Jump to content

Volkswagen UP!


mastermox
 Share

Postare recomandată

Salut.

Ma tot uit pe forum in ultima perioada si vad ca nu aduce nimeni in discutie aparitia lui Vw up!, pare ca nimeni nu este curios de ce este in stare masinuta, ce stie sa faca si poate.. de ce nu ce aduce nou.

Chiar asa mare sa fie lipsa de curiozitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu am comentat si pe Facebook. adica vreau sa`l cunosc pe primul propietar cu acesta masina ! credeam ca esti tu cand am vazut acest titlu.. vroiam sa deschid si eu un topic despre UP! dar am lasat-o asa.pt ca nu aveam destule inf.. oricum nu mi se pare ceva Wow.. da e un fox + lupo..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat primul proprietar... :) am sansa sa conduc. din pricina job-ului... am condus si 60 cp si 75 cp.

Toata diferenta o face sistemul Navigon, ce are ca si functii : Navigatie, computer de bord , handsfree si tot odata se pot utiliza si comenzile radioului sau cand este pus card exista posibilitatea derularii lor.

Am avut "placerea" de a incerca un pic si concurenta, am ramas mut cand am aflat ca un Spark este pe la 8000 de euro...

Desi pare o masina mica, in momentul in care te urci la volan ai tot spatiul necesar indiferent daca ai 1.60 sau 1.85, are foarte multe atuuri..

ca si dezavantaj la cel in 2 usi gasesc : lipsa unui maner de sustinere pentru pasagerii din spate accesul un pic greoi , usile un pic mari...

Oricum recomand sa mergeti cu el.. e interesant!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum e ? :> si cum e in general, consumu , puterea.. cu ti se par? :D

Modificat de CT91MOC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi sa il compar cu tot ce inseamna concurenta nu prea ai ce puncte pro sa gasesti concurentei, doar ca majoritatea sunt in 4 usi... ceea ce va primi si up! in curand...

Consum... in afara la un 90 in oras si 110-120 in afara am avut un 4.6 per 90 Km... iar prin oras undeva pe la 5.8-6 excluzand de aici cazurile cand mergi bara la bara.. si e clar ca nu ai ce face..

Putere... cam greut la treapta 1 si 2.. asa e facuta cutia.. insa oricum ... se simt cei 75 de cai.. e ciudat ca multa lume este obisnuita cu altceva.. fiind ceva relativ nou pentru noi.

Ca a2a masina, sa mergi prin oras e perfect , poti sa pleci cu el si la drum lung.. insa nu vei avea parte de depasiri la limita... si poti sa pleci cam 2 persoane, din considerentele portbagajului, este cel mai mare din clasa are 251L, plus avantajul rabatarii banchetei, la familia Toyota, Citroen , peugeot acest lucru nu este posibil... daca vrei sa pui un bax de apa intreg nu reusesti.

Si ar mai fi ceva de punctat, sistemul City Emergency Brake....foarte ok prin oras.. iti cam franeaza de fiecare data, asta doar daca nu ai pe cineva sa iti dezactiveze sistemul:)) si depinde mult de distanta., ca si explicatie a sistemului : Este functional la o viteza intre 5 si 30 km/h, scaneaza la 10m in fata auto si cand apare ceva franeaa singur, daca este in viteza ti se opreste motorul, sincer... nu am incercat-o in oras insa pe cutii se opreste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Nu ai ceva poze cu masina condusa de tine ? am vazut si eu una prin cehia sau slovacia parca pe autostrada la inceputul lui ianuarie dar eram in viteza si nu am apucat sa o analizez . Cam cat o sa coste in Romania masina asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine... si mie mi se pare ceva nou la desing pt vw. da la motor tot cam aceeasi treaba e !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze din pacate nu am . Ca si pret pleaca de la 8300 cu TVa inclus, insa la pretul asta nu are Aer, ai insa in standard ABS , 6 airbag-uri , Radio Cd cu mp3 , jante de 14 , aerul ar mai fi undeva la 750 euro si poti sa mai pui navigon care este 310 euro daca nu ma insel , si este suficient ...

http://www.promotor.ro/teste-auto/test-drive/noul-vw-up-a-facut-fata-cu-succes-traficului-haotic-din-roma-8897602/galerie-foto

aici gasesti ceva poze cu auto.... cel care este in poza este un high up! echivalentul highline.. de asta este bordul pe rosu , la primele 2 echipari vine bordul in partea aceea alb, fara imbracaminte peste.

Este adevarat nu o sa gasesti pe el materiale ca in golf sau passat , insa comparat cu celelalte la pretul asta e cea mai buna alegere.

Toata configurarea se face pe pachete : ai pachet ce iti da scaune incalzite impreuna cu oglinzi incalzite si proiectoare

Pachet ce iti da tempomat si computer de bord .. si tot asa...

Este foarte simplu de configurat , ca sa iti faci unul destul de dotat te duce undeva la 10mii.... daca iei in calcul remat-ul este 7000 masina

Motorul este complet nou... ideea pentru el este ca daca ar fi avut un motor mai mare atunci nu mai era asa mic bot-ul si se cam pierdea din ideea lui, e facut exact sa intre in spatiul de acolo... ar mai avea loc de un turbo poate :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Ma interesau poze facute cu telefonul nu alea editate in photoshop :) in pozele alea arata lux :))Astept cand apare oficial in Romania. Daca il scoti cu remat-ul la 6000 ar fi beton . Lupo se vand destul de bine , unul in stare buna ajunge si la 3000 de euro la 10 ani cat are acel model .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma ocup de ceva poze... dar o sa se vada si numele dealer-ului si ies discutii dupa... :) e ok... dupa cum spuneam... nu este un super material inauntru...e daca pot spune un plastic de la pet-uri mai scumpe... nu ca la alte masini din pet-uri de apa plata la 10 L:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine vrea sa vada cateva poze ale micului UP! sunt pe urmatorul topic :

Pentru alte curiozitati va stau la dispozitie, so PM !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Din pacate e cam scumpa masinuta din ce am configurat eu. Asta probabil din cauza dimensiunilor mele. Ca sa pot conduce un Up! as avea nevoie de plafon panoramic, altfel nu prea vad semaforul :)) Si am pus varianta in 4 usi, 75CP, scaunele incalzite, A/C, Navigonul si inca ceva, nu mai stiu ce. Configuratia de top a iesit la peste 13.000EUR iar cu remat ajungi la vreo 11.500EUR. Nu cred ca se va da asa ceva in Romania. As putea paria ca 80% dintre Up!-uri vor fi echipare de baza + A/C+Navigon. Oricum, frumusica foc! Asa pe la un 5-6.000EUR SH si-ar merita banii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca masina asta va fi cumparata doar de cei care cred ca nimeni in afara de VW nu stie sa faca masini.

Mai pui 1000 de euro si iti iei de exemplu un Ford Fiesta care e cu totul, dar cu totul altceva. Spatiu, tinuta de drum, motor, siguranta etc.

Am vazut una rosie in oras prin Baneasa si nu e nimic simpatic la masina aia, chiar cred ca VW nu stie sa deseneze mini-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca aceasta masina se va vinde in principiu celor ce au avut masini mici... gen matiz... si tot asa... celor care vor o masina de oras.. am postat eu poza.. 5.2 consum.. intr`o zi de duminica pe 100 km in oras cred ca nu e de neglijat.

Se va vinde la firme varianta de baza plus AC si poate Navigon care o sa fie ca si pret: 9300 Euro inclusiv TVA, sau fie un move up! cu scaune incalzite si tot ce am zis inainte, ori cine o sa vrea ceva mai stilat.. o sa mearga pe White up sau black up.. si fiat 500 daca ma intrebati pe mine este o chestie rotunda pe roti.. si totusi se vinde destul de bine... ca sa nu mai zic de tripleta "visurilor" : Aygo, C1 si 107... care nu prea au treaba cu ce inseamna automobilul.. si cu toate astea sunt vandute mult prea bine, Ca si comparatie.. un spark e undeva la 8000 de euro... Chevrolet...

Dercos.. intradevar daca mai pui ceva iti iei o alta clasa....:) iti iei multe masini si la mana a2a... dupa cum spuneau cei de la importator : UP! nu este o masina pentru cineva ce nu si-o permite... cam asta este ideea pe care se merge. Adica fie dai 12000 pe un Black UP! fie pui pana la 15 si iti iei un golf.. asta ca sa nu compar cu masini din alte clase..:) . Asta este parerea mea.. poate sunt subiectiv din princina faptului ca am mers aproape 800 de km cu UP!`ul pana acum...si pot sa zic doar ca imi place foarte mult masina. cu aygo am mers 10 km si nu m`as mai urca la volan:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura ei problema este ca e prea ieftina sa fie masina de fite si prea scumpa sa fie masina ieftina...

S-ar putea sa fie canibalizata de surorile Citigo si Mii daca acelea vor iesi cu 1.000 de euro mai ieftine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or sa fie un pic mai ieftine acelea.. insa... vi partea cealalta... un produs mai ieftin este intotdeauna mai bun sau cel putin la fel de bun ca produsul dupa care este copiat.. sau poate e prea mult spus copiat... produsul ce ii este "frate vitreg".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, e bine din partea VW ca au intrat si pe bucata asta din piata, sau mai bine as zice VAG, ca au intrat cu tot cu frati!

Ar trebui sa prinda masina, la fel ca orice altceva cu sigla VW pe ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se va vinde la firme nici macar in varianta de baza, deoarece sunt multe alternative din aceeasi clasa mai ieftine si sunt multe alternative din clasa superioara foarte aproape ca pret, dar care au spatiu mult mai mare, motoare mai puternice si cu care se poate merge si in afara orasului.

Tu ce crezi o firma va alege un Up in defavoarea unui Clio 1.2 care costa tot pe-acolo? Nici vorba.

Publicul tinta il vad creat din tineri minimalisti (cu apetente pseudo-ecologice), ce vor o masina care sa consume relativ putin, strict de oras etc adica ceva ce nu prea gasesti prin tara asta...

Cu alte cuvinte vor fi la fel de multe Up-uri precum Lupo-uri, un alt model de ''succes'' in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dercos.. hai sa iti zic firmele care or sa cumpere up!... sunt cele care acum au Aygo... e acelasi pret.. astea in primul rand.. sunt firme de distributie.. sa zicem pizza.. ai vazut clio la pizza? ca eu nu am vazut nici unul... :) momentan masina nu este atat de bine cunoscuta de lume.. cu cat incepe sa se vada masina in trafic si sa o vada lumea cu atat va merge mai bine... si mai este o chestie.. fata de tot ce inseamna clasa mini...sunteti voi carcotasi :))) :P se va vinde mult mai bine decat lupo si fox.... in cazul in care nu sti tu dercos... lupo si fox nu se puteau cumpara de la dealer, sunt doar masinile ce au fost aduse de afara.. si cu toate astea le vezi pe strada.. ca si audi A2...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Mersi pentru pozele "neretusate" ;) sper sa ma pot duce la un test drive .. am primit mail ca au primit-o si la autoworld cluj . Mie imi place, as lua-o cheala prin programul Rabla :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel... cheala prin rabla e 5700... da`mi un pm.. daca vrei mai multe info...:) iti mai recomand cateva chestii pentru ea..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca in acest moment Up! este referinta clasei mini: spatiu arhisuficient pentru clasa asta, dotari bune inca din standard (excluzand ac care sa fim seriosi, de bine de rau mai traiesti si fara el si sunt multi care nu il ofera standard in clasa asta, insa vine cu o siguranta buna), un potbagaj care pana nu demult nici masinile de clasa mica nu il ofereau (!), spatiu bine gandit (de ex. potbagaj compatimentat... eu nu am auzit sa mai ofere cineva in clasa mini asa ceva). Toate la un pret, in opinia mea bun... comparand dotarile si motorizarile cu Polo eu zic ca e o diferenta. Ideea e ca masina asta a fost gandita intr-un anumit interval de pret tocmai sa nu se prea compare cu o masina de clasa mini ca pret (bine, nu vorbim de I20 sau Rio), dar o Fiesta sau un Polo (adica referintele clasei mici) sunt (vizibil) mai scumpe decat Up! (adica referinta clasei mini, repet, configurate asemanator).

Si referitor la comparatia cu tripletii C1, 107 si Aygo, ei bine cred ca sursa de inspiratie a lui Up! sunt tocmai masinutele astea. VW a preferat forma caroseriei de la tripleti (in conditiile in care si Panda are un design practic pentru un mini), motoare asemanatoare (tot 1.0), acelasi tip de concept de masina, doar ca e imbunatatit (gen ergonomie mai buna, confort mai bun, si cica si suprafata vitrata mai mare, materiale mai bune). Si dintr-o data masinutele astea 3, sa fim cinstiti, mult apreciate in clasa mini (pe merit dpmdv) au devenit depasite. Si inca un amanunt: sa nu uitam ca VW s-a hotarat sa-l proiecteze pe Up! prin 2007, adica atunci cand tripletii erau pe val. Imi cer scuze daca se lasa de inteles altceva, vorbind dpdv al masinilor in general consider ca colaborarea PSA-Toyota a fost una reusita.

Si revenind la Up!, nu intamplator a iesit pe locul 2 la concursul Car of the Year. Dar pe de alta parte trebuie sa fi avut masini de clasa mini ca sa le intelegi. Altfel mereu vei considera ca e prostie de masina si mai bine iti iei Golf sh de vreo 4-5 ani sau Passat de vreo 6-7 ani. Eu sincer mi-as lua masina asta.

Mastermox, lucrezi cumva la un dealer? Parca as vrea sa analizez mai in detaliu masinuta, daca se poate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referinta clasei mini este....Mini, inteleg ca e vwforum, dar nici macar nu ai mers cu Up! si deja e referinta.

Ce se cauta la un model de clasa mini: portbagaj? Exclus, e o masina de oras, e nevoie doar sa poti cara o cutie de inghetata.

O masina de oras nu trebuie sa fie practica, trebuie sa fie cocheta, nostima si sa mearga bine. A o face practica inseamna sa ucizi ideea.Si asta face Vw, ia o masina mini si vrea sa o faca practica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dercos.. tu ai mers cu masina? sau cu ceva din clasa asta? curiozitatea mea:) up! are cam tot.. este si practica... ai si destul spatiu in ea pentru o masina in clasa mica, sa mergi cu 5-6 consum prin oras.. e cam bine zic eu, si pe afara sa ai 4.3- 4.5 iara.. deja e prea bine.... mergi cu ele daca nu ai facut-o si o sa vezi ca este chiar referinta pentru clasa mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!