Jump to content

I.C premium color vs. I.C alb nergru VW Passat B6


Paparazzi
 Share

Postare recomandată

Cautand mai multe informatii pe net despre montarea cluster-ului color , ceva care specifica ca trebuie schimbat si calculatorul de coloana!!!oare este asa?eu stiam ca se schimba pentru comenzile volanului sau pentru upgrade la volanul cel nou de Passat /Golf6 tot pentru comenzi!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin cu o necunoscuta,asta daca cineva stie ceva,in legatura cu ceasurile cele alb/negru,doarece m-am orientat in cele din urma catre ele si anume am gasit pe ebay la un pret bun,130euro,din 2009 dar ceea ce ma nelamureste este codul:

3C0 920 872 ,

si inca ceva ,vanzatorul nu specifica acel PIN:(

PIN:

unbekannt).

Este important de stiut si pin-ul si acest cod oare este compatibil cu masina din semnatura,asta deoarece am vazut ca la 3c merg acestea in general:

3C0920871T sau

3C8 920 880 L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg toate de B6.... cu adaptarile necesare.

Nu trebuie PIN-ul la B6 - imobilizatorul nu e in ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Gata,in sfarsit am achizitionat ceasurile!este vorba de cele alb/negru,platite 139euro,sunt din 2009 cu definitia MY2010!codul este 3C0 920 872 B.As dori o parere in privinta lui si cu ce se diferentiaza fata de celelalte coduri,de exemplu cel cu T la sfarsit!Multumesc

post-83335-0-08779300-1347273166_thumb.j

post-83335-0-04172600-1347273195_thumb.j

post-83335-0-55241500-1347273212_thumb.j

post-83335-0-36480800-1347273231_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de acum, incepe munca..... spor la modificat !

l-ai luat bine, la bani.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin,cum ziceai si tu,acum incepe munca,am cateva emotii la re-cablare dar daca intampin greutati ,nu ezit sa intreb :icon_cheesygrin: !

Modificat de Paparazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-am apucat sa re-cablez firele,am luat diagrama cu fiecare fir vechi unde se pune in mufa noua,si la mine este diferit spe exemplu eu nu am pinul 16,pe diagrama este trecut pinul de la numarul 16(vechi) la numarul 3(nou),apoi eu am 4 pini care trebuie sa le pun papuci noi de dimensiune mica,spre deosebire de 2 cat este trecut pe diagrama!!!!!Ajutor.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca pe 16 vechi este sonda nr 2 si tu nu ai 4x4, nu?

Ai raspuns mai detaliat dincolo, unde este si explicatia pinilor.

post-1788-0-96786200-1347567085_thumb.jp

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu am 4x4!Deci 16 se lasa liber!Dar ce se intampla cu 14 si 15 de la mufa veche?Pe sablon nu este specificat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

E bun, dar de ce nu-ti transformi mufa ta.....

iese totul ca de fabrica...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,ajutati-ma si pe mine va rog cu codul trimului pentru ceasurile noi, varianta plastic argintiu.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Nu nu am 4x4!Deci 16 se lasa liber!Dar ce se intampla cu 14 si 15 de la mufa veche?Pe sablon nu este specificat!

Pe unde mai era corespondenta pinilor, ca nu o mai gasesc. Merci/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poftim aici. Verde reprezinta alocarea pinilor in mufa noua.

post-30007-0-23416600-1382781945_thumb.p

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O gasisem si eu cateva pagini mai in fata. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Nu nu am 4x4!Deci 16 se lasa liber!Dar ce se intampla cu 14 si 15 de la mufa veche?Pe sablon nu este specificat!

Chiar acum fac si eu swap-ul, dar pinul 15 - Dash panel CAN wake-up wire nu are corespondent in mufa noua, conform schemei...

Inteleg ca ramane in aer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pentru ca la ceasurile noi nu mai are nevoie de el.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin; am taiat pinul 15 si am izolat firul.

 

Am facut in sfarsit swap-ul... Mi s-a parut foaaarte migaloasa operatiunea de mutare a firelor din mufa veche in mufa noua, in special montarea pinilor mici in locul celor 4 mari. Cablul este foarte scurt, abia-abia am reusit sa introduc mufa albastra in cluster. Daca stiam, luam fara ezitare un cablu adaptor.

 

Am refolosit 4 pini pe care am reusit sa-i desfac corect din firele care au venit impreuna cu mufa albastra, din simplul motiv ca imi era total peste mana sa merg la reprezentanta si sa cumpar... 4 pini.

Am reusit sa rup 2 cleme de plastic (cele cel mai din dreapta) de pe spatele ornamentului de la clusterul vechi, cand l-am demontat...

 

Clusterul nou functioneaza bine si afiseaza si temperatura uleiului.

 

Cateva mici probleme totusi:

- masina afisata pe cluster este berlina... Oare merge codata masina variant, dat fiind faptul ca instrument cluster-ul este de CC?

- odometrul temporar afiseaza mile in loc de km

- meniul de confort este afisat in... germana (Komfort), cu toate ca limba este setata English US. Am schimbat in Deutsch si apoi am revenit la English US, dar in continuare meniul Komfort este in germana. Mai mult, meniul Komfort merge mai greoi decat restul, de ex. cand mut cursorul de pe o optiune pe alta dureaza cateva zecimi de secunda pana se si face efectiv schimbarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva mici probleme totusi:


- masina afisata pe cluster este berlina... Oare merge codata masina variant, dat fiind faptul ca instrument cluster-ul este de CC? - daca ceasurile sunt dupa 2009... adica 2010 - merge cu VCDS-ul, schimbata pictograma din Long Coding. Altfel, e mai complicat.... trebuie modifica eepromul, vazut la citire daca e criptat...


- odometrul temporar afiseaza mile in loc de km - din codare, cu VCDS-ul


- meniul de confort este afisat in... germana (Komfort), cu toate ca limba este setata English US. Am schimbat in Deutsch si apoi am revenit la English US, dar in continuare meniul Komfort este in germana. Mai mult, meniul Komfort merge mai greoi decat restul, de ex. cand mut cursorul de pe o optiune pe alta dureaza cateva zecimi de secunda pana se si face efectiv schimbarea.... cum lucreaza.... probabil asa este, nu am cronometrat niciodata pana acum, dar nu am vazut sa stea mult pana schimba... de obicei merge bine.


 


limba - trebuia sa se schimbe..... nu cumva sa fie un pic alterat soft-ul la ele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezultatul final si ceva poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!