeria :lol: , ce am uitat sa-ti spun...smecheria asta cred ca te va costa un ceck engine aprins, dar are cine sa ti-l reduca la tacere. E peste puterile mele de a intelege, cum de la o masina vorba aia tinerica (2006) deja ai catalizatorul infundat, mergi cu ea subturat, consuma ulei la greu, ai nivelul la ulei peste maxim altfel nu imi pot da seama .....Foin baga-te nitel pe autostrada cu ea si schimba treptele la turatii mai mari 3500-4000-4500, ideea e sa ajunga sitele din catalizator la o temperatura ridicata si mentinuta constant pe o perioada mai mare in asa fel incat sa se arda toate depunerile, poate ai noroc si isi va reveni.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu el a mers cu ea subturat, abia a luat masina, doar a constatat ca nu trage. Totusi, masina nu are asa multi km (reali, cel putin), ca e din Germania.

Masina nu trage, am condus-o si eu cateva sute de metri, e diferenta mare de comportament intre a mea si a lui, avand in vedere ca ambele au acelasi cod de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Carmina", ulei nu cosuma deloc, am verificat de la ultimul schimb(care a fost acum o luna jumatate) si este 2mm mai jos de la linia de plin, acum mai voi duce pe autostratda si voi incerca si cum spui.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am iesit si pe autostrada si am constatat ca turometru nu trece 4000 si mai mult de 110k/h nu merge cu treapta a 4-a(cu pedala de acceleratie la podea), nu stiu ce sa mai zic, oricum am mers asa cam 20km/h numai cu treapta 4, binenteles ca nu sa intamplat nimic..:(. Ce pareri mai aveti..? Exista posibilitatea sa fie limitata..?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e limitata, ai catalizatorul infundat 100%, altfel n-are de ce sa-ti mearga asa. E aiurea sa auzi la un benzinar de catalizator infundat, da' asta e. Slabeste acolo unde a zis Carmina ca a zis bine. Si daca ti se trezeste motorul la viata, ai catalizatorul infundat. Il dai jos, il scuturi de ciment cu grija cat sa cada putina funingine din el si apoi bagi putina benzina si ii dai foc cu grija. Nu trebuie sa-ti faci griji ca iti arde sitele pentru ca sunt din ceramica ele si rezista la temperaturi ridicate. Mai putin rezista la socuri, atunci cand o sa bati in el in speranta ca scoti cat mai multa caneala din el, d-aia trebuie sa nu-l altoiesti prea tare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, "alexanderdj" cum voi prinde putin timp liber, voi incercat si varianta asta si voi reveni cu rezultatul.

Mai astept si alte pareri pro sau contra.

O zi buna sa aveti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aprind toate becurile in bord? toti martorii atunci cand pui contactul?

si eu am avut masina "samsarita" si erau infundate cu niste mastic si nu se vedeau daca am sau nu vreo problema cu masina.

Aceleasi simptome le-am avut si eu la a mea, problema a fost un fir busit intre mufa de la clapeta de acceleratie si ECU...poti verifica foarte usor...

Mai sus de 3500 ture nu urca motorul, viteza maxina 110 KM..iar dupa ce am desfundat tubuletele de la ledurile din bord am vazut ca atunci cand aparea problema asta aveam aprins ASR+ABS+EPC in bord...

ai luat masina tu din germania sau altcineva a luat-o de acolo? Martorii in bord ii poti verifica atunci cand pui contactul...

Modificat de mac_cata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"mac-cata" la mine este totul ok,( se aprind toate becurile in bord, si se sting normal), dar in sarcina nu trece de 400rmp, cand stau pe loc cu ea si o accelerez se duce pana la 5000-6000rmp cred ca si mai mult ca nu iam dat mai mult.Masina am luato de la cineva care o adusese din Germania. Spunemi cum pot verifica firul acela..

"mac-cata" la mine este totul ok,( se aprind toate becurile in bord, si se sting normal), dar in sarcina nu trece de 4000rmp, cand stau pe loc cu ea si o accelerez se duce pana la 5000-6000rmp cred ca si mai mult ca nu iam dat mai mult.Masina am luato de la cineva care o adusese din Germania. Spunemi cum pot verifica firul acela..

Modificat de foin21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a fost greu ca dupa cei 20 km sa opresti, daca ai vazut ca si scuterele te depasesc pe autostrada, sa desfaci suruburile alea? :lol:

Acum ai fi stiut exact cum sta problema....in fine, parerea mea e sa astepti pe cea care iti va zice exact care e situatia cu catalizatorul tau. E bine de stiut si unde e firul ala de care pomenea mac-cata, dar sa nu uiti tu ai alta eroare care se refera la evacuare-catalizator-sonde (atat ai de verificat matale). :icon_thumleft:

Eu te inteleg perfect , stiu cam ce e pe sufletelul tau...ai dat banii dar nu te stresa, masina e inmatriculata, ITP-ul luat, restul se rezolva....sanatosi sa fim.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi "Carmina" asa sper si eu, mi-a venit si sonda astazi sa vad cand ajung sa o schimb, si dupaia...o iau usor cu catalizatorul si ceo mai fi.

Stie careva cat mi-ar lua sa-mi schimbe sonda...?

Seara buna.

Apropo de suruburi, nu mi-a fost greu, dar nu am iesit special pt. a verificat si eram cu familia, am mers la niste prieteni...si tot asa, dupa ce schimb sonda va trebui sa o fac si pe asta..:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva zeci de lei ar trebui sa te coste schimbatul sondei. Maxim 50! Eu n-as plati mai mult pentru operatiunea asta.

Pai nu mai merge mult asa cu catalizatorul infundat ca e posibil sa-ti bage benzina nearsa in el datorita problemei de putere in sarcina si sa faca POC! La un papuc diesel era sa-mi revin din constipatie cand dupa un drum Bucuresti-Constanta stateam langa masina si vorbeam cu cineva si a bubuit ceva sub masina.:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, am sa intreb si eu pe la cateva sa vad cat imi cer si daca ma lasa cu sonda de la mine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...

Este simplu sa verifici acele cabluri...de la mufa clapetei de acceleratie, scoti usor firele (parca erau 6 la numar) din acel copex care le acopera, pana la prima ramificatie a acestuia...

Toate firele duc in mufa de sus a ECU-lui...poti incepe si de acolo sa decablezi si apoi tragi usor de fiecare sa vezi daca este vreunul intrerupt.... 5 -10 minute iti ia toata operatiunea asta.

Eu aveam ca si erori, unghiul clapetei de acceleratie care imi spunea ca nu a fost adaptat corespunzator, martorii aceia in bord si cateodata intra chiar in safe mod...in rest cand era lumea mai draga facea exact ca a ta...eram pe autostrada si nu am putut depasi un autobuz :)) (cand era rece masina mergea bine)

In ce zona stai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cata,

stau in Dr. taberi (mai exact in zona drumetului), masina merge bine tot timpul (si la rece si la cald) exceptand faptul ca nu trage cum trebui. Ca eroare imi da sonda lambda 2 pe diagnoza. Am cuparat sonda si sa vad cand am timp sa o inlocuiesc.

Dupa ce o voi schimba, daca nu va nici o imbunatatire in mers, voi face ce mi-a recomandat "Carmina". Sper sa remedie cat mai repede problema..:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu aveam sonda lambda 1 cea care este inaintea catalizatorului busita atunci cand a aparut problema asta...dar nu avea nici o treaba cu modul de functionare al masinii, poate doar un consum cu 0.5% mai mult...

Firul acela la mine a fost "reparat" de proprietarul dinaintea mea in sensul ca a rotit romaneste firele litzate unul in jurul altuia, si peste a pus un plastic dinacela care se strange la caldura...nu stiu cum ii zice, insa de la caldura motorului, plasticul ala s-a topit partial si a intrat intre litzele firelor. Cand era rece masina, firul facea contact, iar cand era calda se intrerupea contactul si aparea problema (masina mergea asa cum iti merge tie acum - cateodata chiar mai rau)....

Inteleg ca tie asa iti merge masina de cand ai luat-o...dar la mine a fost mai frustrant...ca eu nu o menajez masina in ceea ce priveste viteza (acolo unde se poate :) ) si sa ajungi pe autostrada si sa nu treaca de 110 km la ora, sa nu poti depasi...crede-ma ca imi venea sa ii dau foc...

Daca vrei sa aruncam o privire pe la firele astea...eu te pot ajuta in una din serile astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este vorba de lambda 2, scriemi pe PM si vb, sa-mi spui pe unde stai si ne vedem, ca nu ma costa nimic daca ne uitam, mai stau si ma gandesc, nu pot schimba eu singur sonda..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti schimba si singur sonda, decat pozitia e putin incomoda. Si cred ca ai nevoie de o cheie de 17 sau 19, nu mai stiu exact. Vezi ca e posibil sa fi schimbat degeaba sonda lambda 2. Daca ai catalizatorul infundat, ea iti da eroare si astfel iti dai si tu seama ca e posibil sa fie minunatia infundata. Trebuia intai sa faci cum a zis Carmina si apoi dupa ce rezolvai cu catalizatorul daca iti ramanea eroarea schimbai si sonda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand am facut diagnoza la Al Bundy mi-a spus ca si sonda este pe duca(60-70% uzata), asa ca oricum trebuia sa o schimb pana la urma, sa vad daca gasesc pe cineva cu rampa si ma duc sa o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,sa vad daca gasesc pe cineva cu rampa si ma duc sa o schimb"...no acum imi place, dimineata te-ai smiorcait ca cine oare iti va schimba sonda, dar vad ca ti-ai revenit rapid :lol: , asa da Florine, esti pe val!

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, acum pot spune ca am si eu masina, multumesc pentru sfaturi, dupa ce am schimbat sonda am reusit sa trec si eu de 4000rpm in treptele 2-3..:), "Carmina" am incercat singur sa o schimb dar nu sa desfacut si am mers la un mecanic si cu 30ron mi-a schimbato el, masina merge 70% mai bine decat era inainte,(pot spune ca accelerez si eu..:)), maine daca imi va permite si bugetul voi alimenta si voi merge iar pe autostrada sa vedem daca si in treapta 4 va trece de 4000rpm, acum merge mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine ma bucur ca ti-ai rezolvat problema, sunt sigura ca maine va merge si mai frumos pe autostrada, stai linistit va trece de 4000rpm, ce vreau sa zic...din problema pe care ai avut-o tu, eu am invatat ceva: sonda 2 are un rol important in managementul motorului, deci nu numai ,,de analiza catalizatorului", in concluzie practica cu teoria cateodata cam da rateuri :study: , ce sa zic, sa va folositi sanatosi de masinuta.

,,Este mai puţin probabil ca sonda de după catalizator sa se defecteze (datorită îmbatrânirii) deoarece este supusă unor regimuri termice mai scăzute. Din acesta cauza calculatorul de injecţie utilizează tensiunea produsă de sonda de după catalizator pentru a compensa abaterile de la parametrii nominali ale primei sonde." (dupa teorie)

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur si eu ca ai rezolvat problema. Sa te bucuri de masina, sunt sigur ca acum esti mult mai multumit de cum trage motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc oricum, mi-ati fost de mare ajutor, dar cateodata mai trebui sa mai alegi si tu, si eu am ales sa schimb sonda..:)), acum saper sa nu mai am nici o problema, si daca so mai ivi, ne auzim iarasi, deabia ce ne-am cunoscut mai bine..:).

Vream sa va mai intreb: eroare de sonda se sterge singura, sau trebui sa fac o diagnoza sa o stearga..?

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!