Jump to content

T4 - Se poate pune tempomat / pilot automat?


Andr3y
 Share

Postare recomandată

dupa cum spune si titlul topicului se poate pune tempomat / pilot automat pe t4 ? aici ma refer la modelele mai patratoase fabr pana in 1997 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • AdrianMarius82

    6

  • Al Bundy

    5

  • F l o r i n

    5

  • Marius TRM

    5

In teorie, da. Da-mi datele masinii - an fabricatie, cod motor.

iti trebuie kit-ul complet - maneta si cablaj - asta ca sa nu te chinui cu confectionarea lui,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ceva in ETKA,era un sistem mecanic ceva mai complicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, depinde de model. Din 1996 s-au fabricat motoare cu acceleratie electronica - la care merge pus kit-ul cu maneta plus cablaj.

La modelele pana in 1996 - e mai complicat - se poate realiza, dar cel mai convenabil e sa ai masina donatoare, de pe care sa iti colectezi toate subansamblele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai complicat la tine, ai nevoie de unitatea de CCS, pompa dse vacuum si sistemul mecanic.

post-1788-0-90033500-1334781246_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am gasit un T4 2,5i la dezmembrat din 94 dotat cu tempomat , stie cineva ce piese si pe unde sunt pozitionate pe masina ? merge adaptat pe 2.0 ? merita aceasta imbunatatire ?

Modificat de andrei_c123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

pentru un t5 2,0 tdi 05.2010 este de ajuns doar maneta?

se potriveste de la G6 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca este facut un topic pe aceasta tema, si anume cum se monteaza tempomat-ul pe T4 din 97, motor 2.5 TDI ACV, dar daca are cineva nevoie pot sa incarc poze de la montarea lui la mine pe masina.

Si sunt foarte multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe multivanul meu '00 am cumparat maneta plus cablaj (100€), urmeaza sa o montez. Stiu pe cineva care a montat si merge perfect. Va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau puteai sa economisesti suta de euro si sa pui pe undeva 3 butoane oarecare si 4 fire care se legau la mufa dedicata de 4 pini de sub bord.... sau, in cazul meu, am pus o telecomanda cu 2 butoane ca acelea de alarma/inchidere masina pe spatele volanului si am acces la ele chiar mai usor decat pe maneta. E un topic mai vechi cu o parte din ce am facut prin masina daca doriti: http://vwforum.ro/topic/86221-mici-imbunatatiri-utile/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am sa incerc sa postez poze cu operatiunea de montare a tempomatului pe masina mea.

1.Indepartare borna de plus de la baterie.

2.Demontare volan

3.Indepartare airbag volan.

4.Desfacerea mufei de la airbag.

5,6,7,..... se continua desfacerea pana la schimbarea manetei, iar la sfarsit operatiunea se reia in ordine inversa.

Atentie!

 

Mufa care vine de la pompa de injectie pentru cablul de la tempomat sub bord am gasit-o foarte greu, dosita in manunchiurile de cabluri in spate.

Am mai gasit un modul cred ca pentru imobilizator, nu sunt sigur.

Spor la treaba!

S9hpKEC.jpgPpSmCGS.jpg

Modificat de bullet123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J8OrsMf.jpgWNuIdGM.jpggZBjuSE.jpg


qjfuZu6.jpgErGJtjs.jpgIrU3q9H.jpg


2JXeQ1t.jpg5ygkJnk.jpgHwDKvI8.jpg


uTGtH3j.jpgPCzm8tB.jpgsmwE49J.jpg


Se pune noul levier in locul celui vechi.

ndxa1uG.jpgZ6zl0Mm.jpg5cM7n1o.jpg


Se conecteaza primul cablu de la tempomat la maneta, si se pune in jos pe langa colana de directie.

Se indeparteaza buzunarul lateral din stanga volanului, unde se gasesc sigurantele pentru a avea acces mai bun.


WYFWWWb.jpg7fHsLgD.jpgwPPHxqx.jpg


In masura in care permite tabloul de sigurante , se scoate din suport, pentru un mai bun acces in identificarea si gasirea mufei care vine de la pompa de injectie.

In urmatoarea fotografie cred ca este modulul de la imobilizator.59IYqT7.jpgB6lD8rr.jpgaTOXxTE.jpg

Modificat de bullet123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoase poze, doar 2 mici observatii: 1. Nu trebuie scoasa borna bateriei, doar sa nu se puna contactul din cheie cat timp e airbag-ul scos. Va functiona foarte bine apoi fara erori. 2. Surubul cu papucul sarmei de masa pentru butoanele de pe volan pentru claxon nu trebuie scos. Doar piulita mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Misumat pentru observatii, eu am dat borna jos pentru a fi mai sigur si a nu face vreo prostie.

In legatura cu surubul de masa de la claxon, nu stiu, insa l am dat jos si pe el, pentru a scoate volanul.

Operatia aceasta am facut-o anul trecut in primavara, la cateva luni dupa achizitionarea masinii.

Maneta am luat-o de la un schrot de masini de pe un Caravelle la un pret accesibil, in jur de 40 Euro.

Trebuie activat si din soft, dar cu un cablu de diagnoza si laptop se activeaza foarte usor.

Trimis de pe al meu LG-E460 folosind Tapatalk

Modificat de bullet123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

buna seara,am vazut ca ai poze de la montarea tempomatului,as vrea sa imi montez si eu,te rog sa imi dai si mie pozele daca se poate

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi nu le vezi pe forum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum am vazut mesajul tau, daca nu le poti vizualiza am sa le trimit pe o adresa de mail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

se poate pune tempomat pe 1,9 TD (ABL)?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Vreau sa montez tempomat pe Transporter T 4, a.f. 2003 (am nevoie de toata instalatia necesara). Este cineva in zona Sibiului care poate face asta?! Care sunt costurile pentru piese, de unde se pot cumpara si cat ar costa manopera? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cine are timp, ii place sa mestereasca , si nu e dispus sa dea 300-500 lei pe o maneta cu tempomat de t4, poate face ca mine, cost aprox 10 lei(din maneta veche)

post-106503-0-73545400-1442517839_thumb.

post-106503-0-27826900-1442517870_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La partea electrica/electronica nu ma pricep, asa ca as prefera sa cumpar maneta cu tempomat. Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

imi poate spune cineva codul manetei cu tempomat pentru un T4 doka, 2.5 TDI, 102 cp din 2002? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!