Jump to content

RNS 850 (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Pai nu cred ca sa am ceva in plus: climatronic pe 4 zone, volan incalzit si parbriz incalzit, plus aux. heating bineinteles. In plus mie imi functioneaza tot pe partea de climatizare. Aia ar fi cel mai bine, sa gasim un log ceva pt setarile de fabrica. Apropo de volan si parbriz incalzite, acestea functioneaza automat in functie de temperatura exterioara(personal nu-mi dau seama de acest aspect) sau pot fi activate doar manual din RNS 850?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am activat de pe rns si nu prea s-a intamplat nimic. Am mers si putin cu ea ce-i drept insa nu a fost vreo schimbare in temperatura volanului. E posibil sa nu am? La vin decoder nu imi aduc aminte sa il fi vazut la optionale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam in vreo 2 min deja simti bine cum se incalzeste volanul. Dupa un timp, vorbesc de cateva minute(nu stiu cate exact) se dezactiveaza optiunea singura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut . Are cineva idee cum pot sa activez semnalizarile sa stea aprinse continuu ? Ca la modelele americane si sa le reglez intensitatea ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stimate domn Sandu,

 

Am cump si eu un Touareg din G cu extrasele 4 clima, 100 L, volan incalzit, RBS850, etc. Dar nu are Pe stalp acel stick...

Are oare rost sa imi cumpar comunicator ca sa verific daca are modulul 18 pentru incalzire auxiliara?

 

As dori sa fac si upgrade la mape. E cineva care face acest upgrade?

 

Si as mai dori sa anulez semnalul sonor pentru centura nepusa deoarece e destul de tare.

 

Ma poti ajuta cu cateva sfaturi?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt dl Sandu ma scuzati ca ma bag in seama, din cate stiu motivul pentru care aveti rezervor de 100l este tocmai prezenta optiunii de incalzire stationara, standheizung in germana. Aveti manualul? se fac acolo referiri la meniuri de activare si operare ale acestei optiuni. Le regasiti si dv in meniul din display?

Sa vedem ce zic cei mai experimentati

Eu nu am incalzire stationara, am rezervor de 80l.

Modificat de RobertS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimate domn Sandu,

 

Am cump si eu un Touareg din G cu extrasele 4 clima, 100 L, volan incalzit, RBS850, etc. Dar nu are Pe stalp acel stick...

Are oare rost sa imi cumpar comunicator ca sa verific daca are modulul 18 pentru incalzire auxiliara?

 

As dori sa fac si upgrade la mape. E cineva care face acest upgrade?

 

Si as mai dori sa anulez semnalul sonor pentru centura nepusa deoarece e destul de tare.

 

Ma poti ajuta cu cateva sfaturi?

Multumesc,

Avertizarea de centura se scoate din Instrumente.

Pentru activarea label-ului pe RNS trebuie activat mai intai green menu. Procedura o ai descrisa mai jos:

"Eberspacher label

1. Get a fresh VCDS (10.6 and newer). Goto module 56-Radio, 07- Coding, Long Coding Helper and select byte 8 bit 6, then apply new coding. A new button in Climate menu would appear, but it still can't be pressed.
2. Goto module 08-AutoHVAC, Long Coding, select byte 1 bit 4. Restart the engine, now everything works. 
From factory this heater is used only after engine start, but its easy to make it work as a parking heater and activate timers menu in RNS.
1 In Hidden menu check option car/cardevicelist - Auxiliary Heater
2 set option Auxiliary Heater to 5 in car / carmenuoperation
3 set enabled bit 4 in byte 1 of 08-AutoHVAC module. 
Then turn off the ignition and start once again. A menu Aux Heater should appear in Climate screen of RNS. There you could setup a day, time and duration of heating. at fixed time you should see ventilation start, and even some smoke under the car "
 
La ce mape te referi cand spui ca vrei sa faci upgrade? La mapa de Engine?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are procedura de activare a incalzirii stationare, pe aceasta pagina, cateva posturi mai sus. Am pus cu filme, mai explicit de atat nu poate fi, fara tot felul de explicatii cu bits si bytes care sa zicem ca pot fi deranjante. Inclusiv poza cu sticker-ul. Daca nu, ii va trebui un Vag-Com sa vada daca are modulul 18. Legat de centura, la fel, pe prima pagina are deja pasii. Cine doreste activarea sau dezactivarea diverselor optiuni de care s-a discutat aici, saptamana viitoare, marti si miercuri, voi fi in Bucuresti. Nu costa nimic si nici nu dureaza mai mult de 20min! Ma puteti contacta pe pm sau la nr de tel din profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stimate domn Sandu,

Am cump si eu un Touareg din G cu extrasele 4 clima, 100 L, volan incalzit, RBS850, etc. Dar nu are Pe stalp acel stick...

Are oare rost sa imi cumpar comunicator ca sa verific daca are modulul 18 pentru incalzire auxiliara?

As dori sa fac si upgrade la mape. E cineva care face acest upgrade?

Si as mai dori sa anulez semnalul sonor pentru centura nepusa deoarece e destul de tare.

Ma poti ajuta cu cateva sfaturi?

Multumesc,

Parerea mea e ca nu merita sa iti cumperi vag-com doar pt dezactivarea centurii si incalzire stationara. Cauta orice service care repara Vw sau audi si sigur au un vag-com sa iti faci/verifici setarile. De regula prin ce am citit eu pe forumul german si UK, aveau incalzire stationara toate modelele cu rezervor de 100l si clima cu 4 zone. Daca nu gasesti consola, da-mi un PM, te trimit la colegii de la clubaudi TM, ei sigur au asa ceva si iti pot face modificarile.

Ieri am operat setarile "ascunse" enumerate din acest topic pe un Touareg nou din 2013. Am observat urmatoarele:

- Nu am reusit sa activez Bluetooth-ul deoarece avea un meniu ascuns-green menu- diferit de cel din descriere. Daca ati intampinat aceasi problema si ati gasit solutia va rog sa imi transmiteti secretul :)

- restul functiilor le-am activat, dar la activarea ecranului de hybrid, nu mai apare aceasi imagine si o masina(treg) care i se vad bateriile, de aici si din alte functii am dedus ca este un update la MMI. Daca ati facut careva acest update, asteptam feedback.

- hartiile erau actualizate, exact cum le am si eu in urma update-ului facut neoficial de baiatul din Bucuresti. Asadar sigur trebuie sa existe acest update la reprezentanta, ar fi interesant sa aflam pretul( update-ul de la mmi ar trebui sa fie gratuit).

Nu am reusit sa iau versiunea de mmi si navigatie ca se grabea omul spre Bucuresti, dar revin daca le aflu.

Modificat de Sandu_A6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii de la VW au reusit sa imi rezolve probl. mai putin activarea incalzirii auxiliare. Exista si eticheta pe stalp cu Eber...

 

 

Le-am aratat instructiunile de activare dar au zis ca nu se activeaza Aux heat.

Poate nu au inteles exact ce tre facut sau testerul are alta interfata sau poate doar prin VCDS e posibila setarea....

 

Etapele exacte pentru Aux Heat sunt urmatoarele?

Ma mai duc vineri o data sa incerce.

 

I.  Goto module 56-Radio, 07- Coding, Long Coding Helper and select byte 8 bit 6. Apply new coding.

A new button in Climate menu would appear, but it still can't be pressed.

 
II.   Goto module 08-AutoHVAC, Long Coding, select byte 1 bit 4.
 
III.   Restart the engine. 
 
IV.   In Hidden menu check option car/cardevicelist - Auxiliary Heater. Set option Auxiliary Heater to 5 in car / carmenuoperation
3 set enabled bit 4 in byte 1 of 08-AutoHVAC module.
 
V.   Turn off the ignition and start once again.
A menu Aux Heater should appear in Climate screen of RNS

 

 

Multumesc de amabilitate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Emanuvio: in postul anterior spuneai ca nu ai sticker-ul pe srtalp, acum ca il ai. Cum e pana la urma? Cand am activat respctiva optiune nu-mi lua codarea pe radio - zicea out of range. Am activat green menu, am setat tot ce trebuia legat de aux heating, am restartat unitatea si a aparut direct label-ul pe RNS - masina era MY2012 parca. VIM-ul a mers fara nici o problema, la fel si scoaterea protectie legate de folosirea MFD-ului cand masina este in deplasare (anulat Set up only when vehicle is stationary).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Avea stickeru; dar nu pe stalp ci mai jos si nu m-am uitat atent...

 

Mi-a activat un prieten Auxheat.

 

Merge.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

 

Ma poate si pe mine cineva ajuta cu setarile in Bucuresti?!

As dori sa-mi activez si eu:

- incalzirea stationara

- meniu ascuns
- video in motion,
- dezactivare sunet de la centura de siguranta,
- activare automata a incalzirii in scaun etc.

 

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in aria de prestari servicii, alegi pe cineva de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ronintheone

Daca ai drum pe la Ploiesti ti le pot activa eu fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ipod > Art.-Nr. 000 051 446 C Für iPod (Abb. 03) - pret lista dealer in germania 40.80 euro, la noi probabil spre 100.

 

nu vad sa existe insa conector lightning.



http://www.volkswagen.de/de/models/touareg/brochure/catalogue.html

 

ultimile doua sunt catalogul de accesori si lista de preturi aferente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare

Am activat si eu la mașina familiei:

- BT

- video in motion

- coming and leaving home

As vrea sa știu dacă se poate activa TV Tuner'ul, trebuie modul special atasat, a reușit cineva sa se uite la tv de pe rns?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca nu e confidential, mi-ai putea spune si mie unde ai facut decodarile?

Eu pe la cine am intrebat prin Cta, au cam ridicat din umeri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danmarc eu le-am activat. Nu e nimic de speriat, doar putina indemanare si interfata VCDS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Sunt si eu un proaspat posesor de touareg X edition! (include ca dotari navi rns850, clima pe 4 zone, rezervor 100 l, scaune incalzite etc)

Problema mea este urmatoarea: cand volumul trece de jumatate parca incepe sa ii taie din frecvente si nivelul sonor parca nu mai creste! Se poate face vreun reglaj din green menu pentru aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xdx

Eram curios daca pot activa incalzirea stationara; am rezervor de 100, am si eticheta aia cu Eberspacher (sau ceva de genul asta), singura chestie e ca am radio 550 si nu 850.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!