Jump to content

Photo

flanse roti spate VW polo/golf

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 cristinel_bm

cristinel_bm
  • Oraş:Baia Mare
  • Maşina:volkswagen
  • Model:polo mk1
  • Motorizarea:1,1 Benzina

Posted 18.03.2012 @ 19:25

Salut tuturor,
Am cautat prin sectiunea de tuning dar nu am gasit ceva fix legat de aceasta problema. Ma intereseaza cum am putea face, sau daca gata cumparate ar fi o.k. ca si pret / calitate.
Am vazut pe alte forumuri ca doua bucati, din aluminiu, se vand la 80 euro, cu tot cu prezoane mai lungi. Oare nu putem sa le facem mai ieftin, ca 80 euro mi se par cam mult, ele fiind si din aluminiu.
Rezista alea din aluminiu?
Se pot face si din alt material?
Cum ar fi mai bine, sa fie prinse cu suruburi separate de tambur si apoi roata sa fie prinse de ele...sau sa fie prinse cu prezoane mai lungi?
Multumesc

Edited by cristinel_bm, 18.03.2012 @ 19:26.

#2 blind

blind
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf Mk4 GTI
  • Motorizarea:1.8T 190cp

Posted 18.03.2012 @ 19:38

daca sunt din aluminiu e bine pentru ca sunt usoare.. flansele adaptoare se prind pe tambur/fuzeta si jante pe ele...insa si distantoarele peste 4,5 cm se prind la fel... doar distantierele de 1-4 cm au prezoane lungi ce trec din jante prin ele si se prind in tambur... sunt scumpe pentru ca sunt facute din aluminiu si sunt tratate...era parca un tip din bucuresti ce se ocupa cu chesti de genu...!

#3 cristinel_bm

cristinel_bm

Posted 18.03.2012 @ 20:04

Eu cred ca sunt si alte materiale care ar rezista. Si asa flansele (de fapt distantoare) se strang foarte bine intre janta si tambur, deci ar fi o posibilitate sa le facem si din bare de plastic turnat sau tras (ca sunt si foarte groase sau poate chiar din placi de 2-3 cm din plastic prelucrate la strung), care zic eu ca ar rezista. Sau poate exista alte materiale...io stiu? Aluminiu este destul de scump.
In plus....prezoanele acelea mai lungi...din ce ar trebui facute ca sa nu se rupa? Oare daca le dau unui strungar sa le faca .... pot sta linistit ca nu se rup? Este viata noastra si a celor din jur in pericol!

Edited by cristinel_bm, 18.03.2012 @ 20:05.

#4 razvi_gyl

razvi_gyl
  • Oraş:Slobozia
  • Model:sharan 2003
  • Motorizarea:1,9 TDI 116 cp

Posted 18.03.2012 @ 20:26

prezoanele se cumpara,sant diferite lungimi,sant tratate nu se fac la strung

#5 blind

blind
  • Model:Golf Mk4 GTI
  • Motorizarea:1.8T 190cp

Posted 18.03.2012 @ 22:45

directie, frane... nu merge ca poate ar rezista... cauta si o sa gasesti la mana a 2-a ieftine... dai un ban da mergi linistit!

#6 stealth

stealth
  • Oraş:Altul (nu în listă)
  • Maşina:Honda
  • Model:CivicType S
  • Motorizarea:1.8i-VTEC 140cp

Posted 19.03.2012 @ 11:34

Mai bine catuta jante cu un ET mai mic. De pilda daca ai normal ET 38, cauta un 34 si o sa stea in offset cu citiva cm,plus ca nu mai ai pericolul distantierelor.

#7 BH-76-BOB

BH-76-BOB
  • Oraş:Aleşd
  • Maşina:golf
  • Model:golf 2 exGTI-1986+GPL
  • Motorizarea:1.6 benzina RF

Posted 19.03.2012 @ 12:09

Mai bine catuta jante cu un ET mai mic. De pilda daca ai normal ET 38, cauta un 34 si o sa stea in offset cu citiva cm,plus ca nu mai ai pericolul distantierelor.

probabil cu cativa mm(4) nu cm.

#8 stealth

stealth
  • Oraş:Altul (nu în listă)
  • Maşina:Honda
  • Model:CivicType S
  • Motorizarea:1.8i-VTEC 140cp

Posted 19.03.2012 @ 18:03

Nu mai stiu unde e calculatorul ala de jante, dar te asigur ca exista jante cu ET care iti baga offset si de 5 cm.Valoarea ET-ului nu are legatura cu milimetrii sa stii.
In oricare din cazuri, treaba asta va forta zdravan rulmentul care o sa inceapa sa huruie in timp foarte scurt. La fel si pivotii,bucsele.

#9 cristinel_bm

cristinel_bm

Posted 19.03.2012 @ 21:39

Dragilor, eu cred ca treaba cu jantele cade din start. Daca acuma ar fi sa mi le cumpar....da, dar deja le am si nu le mai schimb, da-le incolo. Si asa mi-am gasit cele mai late jante pe 13 de 6,5J. Oricum nu am atatia bani! si nici nu merita.
In Baia Mare este o firma care vinde material plastic sub forma de bara, printre altele. NU pot sa va spun de care este, tras / turnat, stiu doar ca e foarte dur, am facut si eu piese din el si rezista foarte bine. Am sunat pe patronul firmei, un om de treaba si binevoitor, i-am explicat despre ce e vorba si m-o asigurat ca se pot face distantiere care rezista prinse intre tambure si janta. Si eu am incredere in omul ala. Acuma trebuie sa imi fac rost de prezoane mai lungi. Si m-am gandit ca poate as gasi ceva suruburi de 12 de camioane, cu pas corespunzator, carora sa le fac la strung niste conuri si sa le folosesc asa. Oricum ies mai ieftin, si sunt sigur ca ar rezista.

Eu am cumparat de la cineva pentru jantele astea niste prezoane mai lungi si am dat si 10 lei pe bucata, si cand le-am dus la strungar sa le modifice putin conul, am constat ca nu e cine ste ce material tratat ... ci suruburi ca si cum le cumperi din comert, doar cu pas corespunzator. Asa ca nu cred ca niste suruburi facute pentru autocamioane nu ar rezista sa stranga o janta pentru o masina de 800 de kg. Parerea mea. Si o sa va tin la curent cu realizarile, pe mers ce vor fi realizate.

Da .....sunt de acord cu stealth ca se vor uza mai repede toate cele, iar dupa cat circul eu cu masina, e acceptabil si un "in scurt timp". Oricum, daca nu s-ar uza, nu am surubari, nu am modifica, ...unde ar mai fi placerea noastra?????

multumesc

#10 razvi_gyl

razvi_gyl
  • Oraş:Slobozia
  • Model:sharan 2003
  • Motorizarea:1,9 TDI 116 cp

Posted 19.03.2012 @ 23:46

Daca stii ce ai de facut de ce mai deschizi un topic?

#11 cristinel_bm

cristinel_bm

Posted 20.03.2012 @ 06:18

.... fiindca nu am stiut ce am de facut, inainte de a deschide topicul. In plus...poate ca ceea ce stiu ca am de facut .... nu e corect...si astept sa fiu contrazis cu argumente solide. Poate cineva o mai incercat exact modul acesta de a face distantiere si nu o reusit, sau din contra...o reusit, si vrea sa ne spuna. Nu asta e rolul unui forum?
In plus poate sunt si altii, cum am fost eu, care trebuie sa astepte un an ca sa poata sa deschida un topic si poate ca ii intereseaza lucrul asta!
Si cu toate ca sunt offtopic vreau sa va spun ca ma lovesc din ce in ce mai des in zilele noastre de aceeasi problema: daca faci...de ce faci?...daca nu faci....de ce nu faci?

dar revenind la jante....este legal ca pe fata sa ai jante cu un anumit ET iar pe spate cu altul? Adica nu te opresc politistii sa te intrebe de sanatate....sa-ti puste o amenda si niste puncte? Vad ca unele la unele automobile jantele de pe spate sunt mai iesite in afara decat cele de pe fata. Poate o solutie ar fi sa fac schimb cu cineva care are 4 identice cu ale mele dar cu ET corespunzator.....

multumesc

Edited by cristinel_bm, 20.03.2012 @ 06:24.

#12 iZOTOPE

iZOTOPE
  • Oraş:Reşiţa
  • Maşina:VolksWagen
  • Model:Golf Mk2
  • Motorizarea:1.8 16V G60

Posted 27.04.2012 @ 08:11

am eu dimensiuni la niste flanse care se prind intre punte si tambur, nu-ti trebuie prezoane lungi.
revin cu poze/dimensiuni

#13 sergiup

sergiup
  • Oraş:Arad
  • Maşina:VW & VW
  • Model:1200 & Golf MK1
  • Motorizarea:1.6 & 1.6 D

Posted 27.04.2012 @ 08:52

Nu mai stiu unde e calculatorul ala de jante

poate merge cu asta:
http://www.rimsntires.com/specs.jsp

PS: cred ca necesita java. se da jos de aici:
http://java.com/en/d...upgrade_xpi.jsp

#14 stevee

stevee
  • Oraş:Târgu Neamţ
  • Model:Golf IV/Golf1/Jetta II
  • Motorizarea:BAD/GF/NZ

Posted 16.10.2013 @ 12:32

Salutare.Am nevoie de niste flanse adaptoare de 20 mm cu prindere 4x100 la fuzeta si 4x98 la janta.Gasesc pe cineva care vinde,sau care face asa ceva?Multumesc

#15 cristinel_bm

cristinel_bm

Posted 17.10.2013 @ 19:26

vad doua solutii: ori mergi la un strungar, care are material si ti le poate face; ori pot intreba eu la un atelier unde taie cu laser, daca au tabla de 20mm, si daca pot sa taie asa ceva, dupa care ti le prelucrezi la un atelier de strungarie. Nu stiu cat ar putea costa, dar daca te hotarasti, contacteaza-ma si intreb. Eu am ceva flanse cumparate, pe care le-am mai modificat eu, dar sunt doar distantoare si nu te ajuta ca deja au 8 gauri in ele.

Am uitat sa spun, materialul este doar fier.

Edited by cristinel_bm, 17.10.2013 @ 19:27.

#16 stevee

stevee

Posted 17.10.2013 @ 19:53

Se pare ca am rezolvat :icon_thumleft: cu un tip din Bucuresti-Fane Flanse,mentionat si de un coleg mai sus.Sper sa imi faca ce i-am spus.Unele de la FK pe toate 4 rotile,din aluminiu costa 268 de euro pe Ebay.

#17 stevee

stevee

Posted 15.11.2013 @ 21:34

Se pare ca Fane Flanșe m-a dus cu zaharelu' vreo doua săptămâni și am renunțat. @cristinel_bm. Te poți interesa, te rog la acel atelier dacă au tabla de 20 mm, poate din aluminiu, iar restul lucrării poate reușesc s-o termin eu. Mulțumesc.

#18 cristinel_bm

cristinel_bm

Posted 18.11.2013 @ 17:02

din pacate nu au si oricum te-ar costa enorm de mult din aluminiu!

acuma am intrebat de tabla de fier, astept raspunsul

Edited by cristinel_bm, 18.11.2013 @ 17:02.

#19 cristinel_bm

cristinel_bm

Posted 18.11.2013 @ 19:12

din pacate nu te pot ajuta cu asa grosime. NU au!

#20 stevee

stevee

Posted 18.11.2013 @ 19:41

Mulțumesc. Rămâne sa caut în caut în continuare, poate găsesc.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users