Jump to content

Broasca (incuietoare) de Golf 4


mihaic99
 Share

Postare recomandată

cine ma lamureste si pe mine de ce de 3 zile uneori broasca dreapta spate nu mai inchide mecanic.. nu face beep-ul de armare, dar cand deschid usa, incepe sa tipe masina :)

pana asta vara am avut probleme (la aceiasi broasca) cand veneau caldurile mari, nu se mai deschidea... acum nu se mai inchide... lipiturile le-am refacut o tura, switch-ul e bun

ciudat este ca daca actionez o tura siguranta sus-jos, dupa ce armez, se inchide corect.. ati mai avut astfel de probleme ? partea electrica sau mecanica a broastei ?

daca atunci cand era cald dadeam vina pe cositorul care se dilata si nu mai facea contact astfel nu se mai deschidea usa.. acum pe ce sa mai dau vina ? ca mi-a facut de 3 ori pana acum, si la cald in timpul zile, si la rece dimineata

sa stiu daca cumpar alta broasca din dezmembrari, sau iar ma chinui sa o desfac si sa-mi faca figuri dupa o perioada

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    49

  • Al Bundy

    17

  • kelu

    17

  • soila

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Colectorul motorasului trebuie curatat sau inlocuita broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut broasca in iulie si am refacut lipiturile,

te referi la interiorul motorasului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul - il decapsezi si ii cureti colectorul. Dupa aia il recapsezi la loc si nu o sa mai ai probleme

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin si eu cu o problema asemanatore...

sunt posesor a unui VW bora din 2003 ! si acum 3 zile am inchis masina ..si cand sa o deschid ....nu sa mai deschis usa din spate ..nici pe interior nici pe exteroir.toate bune si frunmoase ...am desfacut panoul in speranta ca o sa gasesc un fir rupt .sau ceva de genu; asta ...dupa ce am verificat toate firele ..si contactele ...care nu au nimic ..am trecut si broasca aceea ...sau motoras...

problema este ca atunci cand incerc sa o descui nu se intampla nimic ..daca trag de manerul din interior ...se ridica turturele alea in sus ..si daca dau drumul la maner coboara si el....inca nu am scos partea metalica ....dar vreau cateva ideii ......

Help me ?pana nu intru in transa si pun flexu pe ea ..ca deja mi-a mancat 2 zile din viata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wi7ardro RAspunsul de mai sus este valabil si pentru tine.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electricianul meu ..care a facut cateva masuri pe acolo ..a zis ceva de genu "ca atunci cand da pumni la motoras ....fluctueaza voltaju' care in mod normal ar trebuie sa fie 12 ..ceva de genu' asta ....deci ?

inca nu stiu cum se curata un motorash ...si nici cum se schimba o broasca ..fiind prima oara cand imi desfac masina asta ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la inceput face aleator, pana cand se va bloca de tot ? :)

exact - sa o desfaci cat mai repede, sa nu ramana blocata.

la golf4/bora broasca spate e acelasi tip indiferent de ani ?

mai mult sau mai putin - important e ca se potrivesc. Merg si de la alte VAG-uri - Passat, etc.

electricianul meu ..care a facut cateva masuri pe acolo ..a zis ceva de genu "ca atunci cand da pumni la motoras ....fluctueaza voltaju' care in mod normal ar trebuie sa fie 12 ..ceva de genu' asta ....deci ?

inca nu stiu cum se curata un motorash ...si nici cum se schimba o broasca ..fiind prima oara cand imi desfac masina asta ! :)

ii aplici corectie - cu pumnul, pe exteriorul usii - in dreptul yalei - in aceelasi timp, apesi butonul descuiat, de pe telecomanda. Daca nu ai telecomanda, sa apese cineva pe butonul descuiat, de pe usa soferului.

dupa ce se va descuia yala, ai raspunsurile noastre.

si daca nu sunt suficiente, telefoanele noastre sunt in semnaturi. Nu ezitati sa sunati si o sa va indrumam.

ToateCeleBune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demontezi totul pana la broasca cf indicatiilor colegilor.

apoi cand ai ajuns motorasul din yala il decapsezi si-i cureti colectorul de "negreala". in foto 1 ai incercuit ce trebuie sa cureti cu hartie abraziva fina si alcool izopropilic. iar dupa curatare yala va functiona ok fara acele fluctuatii de tensiune. dar refa si lipiturile de pe placa daca tot umbli. in prima poza ai placa cu tot cu motoras si lipiturile care trebuie refacute

post-11532-0-42729000-1350534845_thumb.j

post-11532-0-06671800-1350534871_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poza cu placa electronica este de pe broasca usii din fata ?

pentru ca in spate la mine numai 4 pini are mufa si deci lipituri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, in poza apare o placa electrica de yala fata. Cea de pe spate, are doar 4 pini - oricum, aceelasi lucru.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aplicat si corectie ..... NU VREA efectiv .

acum sunt la partea de dat jos geamu sa pot scoate acel panou ....inca nu stiu cum sa fac asta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa scoti geamul spate trebuie sa scoti cei 2 cilindri mici de plastic, dai geamul la maxim jos, are o gaura de vizitare in panou, si ai sa vezi cei 2 cilindri albi, impingi pe primul si apoi pe ai doilea, ridici geamul sus, il fixezi, si apoi poti da panoul jos

ca sa dai broasca jos trebuie sa slabesti si sina de la geam, ai sa vezi cand ajungi la ea, desfaci un surubel si poti scoate broasca fara sa demontezi tot geamul si sa scoti sinele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu reusesc deloc sa il dau jos ..este un altfel de sistem .....este ceva mare albastru ..nu alb .nu clindrii aia mici cum ar trebui sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ar trebui sa fie ?

broasca presupun ca poate fii data jos ...usa fiind blocata ...nu se deschdide deloc.

post-103482-0-43075800-1350551717_thumb.

Modificat de wi7ardro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e macaraua completa, vezi ca exista acei 2 cilindri unul in altul.. si gaura in care intra.. tu aia trebuie sa scoti ca sa tragi geamul in sus si sa-l fixezi cu niste banda scotch, ca apoi sa slabesti sina pe care coboara geamul din dreptul broastei

dupa ce ai slabit cele 2 suruburi ale broastei si dupa ce ai scos sufa de la maner, broasca iese

WindowRegulator21.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un id de messenger se poate ? nu prea inteleg exact operatiunea deloc..sau sunt eu prea enervat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu reusesc deloc sa il dau jos ..este un altfel de sistem .....este ceva mare albastru ..nu alb .nu clindrii aia mici cum ar trebui sa fie.

pe spate, nu exista alt sistem.... geamul sa fie jos, scos capacelul de cauciuc si scosi cilindrii. Se ridica geamul, dupa care se scoate tabla de metal

asa ar trebui sa fie ?

broasca presupun ca poate fii data jos ...usa fiind blocata ...nu se deschdide deloc.

Nu.... trebuie sa cauti metode sa o deschizi.... daca nu reusesti, nu-ti ramane decat sa strici partea electrica a yalei, ca sa ai acces la partea mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea gasesc nici o metoda sa o dechid ..in concluzie maine voi duce masina la baietii ....sa sparga yala ..si voi cumpara alta SH ...alta varianta se pare ca nu am ..

p.s : ca o ultima incercare ......din pitesti nu exista nimeni pe forum care se poate ocupa de o asemenea problema ?

Modificat de wi7ardro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate fi deschisa fara distrugeri si se repara, chiar daca este portiera spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poti explica cum ?

la noi in pitesti nu am gasit pe absolut nimeni ....toti vor doar dalta si ciocan :( ma apuca dracii cand aud de asa ceva..

Modificat de wi7ardro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!