Jump to content

Cum depozitam cauciucurile de vara/iarna?


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Asazisele "opritoare" care se pun intre jante nu exista in set sau se cumpara separat ?! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu mi-am luat asta

[url="http://cgi.ebay.it/Felgenbaum-Reifenstaender-Schutzhuelle-Das-Original_W0QQitemZ230337952883QQcmdZViewItemQQptZRad_Reifenzubeh

Modificat de silence
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

Din ce am vazut in post#64 m-am hotarat sa fac si eu dintr-un ax de 1,2m cu piulite si flanse de textolit.Avantajul este ca se pot regla la ce dimensiuni vrei.

imag000c.jpg

imag011.jpg

imag012o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maurice2001

Eu le depozitez cu aer in ele ,exact cum le-am dat jos de pe masina,invelite in folie de plastic unele peste altele vertical .

La 4-5 saptamani pe ceea de la baza o pun ultima deasupra peste ultima de deasupra care era initial.

Asa fac de 4 ani si nu am observat vreo problema la cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Si eu sunt ptr depozitarea lor horizontale adica plate. Am vazut la multe cluburi de moto cross care le depoziteaza tot asa si chiar si F1 dar nu stiu daca sa le lasam umflate sau nu ...

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maurice2001

Depozitarea orizontala ocupa mult spatiu nu cred ca multi isi pot permite o astfel de depozitare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am vazut ca exista stativ pt depozitat roti la Praktiker, parca 40-50 RON costa. Eu le depozitez agatate in pod dezumflate la 0,9 bari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maurice2001

Ai grija ca in pod de la caldura imbatranesc prematur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in beci ar fi cumva umezeala prea mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maurice2001

Pivnitele stiu ca sant ventilate (adica au geam).Nu vad motiv sa fie umezela prea mare.Si chiar daca e ceva mai umeda pivinitza ta,punele in pungi de nylon ,gen saci menajeri si sigileaza sacii cu scotch .Astfel nu mai intra umezela la ele decat daca nu ai sigilat bine sacii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normele spun ca rotile se depoziteaza orizontal,si anvelopele vertical.Cum le invelesti nu conteaza.E ca si cum ar fi pe masina in aer liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Invelite le protejezi de praf si umezeala .Daca le depozitezi intr-un mediu umed libere poti avea surpriza ca dupa 6 luni de depozitare sa gasesti jantele ruginite si cu mucegai pe roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu le ţin orizonal, umflate,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in beci ar fi cumva umezeala prea mare?

umezeala le face bine!

caldura si radiatiile dauneaza cauciucului imbatranindu-l prematur.

asa ca la beci cu ele(si stropite cu putin vin :icon_thumright: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

cred ca astfel de intrebari isi pun baietii de la F1...nu cred ca e vreo diferenta daca le pastrezi una peste alta sau vertical...atata timp cat nu le tii in soare sau presate sub ceva greutate sunt ok...totusi nu sunt pneuri de viteza si performanta ridicata...ci doar cauciucuri de strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu prea am spatiu mare de depozitare a rotilor. Sunt cu jante pe ele si as vrea sa le prind de perete. Am citit undeva mai sus ca ar fi la Praktiker un dispozitiv special pentru asa ceva. Un fel de dibluri de bagat in beton, 4 la numar, care sa-ti tina fiecare roata de mijlocul jantei unde doresti, pe perete. Poate confirma cineva ca a cumparat? Sau de unde, daca nu de la Praktiker?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceea ce cautam in Baumax. Costa 17 RON bucata (putin cam scump) si e o forma de L, al carei laturi lungi se prinde de perete cu doua dibluri sau ce ar fi convenabil pentru respectivul perete, iar cu latura mica se agata janta. La pretul aceste se mai adauga dibluri, munca, etc, dar jantele, impreuna cu cauciucurile, pot fi atarnate undeva sus pe peretele vertical, catre tavan, fara a mai incurca spatiul pretios din micul garaj :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa pozitia in care le depozitezi mai putin conteaza caldura sau umezeala atata timp cat folosesti spray de intretinere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am cumparat astazi din PLUS un suport pentru jante si roti si a costat doar 45 RON. Eu zic ca merita. Atasez si o poza:

post-50992-1258988031_thumb.jpg

Cand am sa schimb rotile de vara cu cele de iarna voi pune si o poza cu ele puse in suport sa vedeti cum vin.

Numai bine. :Driver:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Asteptam poza Deadly,a trecut fix o luna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati,revin.......2 luni au trecut...:blink:))) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

tatal meu de cand are 2 randuri de roti la masina adica de vreo 10 ani nu a tinut cont de felu in care le-a asezat si nu au nici un fel de problema. de obicei parca au stat vertical una langa alta sau alte dati pur si simplu inghesuite una peste alta din lipsa de spatiu. vara asta o sa stea orizontal una peste alta un rand de roti in pod va spun la iarna daca au patit ceva sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!